Skocz do zawartości
Zdjęcie

[HTML][PHP] Wysyłanie formularza na email


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 adammac

adammac

    1

  • Members
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 23 luty 2010 - 22:51

Witam serdecznie :)

Bardzo często na różnych forach pojawiają się prośby o wytłumaczenie w jaki sposób wysłać formularz internetowy na adres e-mail. W tym mini poradniku postaram się wytłumaczyć jak to w najprostszy sposób zrobić.

Pierwszy element, który będzie niezbędny do wykonania zadania to oczywiście formularz w HTMLu. Materiałów na ten temat jest bardzo dużo w Internecie, dlatego pominę ten fragment sugerując jednak lekturę tej strony: http://w3schools.com.../html_forms.asp

Przykładowy formularz html będzie wyglądał następująco:


Imię

Nazwisko

Treść
Zapiszmy go w pliku index.html.

Formularz powinien być zawarty w tagu
. Atrybutów, które mogą charakteryzować formularz jest wiele. Jedynym wymaganym atrybutem jest atrybut action. W nim podajemy ścieżkę do pliku, do którego chcemy wysłać dane. Atrybut method jest używany do zmiany metody wysyłania formularza. Mamy do wyboru dwie metody: get oraz post.

Obie metody mają swoje zalety i wady.

Get wykorzystuje się najczęściej do przesyłania drobnych danych – liczby lub krótkie łańcuchy. Jest tak dlatego, że wszystkie dane wysłane tą metodą są dołączane do URL’a. Warto nadmienić, że z oczywistych względów NIE wolno wysyłać metodą get informacji takich jak np. hasła!

Metoda post ze względu na to, że dane są wysyłane jakby "w tle" jest bezpieczniejsza i nie ma ograniczenia długości, co w przypadku URL’a niestety występuje i jest zależne od przeglądarki.

W przypadku wysyłania formularza na adres email wykorzystamy metodę post, ze względu na długą treść jaka może wystąpić.

Pola naszego formularza definiujemy korzystając z tagów takich jak m.in. i