Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tuning komputera - podstawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Men1212

Men1212

    1

  • Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 23 luty 2010 - 22:04


Często możemy usłyszeć pojęcie ‘Tuning samochodu’ czyli ulepszenie lub usprawnienie osiągów lub wyglądu. Lecz my zajmiemy się tuningiem komputera.
[u]Wyróżniamy trzy dział:[/u]
-modyfikacje (ulepszanie wyglądów, komputer staję się bardziej atrakcyjny,)
-przetaktowywanie (podkręcanie, zwiększenie wydajności komputera,)
-wyciszanie (obniżanie głośności hałasu produkowanego przez komputer, przeważnie związane ze zmianami w układzie chłodzenia,)

• Modyfikacje komputera:
Najczęściej modyfikowaną częścią komputera jest obudowa.
- Wycinanie otworów w obudowie:
Jest to najczęściej spotykana modyfikacja wycięcia otworów w obudowie. Otwory można wykorzystać do instalacji dodatkowych wentylatorów, różnych efektów świetlnych lub innych kosmicznych bajerów.
Na początku zaczynamy od przemyślenia używamy naszej wyobraźni. Bierzemy ołówek do ręki i na jednej ze stron obudowy szkicujemy wzór. Obudowę mocujemy, ady nam się nie ruszała podczas dalszej pracy oraz zabezpieczamy przed wszelkim zniszczeniem typu rysy itp. Następnie bierzemy wiertarkę do ręki oraz wiertło 10 lub mniejsze i zaczynamy nawiercać otwory na naszym wcześniej narysowanym wzorze. Najlepiej wiercić po z zewnątrz, gdyż po przejściu wiertła na drugą stronę powstaną brzydkie zadziory, lecz później je usuniemy, ale lepiej gdy brzydsza strona będzie mniej widoczna. Po wywierceniu wszystkich otworów, próbujemy wyłamać blachę.Po wyłamaniu otworu zostają nam nieładne poszczerbione krawędzie, aby je zniwelować wygładzić użyjemy okrągłego pilnika do metalu lub kamienia szlifierskiego montowanego w wiertarce. Szlifujemy do uzyskania gładkości.
Ta metoda nie jest idealna, gdy chcemy wyciąć większa ilość otworów w naszej obudowie. Lecz nie wymaga jakiś narzędzi trudno dostępnych i dlatego ją opisałem, aby każdy w domu z łatwością mógł się pobawić.
-Montowanie okna w otworze:
Nasz otwór warto jest wzbogacić choć by w kolorową szybę. Opisze najprostszy sposób, aby każdy mógł w domu sam sobie po majsterkować i sprawiało mu to radość z pracy i efektów. Zaczynamy od wyczyszczenia naszej obudowy, aby nie zostały żadne opiłki lub zanieczyszczenia. Musimy kupić uszczelkę w kształcie litery H. Uszczelkę mocujemy do naszej obudowy, a dokładniej do miejsca, w które chcemy wzbogacić szybką.
Gdy już osadzimy uszczelkę na naszej obudowie i wszystko będzie grało, końce będą się łączyły ładnie nie będzie jakiś przerw wszystko musi być zrobione starannie. Nasza szyba będzie w foli nie odklejajmy jej na początku naszej pracy, aby ulec zniszczeniu. Za pomocą śrubokręta poważamy naszą uszczelkę następnie powoli wkładamy nasza szybę. Wszystko robimy starannie i powoli. Gdy już szyba jest ładnie osadzona w obudowie musimy to zabezpieczyć po przez druga uszczelkę. Którą mocujemy po wewnętrznej stronie. Gdy już wszystko zrobimy na końcu możemy zacząć powoli odrywać folię ochronną.- Montowanie wentylatorów:
