Skocz do zawartości
Zdjęcie

Lustrzanka, aparat cyfrowy (kompakt), hybryda... czyli porównanie aparatów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jonmat

jonmat

    Ouch Team

  • Members
  • PipPipPip
  • 15999 postów

Napisano 31 styczeń 2010 - 22:50

Jak sami wiecie temat trochę rozbudowany więc nie wiem za co najpierw się zabrać. Dobra zaczynajmy

Na początek małe porównanie obudowy. Jak sami widzicie lustrzanka cyfrowa, a kompakt ma dużo różnic, nie ma np. tak dużego obiektywu. Lustrzanka gruba a aparat cyfrowy (kompakt) cienki
Hybryda także jest inna. Dorównuje bardziej lustrzance cyfrowej bo tam jest obiektyw, jest grubsza. Niżej podaję zdjęcia do porównania właśnie lustrzanki cyfrowej, aparatu kompaktowego, oraz hybrydy.

Lustrzanka cyfrowa:
Aparat cyfrowy (kompakt):
Aparat cyfrowy - hybryda:
To tak na prawdę dopiero początek bo różnice naprawdę leżą i to najwięcej w działaniu jak, i wnętrzu (właściwościach)
Postaram się jasno napisać na temat wnętrzności i różnic między aparatami.

W porównaniu na lustrzankę cyfrową będę mówić lustrzanka. Na aparat cyfrowy - kompakt, a na hybrydę tak jak piszę czyli hybryda z powodu że to jest aparat cyfrowy i lustrzanka w jednym.


Na początek wypiszę zalety i wady wszystkich aparatów
1. Lustrzanka:
- Zalety:
* Duża ilość wymiennych obiektywów od zwykłych, przez obiektywy typu macro, po teleobiektywy oraz stało ogniskowe.
* Bardzo dobra jakoś zdjęć
* Nagrywanie filmów (mówię tutaj o nowszych lustrzankach)
* Zdjęcia mamy do przejrzenia od razu po naciśnięciu spustu migawki
* Patrzymy przez obiektyw i wiemy co będziemy mieli na zdjęciu
* Przy nowszych lustrzankach cyfrowych mamy możliwość obracania monitora LCD gdzie, możemy także spojrzeć na zdjęcie jak i na żywo tzw. Live View.
* Mniej podatny na drgania za sprawą swojej ciężkości

- Wady:
* Ciężki
* Drogie obiektywy
* Drogie korpusy, oraz korpusy+obiektyw, no ale za to mamy to czego chcemy od zdjęcia pod warunkiem, że umiemy robić zdjęcia, bo sam aparat nie zrobi za nas ciekawego zdjęcia
* Możemy zabrudzić matrycę

2. Kompakt:
- Zalety:
* Lekki
* Mniejszy
* Tańszy od zwykłej lustrzanki
* Obiektyw przystosowany do danej matrycy aparatu. Ogniskowa obiektywu sięga nawet od 10mm
* Małe ryzyko zabrudzenia matrycy nie to co w lustrzankach
* Możliwość nagrywania filmów

- Wady:
* Małe możliwości rozbudowy kompaktu poprzez zamocowanie nowego obiektywu
* Trzeba przeczekać kilka sekund aż kompakt zrobi zdjęcie nie to co w lustrzankach gdzie, po zwolnieniu migawki mamy zdjęcie już w aparacie
* Bardziej podatny na drgania

3. Hybryda:
W zaletach i wadach mogę jedynie napisać to, że aparat to jest nic innego jak pomieszanie aparatu kompaktowego z lustrzanką, gdzie w zaletach można napisać, że aparat ma bardzo dużą ogniskową od 18mm nawet do 300mm. Ale za to nie ma możliwości zmiany obiektywu. W wadach mogę napisać, że także jak kompakt przy robieniu zdjęcia trzeba odczekać kilka sekund na pojawienie się zdjęcia. Także posiada swój ciężar
____________________________________________________________________________________________________

Budowa aparatu fotograficznego

Co ma w sobie aparat:
1. Matryca (CCD lub CMOS)
- Matryca CCD (Charge-Coupled Device) - matryca ma jeden przetwornik ładunku i przetwornik A/D (przetwornik analogowo-cyfrowy). Zawartość wszystkich pikseli jest odczytywana po kolei przez układ.
* pobiera więcej mocy z akumulatora zasilającego aparat
* mniejsza ilość szumów
* trzeba odczytać zawartość całej matrycy i potem dopiero wybrać interesujący nas piksel(dość wolne)

- Matryca CMOS (Complimentary Metal-Oxide Semiconductor) - każdy piksel ma swój przetwornik ładunek na napięcie i układ odczytujący zawartość pikseli.
* szybki odczyt
* łatwe resetowanie
* możliwość odczytu wszystkich pikseli
* większa liczba szumów
* zużywa mniej mocy, co pozwala wykonać więcej zdjęć

2. Wyświetlacz
* Monitory LCD - najstarsze i najpowszechniej stosowane
* OLED - nowsze, stosowane w najnowszych modelach aparatów cyfrowych
* AMOLED - odmiana wyświetlaczy OLED.

