Skocz do zawartości
Zdjęcie

charakterystyka porównawcz Cześnika i Rejenta


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

Katalogi.pl

Katalogi.pl
 • Bywalec
Tekst alternatywny

#1 zablonka

zablonka

  1

 • Members
 • PipPip
 • 12 postów

Napisano 25 luty 2005 - 17:52

Bardzo prosze o tą charakterystyke

#2 Edycia_s

Edycia_s

  1

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 25 luty 2005 - 22:25

1) Cześnik i Rejent - charakterystyka porównawcza


Maciej Raptusiewicz Cześnik wywodził się ze szlacheckiego rodu . Niestety , poza tytułem praktycznie nic nie posiadał . Nawet zamek nie był jego własnością , gdyż jedna jego połowa należała do Rejenta Milczka , a drugą połową , jako stryj prawowitej właścicielski zamku – Klary , jedynie się opiekował . To właśnie z powodów finansowych pojawia się myśl o ożenku z majętną Podstoliną , która z czasem również okazuje się być niebogata . Ten niemłody już ( No – nie sekret , żem niemłody , / Alem także i niestary . ) szlachcic żył w XVIII wieku . Cześnik był również swego czasu bohaterem wojennym . Służył on w Konfederacji barskiej : He , he , he , Pani barska ! / Pod Słoninem , Podhajcami , / Berdyczowem , Łomażami / Dobrze mi się wysłużyła .

Raptusiewicz był niezwykle wysoki , co jednak wbrew pozorom wcale nie wykluczało okrągłości jego ciała . Ubrany w wysokie buty , posługiwał się donośnym głosem i zamaszystymi gestami , co z resztą doskonale współgrało z jego porywczą naturą .

Jego nazwisko – „Raptusiewicz” doskonale idzie w parze z naturą szlachcica , bowiem pochodzi ono od słowa „raptowny” , czyli gwałtowny . Każdemu i na każdym kroku dawał odczuć swoją porywczą naturę . Był on uparty w dążeniu do celów i miał żelazną wolę , o czym świadczy choćby fakt , iż często na poparcie swego zdania uderzał pięścią w stół . Zapalczywy egoista gotów był zastrzelić Rejenta i bez chwili wahania wyzywa sąsiada na pojedynek . Bezgraniczny samolub widział tylko swoje potrzeby i dąży wyłącznie do urzeczywistnienia własnej woli . Podporządkowuje sobie wszystkich wokół . Okazał się nieśmiały wobec kobiet - to nie on , lecz Papkin wybiera się z misją nakłonienia młodej wdówki do zamążpójścia . Pomimo ogromnej wady , jaką jest jego choleryczny charakter , posiadał on swoje zalety : był zawsze szczery i bardzo inteligentny .

Osobiście nie czuję do tego szlachcica zbyt wielkiej sympatii , gdyż był on totalnie egoistyczny i gwałtowny .

Rejent Milczek był właścicielem drugiej połowy zamku , ojcem Wacława . W dawnej Polsce szlachcic ten był pracownikiem sądownictwa .

Arystokrata ten nie grzeszył wysokim wzrostem . Był on wręcz mały , szczupły i drobny . Posiadał zwyczaj składania rąk , co ujawniało jego pokorę .

Milczek – odzwierciedlenie tego słowa odnajdziemy w jego charakterze . Niczym pokorny , uniżony sługa , milczał i z wielką uwagą słuchał swoich rozmówców ( udowadnia o scena rozmowy z Papkinem ) . Niech się dzieje wola Nieba , / Z nią się zawsze zgadzać trzeba . – Oto jego ulubione powiedzonko , które niemal nieustannie wypowiadał . Był obłudnym dorobkiewiczem , który dla korzyści finansowych i upokorzenia Cześnika nie wahał się poświęcić dobra swego syna . Człowiek szalenie chciwy i skryty . Zawzięty , uparty , podstępny , opętany żądzą usunięcia sąsiada z zamku . Choć świetnie wykorzystywał swą inteligencję i obłudę w scenie spisywania zeznań murarzy , potrafił także honorowo odpowiedzieć na wyzwanie Cześnika i wstawić się w miejscu pojedynku .

Moim zdaniem , charakterek Milczka , a dokładniej jego pokora , sprawiają wrażenie żałosnego , choć zawsze lepsze to od porywczości Raptusiewicza . Rejent był także zakłamany , a według mnie , nie ma nic gorszego .

