Skocz do zawartości
Zdjęcie

Instalacja systemu Windows XP - krok po kroku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 tomasz2405

tomasz2405

    1

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 14 luty 2010 - 23:53

Słowem wstępu


Moim zamierzeniem w trakcie pisania tego poradnika było to, aby trafił on do jak najszerszego grona odbiorców. Ma on pomóc zrozumieć w sposób przejrzysty dla każdego czytelnika przebieg instalacji najpopularniejszego systemu operacyjnego z rodziny Microsoft jakim jest Windows XP w wersji Home jak i Professional.
W dzisiejszych czasach komputer towarzyszy nam niemalże w każdej dziedzinie życia.
W dobie Internetu i pojawiającego się tam złośliwego oprogramowania zwanego potocznie „wirusami”, które pobieramy wraz z muzyką, filmami bądź programami często nie zdając sobie z tego sprawy zostaje nie wykryte przez nasze antywirusy i pozostaje na dysku naszego peceta. Instalowanie dużej ilości gier czy programów np. typu adware które zawierają moduły z reklamami zaśmiecają nasz komputer. Niestety to z czasem skutkuje znacznie spowolnioną pracą oraz stabilnością naszego systemu. Kiedy wreszcie odczujemy uszczerbek wydajności komputera decydujemy się zanieść go do serwisu bądź jakiegoś sklepu komputerowego, aby tam naprawił go specjalista w tej dziedzinie. Często bywa tak, że pan informatyk nie zrobi nic innego jak przeinstaluje system. A koszt takiej naprawy będzie mieścił się w przedziale od pięćdziesięciu nawet do dwustu złotych. Właśnie wtedy przyda nam się znajomość instalacji systemu. Nie jest to trudne jak każdy myśli, mogą robić to wszyscy którzy posiadają fizyczny nośnik systemu Windows z certyfikatem autentyczności zakupionym w sklepie komputerowym. Cała instalacja przebiega niemalże automatycznie i trwa około 40 min w zależności od sprzętu jaki posiadamy.
Postaram się przybliżyć Państwu tak dokładnie jak tylko umiem jak przebiega cały ten proces.
Życzę milej lektury.


Zaczynamy


Pierwszym krokiem jakim musimy uczynić, aby nasza instalacja systemu się rozpoczęła jest sprawdzenie czy nasz komputer wykryje bootowalną płytę z systemem Windows którą umieścimy w napędzie CD-ROM.
Aby to sprawdzić musimy dostać się do BIOS-u komputera

Czyli do systemu we/wy umieszczonym w specjalnym module na płycie głównej, który oferuje nam pakiet podstawowych ustawień jakie możemy dokonywać w komputerze takich jak np. zmiana godziny, daty czy sprawdzenie temperatury procesora, prędkość wiatraków itp.

A więc przy uruchamianiu komputera kiedy naszym oczom ukaże się niżej umieszczone okno w lewym dolnym rogu mamy informację jaki klawisz mamy kliknąć aby dostać się do BIOS-u w większości komputerów klawiszem takim jest klawisz Del (Delete) lecz mogą to być także inne kombinacje w zależności od producenta płyty głównej. Obecnie tylu ilu producentów płyt głównych figuruje na rynku tyle jest rodzajów BIOS-u więc wejście do niego zależy przede wszystkim od producenta, który wszystko opisuje w książeczce do płyty głównej załączonej do zestawu komputerowego.Przytrzymując klawisz Del (Delete) ok. 5 s powinno ukazać się nam menu
BIOS-u które umieszczam na poniższym obrazie, jeśli tak się nie stało czynność tę musimy powtórzyć.

