Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rejestr Windows - serce systemu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 slepy18

slepy18

    1

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 23 luty 2010 - 20:16

Rejestr Windows jest bazą danych zawierającą informacje o konfiguracji systemów operacyjnych Windows serii 9x(95/98/Me) oraz NT (NT/2000/XP). Zamysłem autorów Microsoft Windows było wyeliminowanie sytemowych plików konfiguracyjnych, takich jak: autoexec.bat, confing.sys, win.ini, czy system.ini. Jednak dla zachowania wstecznej zgodności nadal są one obsługiwane. Baza Rejestru śledzi wszystkie operacje OLE między aplikacjami, zawiera dane dotyczące sprzętu, a także informacje charakterystyczne dla poszczególnych użytkowników. Zmieniając ustawienia systemu lub instalując nowe oprogramowanie, dokonujesz jednocześnie(bezwiednie) zmian zawartości Rejestru.

Uwaga

Do Rejestru powinno się odwoływać jedynie w ostateczności. Nieprzemyślane usuwanie wpisów czy dokonywanie zmian możę spowodować uszkodzenie istotnych parametrów systemu. Bądź więc ostrożny

Dobrze wiedzieć

Sprawne posługiwanie się plikiem Rejestru może przynieść wiele korzyści. Możesz usuwać z niego błędne i nieaktualne wpisy, przyspieszając w ten sposób działanie systemu Windows, lub dodając określone wpisy, personalizować ustawienia aplikacji działających w bieżącym środowisku. Poradnik który widzisz przed sobą przybliży Ci strukturę Rejestru, a także wskaże najważniejsze pliki, które składają się na ten element systemu.


[u]Ważne pliki[/u] - Na Rejestr Windows składają się konkretnie pliki systemowe, których nazwy i położenie są różne dla poszczególnych wersji systemu.

** W systemach Windows 95 i 98 są to ukryte pliki: user.dat i system.dat.

** W Windows Me część rejestru zawiera dodatkowo plik classes.dat.

** W systemach NT Rejestr znajduje się w folderze \Windows\System32\Config i w folderze \Documents and Settings\nazwa_użytkownika\ntuser.dat.

[u]Rady [/u]

** Dokonuj zmian w pliku Rejestru bardzo rozważnie. Nieprzemyślana lub zbyt restrykcyjna modyfikacja pliku Rejestru może uniemożliwić ponowne uruchomienie Windows.

** Chroń dostępu do pliku Rejestru. Nieuprawnionym dostęp do bazy konfiguracji komputera może prowadzić do odczytu lub zmiany ważnych inforamcji.

** Zanim zmodyfikujesz wartość określonego klucza, wykonaj jego kopie.


EDYCJA REJESTRU - Dostęp do Rejestru można uzyskać dzięki aplikacji o nazwie Regedit.exe. Nie znajdziesz go jednak ani w menu Start, ani na Pulpicie, gdyż został skrzętnie ukryty przed niedoświadczonymi użytkownikami.

1) Chąc uruchomić edytor Rejestru, kliknij przycisk Start, a nastepnie zatwierdź Uruchom.
2) W oknie dialogowym „Uruchamianie” w pasku „Otwórz wpisz regedit i wciśnij klawisz Enter lub zatwierdź OK.
3) Na ekranie ujrzysz okno edytora Rejestru. Nie trudno zauważyć podobieństwo do Eksploratora Windows. Okno podzielone zostało na dwie części. Z lewej znajdują się klucze(odpowiedniki katalogów). Po prawej wyświetlane są wartości kluczy(odpowiedniki plików).


BUDOWA REJESTRU- W skład rejestru wchodzi pięć kluczy głównych, które z kolei zawierają szereg podkluczy.

-Klucz wraz ze swoimi podkluczami nazywany jest gałęzią, natomiast Rejestr jest przechowywany na dysku w kilku oddzielnych plikach gałęzi. Podczas uruchamiania systemu lub przy logowaniu użytkownika pliki te są łączone w jedną całość i tworzą tzw. Rejestr.

HKEY_CLASSES_ROOT


* Zawiera informacje o wszystkich skojarzeniach zarejstrowanych w systemie typów plików. Pozwala to na powiązanie rozszerzeń z konkretnymi aplikacjami, które mogą być uruchamiane po dwukrotnym kliknięciu pliku. Klucz ten zawiera także informacje o skrótachi innych elementach interfejsu użytkownika, jak np. Menu kontekstowe.

