Skocz do zawartości
Zdjęcie

Instalacja maszyny wirtualnej Virtual PC i jej konfiguracja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 fancof

fancof

    1

  • Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 15 luty 2010 - 21:01

Maszyny wirtualne
Są chwile gdy żałujemy że nie mamy w pobliżu drugiego komputera na którym moglibyśmy przetestować nieznane nam oprogramowanie, bo zainstalowanie go na komputerze na którym stale pracujemy może być ryzykowne, nie wiadomo czy po jego zainstalowaniu system będzie nadal pracował stabilnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są wirtualne maszyny. Są to programy tworzące środowisko dla innych programów. Coś w rodzaju komputera w komputerze. Maszyny wirtualne są bardzo ciekawym oprogramowaniem, po zainstalowaniu na niej jakiegoś programu, program ten „myśli” że pracuje na fizycznym komputerze ponieważ maszyna wirtualna świetnie udaje prawdziwy komputer a zmiany jakie wprowadzimy na niej nie wpłyną na pracę naszego komputera. Jest to ciekawe rozwiązanie gdy chcemy zmienić system operacyjny ale nie jesteśmy przekonani do tych zmian lub nie znamy zbyt dobrze innych systemów. Wtedy możemy zainstalować zupełnie inny system na wirtualnej maszynie bez konieczności zmiany systemu na komputerze fizycznym. Zapewne nie każdy miał styczność z wirtualnymi maszynami dlatego spróbuję w dość przystępny sposób pokazać w jaki sposób instalujemy i ustawiamy poszczególne parametry wirtualnej maszyny.

Na początku pobieramy program ze strony:
http://www.dobreprogramy.pl/Virtual-PC,Program,Windows,12248.html
Virtual PC jest programem firmy Microsoft, udostępnionym bezpłatnie. Po pobraniu pliku rozpoczynamy instalację. Po uruchomieniu pliku setup.exe pojawi się następujące okno:Klikamy na przycisk NEXT, w przypadku gdy pojawi się komunikat klikamy na OK. i pojawi się kolejne okno z licencją programu.
Zaznaczamy pierwszą opcję i przechodzimy dalej. W kolejnym oknie instalator prosi o potwierdzenie nazwy użytkownika (1) i organizacji (2), poniżej widzimy klucz produktu (3). Zaznaczamy czy program ma być zainstalowany tylko dla jednego użytkownika czy dla wszystkich (4) i przechodzimy dalej.
Kolejnym krokiem jest wybór miejsca w jakim program ma być zainstalowany. Możemy zostawić domyślne lub zmieniamy za pomocą przycisku Change… i z wybieramy z listy a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK.Następnie klikamy na przycisk Install. W tym momencie program zostanie zainstalowany we wskazanym wcześniej miejscu.
Po ukończeniu instalacji pojawi się następujące okno. Klikamy na przycisk Finish i w tym momencie zakończyliśmy instalację programu.
Po włączeniu programu pojawi się taka konsola:
Na razie jest ona pusta dlatego że do tej pory nie zostało utworzone żadne środowisko. Klikamy na przycisk New… Pojawi się kreator tworzenia nowej Wirtualnej Maszyny. Przechodzimy do kolejnego okna klikając na przycisk NEXT.
W następnym oknie pojawią się 3 opcje do wyboru:Wybierając opcję 1 utworzymy nową wirtualną maszynę i naszymi ustawieniami. W opcji 2 ustawienia maszyny wirtualnej będą domyślne. W opcji 3 dodajemy istniejącą już wirtualną maszynę która została np. po wcześniejszej instalacji. Proponuję wybrać opcję 1 ponieważ wtedy mamy wgląd w ustawienia maszyny. Klikamy na przycisk NEXT i przechodzimy dalej.


W tym oknie wpisujemy nazwę wirtualnej maszyny oraz miejsce gdzie zostanie zapisana wirtualna maszyna. Domyślnie kreator zapisuje maszynę wirtualną w folderze Moje dokumenty. Po wybraniu katalogu klikamy na przycisk NEXT.

Wybieramy system operacyjny i automatycznie program przydzieli pamięć dysku twardego odpowiednio do systemu i przechodzimy dalej.

Wybierając opcję 1 przydział pamięci RAM będzie domyślny w zależności ile pamięci RAM mamy w komputerze. Wybierając opcję 2 możemy sami przydzielić maszynie pamięć RAM. Po przydzieleniu pamięci przechodzimy dalej.

Kreator w kolejnym oknie pyta czy chcemy aby maszyna wirtualna używała istniejącego wirtualnego dysku twardego(1) czy chcemy wybrać nowy(2). Wybieramy opcję 2 i przechodzimy dalej.

W kolejnym oknie określamy ile pamięci dysku twardego chcemy przydzielić wirtualnej maszynie oraz nazywamy wirtualny dysk oraz wskazujemy jego lokację. Następnie klikamy na przycisk NEXT.

Następne okno jest już finalizacją ustawień wirtualnej maszyny. Klikamy na przycisk Finish. Program zamknie się aby zapisać wszelkie ustawienia. Uruchamiamy ponownie program. Ponownie pokazuje się konsola która pokazałam wcześniej z tą różnicą że pojawiła się nowo utworzona przez nas wirtualna maszyna.

Wybieramy utworzoną przed chwilą wirtualna maszyne i klikamy na przycisk Start.( W przypadku gdy ustawienia wprowadzone wcześniej w kreatorze będą niewystarczające ze względu na wymagające programy jakich będziemy używać należy zmienić je klikając na przycisk Setting.) Pojawi się następujące okno:W tym momencie należy włożyć do stacji dysków płytę z systemem Windows(XP/Vista) i rozpocząć instalację. Płyta powinna zostać wykryta automatycznie i gdy tak się stanie rozpocznie się instalacja systemu. Jeżeli płyta nie zostanie wykryta automatycznie należy kliknąć na pasku narzędzi okna wirtualnej maszyny zakładkę CD i wybrać z listy opcję USE z literką stacji w której znajduje się płyta. Nie będę omawiać samej instalacji systemu ponieważ przebiega ona identycznie jak na normalnym komputerze. Poza tym temat o instalacji systemu Windows jest już w dziale.
Wszelkie screeny zostały zrobione na moim komputerze.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development