Ogólnie rzecz biorąc BIOS-y mogą różnić się między sobą kilkoma szczegółami np. mogą inaczej wyglądać graficznie czy też różnice mogą wynikać z innego usytuowania pewnych opcji bądź braku niektórych z nich, natomiast podstawowe funkcje praktycznie nigdy się nie zmieniają.Jak widzimy na załączonym obrazie po menu tym możemy poruszać się tylko i wyłącznie klawiaturą.
Nas będzie interesować zakładka Advanced BIOS Features a więc wchodzimy do niej poprzez naciśnięcie klawiszu „Enter”.
Naszym oczom wówczas ukaże się następujące okno:przechodzimy do zakładki First Boot Device jeśli tutaj mamy ustawiony
CD-ROM jako pierwsze urządzenie rozruchowe to niczego nie zmieniamy. Możemy spokojnie wyjść z BIOSU klawiszem Esc a następnie przejść do zakładki Exit Without Saving kliknąć klawisz Enter i opuścić ten system bez zapisywania jakichkolwiek zmian. Natomiast jeśli jest ustawione inne urządzenie np. Floppy jak widzimy na screenie to musimy go zamienić na CD-ROM klikając Enter a następnie z dostępnych trzech urządzeń CD-ROM, HDD i Floppy wybrać CD-ROM i znów zatwierdzić klawiszem Enter.
Po całej operacji wychodzimy z działu Advanced BIOS Features klawiszem Esc , i powracamy do okna głównego, następnie przechodzimy do zakładki
Save&Exit Setup zapisujemy zmianę jaką dokonaliśmy klawiszem Enter i po chwili automatycznie komputer uruchomi się ponownie.
Podczas ponownego uruchamiania komputera na ekranie monitora pojawi się następujący komunikat:Po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza z klawiatury uruchamia się kreator instalacji, który zaczyna ładować pliki z płyty CD którą wcześniej umieściliśmy w napędzie.Po załadowaniu wszystkich plików, naszym oczom ukaże się poniższy ekran „Zapraszamy do programu instalacyjnego”.Do wyboru mamy trzy z następujących opcji:
-rozpoczęcie nowej „czystej” instalacji systemu
-naprawienie istniejącej już instalacji
-i zakończenie pracy instalatora bez instalacji systemu.
Wybieramy pierwszą opcję czyli rozpoczynamy nową instalację systemu Windows XP za pomocą klawisza Enter.
Po chwili na ekranie naszego monitora pojawi się okno z umową licencyjną użytkownika oprogramowania Windows XP.Po zapoznaniu się z nią i zaakceptowaniu warunków umowy klikamy klawisz F8.
Po odczekaniu na zatwierdzenie umowy pojawia się kolejny ekran przedstawiający istniejące partycje na komputerze oraz obszar nie podzielony na partycje (zawsze takim obszarem jest obszar o pojemności 8 MB).Tutaj możemy dokonywać takich zmian jak np. usuwanie partycji, tworzenie nowych i ich formatowanie.
Aby usunąć partycję klikamy klawisz „D” następnie jako potwierdzenie klawisz „L”. Po usunięciu partycji pojawi nam się poniższy komunikat:Jeśli chcemy utworzyć nową partycję o tej samej pojemności co poprzednia klikamy klawisz „C” następnie w polu o pojemności tej partycji nic nie zmieniamy zostawiamy taką ilość Megabajtów jaka jest następnie zmiany zatwierdzamy klikając klawiszem Enter.Natomiast kiedy mamy dość pojemny dysk i chcemy utworzyć odrębną partycje o wyznaczonej przez siebie przestrzeni dyskowej i wydzierżawić ją np. dla systemu Windows a inną na filmy a jeszcze inną na fotografie i muzykę musimy wiedzieć kilka istotnych informacji.
Mianowicie załóżmy że chcemy utworzyć partycję o pojemności 10 GB z dysku którego całkowita pojemność wynosi 80 GB. Aby to zrobić musimy dokonać kilku prostych rachunkowych obliczeń.
A więc
1GB = 1024 MB
1 MB = 1024 KB
10 GB * 1024 KB = 10240 MB wynikiem tego iloczynu jest pojemność partycji 10 Gigowej podanej w Megabajtach. Niestety taka zamiana jest konieczna gdyż w polu określania pojemności nowej partycji musimy zawsze podawać ją właśnie w Megabajtach.
Wykorzystaliśmy dopiero 10 GB z 80 GB, z pozostałą przestrzenią dyskową postępujemy analogicznie tworzymy nowe partycje dokonujemy przeliczeń i określamy jej pojemność.

Muszę także nadmienić iż producent zaleca, aby dla systemu Windows XP na dysku znajdowało się minimum 1,5 Gigabajtów wolnego miejsca. Należy także doliczyć do tego, że na pewno w przyszłości będziemy chcieli zainstalować na komputerze swój "niezbędnik programowy" , więc automatycznie partycja na której znajduje się system musi być większa niż zalecana przez producenta.