HKEY_CURRENT_USER


* W trakcie logowania do systemu każdemu użytkownikowi przypisywany jest określony profil. Informacje zawarte w tym kluczu to wierna kopia zawartości jednego z podkluczy klucza HKEY_ USER. Ponadto klucz zawiera ustawienia Pulpitu, menu Start oraz ustawienia zainstalowanych programów.

HKEY_ LOCAL_MACHINE


*Klucz ten zawiera informacje dotyczące bieżącego komputera, w tym typu sprzętu oraz sterowników, mapowanie portów oraz podstawową konfigurację zainstalowanych aplikacji. Dane te dotyczą wszystkich użytkownikó logujących się do systemu

HKEY_USERS


* Tu znajdziesz indywidualne ustawienia każdego z użytkowników komputera –tzw. profile. W momencie, gdy nowy użytkownik loguje się do systemu, wszystkie domyślne wartości użytkownika kopiowane są do gałęzi HKEY_CURRENT_USSER. Od tej pory zmiany wprowadzone przez danego użytkownika przechowywane są w utworzonym podkluczu.

HKEY_CURRENT_CONFING


*Gałąź ta zawiera informacje o różnych konfiguracjach sprzętowych zdefiniowanych dla komputera, a także dane na temat profilu sprzętu używanego w trakcie uruchamiania systemu.

[u]Wpisy Rejestru[/u]

Rejestr w środowisku Windows pełni rolę magazynu danych przechowujące informacje o wszystkich funkcjach i komponentach systemu oraz sprzętu. Stanowi jednocześnie „wrota” dające użytkownikowi dostęp do szeregu narzędzi, które umożliwiają spersonalizowanie działania systemu Windows, jak też zoptymalizowanie jego wydajności. W poradniku zatytułowanym „Rejestr Windows-serce systemu” przedstawiałem budowę Rejestru Windows. Wspomniałem również o zagrożeniach, jakie mogą płynąć z nierozważnego i nieumiejętniego posługiwania się Rejestrem. To ważny temat, stąd i w tym poradniku nie zabraknie kilku uwag dotyczących ochrony tego najistotniejszego obszaru Windows. W moim poradniku znajdźiecie szereg przykładów, które podpowiedzą Ci, jak pozbyć się popularnych problemów z Windows, a także jak zabezpieczyć wybrane obszary systemu przed wścibskimi użytkownikami.


Ostrożności nigdy za wiele-Podczas modyfikowania zawartości Rejestru należy zachować szczególną ostrożność. Usunięcie ważnego wpisu lub dodanie niewłaściwego może doprowadzić do uszkodzenia systemu.

1. Przed przystąpieniem do modyfikacji Rejestru wykonaj jego kopię bezpieczeństwa. Możesz wyekspertować wszystkie gałęzie Rejestru lub tylko określone, np. te, których dotyczą wykonywanie przez Ciebie operacje.
2. Jeśli zmieniasz jakieś wartości zmiennych w Rejestrze, odnotuj ustawienia oryginalne, tak by w każdej chwili możliwy był powrót do stanu sprzed dokonanych zmian.

3. Dokonując częstych modyfikacji Rejestru w obszarze tych samych opcji, używaj jako przełączników samodzielnie utworzonych plików *.reg. Pliki te najprościej utworzysz w zwykłym Notatniku Windows.

Zbędne pozycje menu- Czasem istnieje potrzeba ograniczenia użytkownikowi praw dostępu z poziomu menu Start do wybranych pozycji. W poniższym przykładzie pokażemy, jak usunąć z menu pozycje: Dokumenty, Ulubione i Panel Sterowania.

1) Uruchom Edytor rejestru. W tym celu kliknij przycisk menu Starti zatwierdź Uruchom. W polu „Otwórz” wpisz regedit i wciśnij klawisz Enter lub zatwierdź OK.
2) Rozwiń następujący klucz: [HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Policies\ Explorer].
3) Wskaż pozycję Explorer i z menu wybierz kolejno Edycja, Nowy i Wartość_DWORD.
4) W panelu z prawej strony pojawi się nowy wpis o nazwie „Nowa Wartość #1”. Usuń zaproponowaną nazwę, wpisz: „NoRecentDoscMenu” i wciśnij Enter. Dalej kliknij nazwę prawym przyciskiem myszy i rozwijalnego kontekstowego menu wybierz Modyfikuj. W pole „Dane wartości” wpisz „1” i zatwierdź OK.5) W analogiczny sposób utwórz pozostałe dwa wpisy dla ukrycia menu Ulubione – „NoFavoritesMenu” oraz Panel sterowania – „NoControlPanel”. Nie zapomnij obu wpisom nadać wartość DWORD równą „1”.
6) Dokonane przez Ciebie zmiany widoczne będą po ponownym uruchomieniu komputera.
7) Jeśli zechcesz uwidocznić ukryte pozycje menu, nie musisz usuwać stworzonych wpisów. Wystarczy, gdy nadasz im wartości DWORD „0”


