Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rozmnażanie płciowe


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 PoTeR_PL

PoTeR_PL

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 15:33

Mam napisac referat o "znaczenie rozmnarzania sie plciowego" tyle ze tego w necie nie ma.Prosze o pomoc beda sogi

#2 Jamaciek

Jamaciek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 8586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 15:51

http://www.insomnia.pl/

#3 PoTeR_PL

PoTeR_PL

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 16:44

Prosze o pomoc bo tam nikt nie odpisuje a mi to jest potrzebne szybko

#4 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 16:45

"rozmnarzania" czy "rozmnażania" ? w necie tego pelno jest tylko trzeba umiec szukac przeciez Ci tu nikt nie napisze calego referatu.. masz link cos napewno znajdziesz http://www.google.pl...nie plciowe&lr=

#5 PoTeR_PL

PoTeR_PL

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 17:01

szukalem ale wszystko to nie to

#6 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 17:07

hmm... mysle ze napewno bys cos znalazl..
ale moz najpierw przeanalizuj temat, co masz ujac w referacie jakie najwazniejsze rzeczy? Tzn. najpierw zacznij od tego na czym polega rozmnazanie plciowe, potem jak to sie odbywa itd. itp. moze jak bede miala troche czasu to wkleje Ci gotowca.. na kiedy masz to napisac?


Zmieniony przez - Buuziaczek w dniu 2006-09-18 18:07:49

#7 PoTeR_PL

PoTeR_PL

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 17:11

na jutro ppliiss wes mi to zrob dam ci z 3sogi blagam

#8 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 18:48

Rozmnażanie jest to zdolnośc do wydawania potomstwa na świat. Nie jest koniecznością dla pojedynczych osobników, ale jest konieczne dla gatunku, ma na celu zachowanie go (gatunek).
Rośliny rozmnażają się na dwa sposoby: bezpłciowo i płciowo.
Rozmnażanie bezpłciowe polega na tym, że jeden osobnik daje początek życia drugiemu, identycznemu pod względem genetycznym osobnikowi, i jest to np. podział (glony), fragmentacja plechy (grzyby, glony), rozmnażanie przez zarodniki (mszaki), rozmnażanie wegetywne przez rozłogi itp. (okrytonasienne, np. pelargonie, truskawki).
Rozmnażanie płciowe polega na połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, w wyniku czego powstaje zygota, a następnie zarodek nowej rośliny (glony, wszystkie organowce).
Środowisko wodne stwarza dogodniejsze warunki do rozmnażania, tak więc rośliny "wychodząc" na ląd musiały przystosować się do nowych warunków rozmnażania. Nie przyszło im to łatwo, o czym świadczy fakt, iż mszaki i paprotniki w dalszym ciągu potrzebują wody do rozmnażania się.


SPOSOBY ROZMNAŻANIA SIĘ W ŚWIECIE ZWIERZĄT


Rozmnażanie bezpłciowe zwane także agamogonia. Spotykamy u jamochłonów => robaków => pierścienic =>osłonic => pierwotniaków. Podczas rozwoju embrionalnego wystąpić może r.b. przez podział wielokrotny. W tym wypadku jajo rozpada się na dwa lub wiele zarodków. W wyniku tego zjawiska zwanego poliembrionią, powstają zwierzęta jednakowej płci. Występuje u: baryłkarzy, owadziarek, jeży, pancerników, oposów.


Rozmnażanie płciowe (amfigonia)- sposób rozrodu polegający na połączeniu się => gamet, czyli płciowych komórek rozrodczych. Zachodzi u ogromnej większości istot żywych. R.p. polega na połączeniu się całych jednokomórkowych organizmów albo jednakowych morfologicznie, lecz różnych fizjologicznie strzępek u =>wrkowców i podstawczaków, najczęściej jednak na wytworzeniu specjalnych komórek rozrodczych jednakowej wielkości (=>izogamia) albo różnej(=>anizogamia) lub też na zaplodnieniu nieruchomej komórki jajowej przez ruchomy plemnik.


