Skocz do zawartości
Zdjęcie

bohater tragiczny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 asiu

asiu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1712 postów

Napisano 28 marzec 2004 - 21:42

opracowuję na maturę ustną tematy i trafił mi się "Bohaterowie tragiczni w różnych epokach i pojęcie tragizmu"
jak narazie znalazłam:

ANTYK:
"Antygona" Sofokles - Antygona i Kreon

BAROK:
"Makbet" Williama Szekspira - Makbet

ROMANTYZM:
"Cierpienia młodego Wertera" Goethe - Werter
"Giaur" G. Bayron - Giaur
IV. cz. "Dziadów" Adam Mickiewicz - Gustaw
"Konrad Wallenrod" Adam Mickiewicz - Konrad Wallenrod
"Kordian" Juliusz Słowacki - Kordian
"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz - Jacek Soplica
"Grażyna" Adam Mickiewicz - Grażyna
"Nieboska komecia" hrabia Henryk Z. Krasiński

MŁODA POLSKA:
"Ludzie bezdomni" Stefan Żeromski - Judym

WSPÓŁCZESNOŚĆ:
pokolenie Kolumbów, np.
"Pokolenie" K.K. Baczyński
"Zostawcie nas" T. Różewicz
"Matka powieszonych" T. Różewicz
"Pożegnanie z Marią" i inne opowiadania T. Borowski - Tadeusz i jego towarzysze z obozu


czy znacie jeszcze jakichś bohaterów tragicznych?
wdzięczna będę za jakąkolwiek pomoc

#2 Ulisss

Ulisss

  1

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 15 listopad 2004 - 14:12

Dzięki to mi się bardzo przyda:), bo mam podobny temat na mature. Możesz jeszcze dodać do tego spisu ze współczesności Dżuma - Bernard Rieux i nie jestem pewny, ale jeszcze z Antyku Króla Edypa. Thx i Pozdro.:)

Łap Soga

#3 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 15 listopad 2004 - 17:40

Troszkę, znalazłam może Ci się przyda.

Motyw Tradegii

Tragedie jednostek i ich ponadczasowy wymiar na wybranych przykładach literackich z różnych epok.

W każdej z epok jest przykład bohatera przeżywającego autentyczną tragedię. Tragizm tych postaci ma zazwyczaj ponadczasowy wymiar. Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia sytuacji tragicznej, z którym po raz pierwszy spotykamy się w czasach antycznych. Otóż sytuacja tragiczna to taka, w której bohater musi dokonać wyboru pomiędzy dwiema racjami, przy tym każda jego decyzja spowoduje tragiczne dla niego konsekwencje.

Pierwszą bohaterką, którą chciałabym w związku z tym przedstawić, jest Antygona z tragedii Sofoklesa. Musi ona dokonać wyboru pomiędzy dwiema sprzecznymi ze sobą, równorzędnymi racjami. Jako kochająca siostra, posłuszna prawom boskim i odwiecznej tradycji, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata olinejkesa. Jeśli tego nie uczyni, ciało zmarłego nie tylko zostanie pohańbione, ale także, według wierzeń religijnych Greków, dusza nie zazna spokoju po śmierci. Postępując zgodnie z odwieczną tradycją, wyda na siebie wyrok śmierci, ponieważ król Kreon zabronił pochować Polinejkesa. Antygona – sama niewinna – musi więc

wybierać pomiędzy posłuszeństwem prawu boskiemu a ludzkiemu. Sumienie nakazuje jej postąpić zgodnie z prawem boskim, odwieczną tradycją, i dlatego wybiera śmierć.

Ponadczasowość tego wyboru polega na tym, iż wciąż żywe są konflikty pomiędzy dobrem społecznym i jednostki. Wciąż istnieje walka o władzę i zdrada, wciąż trzeba dochodzić swoich praw, wciąż istnieją konflikty pomiędzy sferą uczuć a obowiązku. Nadal istotne jest dla nas pojęcie sprawiedliwości i nadal pragniemy, aby człowiek skupiający w swym ręku władzę dbał o jej autorytet, postępował stanowczo i zabiegał przede wszystkim o interes ogółu.