Ściąganie ZABRONIONE!- Jeżeli chcesz skutecznie zabronić pobierania z sieci plików za pomocą programu Internet Explorer, a w systemie nie zainstalowano dodatkowych narzędzi do pobierania plików z sieci, możesz to w prosty sposób zrobić, dokonując dobnej modyfikacji określonego klucza Rejestru.

1 Rozwiń klucz: [HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ Current Version\ Internet Settings\ Zones\ 3].
2 Odszukaj w panelu z prawej strony wpis DWORD: „1803” , kliknij go dwukrotnie i nadaj mu wartość „3”
3 Od tej chwili podczas próby pobrania z Internetu jakichkolwiek plików na ekranie wyświetli się stosowny alert informujący o tym, iż bieżące ustawienia zabezpieczeń nie zezwalają na pobieranie plików z sieci.Z daleka od właściwości systemu- Przy pomocy odpowiedniego wpisu w Rejestrze możesz uniemożliwić określonemu użytkownikowi Windows XP zmianę opcji „Właściwości systemu” , zarówno z poziomu ikony „ Mój komputer” , jak i „Panelu sterowania”.

1 Rozwiń klucz: [HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ Current Version\ Policies\ Explorer].

2 Wskaż pozycję Explorer I z menu wybierz kolejno Edycja, Nowy I Wartość_DWORD.

3 W panelu z prawej strony pojawi się nowy wpis o nazwie „Nowa Wartość #1”. Usuń zaproponowaną nazwę, wpisz: „NoPropertiesMyComputer” i wciśnij klawisz Enter. Dalej kliknij nazwę prawym przyciskiem myszy i z rozwijalnego kontekstowego menu wybierz Modyfikuj. W pole „Dane wartości” wpisz „1” i zatwierdź OK.wprowadzona wartość „1” zablokuje dostęp do „Właściwości systemu”. Jeśli zechcesz w przyszłości odblokować dostęp, zamień wprowadzoną wartość na „0” lub usuń utworzony wpis.

4 Powyższy sposób blokady dostępu dotyczy jedynie zalogowanego użytkownika. Jeśli zechcesz ograniczyć dostęp wszystkim użytkownikom komputera, wykonaj analogiczne czynności w gałęzi: [HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Policies\ Explorer].Szczególna broń- Narzędzia Administracyjne Windows XP to szczególna „broń”. Gdy wpadną w niepowołane ręce możesz stracić nad systemem kontrolę. Warto zatem ukryć je przed współżytkownikami komputera.

1 Uruchom program regedit i odszukaj klucz [HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ ControlPanel\ NameSpace].
2 Odszukaj podklucz {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}. Chcąc ukryć Narzędzia Administracyjne, dodaj przed nazwą podklucza znak „- ”. Zmiany będą widoczne przy kolejnym wyświetleniu zawartości okna Panel sterowania.


Gdy pojawia się problem

Podczas zamykania systemu Windows niektóre programy „zawieszają się” , a system wyświetla komunikat o błędzie i czeka na moją reakcję.
Można zmienić ustawienia systemu, tak by takie „zawieszone” programy były automatycznie kończone, dzięki czemu system operacyjny zostanie zamknięty szybko i bez dodatkowych interwencji ze strony użytkownika. Uruchom w tym celu Edytor rejestru, odszukaj w nim gałąź: [HKEY_CURRENT_USER\ ControlPanel\ Deskopt], a następnie pole „AutoEndTasks” – wartość DWORD. Jeśli jej nie ma, utwórz ją. Kliknij nazwę pola prawym przyciskiem myszy i rozwiniętego kontekstowego menu wybierz Modyfikuj. Istniejącą wartość „0” zmień na „1”.

