Skocz do zawartości
Zdjęcie

Podstawowe informacje o działaniu komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Miguel255

Miguel255

    Mr.Electronic

  • Members
  • PipPipPip
  • 4835 postów

Napisano 17 styczeń 2010 - 20:54

Poradnik: ZASADA DZIAŁANIA KOMPUTERA

W niniejszym skromnym opisie postaram się przedstawić podstawy działania komputera oraz opisać jego komponenty. Na samym początku postaram się opisać części wchodzące w skład komputera a następnie przybliżę trochę jak działa komputer. Budowę komputera dzielimy na części wchodzące w skład jednostki centralnej oraz urządzenia peryferyjne.

Jednostka centralna to ta "skrzynia". Znajdują się w niej elementy niezbędne do pracy komputera i te dodatkowe np. złącze rozszerzające o dodatkowe porty USB.Natomiast urządzenia peryferyjne to te które są podłączane do jednostki centralnej.Urządzeniem peryferyjnym jest np. skaner

Części wchodzące w skład jednostki centralnej:


Procesor:
Procesor (CPU - z angielskiego Central Processing Unit) to urządzenie które dzięki swoim możliwościom pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkaz. Mówiąc prościej - procesor wykonuje żądanie jakie dostaje. Procesory są wykonane z tranzystorów, monokryształu krzemu i hermetycznej obudowy.
Można się dalej zagłębiać w konstrukcje procesora lecz jest ona bardzo skomplikowana.
Ilość tranzystorów w procesorze waha się od kilku tysięcy do kilkuset milionów. Krzem jest pierwiastkiem (Symbol chemiczny Si) który otrzymuje się z prażenia w piecu kwarcu węgla i żelaza. Bardzo ważną cechą procesora jest jego liczba bitów czyli długość słowa.Jeśli słowo = 32 bity to procesor jest 32 bitowy. Taktowanie (Prędkość procesora) określa się w GHz (Giga Herz).
Jeden Herz odpowiada jednemu cyklowi na sekundę. Procesory są wykonywane w różnych technologiach."Rozmiary " tych technologi podaje się w nm (nano metry). Przykładowym rozmiarem jest 45nm. W procesorach mogą występować różne ilości rdzeni. Jeżeli procesor ma taktowanie 2 GHz i ma 2 rdzenie to ma 2 x 2 GHz. Procesory muszą być chłodzone. Dlatego nakłada się na nie duże radiatory i wentylatory. Pod radiator nakłada się także pastę termoprzewodzącą. Można się też spotkać z chłodzeniem wodnym. Najpopularniejszymi firmami produkującymi procesory do komputerów są Intel i AMD.
Karta graficzna:
Karta graficzna - urządzenie generujące sygnał dla monitora dzięki któremu możemy oglądać co aktualnie robimy na komputerze. Zadaniem karty graficznej jest odbieranie i obrobienie obrazu na sygnał "zrozumiały" dla monitora. Karta graficzna składa się z następujących składników:
Procesor graficzny - tworzy on obraz w pamięci obrazu
DAC - przetwornik analogowy-cyfrowy
Interfejs do podłączenia do komputera - zazwyczaj są to złącza AGP PCI PCI-Express
Interfejs na slocie karty graficznej - np. DFP VGA DVI HDMI DisplayPort
Najważniejszymi funkcjami kart graficznych są:
Pixel Shader, HDR, Full Scene Anti-Aliasing, Efekty cząsteczkowe, Vertex Shader, Transform & Lighting, Mapowanie wypukłości, Filtrowanie anizotropowe.
Pierwszym akceleratorem graficznym 3D był Voodoo Graphics. Wraz z pojawieniem się 3D karty graficzne zaczęto nazywać akceleratorami graficznymi.Akceleratory graficzne wymagają chłodzenia dlatego można na nich znaleźć radiatory i wentylatory. AGP to jeden ze starszych modułów złącz kart graficznych. Tak samo jak PCI. Aktualnie karty graficzne wyposażone są w złącze PCI-Express.Producentami graficznych GPU są NVidia oraz Ati Technologies. Natomiast producentami kart graficznych są: Palit Sapphire GALAXY Technology Gigabyte Technology ASUS.


