Skocz do zawartości
Zdjęcie

Wstęp do sieciówki - która dla mnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 peman

peman

    1

  • Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 luty 2010 - 13:55

Chce przedstawić nieco informacji na temat sieci LAN, WLAN i nieco odnośnie nowych technologi. Myślę, że niektórym to pomoże w podjęciu decyzji.

Dowiedz się więcej o:
* Konfiguracja sieci domowej
* Ethernet/Wi-Fi
* Sieciach lokalnych
* Nowinkach
Sieci komputerowe dla domu i małych firm może być zbudowany przy użyciu przewodowej lub bezprzewodowej technologii. Przewodowy Ethernet został tradycyjnym wyborem, ale bezprzewodowe technologie są coraz bardziej rozpowszechniane. Tak samo jedne jak i drugie mają do zaoferowania unikalne dla siebie atrybuty, ale czy można tu mówić o przewadze którejkolwiek?
Poniżej porównanie przewodowych i bezprzewodowych sieci w pięciu głównych obszarach:
* Łatwość instalacji
* Całkowity koszt
* Niezawodność
* Wydajność
* Bezpieczeństwo
Trochę o LAN
Sieć LAN (LocalAreaNetwork) do prawidłowego funkcjonowanie wymaga po stronie użytkownika posiadania kart sieciowych (standardy zależne od maksymalnej prędkości przesyłu danych to 10/100/1000Mbps), a także kabli łączących. W przypadku łączenia 2 urządzeń wystarczy jedynie kabel typu crossover (ma on skrzyżowane przewody na końcach), natomiast gdy chcemy połączyć ze sobą więcej urządzeń, wymagane już jest centralny sprzęt, który nam to umożliwi (hub, switch, router).
W przypadku połączeń dial-up do Internetu, komputer obsługujący modem musi mieć uruchomione udostępnianie połączenia internetowego lub podobne oprogramowane dla przekierowania akcji związanych połączeniem ze wszystkich innych komputerów w sieci LAN. Routery szerokopasmowe ułatwią udostępnianie modemu kablowego lub DSL, a także często zawierają wbudowaną zaporę (firewall) odfiltrowująca niechciane lub niebezpieczne pakiety przesyłane na łączu.
Instalacja
Kabel sieciowy musi być podłączony z każdego komputera do innego, bądź do jednostki centralnej. Może to być czasochłonne i trudne jeśli trzeba poprowadzić przewody pod podłogą lub w/przez ścianę zwłaszcza, gdy komputery znajdują się w różnych pomieszczeniach. Coraz częściej w budownictwie przewodu są już pochowane, a w ścianach są gniazdka sieciowe, ale spotykane jest to częściej w biurach niż w mieszkaniach prywatnych.
Konfiguracja sieci zależy głównie od ilości użytkowników i ich umiejscowieniu, rodzaju urządzeń sieciowych i internetowych, a także od rodzaju łącza internetowego. Po instalacji sprzętu i podłączeniu pozostałe kroki konfiguracji sieci nie różnią się zbytnio i wręcz są niezależne od typu sieci (przewodowa czy bezprzewodowa). Obie polegają na standardowym protokole komunikacji (Internet Protocol) i opcjach konfiguracyjnych systemów operacyjnych komputerów. Laptopy i inne urządzenie przenośne (Portable Devices takie jak telefony komórkowe z wifi, telefony voip, konsole do gier) cieszą się zdecydowanie większą mobilnością w przypadku instalacji bezprzewodowej sieci.Od strony ustawień systemowych (tu też niezależnie od systemu operacyjnego) wygląda to banalnie w przypadku routerów, wszystkie dostępne na rynku mają wbudowany i skonfigurowany standardowo system z serverem DHCP (wykrywającym urządzenia w sieci i identyfikującym je za pomocą adresów IP-programowe oraz MAC-sprzętowe) jest to dość prosta procedura polegająca jedynie na wpięciu przewodów i upewnieniu się, że każde podłączone urządzenie ma również automatyczne ustawienia protokołów. W przypadku łączenie kablem crossowanym jedynie 2 komputerów należy ręcznie wprowadzić odpowiednie numery identyfikacyjne urządzeń by mogły się ze sobą komunikować.
Koszty
