Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak napisać wartościowy poradnik ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Travikk

Travikk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 11478 postów

Napisano 28 styczeń 2010 - 11:15

Dla niektórych zdaje się to byś problemem

Jak napisać wartościowy poradnik?

Najpierw należy zacząć od dobrego przygotowania. Zrób sobie herbaty/kawy/kup browara. Cokolwiek. Pisanie poradnika to nie 5 minut klepania w klawiaturę. Sprawę trzeba dokładnie przemyśleć i warto ten czas sobie umilać, warto robić przerwy.
Na miłość boską, jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności gramatycznych [u]korzystaj[/u] ze słownika. Robienie błędów ortograficznych, w jakichkolwiek artykułach, powoduje odrzucenie i niechęć czytelnika do dalszej lektury!
Kolejna bardzo ważna zasada: poradnik musi być Twojego autorstwa! Korzystanie z innych źródeł jest oczywiście dozwolone, czym innym jest jednak przekopiowanie i wklejenie gotowego poradnika, a czym innym opisanie problemu własnymi słowami. Jeżeli używasz materiałów z internetu pamiętaj, aby zamieścić informację, że dany materiał nie jest Twojego autorstwa i podać link do oryginalnego źródła!

Wybór tematu

Pisanie każdego dobrego poradnika powinno się zacząć od wybrania tematu. Temat najlepiej powinien być z dziedziny, która do nas najbardziej przemawia. Jeżeli jesteś programistą, wybierz temat związany z językiem w którym programujesz. Jeżeli fascynujesz się Overclockingiem, wybierz temat związany ze sprzętem.

Plan

Wybór tematu to początek. Najważniejszy jest plan. Ułóż sobie w głowie, jak powinien Twój poradnik wyglądać. Od czego zacząć, jakie ważne punkty należy wspomnieć, o czym należy pamiętać oraz zakończenie. Jeżeli chcesz, możesz umieścić przedmowę, która zachęci lub odrzuci pewne grono użytkowników, które mogłyby wyrządzić szkodę czy to sobie czy swojemu ukochanemu PC.

Pamiętaj! Jasne i klarowne ułożenie całego poradnika sprzyja lepszemu czytaniu, przez co zwiększa popularność Twojego poradnika! Używaj języka nieoficjalnego, ale nie korzystaj z kolokwializmów. Poradnik powinien być czytelny dla każdego z użytkowników, ale nie powinien nikogo obrażać.

Jeżeli Twój poradnik jest bardzo obszerny zastosuj trik psychologiczny. Nikt nie lubi czytać tysięcy linii tekstu bez przerwy. Duża część użytkowników robi przerwy w nieodpowiednich momentach, przez co nie mają chęci by powrócić do lektury.
Podziel swój poradnik na kilka części [kilka tematów]. Wtedy, każdy przeczyta interesującą go część, lub nawet całość!

Na koniec, dobrze jest zrobić sobie spis punktów, które potem będziesz rozwijał. Nic nie szkodzi temu, by w samym poradniku zamieścić na początku spis poruszanych problemów. Staraj się układać poszczególne punkty poradnika, by tworzyły spójną całość. Chronologiczność jest ważna.

Poradnik

Gdy już wszystko masz zaplanowane, czas zacząć pisać. Miło czyta się poradnik, którego kolejne etapy są od siebie oddzielone. Wytłuszczenie tytułów każdego kolejnego etapu również jest dobrym pomysłem.
Możesz stosować kursywy i podkreślenia w miejscach, w których chcesz zaznaczyć ważną informację. Pogrubienia stosuj raczej tylko dla nagłówków. Dlaczego? Duża liczba czytelników, nawet mimowolnie, przeskakuje do części tekstu, w której jest pogrubienie, przez co omyłkowo mogą pominąć ważne informacje. Własne uwagi możesz pisać czcionką pomniejszoną ( [ s ] [ / s ] ).

Zakończenie

Dobre zakończenie/podsumowanie to nieodzowna część każdego poradnika. Postaraj się, aby było krótkie i zwięzłe, by podsumowywało, a nie zawierało najważniejsze informacje, które użytkownik powinien wykonać.


To chyba na tyle.
Powodzenia!

Zmieniony przez - Travikk w dniu 2010-01-29 10:46:36
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development