Płyta główna:
Płyta główna (motherboard mainboard) to urządzenie wchodzące w skład naszego komputera do którego podłączamy jego pozostałe komponenty (procesor pamięć RAM karta graficzna zasilacz dysk twardy napęd optyczny i ewentualnie inne peryferia np. karta dźwiękowa karta TV). Płyty główne posiadają chipset czyli grupę układów scalonych podzielonych na:
Mostek północny który steruje magistralą AGP lub PCI-E i jest on odpowiedzialny za wymianę danych między pamięcią a procesorem.
Mostek południowy steruje współpracą urządzeń wejścia/wyjścia. Np. karta rozszerzeń
Płyta główna posiada tzw. socket czyli miejsce na procesor. Występują różne sockety dlatego trzeba posiadać odpowiedni procesor pod odpowiedni socket aby móc uruchomić komputer. Procesory zazwyczaj mają serie w której mają jeden socket np. Intel Core 2 Quad na sockecie LGA 775.Następnym ważnym złączem jest miejsce na kartę graficzną. Wyróżniamy 3 typy złącz na kartę graficzną:
AGP - Advanced Graphics Port (Accelerated Graphics Port) to starszy typ podłączenia karty graficznej ale nie najstarszy (1997)
PCI - Peripheral Component Interconect to najstarszy typ podłączenia karty graficznej (1992)
PCI-E - PCI Express czyli Peripheral Component Interconnect Express to najnowszy typ podłączenia karty graficznej (2004)
Kolejnym typem złącz na płycie głównej jest ATA i SATA. Służą do podłączenia dysku twardego. Innymi złączami są złącza zasilacza zależne od płyty głównej. Zewnętrzne złącza to: USB, PS/2, Ethernet (RJ-45), FireWire (IEEE 1394). Dzisiejsze płyty główne bardzo często mają zintegrowaną kartę dźwiękową oraz kartę sieciową. Dawniejsze płyty posiadały także złącze RS-232 lub LPT (port drukarki).


Zasilacz:
Urządzenie służące do przetwarzania napięcia z 230V (napięcie zmienne) (sieć czyli gniazdko) na zasilanie odpowiednie dla komponentów komputera (napięcie stałe). Zasilacze komputerowe się grzeją dlatego wymagają chłodzenia. Jest ono w postaci wentylatorów i radiatorów. Podstawowymi złączami zasilacza są:MPC (MainPower Connector) (20 pin 24 pin 20+4 pin), ATX12V/EPS12V ( 4 pin oraz 8 pin), PCI-E (zasilanie karty graficznej), Molex (4pin), Molex mini (4 pin), Sata Connector (15 pin). Skrót ATX oznacza standard aby zasilacze pasowały do obudów. Ważną cechą zasilaczy jest ich sprawność energetyczna. Sprawność tą wyraża się w procentach.Wprowadzono certyfikat 80 PLUS co oznacza że minimalną sprawnością zasilacza jest 80 %. Ważne jest aby zasilacze dostarczały stabilne napięcia do podzespołów komputera. I mamy taką listę:
5V - od 4,75V do 5,25V
12V - od 11.40V do 12,60V
3,3V - od 3,14V do 3,47V
Napięcie jest wyrażane w Voltach (V) a moc w Watach (W).Podczas wyboru zasilacza nie należy się kierować wyłącznie jego mocą. Warto też nie oszczędzać na zasilaczach ponieważ jego awaria może zniszczyć pozostałe komponenty komputera co może okazać się kosztowne.