Bliskie jest nam również uczucie siostrzane, jakim Antygona obdarzała Polinejkesa, i szacunek dla zmarłych. Wszystko to sprawia, że problemy zawarte w Antygonie są wciąż aktualne, ponadczasowe.

Myślę również, że człowiek XX wieku nieraz znalazł się w sytuacji podobnej jak bohaterka dramatu antycznego, z której trudno mu było znaleźć właściwe wyjście.

Następnym bohaterem, który – moim zdaniem – znalazł się w sytuacji tragicznej, był Kordian z dramatu Juliusza Słowackiego. Tragizm tego bohatera romantycznego polegał na wewnętrznym rozdarciu. Kordian zobowiązał się, że zabije cara – tyrana i ciemiężcę Polski. Wierzył głęboko, że czynem tym przyczyni się do uwolnienia Ojczyzny spod jarzma zaborów. Jednocześnie zdawał sobie sprawę z tego, że car Rosji był jednocześnie królem Polski. Zabijając go, stawał się bohater jednocześnie królobójcą, popełniał czyn sprzeczny z kodeksem rycerskim – przysięgą wojskową. Poza tym zabijał człowieka, a więc jako chrześcijanin popełniał grzech śmiertelny i narażał swoją duszę na wieczne potępienie.

Wszystko to sprawiło, że Kordian pod wpływem Strachu i Imaginacji nie był w stanie dokonać planowanego zabójstwa, mimo to został przez zaborców skazany na śmierć. Ponadczasowość sytuacji tragicznej, w której znalazł się Kordian, polega na tym, że często i dziś ludzie przeżywają rozdarcie wewnętrzne, paraliżujące

całkowicie ich zdolność działania. Wynika ono ze zrozumienia dwóch równorzędnych racji i w związku z tym niemożności podjęcia jakiejkolwiek decyzji. A przecież wiemy, że nie podejmując działania, dokonujemy jednak wyboru.

Literatura okresu Młodej Polski miała również bohaterów, którzy znaleźli się w sytuacji tragicznej. Tu wymienię postać doktora Judyma z Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Stoi on przed podjęciem decyzji: związać się z Joasią, założyć dom, rodzinę i wieść szczęśliwe życie, czy poświęcić się całkowicie pracy społecznej, niesieniu pomocy biedocie Zagłębia? Zdaje sobie sprawę,

że jeśli się ożeni, „wrośnie” w życie rodzinne, będzie dbać o dom i zabraknie mu czasu na pracę społeczną na rzecz innych – najbiedniejszych. Natomiast gdy poświęci się pracy dla społeczeństwa, skrzywdzi kochającą go Joasię i zniszczy swoją jedyną miłość. Ma więc świadomość, że cokolwiek uczyni, będzie cierpiał. Tomasz Judym znalazł się więc niewątpliwie w sytuacji tragicznej, ponieważ każdy wybór wiązał z wyrzeczeniem.

Myślę, że jest to również sytuacja ponadczasowa, ponieważ człowiek XX wieku często musi dokonywać wyboru, czemu poświęcić się bardziej: rodzinie czy pracy zawodowej? Zdaje sobie przy tym sprawę, że poświęcając się całkowicie pracy, krzywdzi rodzinę, zaś zaniedbując ją, postępuje jeszcze gorzej. Zwłaszcza w tak trudnych sytuacjach znajdują się współczesne kobiety, dla których każdy wybór jest po prostu zły.

Omawiając bohaterów tragicznych, występująch w utworach literackich, nie można – moim zdaniem – pominąć postaci Zenona Ziembiewicza z powieści Zofii Nałkowskiej Granica. Jego tragizm jest trochę bardziej skomplikowany niż postaci prezentowanych przeze mnie wcześniej. Uległ moralności, którą gardził w młodości. Jako uczeń gimnazjum nie mógł pogodzić się z fałszem i obłudą panującą w rodzinnej Boleborzy. Tymczasem w swoim dojrzałym życiu i on postąpił podobnie jak ojciec. Zdradza Elżbietę z Justyną, po czym opowiada jej o wszystkim, żądając przebaczenia. Oczekuje od Elżbiety tej samej tolerancji i przyzwolenia na swoje grzechy, jakich jego ojciec wymagał od matki. Podobnie nie potrafi być uczciwy, robiąc karierę. Rezygnuje stopniowo ze swojej niezależności i staje się marionetką w rękach „możnych tego świata”. Podporządkowuje się kolejnym przełożonym, których poglądami kiedyś gardził. Jako prezydent przestaje zajmować się problemami zwykłych ludzi, ponieważ nie jest w stanie ich rozwiązać.