Załóżmy ze chcemy zamontować wentylator na tylnej ścianie obudowy pod zasilaczem. (Dużo różnych typów obudowy zawiera miejsce tam na zainstalowanie wentylatorów. Niektóre również na dwa) My zamontujemy jeden, aby nasz komputer chodził jak najciszej. W naszej obudowie producent wbudował tak ‘żeberka’, że ograniczają przepływ powietrza. Dlatego wytniemy tam otwór normalny. Jeszcze dodamy wentylator na przedniej ścianie obudowy, ale to już producent odpowiednio uszykował do montażu. Musimy zdjąć plastikowy panel maskujący oraz odkręcenia kilku śrub we wnętrzu obudowy. Niektóre obudowy zawierają wady typu miejsce na wentylator, a plastikowa obudowa nie posiada otworów przez które wentylator mógł by zassać powietrze. Na tą wadę możemy znaleźć rozwiązanie typu wyciąć otwór w obudowie maskującej i zamaskować go gęstą, metalową siatką. Damy jeszcze wentylator w górnej ścianie obudowy. Jego położenie jest od zamieszczenia zasilacza i napędów. Musimy go zamieścić między nimi.Rysunek przedstawia schemat obiegu powietrza we wnętrzu obudowy. Jest dużo obudów w których sprzęt zakłóca obieg powietrza z różnych powodów (plątanie kabli). Lecz obudowę można zmodyfikować i pozwoli o lepszy obieg powietrza we wnętrzu obudowy.
Okolicę pod zasilaczem mają najwyższą temperaturę. Obok procesora znajduj się kości pamięci, a po nim karta graficzna. Nasz dodatkowy wentylator pozwoli rozwiązać problem wysokiej temperatur w okolicy zasilacza. Wentylator który będzie umieszczony na górnej ścianie będzie miał zadanie wyciągać ciepłe powietrze i ułatwi on pracę zasilaczowi (temperatura). Wentylator na przedniej ścianie odpowiada za wciąganie powietrza do wnętrza obudowy. Umożliwi to lepsze chłodzenie podzespołów zamontowanych w dolnych partiach obudowy. W nasze otwory (jak zrobić otwór napisałem wyżej w temacie) montujemy wentylatory. Aby zabezpieczyć nasz wentylator powinniśmy zabezpieczyć w girll (ozdobna osłona). Oto przykład takiej osłonki:Taką osłonkę można spotkać również w innych kształtach. Pora zabrać się za montaż. Na początku przykręcamy wentylator, który będzie znajdować się na przedniej ścianie (w komplecie są śruby max 3.5cm długość). Przykręcamy do dodatkowych osłon, będzie chroniony przez przedni panel. Przedni wentylator ma wciągać powietrze do środka obudowy, a więc strzałka na boku wentylatora powinna być skierowana do środka. Tylni wentylator powinien wciągać powietrze więc montujemy go odwrotnie kierunkiem niż przedni. Jak wcześniej wspomniałem moja obudowa z przodu nie ma dobrego wlotu powietrza do wentylatora więc robię otwór i dopasowuję siatkę tak aby wszystko ładnie grało. Wentylatory bardzo ułatwiają pracę komputerowi ze względu na niższą temperaturę.