Dysk twardy:
Dysk twardy to typ pamięci masowej na której przechowujemy dane. Wielkość dysków określamy w bitach. Następnie dla większych ilości zwiększamy tą jednostkę:
UWAGA: Są to przeliczenia poprawne jeśli przyjmiemy że jeden bajt to 8 bitów
1 bit (B) to najmniejsza jednostka
1 bajt (B) to 8 bitów (B)
1 kilobajt (KB) to 1024 bajtów (B)
1 megabajt (MB) to 1024 kilobajtów (KB)
1 gigabajt (GB) to 1024 megabajtów (MB)
1 terabajt (TB) to 1024 gigabajtów (GB)
Powszechnie stosuje się dyski o wielkościach wyrażanych w gigabajtach (GB).
Kilka dysków można łączyć w macierz dyskową. Poprzez to można zmniejszyć czas dostępu do danych, zwiększyć dostępną przestrzeń na dane oraz zwiększyć niezawodność przechowywania danych. Producenci dysków:Samsung Hitachi Western Digital IBM (Lenovo) Seagate.


Pamięć RAM:
RAM (Random Acces Memory) czyli pamięć o swobodnym dostępie. Pamięć RAM służy do przechowywania danych z programów w których aktualnie pracujemy. Pamięci RAM dzielimy na statyczne oraz pamięci dynamiczne. Pamięci dynamiczne (Dynamic RAM) w skrócie DRAM są wolniejsze od pamięci statycznych (Static RAM w skrócie SRAM). Jednak pamięci SRAM są dużo droższe od pamięci DRAM. Aktualnie najpopularniejszymi pamięciami są pamięci DIMM DDR (1999) DIMM DDR2 (2003) DIMM DDR3 (2007).


Karta dźwiękowa:
Karta dźwiękowa (sound card audio card) to karta podłączana do komputera za pomocą złącza PCI lub zewnętrznych złącz np. USB lub wbudowana w płytę główną komputera która służy do przetwarzania dźwięku. Jakość dźwięku z kart dźwiękowych wbudowanych w płytę główna jest zdecydowanie gorsza od jakości dźwięku z karty podłączanej do PCI (karta zewnętrzna). Bardzo znanym producentem kart dźwiękowych jest Creative Labs.


Napęd DVD/CD:
Napęd DVD/CD to urządzenie służące do odczytywania płyt CD DVD lub tych najnowszych Blu-Ray. Napęd taki podłączamy do komputera za pomocą gniazda ATA lub SATA lub SCSI.Prędkość napędu podaje się na podstawie iż prędkość 1x = 150KB/s dla napędów CD
1x = 1350KB/s dla napędów DVD lub 1x = 5234 KB/s.Teraz opiszę peryferia:


Monitor:
Monitor - urządzenie służące do pokazywania wyników pracy na komputerze. Najpopularniejszymi monitorami są monitory CRT oraz LCD. Monitory LCD są nowsze w stosunku do monitorów CRT.
Monitory LCD to te "płaskie" a monitory CRT to te "grube". Ważną cechą monitorów jest ich rozdzielczość która jest zależna od monitora. Monitory mają ustaloną maksymalną rozdzielczość i można ją tylko zmniejszać co skutkuje gorszą jakością obrazu. Rozdzielczość tą podaje się w tzw. pikselach. Inną ważną cechą monitorów jest odświeżanie. Wartość tej cechy wyraża się w Herzach.


Myszka komputerowa:
Myszka komputerowa to urządzenie dzięki którym możemy sterować kursorem na ekranie monitora. Zazwyczaj podłączana pod USB lub PS/2. Najpopularniejszymi myszkami są myszki kulkowe, optyczne i laserowe.


Klawiatura komputerowa:
Klawiatura to urządzenie za pomocą którego możemy wprowadzać dane do komputera. Niektóre są wyposażone w dodatkowe przyciski dzięki którym możliwy jest szybszy dostęp do funkcji. Podłączana zazwyczaj do USB lub PS/2. Rodzaje układów klawiszy na klawiaturze to QWERTY QWERTZ lub AZERTY.


