Skocz do zawartości
Zdjęcie

Komputer .... od podstaw.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 MuNeK

MuNeK

    1

  • Members
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 23 luty 2010 - 18:43

Poradnik napisany jest to początkujących użytkowników komputera.


Monitor- urządzenie wyjściowe służące do przetwarzania wszystkich procesów zachodzących na tle komputera. W tych typach monitorów aby obraz został wyświetlony używa się wiązki elektronów wystrzeliwanych z działa elektronowego- najczęściej katoda, ten sygnał zostaje przesłany za pomocą specjalnych cewek i pada na luminofor. Aby monitor działał poprawnie musi on zostać podłączony do gniazda znajdującego się na karcie graficznej lub do odpowiedniego gniazda na płycie głównej (płyta główna musi być "zintegrowana"). Komputer wysyła przetworzone "sygnały wizualne" do monitora. Wyróżniamy następując typy monitorów

CRT- Cathode Ray Tube
Jest to po prostu duża komora próżniowa w kształcie dużej butelki. Obraz znajdujący się na monitorze to miliony małych pikseli . Jeśli piksele znajdujące się na ekranie są zbyt daleko od siebie obraz jest rozmyty . Piksele na monitorze są mierzone w milimetrach

Z uwagi na ochronę środowiska, monitory tak samo jak telewizory trzeba składać na odpowiednie miejsca recyklingu.

Istnieje kilka elektromagnesów (cewek) wokół kołnierza rury. Kilka razy w ciągu sekundy przez naszą wyrzutnie elektronową wystrzeliwany sygnał, nazywamy go częstotliwością i jest mierzony w hercach (Hz).

LCD-Liquid Crystal Display
Monitor LCD, inaczej nazywany monitorem ciekło krystalicznym. Jego działanie jest oparte na polaryzacji światła na skutek zmian położenia cząsteczek pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Inne także używane typy monitorów
LED
OLED
FED

Klawiatura- Wejściowe urządzenie komputera bez którego (wg. mnie) obsługa komputera jest bardzo trudna.
Klawiatura jest to nowoczesna maszyna do pisania tyle ze dodano na niej nowe funkcje, klawisze-101 do 106 pojedynczych klawiszy jednak każdy proces wykonany na klawiaturze jest przetwarzany do komputera po przez kabel, najczęściej USB. Jeśli próbujesz kupić klawiaturę najpierw ją wypróbuj, czy pasuje ci do dłoni i jak działają klawisze. Przy zakupie całego zestawu komputerowego dołączają do tego zestawu klawiaturę najczęściej za max 30zł.
Klawiatury standardowe, czyli takie bez dodatkowych funkcji kosztuje nawet 10zł, najnowsze High-tech- kolorowe z wieloma funkcjami mogą kosztować nawet 1000zł !!! Technika jest coraz droższa ... ;p. Klawiatura jest to przeważnie bez problemowe urządzenie lecz czasami zdarzają się jakieś błędy.

Myszka- urządzenie wejściowe tak jak klawiatura nie sprawia zbytnio problemów. Dzięki tym urządzenia możemy porusza kursorem po ekranie monitora. Wyróżniamy poszczególne typy myszek

Laserowe
Myszki laserowe przetwarzają ruchy które rejestruje laser i wysyła je do mózgu komputera, płyty głównej która ten sygnał przetwarza i przesyła dalej ... .

Kulkowe
Myszki kulkowe- Robią to samo co laserowe tylko ze przesyłany po kolei sygnał rejestrowany jest za pomocą ruchów kulki. Ta mysz może sprawiać problemy po przez zarudzenie i złą powierzchnie .

Optyczne
Robią to samo co myszy laserowe, kulkowe tylko sygnał przesyłany do płyty głównej rejestrowany jest za pomocą diod elektroluminescencyjnych .

Teraz w skrócie o wewnętrznych urządzeniach komputera


Płyty główne-mózg komputera (ang.mainboard), przesyła, przetwarza rozdziela każdy sygnał który ma zajść w komputerze. "Drukowana" jest na wzmocnionym kawałku plastyku . Na płycie głównej znajduje się wiele gniazd, większość z nich służy do czegoś innego. Najważniejszym gniazdem jest gniazdo procesora. Płyta główna zawiera min. gniazda : pamięci ram, karty graficznej, procesora, karty sieciowej, karty muzycznej i złączki do których przyczepiane są kable, np od dysku twardego.

Karta graficzna- Urządzenie wewnętrzne przetwarzające sygnały które maja być wysłane do monitora i wyświetlone jako cały obraz.

Karta sieciowa- (ang.NIC - Network Interface Card) Płytka umożliwiająca połączenie z internetem za pomocą specjalnych portów.

Dysk Twardy- (ang. HDD - Hard Disck drive) Urządzenie na którym przechowywane są dane. Najprostsza możliwe wytłumaczenie.

Pamięć RAM- (ang. Random Access Memory) Na chłopski rozum jest to pamięć krótkotrwała. Zapisywane są na niej aktualnie wykonywane programy i każdy inny proces. Po restarcie komputera wszystko co znajdywało się w pamięci RAM zostaje usunięte.

Stacja CD/DVD - Odtwarza dane zapisane na nośniku danych, w tym przypadku płytki za pomocą lasera o wysokiej mocy


Zmieniony przez - MuNeK w dniu 2010-02-23 18:43:59
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development