Rozmnażanie wegetatywne – sposób rozrodu bezpłciowego polegający na =>regeneracji organizmu z części oderwanej lub oddzielonej od organizmu rodzicielskiego. Polega na fragmentacji, czyli rozpadaniu się organizmu na części zdolne do życia i dalszego rozwoju.Niezależnie od zdolności do rozmnażania bezpłciowego wszystkie zwierzęta rozmnażają się na drodze płciowej. Należy wobec tego przypuszczać, że ten typ rozmnażania kryje w sobie istotne wartości biologiczne. Tak jest w rzeczywiście. Naturalnym źródłem zmienności organizmów jest zapłodnienie, w czasie którego łączą się dwa gentypy:
mateczny i ojcowski.2. Rozmnażanie ptaków.

Z obfitością i jakością pożywienia związane jest zakładanie gniazd. Większość ptaków Europy Środkowej gnieździ się raz do roku wiosną (druga połowa marca, kwiecień, początek maja).
Są jednak ptaki, np. krzyżodzioby, które gniazda budują w różnych porach roku (nawet zimą). Zależy to przede wszystkim od dostępności pokarmu o odpowiedniej jakości. Są również gatunki ptaków, które gnieżdżą się dwa (szpaki), trzy (wróble) lub cztery razy w roku (synogarlica turecka). Ptaki gnieżdżące się raz w roku mogą po utracie gniazda zagnieździć się ponownie. Jeszcze jednym dowodem na to, że o budowie gniazda decyduje obfitość pożywienia, są sowy, które w normalnych warunkach rozmnażają się raz w roku, natomiast w lasach, w których gryzonie licznie występują mogą mieć młode dwukrotnie. Natomiast w lasach o małej liczebności gryzoni, które stanowią główny składnik ich pożywienia, w ogóle się nie gnieżdżą.
W okresie rozrodu ptaków wyróżnić można kilka kolejnych faz, a mianowicie: wzajemne poszukiwanie się obu płci (jeśli nie pozostają one w stałym związku czyli stadle), zaloty, łączenie się w pary, budowa gniazda, znoszenie i wysiadywanie jaj, wykluwanie się piskląt i opieka nad potomstwem. Wśród ptaków spotykamy się z poligamią, gdy jeden samiec ma kilka partnerek (przepiórka, drop, słonka). Poliandria występuje wtedy, kiedy samica ma kilku partnerów, co jednak jest rzadkością (kukułka). Inne ptaki żyją w monogamii, tworząc pary (np. gołębie, dudek, dzięcioły, jarząbek, mewy...). Niektóra tworzą pary na całe życie (łabędzie, gęsi, bociany, wrony). Różne gatunki ptaków mają różne sposoby zalecania się samicą np.: wydawanie odgłosów, śpiewanie, klekotanie dziobem, klaskanie skrzydłami, unoszenie się w powietrze.
Bardzo ważną fazą rozrodu ptaków jest budowa gniazda, którą poprzedza wybór odpowiedniego miejsca. Niektóre ptaki gnieżdżą się w obrębie jednogatunkowych (gawrony) albo różnogatunkowych kolonii (mewy, rybitwy, kilka gatunków brodzących, brodzące z kormoranami).
Inne ptaki zajmują odpowiedniej wielkości terytoria gniazdowe (np. liczne wróblowate) i nie wpuszczają na nie obcych par ani samców tego samego gatunku. U kukułek wydzielone rejony mają tylko samce, a samice latają z jednego rejonu do drugiego. O miejsce na założenie gniazda stara się tylko samica (u gatunków poligamicznych) albo obydwaj partnerzy, lecz podział pracy między nimi jest różny. Zależnie od gatunku budowa gniazda przypada samicy bądź samcowi, nieraz samiec znosi materiał a, samica buduje gniazdo. Ptaki gniazda budują z bardzo zróżnicowanych materiałów są to gałązki, miękkie części roślin, kawałki roślin wodnych, błoto zmieszane z wydzieliną gruczołów ślinowych (dymówka i oknówka). Ptaki wyściełają gniazda zwykle bardzo delikatnym materiałem, takim jak pióra, sierść, wełna.
Ptaki umiejscawiają gniazda w najróżniejszych miejscach. Niektóre ptaki gnieżdżą się na ziemi. Gniazdem ich jest dołek bez wyściółki albo dołek wysłany trawom, mchem, piórami. Bywają też gniazda zamaskowane. Ptaki też wiją sobie gniazda na krzewach, roślinach wodnych. Ptaki drapieżne zakładają gniazda na drzewach, zwykle wysoko nad ziemią, niektóre zaś w dziuplach opuszczonych przez inne ptaki bądź robią dziuplę same (dzięcioł).
Po ukończeniu budowy gniazda samica składa do niego jaja. Samica składa jaja codziennie, a po złożeniu ostatniego zaczyna je wysiadywać. U niektórych gatunków przerwa w składaniu jaj wynosi 3-4 dni i samica rozpoczyna wysiadywanie po złożeniu pierwszego jaja. Opieką jaj zajmuje się samica albo samiec na zmianę albo samica wysiaduje je i samiec jej pilnuje, lub sam samiec je wysiaduje. Kukułka składa jaja na ziemi i znosi je w dziobie do gniazd innych ptaków śpiewających. Niektóre ptaki wysiadując jaja nie opuszczają gniazda przed niebezpieczeństwem, a niektóre uciekają, inne dość często opuszczają i pozostawiają je, aby je ogrzewało słońce (mewy) albo przykrywają wodnymi roślinami (perkozy).
Długość wysiadywania jaj, czyli rozwoju zarodka, zależy od gatunku ptaka.3. Rozmnażanie płazów.