Drukarka:
Drukarka jest urządzeniem służącym do drukowania na papierze informacji które mamy zawarte w komputerze. Podłączenie drukarki jest realizowane za pomocą USB lub kiedyś LPT. Najczęściej spotykanymi drukarkami są drukarki laserowe i atramentowe.
To tyle o elementach które znajdują się w komputerze. Teraz opiszę w skrócie jak działa komputer.


Komputer dzielimy na na 2 kategorię: Hardware i Software
Hardware to części komputerowe (te które mamy w jednostce centralnej). Software to programy i system operacyjny.
Najważniejszą rzeczą wpływająca na sprawność komputera jest Hardware. Hardware się ciągle rozwija i powstają coraz to nowsze i doskonalsze produkty. Software również odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o wydajność komputera lecz nie aż taką jak hardware. Teraz kilka słów o działaniu hardware:
Bez hardware komputer nie mógł by działać. Hardware jest podstawą dla oprogramowania które się "na nim" znajduje. A konkretnie na dysku. Opiszę krótko najważniejsze części hardware:
Części znajdujące się w jednostce centralnej:
procesor - wykonuje obliczenia
płyta główna - służy do połączenia wszystkich elementów hardware
karta graficzna - odpowiedzialna za generowanie obrazu
dysk twardy - przechowuje się na nim dane
pamięć RAM - służy do przechowywania danych programów których aktualnie używamy
zasilacz - przetwarza napięcie z gniazdka na odpowiednie dla komputera
napęd DVD/CD - służy do odczytywania płyt CD i/lub DVD
Części zewnętrzne (peryferia):
Monitor - służ do wyświetlania obrazu generowanego za pomocą karty graficznej
Myszka komputerowa - steruje kursorem na ekranie
Klawiatura komputerowa - służy do wprowadzania danych
Drukarka - przeznaczona jest do drukowania czegoś co mamy na komputerze

Są to podstawowe elementy hardware i różnią się one w komputerach.
Teraz kilka słów o działaniu software:
Software to programy i system operacyjny. System operacyjny jest podstawą za pomocą której możemy instalować inne programy.
Software to to co widzimy na monitorze naszego komputera.

Podsumowując i hardware i software jest wymagane do pracy na komputerze. Opisanie całych procesów zachodzących w tych dwóch najważniejszych "kategoriach" komputera byłoby bardzo długie i skomplikowane. Więc skończę na tym i myślę że pomoże Ci to.

Mam nadzieję że dzięki temu poradnikowi chociaż trochę poznałeś budowę i pracę komputera.

Źródła zdjęć:

http://cgenerator.pl/wp-content/uploads/2009/11/procesor.jpg

http://www.purepc.pl/files/Image/news/2008/03/bfg_9800GX2.jpg

http://mdp.com.pl/images/GA_MA770T_UD3P_1.JPG

http://www.maxkomputer.com/sklep/images/zasilacz_chieftec_gps_400aa_101a_z1_db.jpg

http://www.hevex.pl/galerie/d/dysk-twardy-ide-ata-seag_63.jpg

http://a.swistak.pl/000/192/192798_400.jpg

http://merlin.pl/Karta-dzwiekowa-Creative-Audigy-SE-bulk_Creative,images_big,18,CREATIVE-AUDIGY-SE-BULK.jpg

http://togro.waw.pl/images/SAMSUNG/SH-D163B-BEWE.jpg

http://niespodzianka.pl/presents/3d6076ded2789edc482dee44631a45c4.jpg

http://www.keynet.com.pl/upload/produkty/mini_20070727230933.jpg

http://www.meditronik.com.pl/doc/mini/usb22587.jpg

http://www.opiniarka.pl/opiniarka/app/webroot/images/picture3348.jpg

Zmieniony przez - Miguel255 w dniu 2010-02-11 15:00:18
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development