3. Optyka
* Obiektyw - znajduje się w nim układ soczewek, które odwzorowują na światłoczułym elemencie aparatu fotograficznego przedmioty, osoby lub krajobrazy. Lustrzanki cyfrowe mają możliwość montowania różnych obiektywów np. teleobiektyw, obiektyw szerokokątny, rybie oko, makroobiektyw, stałoogniskowe. Natomiast kompakty oraz hybrydy mają na stałe zamontowane obiektywy.
* W obiektywach wyróżniamy dwa parametry: f - długość ogniskowej (wyrażana w milimetrach (np. zakres obiektywu kit(obiektyw podstawowy) 18-55mm), przy hybrydach długość ogniskowej zaczyna się od 18, a kończy na 300mm. Natomiast w kompaktach rozpoczyna się od 10mm do 140mm albo i więcej. Drugi parametr to jasność obiektywu (światło np. 3.5 - 5.6). Zasada przy jasności obiektywu jest następująca np. 2.0 bardzo jasny - dużo światła wpada do obiektywu, więc bardzo dobrze nadaje się do robienia zdjęć w pomieszczeniach przy słabym oświetleniu. 3.5 - średnia jasność przeważa do robienia zdjęć prawie wszędzie i obojętnie przy jakich warunkach.
* Obiektyw o zmiennej ogniskowej - obiektyw w którym można płynnie przejść między wartościami które posiada obiektyw np. 18 - 200mm
* Zoom optyczny - obiektyw fotograficzny o zmiennej ogniskowej, który utrzymuje położenie płaszczyzny ostrości, niezależnie od ustawionej długości ogniskowej.
* Autofokus - system automatycznego nastawienia ostrości podczas robienia zdjęć. Można spotkać ten właśnie system w korpusie(body) aparatu lub obiektywie.
* Stabilizator obrazu - urządzenie, które zmniejsza efekt poruszenia zdjęcia podczas fotografowania. W lustrzankach cyfrowych można spotkać stabilizację w korpusie aparatu(body) lub wbudowaną w obiektyw.

4. Elektronika
* ISO - odpowiada za jakoś zdjęcia. Czym niższe ISO tym bardziej zdjęcie będzie wygładzone, dobrej jakości. Czym wyższe ISO tym zdjęcie staje się ziarniste (większe szumy).
* Pamięć wewnętrzna (BUFOR) - RAM. zapisywane jest tam zdjęcie, które aktualnie zrobiliśmy. Następnie z BUFORA zdjęcie jest zapisywane do naszej karty wymiennej. Np. zdjęcia seryjne czyli zdjęcia, których możemy zrobić ileś w ciągu sekundy (w zależności od aparatu), zapisywane są w BUFORZE czyli pamięci wewnętrznej aparatu, a następnie do pamięci zewnętrznej czyli naszej karty umieszczonej w aparacie.
* Procesor - jak każdy komputer aparat także posiada swój własny procesor. nie jest on taki jak np. procesory dzisiejszych czasów, bo nie jest przygotowany do wszystkiego. Procesor w aparatach jest tak skonstruowany aby zdjęcia, które robimy szybko były przez niego.
* Szumy
* Zoom cyfrowy
* Typy kart pamięci
- CompactFlesh (CF) - używana w aparat cyfrowych, posiada szybki zapis plików na kartę
- SecureDigital, Secure Digital High Capacity i MultimediaCard (SD, SDHC, MC) - małe karty pamięci stosowane na początku w aparatch cyfrowych (kompaktach) później także w lustrzankach
- xD Picture Cards (xD) - wprowadzona przez firmę Olympus, stosowana w małych aparatach Olympus oraz Fuji
- Memory Stick (MS) - stosowana w aparatach firmy Sony
- Micro Drive (MD) - dokładnie znajduje się w nim mikro-dysk. podatna na wstrząsy. W porównaniu do innych kart zapisuje pliki wolno.
* Szybkość kart pamięci - każda karta pamięci posiada swoją prędkość odczytu i zapisuj. Niektóre posiadają np. szybkość odczytu 20MB/s i zapisuj 20MB/s. Zaś inna posiada np. prędkość odczytu 15MB/s, a zapisu 20MB/s.