Płazy beznogie są zwierzętami wodno-lądowymi, jaja (skrzek) składają zarówno na lądzie jak i w wodzie. Żeby się rozmnażać, zarówno żaby, jak i ropuchy muszą z reguły powracać do wody, gdzie ich jaja zostaną zapłodnione zewnętrznie przez plemniki. Różne gatunki żab wydają podczas godów odgłosy, są one charakterystyczne dla danego gatunku. Przed kopulacją samiec żaby przytrzymuje się śliskiego ciała samicy, obejmując ją przednimi kończynami. Jedna samica może złożyć jednorazowo nawet kilka tysięcy jaj. Jaja są otoczone galaretowatą osłonką, która chroni je przed drapieżnikami. Niektóre gatunki żab wykształciły różne metody na zwiększenie szans przeżycia swojego potomstwa np. noszenie potomstwa na grzbiecie w torbie lęgowej bądź czynne bronienie.
W okresie rozrodczym samce ropuch gromadzą się w pobliżu stawów i rechoczą w celu zwabienia samic. Samice ropuch wybierają samce, które wydają niskie odgłosy ponieważ taki samiec może być atrakcyjnym jako partner rozrodczy. Wiele samic docierając do wody niesie na sobie samca, jednakże w wodzie inne samce mogą na nią wejść i w ten sposób samica może utonąć. Ropuchy składają jaja w postaci długich sznurów, które liczą kilka tysięcy jaj. Ropuchy zazwyczaj nie opiekują się potomstwem lecz są takie gatunki, które wykazują pewien stopień opieki nad potomstwem.
Gody u płazów ogoniastych mają rozmaity przebieg i formę. Na przykład europejska traszka zwyczajna zazwyczaj jest na lądzie lecz na czas rozrodu znajduje się w wodzie. Samce na grzbiecie mają charakterystyczny grzebień. Tak przystrojony samiec szuka samicy i kiedy ją znajdzie, odbywa przed nią taniec godowy, najważniejszym elementem tego tańca są wymachy ogonem. Niektóre samce traszek i salamander obejmują samicę swymi ogonami, w ten sposób są z nimi w bliskim kontakcie. Gdy samica jest gotowa do rozrodu, reaguje na zaloty samca. Samiec składa na dnie stawu spermatofor, czyli mały woreczek pełny plemników, chwytany następnie przez samicę. Jaja są zapładniane w ciele samicy, która potem składa je, przyklejając pojedynczo do roślin wodnych. Po złożeniu jaj część opuszcza stawki, reszta osobników pozostaje w nich do jesieni. Po wylęgnięciu się młode posiadają trzy pary pierzastych skrzel i przytwierdzają się szczękami do liści, lecz wkrótce przechodzą na drapieżny tryb życia.4. Rozmnażanie gadów