Tragizm Zenona Ziembiewicza, który doprowadził go do samobójczej śmierci, polegał na tym, że bohater powieści Granica sprzeniewierzył się samemu sobie i poglądom, które kiedyś wyznawał. Do jego załamania przyczyniła się również porażka, jaką poniósł w życiu osobistym. Wybrał śmierć, nie chciał żyć jako człowiek kaleki. Dokonał więc wyboru, mimo wszystko.

W dzisiejszych czasach często spotykamy podobne sytuacje. Człowiek współczesny, podobnie jak Ziembiewicz, zbyt łatwo przekracza granice moralne, których przekraczać nie powinien. Musi więc wtedy być przygotowany na tragiczny finał.

Jak więc widzimy, można znaleźć wiele przykładów tragedii jednostek w literaturze. Wybór między dwiema równorzędnymi racjami nigdy nie był i nie jest łatwy. Tragizm bohaterów opisanych przeze mnie jest z pewnością ponadczasowy. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji tragicznej, z której trudno znaleźć właściwe wyjście. Decyzje zaś przez nas podejmowane mogą pociągać za sobą skutki trudne do przewidzenia.#4 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 15 listopad 2004 - 17:42A czy Ty zechciałabyś mi pomóc? Motyw żony to jest mój temat maturalny, którego nigdzie nie mogę znależć:( Jest mi żle z tego powodu, gdyż stoję z tematem w miejscu. Proszę o pomoc.

#5 Ulisss

Ulisss

  1

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 15 listopad 2004 - 19:10

Nie ma sprawy jak coś mi się uda znaleźć to od razu powiadomie cie. Dziękuję za materiał o tragizmie

#6 Antic

Antic

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 100 postów

Napisano 18 styczeń 2005 - 18:59

1. dzieki, za ten temat - na ustna mam podbny, jak znajde wiecej to wrzuce

2 claudia86 - moim zdaniem wybralas sobie dosyc trudny temat :-/ poszukaj cos o motywie "matki-polki" z tego powinnas cos wziac poza tym to co do zon to pamietam tylko Lady Makbet (chociaz nie jestem pewny, czy bedzie pasowalo) i Odyseja, gdzie kobita Odysa caly czas czeka na niego w domu

pozdrawiam

Antic


ps. to moj pierwszy post i dopiero oswajam sie z forum, ale juz moge powiedziec ze bede wpadal regularnie

#7 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 18 styczeń 2005 - 19:50Dzięki Antic. Właśnie w lekturach, które wybrałam są m.in.
"Makbet" (Lady Makbet) oraz "Odyseja" (chodziło Ci o Penelopę;)).
Myślisz, że coś znajdę o żonie w motywie matki Polki? A więc zaczynam
poszukiwania, a tymczasem SOG dla Ciebie:) Bye!

#8 Jolka86

Jolka86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 670 postów

Napisano 18 styczeń 2005 - 20:37

Można też zachaczyć o "Moralność pani Dulskiej"

#9 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 19 styczeń 2005 - 19:41

Kolejne dzięki dla Jolki86. I taka lektura znajduje się
w moim konspekcie:) Może żeby uściślić... Motyw żony opracowuję
na lekturkach tj.:
-"Żona modna"
-"Granica"
-"Odyseja"
-"Moralność Pani Dulskiej"
-"Makbet"
A więc SOG for You:)

#10 Antic

Antic

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 100 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 13:24

i jeszcze w bibli na pewno cos o żonie znajdziesz poza tym to skorzystaj z jakichs wierszy itp. Krasicki mial chyba jakas fraszke o żonie

poza tym to może jeszcze być coś o żonie w "Granicy" Nałkowskiej....
w "Chlopach" tez na pewno cos znajdziesz i chyba "Mistrz i Malgorzata" też będzie pasować

#11 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 13:50

Nie no Antic jesteś najlepszy
Nowicjusz, a proszę jak się udziela...
Qrka, gdybym mogła dałabym Ci kolejnego SOG'a
Ciepłe pozdrówka!