5. Migawka
Urządzenie zamontowane w obudowie aparatu. Znajduje się przed matrycą. W monecie robienia zdjęcia migawka odsłania matrycę i w tym momencie obraz jest rejestrowany przez elementy światłoczułe. Wyznacza także czas naświetlania elementu inaczej czas ekspozycji

6. Przysłona
Nazywana Przesłoną. Jest to mechaniczna część aparatu gdzie celem tego mechanizmu jest regulacja ilości wpadającego światła na element światłoczuły. Decyduje o naświetleniu zdjęcia czy wyjdzie prześwietlone czy nie.

7. Lampa błyskowa
Urządzenie, które pomaga nam przy zdjęciach w różnych warunkach jak np. jest za ciemno lub jeśli chcemy prześwietlić zdjęcie przy mocnym słońcu. Każdy aparat ma swój jakiś zakres w którym może naświetlić obiekt. W kompaktach odległość wynosi do 2, 4 metrów. W lustrzankach znajduje się tzw. gorąca stopka która odpowiada za zamocowanie do aparatu zewnętrznej lampy która odpowiada także za to samo, ale ma większy kąt oraz większą długość oświetlania zdjęcie.
____________________________________________________________________________________________________

Na co powinniśmy spojrzeć w czasie kupowania aparatu.
Zacznijmy od budowy aparatu i musimy zastanowić się do czego on nam będzie służyć czy gdzieś jakieś wakacje, czy tylko do samych imprez, spotkań w gronie przyjaciół itp.

Najprostszą i najtrudniejszą rzeczą jest właśnie rzeczą wybór do czego on nam jest potrzebny. Zwykły aparat cyfrowy tzw. kompakt pasuje bardzo jeśli nie chcemy nosić ciężarów, jakieś spotkania. Lustrzanka cyfrowa bardziej nadaje się do fotografowania obiektów, osoby itp.
Jeśli mamy już wybrany do czego nam on będzie służyć to najlepiej poszukać sobie modele które nas bardziej interesuj. Opłaca się wybrać kilka modeli. Przy lustrzankach moim zdaniem ważną rolę odgrywa umocowanie aparatu. Czy leży nam w ręce. Cy jest w sam raz do zdjęć.
Drugim czynnikiem jest długość obiektywu od jakiego zakresu do jakiego. W cyfrówkach jest to od 10mm do 100 albo i więcej... natomiast w lustrzankach długość obiektywu zaczyna się od 18 lub nawet 16mm. Jeśli nas interesuje już bardziej szerszy obiektyw aby mieć zdjęcie bardziej szersze niż takie tradycyjne to zaopatrujemy się w obiektyw szerokokątny. Ale cena za to jest droższa.
Następnym czynnikiem i to bardzo ważnym w aparatach jest matryca jaką posiada dany aparat czy jest duża czy jest mała np. 10MP czy nawet 12.4MP i czy to jest matryca CCD czy CMOS
W aparatach cyfrowych mało jest czynników które nam właśnie odpowiadałoby przy kupowaniu. Bardziej przy kupowaniu idziemy w sprawie zdjęć, czy jest ładnie naświetlone itp. Bo tak naprawdę w kompaktach zdjęcie robimy przez wyświetlacz.
Przy zakupie lustrzanki musimy zwrócić uwagę na ilość pół AutoFocusa czyli pól które odpowiadają za ostrość zdjęcia.

____________________________________________________________________________________________________

W najbliższym czasie ukaże się dalsza część poradnika i może jak będziesz kupował aparat to znajdziesz to co cię będzie interesować oraz nie będziesz kupował aparatu na ślepo

Podsumowując:
Lustrzanka bardziej się przydaje np. w czasie jakieś podróży w wakacje, gdzie np. jesteśmy daleko od obiektu i mamy zakupiony teleobiektyw.
Cyfrówka przydaje się np. na jakieś imprezy domowe gdzie nie chcemy trzymać ciężaru w ręce.
Hybryda tak jak lustrzanka i cyfrówka przydaje się na imprezach, ale bardziej pasuje do wycieczek, gdzie można po fotografować coś z daleka albo i bliska

Zmieniony przez - jonmat w dniu 2010-02-09 17:49:36
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development