Skocz do zawartości
Zdjęcie

Opis poszczególnych opcji BIOS'u


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 fancof

fancof

    1

  • Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 luty 2010 - 22:38

KONFIGURACJA BIOS-u
Witam, w moim poradniku chciałabym przedstawić opcje BIOS-u oraz zmiany jakie możemy wprowadzić.

Na wstępie chciałabym wspomnieć czym jest BIOS. BIOS to skrót od angielskiego Basic Input Output System co w wolnym tłumaczeniu znaczy 'Podstawowe instrukcje wejścia/wyjścia'. Bez wnikania w technikę oznacza to prosty system operacyjny, zarządzający zasobami komputera i odpowiadający za komunikację między oprogramowaniem i sprzętem. To właśnie BIOS jest pierwszym programem jaki uruchamia się po włączeniu komputera. Decyduje które dyski będą aktywne, jaki będzie profil zarządzania energią, jak rozpoznawany będzie procesor, oraz wiele innych parametrów.

Aby dostać się do BIOS-u zaraz po włączeniu komputera należy wcisnąć klawisz DELETE; (w przypadku niektórych komputerów lub laptopów może to być również przecisk F2, w zależności od producenta). Po wciśnięciu wymaganego klawisza pokaże się takie okno (w zależności od wersji BIOS-u):Omówię teraz poszczególne opcje (dla ułatwienia ponumerowałam je od 1 do 14 na powyższym obrazku).

1. Standard CMOS Features - ustawiamy tutaj m.in. czas, datę, konfigurujemy dyski twarde, napędy optyczne i stację dyskietek, przygotowując je do pracy.
2. Advanced BIOS Features - znajdują się tutaj opcje odpowiedzialne za start komputera (optymalne ustawienie skraca czas uruchomienia systemu).
3. Advanced Chipset Features - znajdują się tutaj zaawansowane opcje chipsetu płyty głównej. To w tej sekcji jest najwięcej opcji odpowiedzialnych za wydajność komputera.
Pierwsza z sekcji DRAM Timing Control jest to opcja powodująca automatyczne odczytanie z SPD (Serial Presence Detect) i ustawienie przez BIOS parametrów pamięci.
Z kolei druga sekcja AGP Timing Control określa parametry związane z portem graficznym.
Trzecia sekcja PCI Delay Transaction - włączenie tej opcji spowoduje lepszą wydajność i stabilność systemu (zalecane dla standardu kart PCI 2.1)

4. Power Menagement Features - sekcja zawiera opcje oszczędzania energii, usypiania i wyłączania komputera.
Podsekcja Set WakeUp Events - dotyczy opcji wyłączania komputera.
5. PNP/PCI Configuration - opcje przydzielające przerwania oraz kilka innych związanych portami I/O lub szyna PCI.
6. Integrated Peripherals - w tej sekcji konfigurujemy urządzenia zintegrowane z płytą główną np. karta dźwiękowa, graficzna, sieciowa, port IrDA, USB, IDE itp.
7. PC Health Status - zawiera informacje diagnostyczne dotyczące progu alarmu przy zbyt wysokich temperaturach komputera, generowaniu i wyświetlaniu się komunikatów ostrzegawczych przy niewłaściwej pracy wentylatora.
8. Freqency/Voltage Control - tu znajdują się opcje zarządzania napięciem i częstotliwością magistrali.
9. Set Supervisor Password - pozwala ustawić hasło blokujące dostęp do BIOS-u lub systemu.
10. Set User Password - opcja ta jest wyłączona gdy nie jest ustawione żadne hasło blokujące dostęp do systemu lub BIOS-u.

11. Load High Performance Defaults - tutaj możliwe jest wprowadzenie bezpiecznych ustawień BIOSu. Aby wprowadzić te zmiany wystarczy jedynie wcisnąć klawisz ENTER.
12. Load BIOS Setup Defaults- ustawienie optymalnych funkcji dla płyty głównej oraz BIOSu.
13. Save & Exit Setup - zapisuje wprowadzone przez nas zmiany i wychodzi z BIOS-u.
14. Exit Without Saving - wychodzi z BIOS-u nie zapisując żadnych wprowadzonych przez nas zmian jeżeli nie zostały one zapisane wcześniej.
W pracy wykorzystałam zdjęcia mojego BIOS-u, stąd niezbyt dobra jakość zdjęć. Nie ponoszę odpowiedzialności za usterki spowodowane zmianą ustawień BIOS-u przez czytającego ten poradnik, należy przemyśleć zmiany jakie ktoś chce wprowadzić w swoim BIOS-ie i ich skutki uboczne.Zmieniony przez - fancof w dniu 2010-02-13 22:51:38

Zmieniony przez - fancof w dniu 2010-02-13 23:00:38

Zmieniony przez - fancof w dniu 2010-02-13 23:03:21
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development