Kable ethernetowe, huby, switche i routery są kosztowne, ale dzięki wzrostowi popularności i wzmożonej aktywności producentów sprzętu bezprzewodowego ich cena spada (Każdy kto zerknie sobie po cenach pewnie będzie zdziwiony - przecież kabelek kosztuje parę złotych, switch/router parędziesiąt wiec skąd wniosek, że są kosztowne? Otóż tego typu urządzenia pozwalają na podłączenie najczęściej do 4 użytkowników, droższe do 8, wszystkie powyżej są zdecydowanie za drogie by montować je w domach na prywatny użytek, więc jeśli sieć domowa, która ma objąć powiedzmy kilka pokoi w domu/mieszkaniu i umożliwiać podłączenie 1-2 urządzeń w każdym może okazać się nie lada wyzwaniem). Dodatkowo w zależności od sieci i urządzeń mogą być wymagane dodatkowe koszty (związane np. ze schowaniem kabli w ścianie, bądź specjalnie do tego przeznaczonej listwie). Routery szerokopasmowe są droższe, ale relatywnie zwiększają bezpieczeństwo sieci dzięki wbudowanym zabezpieczeniom sprzętowym i systemowym, a także ułatwiają i skracają czas konfiguracji.Nie wolno również zapomnieć o fakcie ograniczeń fizycznych instalacji. Typowy kabel CAT5 używany do połączenia urządzeń pozwala na odległość do 100 metrów.
Niezawodność
Kable ethernetowe, huby, switche i routery z racji swojej bardzo długiej ewolucji osiągnęły poziom bardzo dużej niezawodności. Najczęściej spotykaną wadą sprzętową jest najzwyczajniej niewpięta bądź poluzowana wtyczka ponieważ końcówka mocująca przy częstym wpinaniu/wyjmowaniu lubi się ułamać. Jest to kwestia, którą należy sprawdzić w pierwszej kolejności w przypadku braku połączenia (drugą najczęstszą jest odpięte zasilanie urządzeń łączących).
Wydajność
Sieci przewodowe oferują bardzo dużą prędkość przesyłania danych. Standard 10Mbps dawno wyszedł już z powszechnego użycia i jego miejsce zajął 100Mbps niezakłóconej prędkości, a dzięki producentom sprzętu większość nowych urządzeń już ma wbudowane karty obsługujące 1000Mbps (osobiście osiągnąłem dzięki temu prędkość powyżej 60MB/s przy przesyłaniu danych z komputera na komputer przez cztero-portowy router). Takie osiągi w zupełności pokrywają zapotrzebowanie na łącza użytkowane do grania, przesyłania plików, a także mediów (muzyka, film, wideokonferencje). Kluczowym jest w tym przypadku wybór sprzętu sieciowego, jeśli sieć ma być obciążona grami multiplayer, przesyłaniem dużych plików to zwykłe huby mogą spowalniać połączenie i rozsądniejszym wyborem staja się switche i routery z wbudowanym switchem.
Bezpieczeństwo
Pierwszą kwestią sieci LAN podłączonej do internetu są firewalle, huby i switche (te które posiadają są zdecydowanie droższe) nie wspierają tego typu zabezpieczeń, ale odpowiednie oprogramowanie może być zainstalowane bezpośrednio na komputerach. Routery dodatkowo posiadają wbudowane firewalle konfigurowane albo za pomocą dołączonego oprogramowania, bądź też przez połączenie się bezpośrednio z ich systemem przez interfejs przeglądarki. W tym wypadku sieć LAN nie jest "widoczna" z zewnątrz gwarantując tym samym dość wysoki poziom bezpieczeństwa urządzeń do niej podłączonych.
Trochę o wifi (wireless LAN / WLAN)
Najpopularniejsze technologie WLAN użytku prywatnego i ogólnie dostępne przedstawiają sie następująco:
* 802.11b jest głównym standardem wykorzystywanym w urządzeniach i pierwszym rozpowszechnionym na szeroką skalę. (prędkość do 11Mbps)
* 802.11g jest szybszy od 802.11b ale też i droższy w instalacji (prędkość do 54Mbps, super G prędkość do 108Mbps)
* 802.11n, najnowszy i zdecydowanie najszybszy ze standardów wykorzystywanych w urządzeniach ogólnie dostępnych (prędkość do 100Mbps, a nowsze nawet do 300Mbps)
Wydajność sieci bezprzewodowej jest uzależniona od wykorzystywanego standardu. Każdy nowszy jest również kompatybilny w dół co w praktyce oznacza, iż urządzenia rożnych rodzajów mogą łączyć się ze sobą, ale jest to kosztem szybkości przesyłu danych (łączące się 2 różne standardy osiągają maksymalną prędkość przesyłu danych wolniejszego).
Zasięg około 46m, a na otwartej przestrzeni do 96m.
Instalacja
Wi-Fi może być skonfigurowane na 2 sposoby:
* Tryb "Ad hoc" pozwala na połączenie urządzeń typu punkt-punkt (peer-to-peer).
* Tryb "Infrastructure" pozwala na komunikację urządzeń ze sobą poprzez centralnym węzłem, który z kolei może komunikować sie dalej z siecią LAN do której jest podłączony.