Kiedy już utworzyliśmy nowe partycje przyszedł czas na wybranie tej docelowej na której ma być zainstalowany system oraz jej sformatowanie. Zaznaczamy partycje na której ma istnieć system, na screenie jest to Partycja1.Klikamy klawisz Enter aby rozpocząć instalację.
Ukazuje nam się okno z wyborem systemu plików i opcją formatowania naszego dysku szybkiego i wolnego. Dla systemu Windows XP zaleca się wybranie systemu plików NTFS, ponieważ system FAT jest starszym systemem plików używany w starszych systemach operacyjnych, obecnie powoli wychodzącym z użycia.A więc wybieramy system plików NTFS z formatowaniem wolnym, gdyż pozwoli to na dokładne sformatowanie partycji na której ma być zainstalowany system.Po sformatowaniu partycji instalator rozpoczyna proces kopiowania plików do folderów.Po skopiowaniu wszystkich potrzebnych plików systemowych na dysk, komputer rozpocznie uruchamianie się ponownie.
Uwaga dysk CD cały czas znajduje się w stacji CD-ROM! Po ponownym uruchamianiu się komputera po raz drugi wyskoczy komunikat: „Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD” ważne jest, aby teraz nie naciskać żadnego klawisza, ponieważ gdy to zrobimy proces przygotowawczy do instalacji systemu rozpocznie się ponownie.
Po chwili na ekranie wyświetli się ekran z właściwą instalacją systemu.Po dłuższym czasie pracy instalatora rozpoczyna się proces konfigurowania poszczególnych opcji instalacji.
Jako pierwszą opcją do skonfigurowania będzie wybór ustawień regionalnych i językowych.Jak widać na wyżej umieszczonym obrazie wszystkie ustawienia domyślnie ustawione są na język polski więc nie pozostaje nam nic innego jak kliknąć klawisz „Dalej” i przejść do dalszej instalacji systemu.
Kolejnym oknem jakim powinniśmy ujrzeć będzie okno w którym wprowadzamy klucz produktu.
Który zazwyczaj umieszczony jest na certyfikacie autentyczności naklejonym na zewnętrznej stronie obudowy komputera lub dołączonym do książeczki z płytą instalacyjną Windows. Klucz ten ułożony jest w pięciu grupach składających się z czterech wymieszanych ze sobą liter i cyfr.
Poniżej umieszczam przykładowy taki certyfikat:25-znakowy klucz, który znajduje się na tym certyfikacie, należy dokładnie przepisać w widoczne pola w celu uniknięcia problemów podczas aktywacji systemu a po wprowadzeniu kliknąć przycisk „Dalej”.Po poprawnym wprowadzeniu identyfikatora instalacji kolejnym oknem jakim powinniśmy ujrzeć jest okno w którym wprowadzamy wybraną przez nas nazwę komputera.
W zależności od wersji systemu jaki instalujemy Home lub Professional mogą pojawić się nam dwa bardzo podobne okna różniące się dodatkowo jednym polem dotyczącym wprowadzania hasła do komputera którego przy instalacji nie zalecam wprowadzać. Poniżej umieszczam screeny który ekran i w jakiej wersji może się pojawić .

Windows XP Home Edition

Windows XP Professional


Po wprowadzeniu nazwy komputera po jakimś czasie ukaże nam się koleje okno tym razem okno z ustawieniami daty i godziny.Jeśli data i godzina jest nie poprawna możemy dokonać jej zmiany. Po wprowadzonych poprawkach klikamy przycisk „Dalej”.