Krokodyle, aligatory, kajmany i gawiale należą do tego samego rzędu lecz innego gatunku. Samic podczas pory godowej zaleca się do samicy, często kręci się wokół niej i ryczy, a następnie łączy się z nią. Jedne samice budują gniazda z mułu, z roślinności lub z roślin zlepianych mułem, a inne kopią dla jaj dołek. Jaja są składane partiami po 15 do 20 sztuk. Wymagają one dla rozwoju ciepła zapewnianego przez słońce lub powstającego w procesie gnicia szczątków roślinnych. W niektórych przypadkach wylęgające się młode wydają głosy pobudzające matkę do zrzucenia resztek leżących na jajach, co pozwala im wydostanie się z gniazda. Z początku małe żywią się owadami w miarę rośnięcia sprzywają coraz większe zwierzęta.
Samiec żółwia morskiego ma na przednich kończynach pazury którymi łapie samicę za skorupę, zaś samce żółwi lądowych chodzą za samicą i uderzają ją w skorupę przodem swojego ciała. Żółwie wodnobłotne mają długie pazury na kończynach, którymi łechtają samicę po głowie i przednie nogi w czasie gry wstępnej przed kopulacją. Podczas godów niektóre żółwie ryczą głośniej niż słonie. Samice składają jaja zwykle w dołach wykopanych przez siebie, następnie zasypują je i zamaskowują przed intruzami, po tych czynnościach zostawia je. Żółwie słodkowodne składają jaja blisko brzegu. Samice żółwi morskich składają jaja na plaży zazwyczaj co roku na tej samej plaży.
Jaszczurki na ogół są samotnikami, więc w porze godowej poszukują i zwabiają samice. Samce podczas zalotów prezentują swoje podgardla, które mogą mieć różne kolory w zależności od gatunku. Kontrastują one na tle drzew i liści. Samiec i samica kojarzą się i wkrótce potem samica składa jaja w gnieździe wykopanym przez siebie. Są też takie samice, które przechowują zapłodnione jaja w ciele i wylęgają się z nich młode prawie natychmiast po złożeniu. Niektóre gatunki cechuje jajożyworodn0ść tzn. w ciele matki wykluwa się młode, później jako uformowany osobnik opuszcza jej ciało. Jaja składane są w dołkach wygrzebanych przez samicę, pod kamieniami, w gnijącej roślinności.5. Rozmnażanie pierwotniaków.

Pierwotniaki są wszędzie oprócz miejsc gdzie nie ma wody. Wszystkie pierwotniaki potrafią bardzo szybko powiększać swą liczebność drogą rozmnażania bezpłciowego. Pojedyncza komórka dzieli się na dwie, te dzieląc się dalej na 4, i tak dalej.


6. Rozmnażanie jamochłonów

Jamochłony rozmnażają się zwykle bezpłciowo jednakże są gatunki rozmnażające się płciowo, co jest nie jest procesem skomplikowanym. Gamety powstają z niezróżnicowanych gonadach, z których wydostają się przez pękające powłoki ciała. Z zapłodnionego jaja rozwija się niewielka, urzęsiona larwa, osiadająca na dnie i przekształcająca się w polipa.


7. Rozmnażanie płazińców

Płazińce są obojnakami ich gonady mają przewody rozrodcze wyprowadzające gamety a zewnątrz ciała. W rozwoju występują larwy.