[u]SłOWNICZEK![/u]

Ole (ang. Object Linking and Embeddind) - Mechanizm osadzenia obiektów. Technologia stanowiąca podstawę koncepcji tworzenia oporgramowania dla systemow Windows.

Klucz rejestru – Rejestr systemu operacyjnego Windows ma postać hierarchiczną, podobną do ułożenia folderów na dysku twardym. Odpowiednikiem tych folderów w Rejestrze są klucze, które zawierają zwykle kolejne klucze(podklucze). W nich zaś znajdują się konkretne wartości.

Wartość ciągu - Wartość klucza przechowująca dane tekstowe, takie jak na przykład ścieżka dostępu do pliku.
Wartość ciągu rozwijanego- Wartośc klucza występująca jedynie w systemach Windows NT, 2000i XP. Zawiera zmienne, które zostaną zastąpione przez właściwe dane, kiedy zażąda ich określona aplikacja.

Gałąź – Sekcja Rejestru, która pojawia się plik na dysku twardym. Poddrzewo rejestru jest podzielone na gałęzie. Gałąź jest oddzielonym zbiorem kluczy, podkluczy i wartości osadzonym u góry hierarchii Rejestru.

Klucz – W przypadku Edytora rejestru jest to folder, który umieszczony jest w lewym panelu okna Edytora rejestru. Klucz może zawierać wpisy podkluczy i wartości. Na przykład Software jest kluczem w folderze HKEY_CURRENT_USER.

Podklucz – Klucz wewnątrz klucza. W strukturze Rejestru podklucze są elementami podrzędnymi w stosunku do poddrzew i kluczy. Klucze i podklucze są podobne do nagłówków sekcji w plikach z rozszerzeniem .ini, ale podklucze mogą wykonywać funkcje.

Wpis wartości – Ciąg danych, których pojawia się w prawym panelu okna Rejestru i definuje wartość zaznaczonego klucza.


[u]
Kopia Rejestru Windows [/u]


Ciekawą funkcją Edytora Rejestru jest możliwość importowania i eksportowania ustawień Rejestru do pliku tekstowego.

Plik taki rozpoznawany jest przez edytor dzięki unikalnemu rozszerzeniu „.reg”. Podwójne kliknięcie pliku powoduje eksport zawartych w nim danych do pliku Rejestru. Dzięki temu możemy sporządzić kopię rejestru i w każdej chwili go przywrócić.

1) Uruchom Edytor Rejestru i w lewym oknie edytora zaznacz klucz, który chcesz wyekspertować. W zależności od potrzeb możesz wyeksportować cały Rejestr lub tylko jego fragment. W przypadku całego Rejestru zaznacz pozycję „Mój Komputer” Jeśli zaś chcesz wyeksportować jedynie jego fragment, wskaż określoną gałąź.
2) Kliknij menu Plik i wskaż pozycje Eksportuj...
3) W oknie „Eksportuj plik rejestru” , w polu „Nazwa pliku” wprowadź nazwę, pod którą chcesz zachować dane Rejestru.
4) U dołu okna w sekcji „Zakres eksportu” możesz upewnić się, co będzie zawartością powstałego pliku- czy będzie to kopia całego Rejestru, czy jedynie wybranej gałęzi. Na zakończenie kliknij Zapisz.

5) Na dysku, w wybranej lokalizacji, pojawi się plik tekstowy z charakterystycznym rozszerzeniem „.reg”. To kopia zawartości Twojego rejestru.
6) Jeśli zachcesz w przyszłości uzupełnić swój Rejestr o określony wpis zawarty w pliku z rozszerzeniem „.reg” możesz to zrobić na dwa sposoby. Uruchom Edytor Rejestru i wybierz Plik, a następnie zatwierdź Importuj. Odszukaj wybrany plik, wskaż go i zatwierdź Otwórz. Alternatywnie, odszukaj przy pomocy Eksploratora Windows dany plik i kliknij go dwukrotnie. Na pytanie: „Czy na pewno dodać informację...” odpowiedz twierdząco Tak
Wszystkie ss'y jak i cała praca wykonana była przeze mnie, przepraszam za błędy gdyż poradnik częściowo pisalem późnej nocy. Informację opierałem troche na ksiązce a także na własnym doświadczeniu. Oczywiście używałem też Paint'a :D
Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Zmieniony przez - slepy18 w dniu 2010-02-23 20:59:04

Zmieniony przez - slepy18 w dniu 2010-02-23 21:02:37
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development