#12 Antic

Antic

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 100 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 15:24

1.to może jeszcze Biblia by pasowała i Adam i Ewa ?? i przeczytaj List św Pawła do Efezjan - tam coś jest małżeństwie

2.w mitologii tez bedzie cos o zonie, tylko trzeba dokladnie poszukac

3."Lalka" tez powinna byc dobra, bo tam Wokulski duzo zawdziecza zonie, czy jakos tak (nie wiem bo nie czytalem, ale cos tak na lekcji niektorzy mowili... )

4."Wesele" Wyspianskiego tez bedzie dobre

5. Podkomorzyna w "Powrocie posla" też może się przydać

i to chyba wszystko mam nadzieję, że nic się nie powtórzyło dorzucisz jeszcze jakis film na prezentację i ustną masz z głowy


#13 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 15:42

WIELKIE DZIĘKI ANTIC!!! Widzę, że normalnie przejąłeś się moim tematem
Na pewno coś jeszcze dorzucę z Twoich propozycji A co do prezentacji
multimedialnej... widzisz, gdybym miała chociaż fotki tych żon dałoby się
coś skombinować, a tak? Hmmm, może jesteś bardziej kreatywny i masz jakiś
pomysł? Może ja też mogłabym Ci w czymś pomóc bo aż mi głupio
Mordka:*

#14 Antic

Antic

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 100 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 17:44

no fotek Ci nie zalatawie a do rysowania nie mam talentu, wiec szkicow tez Ci nie podam znajdz ze trzy filmy i bedzie w sam raz no chyba, ze cos poszukasz w obrazach, ale to nie bedzie latwe... moze muzyka? ale tez trzeba by troche poszukac... tutaj juz musisz sama pokombinowac

ps. a moj temat to bohaterowie tragiczni w literaturze poslkiej i swiatowej

#15 claudia_86

claudia_86

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 233 postów

Napisano 23 styczeń 2005 - 20:30

No tak, tylko, że w moim temacie chodzi o żony tylko i wyłącznie w
literaturze. Bardzo tego żałuję, gdyż jeśli chodzi o obrazy mam ich
sporo. Więc pozostają tylko portret żon z danych lektur.
Mam nadzieje, że coś wykombinuję No a jeśli chodzi o Twój temat...
patrz wyżej M.in. ja coś tam wkleiłam
Poszukam Ci coś jeszcze bo temat masz całkiem fajny.
I jak coś już znajdę, a myślę, że znajdę (nie to, że jestem zbyt
pewna siebie), to zamieszczę w tym temacie
Pozdrawiam ciepło


#16 Szmitu

Szmitu

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 27 marzec 2005 - 19:05

Czy ma ktoś moze jakies materiały odnośnie bohatera tragicznego chodzi mi głownie o Raskolnikova ze " Zbrodni i Kary " ?? Nigdzie nie moge znajsc informacji dlaczego jest uważany za bohatera tragicznego :((((

#17 jenny666

jenny666

  1

 • Members
 • PipPip
 • 17 postów

Napisano 27 marzec 2005 - 21:04http://prace.sciaga.pl/4572.html. też bym powiedziała, że nie jest.

#18 Mnemozyne

Mnemozyne

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 04 kwiecień 2005 - 19:48

To może przeczytaj "Zbrodnie i kare", tam powinno coś być na ten temat...

#19 KOJKA

KOJKA

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 20 kwiecień 2005 - 08:26

haj jezeli beziesz potrzebować cos o bohaterze tragicznym o ja towiniez mam prace na ten temat porownac sposoby kreowanie takich postaci

#20 sanroque

sanroque

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 22 kwiecień 2005 - 13:58

Czesc! ja tez mam podobny o ile nie taki sam temat na maturke ustna...
„Wyjaśnij określenie bohater tragiczny, odnosząc się w swoich rozważaniach do różnych typów kreacji bohaterów z co najmniej trzech epok literackich”.
Masz moze gg? moj nr to 1057340! Prosze o kontakt.

#21 Gobol_SL

Gobol_SL

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 22 kwiecień 2005 - 14:57

Kojka ja też mam taki temat, jakbyś mogła to odezwij się tez do mnie: gobol@kabaty.2a.pl lub gg:1360511
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development