8. Rozmnażanie obleńców

Obleńce są w większości rozdzielnopłciowe. Widoczny jest dymorfizm płciowy samice są większe od samców. Przeważa tu jajorodność, są nieliczne obleńce jajożyworodne.


9. Rozmnażanie pierścienic

U pierścienic dymorfizm płciowy zaznacza się słabo. Komórki jajowe wydostają się przez nefrydia samicy, zapłodnienie jest zwykle zewnętrzny. Rozwój zarodka prowadzi do powstania planktonowej larwy => trochofora.


10. Rozmnażanie skorupiaków

Skorupiaki mają wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Układ rozrodczy zbudowany jest z prostych gonad. Podczas kopulacji wprowadza spermę do dróg rodnych samicy. Linienia larw prowadzą do powstania miniaturki dorosłego osobnika. Rozwój skorupiaków przebiega z przeobrażeniem. Większość jest jajorodna, lecz skorpiony są jajożyworodne. Zapłodnienie oraz zaplemnienie jest wewnętrzne.


11.Rozmnażanie owadów.

Świetlikowate poruszając się wysyłają do znaki świetlne, które przywabiają partnerów rozrodczych. Każdy gatunek ma ściśle określony znak. Owady są rozdzielnopłciowe z widocznym dymorfizmem płciowym.
Większość owadów jest jajorodna. Rozmnażają się płciowo.


12. Rozmnażanie ryb.

Liczne gatunki ryb w okresie rozmnażania zmieniają w sposób widoczny swój wygląd zewnętrzny, przede wszystkim ubarwienie (głównie samce). Po okresie tarła większość słodkowodnych gatunków ryb europejskich nie opiekuje się ikrą czy narybkiem pozostawiając je na pastwę losu. Dla rekompensaty straty populacji i zachowania gatunku zostaje złożona bardzo duża ilość ikry. W czasie tarła samica składa jaja, okresowo rozwijającym się pokładełkiem, do jamy skrzelowej małża, następnie samiec wypuszcza mleczko nad małżem. Zapłodnienie zachodzi po dostaniu się mleczka do jamy skrzelowej małża. W ten sposób rozwijająca się ikra jest dobrze chroniona przed wrogami. Młode wylęgają się w jamie skrzelowej małży, którą opuszczają dopiero wtedy, kiedy mogą same pływać. Należałoby wspomnieć także o tych gatunkach ryb, które zapładniają ikrę, a potem młode rybki stale noszą ze sobą. Przykładem takiego zachowania jest iglicznia, która podczas godów wędruje z Morza Czarnego wędruje do rzek i jezior. Samica igliczni podczas godów owija się dookoła samca i składa mu do torby skórnej ikrę, którą samiec jednocześnie zapładnia. W torbie tej rozwija się ikra, a potem młode osobnik. Przez szczelinę w torbie młode mogą wypływać, a w razie niebezpieczeństwa wrócić tą samą drogą.13. Rozmnażanie ssaków.

Większość ssaków kopuluje zawsze w określonych porach roku – na wiosnę, jesień albo zimę. Kopulację poprzedza ruja. Wokresie tym liczne ssaki zachowują się inaczej niż zwykle. Pomiędzy samcami odbywają się walki, zalecają się one w różny sposób do samic, niektóre z nich stają się bardzo agresywne. Po kopulacji następuje zwykle u samców i samic okres zobojętnienia. Samica po narodzinach zjada łożysko. Młode po urodzeniu są ślepe i głuche lecz są gatunki, które widzą i słyszą nawet wstają od razu.
Dziobak jest przykładem ssaka jajorodnego. Po pływaniu w kółko i zabawach składających się na bardzo złożony ceremoniał godowy. Samica znosi mokre liście do głębokiej i skomplikowanej nory i na jej podściółce składa jaja. Po wykluciu młode są ślepe i nagie, żywią się mlekiem matki.
W życiu kangurów nie ma wyraźnego okresu rozrodczego. Po zapłodnieniu ciąża trwa od 30 do 40 dni. Młode rodzi się ślepe i nagie, przyczepia się do sutka matki i tak „dorasta”.
Drapieżne ssaki takie jak lew, hiena żyją w stadach. Stada lwów przewodzone są przez przywódcę w stadzie znajdują się lwice jak i lwy. Pierwszeństwo do samicy ze stada ma przywódca (co prowadzi do starć między samcami). Samica po urodzeniu młodych opiekuje się nimi. Hieny mają podobne zasady tylko, że młodymi opiekuje się każda samica ze stada.
Wieloryby są największymi ssakami na ziemi, żyją w gromadach. Podczas godów wydają dźwięki słyszalne tylko dla nich. Po połączeniu się w pary następuje zapłodnienie. Urodzone młode jest pod stałą opieką matki.


