Skocz do zawartości
Zdjęcie

Romantyczne i pozytywistyczne kryteria oceny człowieka.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ojj_zmorka

ojj_zmorka

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 685 postów

Napisano 23 luty 2005 - 18:02

ktos zamówił u mnie prace, ale niestety nie odpwiedzial kiedy juz wyslalam mu konspekt, dlatego moze komus z was sie przyda!!!

Romantyczne i pozytywistyczne kryteria oceny człowieka. Na podstawie wybranych przykładów omów podobieństwa i różnice miedzy nimi.

I WSTĘP
1) Romantyzm- krótko o epoce i miejscu jakie zajmował w niej człowiek.
a) Romantyzm to nie tylko literatura, która wyznaczała kryteria oceny człowieka tamtej epoki. To również filozofia, estetyka, a nawet sposób myślenia. Romantyzm to czasy romantycznej miłości, walki o wolność, świata fantazji, wizji, wyobrażeń. Był to czas buntu młodych wobec ideologii starszego pokolenia, przeciw schematom i konwenansom. Czasy burzliwe, pełne emocji, namiętności, czasy, w których pojedynek czy samobójstwo z miłości lub rozczarowania światem nie było niczym niezwykłym.
B) Ludzkie postawy:
Ř weltschmerz, czyli po prostu ból świata;
Ř werteryzm, czyli postawa pełna emocji. Człowiek, który swój wzór zaczerpnął od Goethego;
Ř byronizm, czyli człowiek dumnie odwrócony od świata;
Ř wallenrodyzm, to typowa polska ?odmiana? spiskowca i sabotażysty.

2) Pozytywizm- krótko o epoce i miejscu jakie zajmował w niej człowiek.
a) Pozytywizm wziął swoją nazwę od czołowego dzieła, zawierającego program epoki Augusta Comte?a ?Wykłady filozofii pozytywnej?. Comte zapoczątkował szereg teoretycznych wypowiedzi pozytywistycznych. Pozytywny oznaczało dla ówczesnych ludzi praktyczny, realny, życiowy, a nie cudowny. Dziś to słowo ma inny sens. Element realności i praktyczności pozostał tylko w nazwie epoki- pozytywizm.

II Rozwinięcie
1) Kryteria oceny człowieka w romantyzmie w wybranych utworach, czyli powołanie do życia tzw. bohatera romantycznego:
a) Werter- bohater powieście epistolarnej autorstwa Joahanna Wolfganga Goethego, pt. ?Cierpienia młodego Wertera?. Tytułowa postać, to człowiek wrażliwy, uczuciowy, pogrążony w marzeniach, mocno odczuwający wszechobecny ból istnienia.
B) Giaur- to jak już przystało na bohatera twórczości Byrona ktoś tajemniczy, wyobcowany samotnik, odepchnięty przez otoczenie, odrzucony. Niezmiennie pozostaje dumny, jest świadectwem tragizmu ludzkiej kondycji.
c) Konrad Wallenrod lub jak kto woli Walter Alf, to wzór tzw. patriotyzmu niewoli, czyli patriotyzmu o wymiarze tragicznym. Wallenrod nade wszystko kochał ojczyznę, poświęcił jej wszystko- od szczęścia osobistego, poprzez dobre imię, aż do życia włącznie.
d) Konrad z III części ?Dziadów? Adama Mickiewicza, to postać tajemnicza, złożona, niezwykła, której różne obrazy funkcjonują w zbiorowej świadomości Polaków. Jest symbolem spraw wielkich, z pewnością najsłynniejszą postacią dramatyczną w polskiej literaturze, bohaterem poprzez błędy, cierpienie, upadki, próbującym dojść do prawdy.
e) Jacek Soplica jest bohaterem o skomplikowanej konstrukcji biograficznej, zarazem zbrodniarzem i pokutnikiem. Ksiądz Robak to rodzaj syntezy bohatera, wcielenia losu narodowego, postać o modelowej biografii, żywocie Polaka- patrioty, któremu przyszło żyć w Polsce porozbiorowej.
f) Kordian, to tytułowa postać utworu Juliusza Słowackiego. Tworzy on wzorzec romantycznej biografii.
2) Kryteria oceny człowieka w pozytywizmie w wybranych utworach:
a) Stanisław Wokulski z ?Lalki? Bolesława Prusa, to człowiek przełomu dwóch epok. Wokulski- romantyk to samotnik nie godzący się z kształtem otaczającego go świata. Wokulski- pozytywista, to człowiek dbający o interesy i oddający hołd nauce.
B) Justyna Orzelska, jedna z wiodących postaci ?Nad Niemnem? Elizy Orzeszkowej to kobieta pochodząca z dworskiego, szlacheckiego środowiska, w którym jest niedoceniana. Przez wszystkie życiowe perypetie nie martwi się opinia całego świata, gdyż wie, co jest dla niej w życiu najważniejsze i najcenniejsze. Sprzeciwia się w ten sposób wszelkim konwenansom, a dodatkowo pomaga zrehabilitować się swej ciotce- Marcie, która w młodości podjęła niewłaściwą decyzję.
c) Rodion Raskolnikow , były student i człowiek o bardzo złożonej psychice. Uważał się za człowieka wyjątkowego, postawionego ponad dobrem i złem.

III Zakończenie
1) Podsumowanie
a) kryteria oceny człowieka w romantyzmie, czyli stworzenie kreacji bohatera romantycznego i odpowiednich dla niego cech;
B) kryteria oceny człowieka w pozytywizmie w kategorii nauki, scjentyzmu i pracy;
c) wykazanie podobieństw i różnic.
2) Wnioski


pozdrawiam
asia

#2 sebik17

sebik17

  1

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 27 luty 2007 - 17:22

cze pisze na ten temat konspekt ale nie moge sobie poradzic z literatura podmiotu wlasnie z tymi lekturami które umiesciles. jakbys mógl przesłać ta literature podmiotu. z góry dzieki

#3 Aniaa188

Aniaa188

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 07 luty 2011 - 22:01

byłabym zainteresowana ta praca maturalną, a jaka byłaby jej cena? jak szybko mogłabym ją dostać? i czy jest razem z nią bibliografia? proszę o szybką odpowiedź
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development