Następnym oknem jakie się pokaże jest okno ustawień sieciowych. W tej opcji zalecam zaznaczenie ustawień standardowych, i przejście do dalszego procesu instalacji. Ponieważ wybranie ustawień niestandardowych wiąże się z własnym konfigurowaniem składników sieciowych, czego osobiście nie polecam natomiast przy wybraniu ustawień standardowych one automatycznie się konfigurują bez naszej ingerencji.Po wybraniu ustawień sieciowych dalsza cześć instalacji przebiega do samego końca automatycznie.Kiedy zielony pasek dojdzie do samego końca nastąpi sfinalizowanie instalacji systemu, wtedy komputer zostanie uruchomiony ponownie.
Po ponownym uruchomieniu komputera może wyskoczyć komunikat dotyczący dostosowania rozdzielczości ekranu, kiedy owy komunikat ukaże się na ekranie monitora klikamy po prostu klawisz „Enter”, aby system sam wybrał optymalną rozdzielczość.
Następnie pojawi się ekran powitalny:Klikamy przycisk „Dalej”, gdzie potem przechodzimy do wyboru
aktualizacji tzn. czy mają być one włączone i automatycznie pobierane czy też mają zostać wyłączone.
Zawsze jest lepiej mieć je włączone gdyż pobierają one najnowsze uaktualnienia tzw. „łatki” dla systemu dzięki czemu pracuje on stabilniej.Po wybraniu włączenia bądź wyłączenia aktualizacji przechodzimy do sprawdzania połączenia sieciowego jeśli chcemy to opcję tę możemy pominąć poprzez kliknięcie klawisza „Pomiń”.Nie pozostaje nam już nic innego jak tylko aktywować i zarejestrować nasz produkt.
Rejestracja nie jest wymagana jeśli nie chcemy nie musimy się rejestrować. Natomiast jeśli chodzi o sam proces aktywacji to jest on niezbędny w celu całkowitego korzystania z systemu. Ponieważ gdy tego nie zrobimy system będzie działał jedynie przez 30 dni a my nie będziemy mogli korzystać w pełni ze wszystkich jego usług.
Po upływie 30 dni od dnia instalacji kiedy będziemy chcieli korzystać z komputera to na ekranie naszego monitora pojawi się tylko jedynie niebieski ekran z informacją, aby aktywować system operacyjny.
A więc a by go aktywować klikamy w chmurkę umieszczoną na pasku,która nam o tym przypomina lub wchodzimy do menu start następnie klikamy na zakładkę „Aktywacja systemu Windows”.
Wówczas na monitorze pojawi się niżej umieszczone okno z aktywacją systemu:Do wyboru mamy dwie opcję.
Pierwsza jest taka, że możemy zadzwonić do przedstawiciela biura obsługi klienta i poprzez jego wskazówki aktywować produkt- opcja ta jest skierowana głównie dla tych użytkowników, którzy nie posiadają dostępu do sieci.
Druga opcja oferuje nam aktywacje poprzez Internet.
Wybieramy opcję która jest dla nas najbardziej odpowiednia w moim przypadku pokaże Państwu jak wykonać aktywację poprzez Internet. A więc zaznaczamy pierwszą opcję „Tak, wykonajmy teraz aktywację systemu Windows przez Internet” i klikamy przycisk „Dalej” następniewybieramy czy chcemy przeprowadzić tylko aktywację systemu czy też aktywacje i jednocześnie rejestracje. Ja wybieram opcję bez rejestracji następnie klikam przycisk „Dalej”. Po weryfikacji ukaże się okno że system Windows został aktywowany pomyślnie. Teraz już możemy korzystać ze wszystkich dostępnych usług w systemie. Pozostaje nam tylko zainstalowanie niezbędnych programów i sterowników od karty graficznej, muzycznej oraz płyty głównej.


Dołożyłem wszelkich starań, aby poradnik był napisany przejrzyście dla wszystkich użytkowników KFD i wszystkich tych , którzy to forum odwiedzają. Myślę, że pomoże on Państwu w trakcie awarii komputera kiedy to właśnie ostatnią deską ratunku będzie przeinstalowanie systemu.

Uwaga! Autor tego poradnika nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wynikłe szkody w zmianie ustawień i konfiguracji systemu. Użytkownik robi to na własną odpowiedzialność.


Pisząc ten poradnik w głównej mierze opierałem się na własnym doświadczeniu, ale także korzystałem z innych źródeł informacji m.in. użyłem obrazów z forum elektroda.pl jak i innych poniżej umieszczam linki do stron:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209332.html

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/pila/phenom/9900/asus-m2a-vm-bios1603.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/BIOS

http://555557.internetdsl.pl/photos/microsoft/XPhome/holo.jpg

ftp://download.gigabyte.ru/manual/motherboard_manual_ga-945gcm-s2l(s2c)_c.pdfZmieniony przez - tomasz2405 w dniu 2010-02-17 23:09:56
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development