niewiem czy Ci to bedzie pasowalo ale jeszcze poszukam... musisz sam jeszcze to jakos skleic a moze cos znajdziesz w ksiazce od biologii?

#9 Jamaciek

Jamaciek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 8586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 19:27

Jak zawsze brak wzmianki o człowieku
No ale to trudne do wytłumaczenia

Zmieniony przez - Jamaciek w dniu 2006-09-18 20:29:41

#10 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 20:11

Rozmnażanie się człowieka. (specjalnie dla Ciebie Jamaciek )

U człowieka układ płciowy męski obejmuje: jądra, najądrza, mosznę (skórzasty worek, w którym znajdują się jądra wraz z najądrzami), nasieniowody, gruczoł krokowy i prącie. Wnętrze jąder wypełniają grupy komórek śródmiąższowych (Leydiga), między którymi rozlokowane są liczne, kręte kanaliki nasienne (w nich powstają komórki płciowe - plemniki). Kanaliki nasienne zbierają się w kanaliki proste, które transportują plemniki do większego, silnie poskręcanego przewodu najądrza (tam plemniki dojrzewają i są przechowywane). Z każdego najądrza wychodzi dlugi na ok. 50 cm przewód - nasieniowód. Przecina on gruczoł krokowy (prostatę) i uchodzi do cewki moczo-płciowej.

Zasadniczymi elementami żeńskiego układu rozrodczego cziowieka są: jajniki, jajowody, macica, pochwa i srom. Jajniki położone są w dolnej części jamy brzusznej. W budowie wewnętrznej wyodrębnia się korę i rdzeń jajnika. W korze jajników znajdują się liczne pęcherzyki jajnikowe pierwotne (ok. 300 000 u nowo narodzonej dziewczynki). Na pęcherzyk składa się: komórka jajowa wraz z otaczającymi ją komórkami. Proces dojrzewania wspomnianych pęcherzyków rozpoczyna się w okresie pokwitania, między 12 a 16 rokiem życia.

W czasie stosunku płciowego, w odruchowym akcie ejakulacji (wytrysku), do dróg rodnych kobiety dostaje się sperma. Jest to wydzielina jąder zawierająca 70% płynnego osocza i ok. 30% plemników (spermatozoidów). Przeciętne "stężenie" plemników w spermie wynosi 60 000/mm3 i jeżeli spadnie poniżej 30 000, powstaje oligospermia może to być przyczyną niepłodności męskiej. Niewielka ilość materiałów zapasowych w plemnikach wystarcza im na zaledwie 4-6 godzin ruchu i tak naprawdę do ich przesuwania niezbędne są skurcze ściany macicy i jajowodów. Przeżywalność spermatozoidów w drogach rodnych kobiety wynosi maksymalnie 72 godziny. Jeśli w tym czasie nie napotkają na swojej drodze komórki jajowej, to nie nastąpi zapłodnienie (należy dodać, że kwaśne pH pochwy zmniejsza przeżywalność plemników, natomiast zasadowe pH macicy i jajowodów zwiększa).

Jajniki "pracują" na przemian, raz w jednym dojrzewa pęcherzyk Graafa, raz w drugim. Jeśli nastąpi jednoczesne jajeczkowanie w obu jajnikach albo podwójne w jednym, może dojść do ciąży mnogiej.