Większość wymaga trybu Infrastructure by umożliwić łączenie się z internetem, lokalną drukarką, czy innymi urządzeniami kablowymi, natomiast tryb Ad-hoc wspiera jedynie podstawową komunikację między urządzeniami. Oba tryby wymagają bezprzewodowych kart sieciowych, dodatkowo tryb Infrastructure wymaga urządzenia centralnego (AccessPoint), który powinien zostać zainstalowany możliwie jak najbliżej środka obszaru, który ma być objęty zasięgiem sieci z możliwie najmniejszymi zakłóceniami. Typowy sygnał jest w stanie dotrzeć na odległość 30m, jednakże wszelkie przeszkody typu ściana mogą zdecydowanie zmniejszyć zasięg.
Koszt
Sprzęt bezprzewodowy jest relatywnie wyższy w stosunku do swoich przewodowych odpowiedników, jednakże budowa sieci dla ilości komputerów przekraczającej cztery zaczyna już być porównywalną ceną i w miarę jak się zwiększa ich ilość, koszt całokształtu się zmniejsza.
Niezawodność
W tej kwestii Wi-Fi ustępuje ciągle sieciom przewodowym, głównym problemem są fizyczne bariery i "zakłucacze". Każda ściana, przez którą musi przebić się sygnał zmniejsza maksymalny zasięg, każde urządzenie emitujące może przyczynić się do zmian zasięgu i zakłóceń (urządzenia typu mikrofale, telefony bezprzewodowe, instalacje automatycznego otwierania bram/garażu). Trzeba mieć szczególną uwagę podczas wyboru miejsca instalacji w celu zminimalizowania tych efektów. Sprzęt sam w sobie nie przysparza zbytnich kłopotów w użytkowaniu, aczkolwiek zdarzają się przypadki, w których nadajniki i odbiorniki różnych producentów nie "dogadują" się ze sobą na ustawieniach fabrycznych i wymagana jest interwencja polegająca na ujednoliceniu ustawień.
Wydajność
Jak wspomniałem wyżej w zależności od standardu prędkość przesyłania sieci może się znacznie różnić między sobą. Niezależnie od tego każdą instalację tego typu obowiązuje zasada "im dalej tym sygnał słabszy i prędkość mniejsza" co niestety powoduje, iż w bliskim zasięgu od punktu dostępowego można liczyć na odpowiednią prędkość dla niemalże każdego rodzaju aktywności sieciowej, tak w znacznej odległości od niego można zapomnieć o płynnej grze on-line. Również im większa ilość użytkowników podłączonych do jednego urządzenia tym wydajność spada.
Bezpieczeństwo
Teoretycznie WLAN jest mniej bezpiecznia siecią od LAN, głównym tego powodem jest sygnał, który jest nadawany na pewnym obszarze i każdy ma do niego dostęp i może go odbierać. W praktyce jednak rozwój zabezpieczeń doszedł do sensownego poziomu WPA/WPA2, które to pozwalają każdemu domownikowi czuć się wystarczająco bezpiecznie nie musząc martwić się o to, że ktoś z ich otoczenia (np. sąsiad zza ściany) będzie swobodnie łączył się do sieci, która jest bądź otwarta, bądź zabezpieczona starym WPA (do którego łamania można znaleźć ogromną ilość tutoriali w internecie). Dodatkowo większość urządzeń "nadajników wi-fi" dostarcza dodatkowe zabezpieczenia w postaci filtrów MAC (nie pozwalającym do podłączenia się żadnemu urządzeniu spoza listy zdefiniowanej), a także wielu dodatkowych.
Żadna sieć nie jest całkowicie bezpieczna i decydując się na sieć domową każdy musi zdawać sobie sprawę z:
* domowy firewall musi być prawidłowo skonfigurowany
* każdy użytkownik jest świadomy zagrożeń typu Internet "spoof emails" oraz "spyware" i wie jak to zjawisko rozpoznawać i unikać go
* sieć jest zabezpieczona przed niechcianym dostępem osób z zewnątrz (opiekunki do dzieci, sprzątaczki)
Wnioski
Z tego zestawienia każdy powinien mieć mniej więcej wywnioskować jakiego typu sieci potrzebuje, natomiast jakie urządzenia są potrzebne to już jest kwestia indywidualnych preferencji (cena, producent, kolor i estetyka, oszczędność energii). Moim osobistym przeświadczeniem jest połączenie tych typów sieci pozwalające na jednoczesny dostęp dużej ilości użytkownikom dzięki wi-fi, a także na granie czy też ściąganie przy pomocy podłączenia kablowego z maksymalna dostępna prędkością.