Takie modyfikację możemy wykonać na większości sprzętu nawet na kablach, choć by nasunąć na nie rurkę termokurczliwą, kable będą ładnie poukładane na końcu możemy owinąć je specjalną taśmą, która pod wpływem światła daje efekt niebieski i kable dużo efektywniej wyglądają. Następnie możemy uzyskać po porze światło świecący wentylator. Oraz komputer od środka przez najprostszy sposób wzbogacić neonami (światłem) kupując neony samochodowe (najłatwiej). W prosty sposób z komputera można zrobić cudo, a oko widzi pierwsze.

• Przetaktowywanie:

Overclocking- czynność polegająca na ustawieniu podzespołów komputera np. procesora, nie zgodnie z ich specyfikacja. Ustawienia przybierają wyższą niż zalecana wartość danych elementów komputera dzięki temu powinien działać wydajniej.

W PC podkręcać można elementy:
-procesor,
-kartę graficzną,
-pamięć,

-Procesor:
Podkręcanie procesorów to popularna forma overclockingu. Głównymi plusami podkręcanie jesst praktycznie darmowe zwiększenie mocy obliczonej procesora.
Czynniki, które musimy określić przed pokręceniem:
- model i BIOS płyty głównej – jeżeli w BIOSie nie uda CI się znaleźć opcji zmiany FSB to nici z overclockingu. W przypadku W przypadku zmiany opcji Vcore, częstotliwość taktowania pamięci to overclocking będzie utrudnione. Aby dostać się to podanych opcji w płytach Gigabyte należy nacisnąć kombinacje klawiszy Ctrl + F1. U innych producentów trzeba czasami troche po przestawiać inne opcje.
- temperatura (musisz zainstalować i uruchomić program Everest kolejno SP04 i test włączyć na ok. 30min i sprawdzić temperaturę. Jeżeli jest wyższa niż 55 stopni C można zapomnieć o Overclockingu bez zmiany chłodzenia
- zasilacz moc twojego zasilacza jest większa od zapotrzebowania komputera na prąd. Aby podkręcać tą czynno należy wejść do BIOSu (podczas uruchamiania wcisnąć F2 lub del)
Teraz trzeba przejść do sekcji, w której znajdują się opcje Cell Menu w płayach M.I.T2 MSI, w Gigabyte, Frequency/Voltage Control w innych itp. W tej sekcji odszukasz opcje związane z częstotliwością magistrali FSB. Istnieje podkręcić przez zmianę mnożnika, jednak u producenta Intel odblokowany jest on tylko w modelach ExtremeEdition.
Dodatkowo zwiększają częstotliwość FSB zwiększymy przepustowość dzięki temu zwiększymy wydajność. Podkręcanie szyny HT jest analogiczne jak podkręcanie FSB różnica jest taka że niema przyrostu Mhz na procesorze ani nie zwiększa się magistrala pamięci. Podkręcanie HT jest stosowane głównie jako uzupełnienie po podkręceniu już magistrali FSB do końca możliwości. Testujemy tak samo jak magistrale FSB. To jest w najprościej już napisane

-Karta graficzna:
Kartę graficzną też można podkręcić. Nowoczesne kasty graficzne to rozbudowane kombajny, możesz podkręcić sam procesor karty, oraz pamięć karty. Przedstawię prosty przykład podkręcania karty graficznej nVidia GeForce 3. Proces odbywa się za pomoca odpowiedniego programu. Odpowiednie oprogramowanie do pokręcania jest dołączone przez producenta danego sprzętu lub stanowi część sterowników. Opcje odpowiedzialne za podkręcanie karty w naszym przypadku znajdują się we właściwościach ekranu. Po wybraniu zakładki ustawienia klikasz na zaawansowane. Po kliknięciu opcji na ekranie wyskoczy nam inne okno. W naszym przypadku w oknie będą dwa suwaki za pomocą pierwszego możemy zmienić częstotliwość taktowania procesora karty graficznej. A drugi odpowiada ze zmianę taktowania pamięci. (zmiany wprowadzamy małymi kroczkami np. co 5MHz). Podkręcając kartę graficzną musisz oczywiście zadbać o właściwe chłodzenie (pamięć i procesor). Jest to najprostsza forma podkręcania karty graficznej, myślę że każdy zainteresowany nie będzie miał problemów.
-Pamięć RAM:
Pamięć RAM można również przetaktować. Jeżeli chipset płyty prasuje synchronicznie wraz z RAM, to wskutek zmiany taktowania z FSB. Dzięki temu pamięć pracuje szybciej. Niektóre płyty główne pozwalają na asynchroniczne sterowanie praca pamięci, w tym przypadku musisz w dokumentach płyty głównej sprawdzić, w jakim miejscu BIOS-u umieszczono dana opcję, aby dowolnie sterować taktowaniem pamięci RAM. Odpowiednie opcje pozwalające na kontrole napięcia RAM znajdziemy w menu Frequency/Voltage Control. Opcja za pomoca zmienisz napięcie – DIMM Over Voltage Control. Pamiętaj również, że podkręcenie kiepskiej jakości karty może być przyczyną zawieszania się komputera. Nie ma danych na ustawienie super jakości karty, każdy musi sam do tego dojść. W niektórych płytach głównych przeznaczonych dla DDR można spotkać w opcjach konfiguracji trochę inny zapis. To podstawowe informacje do podkręcania pamięci.
To podstawowe informacje na temat tuningu komputera. Zachęcam do fachowej literatury na ten temat. Tuning komputera jest ciekawą rzeczą i myślę, że każdemu się przyda.

Źródła:
„Nowe oblicze Twojego PECETA” Bartosz Danowski
WWW.forum.pccentre.pl
WWW.komputery.katalogi.pl

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development