Odszukanie i zapłodnienie komórki jajowej u niemal wszystkich kręgowców ułatwiają specjalne substancje nazywane zbiorczo fertylizynami. Aktywizują one plemniki i ułatwiają im przyczepianie się do powierzchni jaja. Następnie jedyny plemnik, który bierze udział w zapłodnieniu przeprowadza tzw. reakcję akrosomalną. Proces ten polega na pęknięciu błony komórkowej plemnika w szczytowej części główki, przez co wylewają się enzymy hydrolityczne rozpuszczające lokalnie osłonkę przejrzystą komórki jajowej. Umożliwia to "przelanie" zawartości plemnika oraz witki do wnętrza jaja. Wciągnięte elementy plemnika takie jak: wić, mitochondria i błony wewnątrzkomórkowe zostaną rozłożone przez enzymy komórki jajowej (przyczyną jest obcość białek, które budują te organella). Jądra komórkowe męskie i żeńskie zbliżają się do siebie i zlewają swoją zawartość (można mówić o syngamii, bądź kariogamii). W ten sposób powstaje diploidalne jądro zygotyczne, a cała komórka nazywa się zygotą. Ten moment oznacza rozpoczęcie istnienia nowej ontogenezy. Z genetycznego punktu widzenia odtworzona została stała, charakterystyczna dla gatunku liczba chromosomów (u człowieka 2n=46) i stała liczba cząsteczek DNA jądrowego (u człowieka 2c=46).

Jeżeli jaja kończą dojrzewanie w jajnikach, a plemniki zostały poddane uaktywnieniu, możliwe jest zapłodnienie w zastępczym płynie fizjologicznym. Następnie można przenieść zapłodnione jajo do macicy, gdzie ulegnie implantacji (zagnieżdżeniu). To wtaśnie jest istota zapłodnienia in vitro. Pierwszym udanym przypadkiem jest Luiza Brown, która urodziła się w 1977 r. w Oldham Hospital w Anglii. Dzisiaj metoda ta jest już dość powszechna i daje szanse wielu kobietom cierpiącym np. na niedrożność jajowodów.
#11 Jamaciek

Jamaciek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 8586 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 20:40

SOG'a już dostałaś,więc nie mogę dać drugiego.I naprawdę nie wiem co powiedzieć,to wszystko dla mnie.Ale wiem czego nie mogę powiedzieć.Nie mogę powiedzieć,że brak mi tu..................zdjęć Odwaliłaś kawał dobrej roboty.
PoTeR_PL całuj ją po rękach.Masz gotowca.Jak powiedziała tak zrobiła.

#12 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 21:23

zdjec nie wklejam bo wiesz.. cenzura
dzieki za soga ale robie to bo lubie pomagac a poza tym przy kompie spedzam wiekszosc wolnego czasu.. a ostatnio mam go duzo
poza tym zdawalam mature z biologii wiec wstyd by bylo nie pomoc

Zmieniony przez - Buuziaczek w dniu 2006-09-18 22:25:04

#13 Roni16

Roni16

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 3473 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 22:01

Justyna coś wie o rozmnażaniu bo wkońcu sama ma już 4 dzieci

#14 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 18 wrzesień 2006 - 23:08

roni po cholere piszesz takie glupoty
ja nie mam bachorków i narazie nie planuje
to byl cios ponizej pasa..

Zmieniony przez - Buuziaczek w dniu 2006-09-19 00:09:54

#15 gregor58

gregor58

  Perm Ban

 • Members
 • PipPipPip
 • 16208 postów

Napisano 19 wrzesień 2006 - 07:32

Nieznany dzień ani godzina


#16 Buuziaczek

Buuziaczek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1407 postów

Napisano 19 wrzesień 2006 - 10:39

gregor co masz na mysli
nie martwcie sie o moje niepoczete potomstwo jeszcze mam czas na takie rzeczy
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development