Poniżej w roli już nowinek:
Internet z gniazdka? Ciekawą propozycja (w tym wypadku firma ASUS - http://asus.com.pl/p...e3sS&templete=2) są zestawy urządzeń pozwalające na przesłanie sygnału sieciowego z gniazdka zasilającego do innego, co niesamowicie usprawnia zakładanie sieci przewodowej w estetyczny sposób w różnych pomieszczeniach. Koszt cenowy jest spory ( http://www.bazarcen.pl/kat3-983.html).
Kolejną ciekawą propozycją jest technologia WiMAX (jako, że nie znam jej z bliska polecam lekturę http://pl.wikipedia.org/wiki/WiMAX), która wydaje się być ciekawą konkurencja dla WLAN z racji swojego zasięgu, a także dla standardowej sieci LAN w kwestii szybkości łącza. Niestety jeszcze trzeba będzie poczekać na popularyzację nieco by ceny urządzeń również były w stanie konkurować z obecnie ogólnodostępnymi.

Nie wdawałem się w szczegóły konfiguracji poszczególnych elementów sieci z racji różnorodności urządzeń. Z chęcią rozwinę to FAQ o omówienie protokołów IP i ich konfiguracji, a także wybranych elementów sieci - zaczynając od komputerów z różnymi systemami operacyjnymi, a kończąc na routerach przewidzianych pod konkretne łącza. W tej kwestii zależy to od Was. Piszcie, a będzie wam dane.

Zmieniony przez - peman w dniu 2010-02-12 15:01:36
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development