Cześnik i Rejent byli istnymi przeciwieństwami . Raptusiewicz – wielki i tęgi , natomiast Milczek – mały i chudy . Maciej był porywczy , gwałtowny i otwarty , a drugi magnat cichy , pokorny i zamknięty w sobie . Jednak istniały cechy , które ich łączyły : obydwoje byli mniej więcej w tym samym wieku , szlachcice , inteligentni , egoiści . Otóż to . Właśnie egoizm , zapalczywość , upartość , podstępność , mściwość i zawziętość obojga sąsiadów doprowadziła do ich jakże głębokiej waśni . Jednak Rejent był bardziej obłudny i bezwzględny w swych poczynaniach od szczerego Cześnika .
2) Charakterystyka porównawcza bohaterów "Zemsty".


„Jeden ogień, drugi woda,
Chcąc pogodzić, czasu szkoda” -tak mówi Wacław o głównych bohaterach „Zemsty” A. Fredry- Rejencie Milczku i Cześniku Raptusiewiczu.

Ogień i woda to dwa groźne i różne żywioły o ogromnej sile niszczącej. Są trudne do opanowania.
Czy bohaterowie także mają odmienne osobowości ?
Autor wyposażył ich w nazwiska mówiące o charakterystycznych cechach. Milczek to człowiek cichy, małomówny, skryty. Raptusiewicz natomiast, to osoba raptowna, porywcza, niespokojna.

„Cześnik burda - ja spokojny”- mówi Rejent.
Obie postacie szczególnie się nienawidzą:
„Lecz co gorsza, że połowy
Drugiej zamku – czart dziedzicem,
Czy inaczej: Rejent Milczek;
Słodki, cichy, z kornym licem,
Ale z diabłem, z diabłem w duszy”- przedstawia sąsiada Cześnik.

„Cześnik wulkan- aż niemiło.
Żebym krótko go nie trzymał,
Nie wiem, co by z światem było”- takimi słowami określa Cześnika Papkin.

Raptusiewicz wywodzi się ze szlacheckiego rodu. W przeszłości uczestniczył w konfederacji barskiej.W młodości był typem sejmikowego warchoła. Gotów był bić się z każdym, kto miał inne zdanie. Teraz także budzi respekt wśród służby i domowników. Jedynie Dyndalski ma odwagę sprzeciwić się własnemu panu. Wypomina Cześnikowi zły stan zdrowia, czym go bardzo denerwuje:

„Pan zaś, mówiąc między nami,
Masz pedogrę (…)
Kurcz żołądka (…)
Rumatyzmy jakieś łupią.”

Milczek jest wdowcem. Ma jedynego syna, Wacława. To człowiek bogaty. Wykupił połowę zamku i postanowił wyrzucić Raptusiewicza z drugiej połowy. Kieruje nim nienawiść do sąsiada.

Rejent przewyższa Cześnika wykształceniem. Jest człowiekiem inteligentnym.
Ma intelektualną przewagę nad stroniącym od wysiłku umysłowego Cześnikiem. Ulubionym powiedzonkiem Rejenta były słowa: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.” Cześnik nadużywał powiedzonka „mocium panie.” Obydwaj panowie ubierali się podobnie: w żupany, kontusze, wysokie buty. Rejent ustępował sąsiadowi jednak wyglądem. Drobny, niski Milczek to przeciwieństwo wysokiego, tęgiego, zażywnego Raptusiewicza.
Choleryczny temperament Cześnika sprawia, że „Jaśniepan” łatwo wpada w gniew, ale i łatwo się uspokaja.
Działa otwarcie. Wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Nie potrafi ukrywać swych zamiarów i planów.
Tylko w stosunku do kobiet jest nieśmiały i zachowuje się nieporadnie np. scena oświadczyn Podstolinie, czy pisanie listu miłosnego.

Rejent ma usposobienie flegmatyka, nie daje nic po sobie poznać. Z jego postępowania nie można wywnioskować do czego dąży. Cechuje go wyrachowanie, opanowanie i spokój- ale to tylko pozory. Jest bardzo pewny siebie i bezkrytyczny. Rejent jest człowiekiem chytrym i chciwym, o czym przekonuje jego postępowanie wobec murarzy. Wymusza na nich zeznania obciążające sąsiada i odsyła ich bez zapłaty. Jedną z jego gorszych cech jest hipokryzja, fałszywa pobożność (powoływanie się na wolę nieba). To człowiek pozbawiony skrupułów w dążeniu do celu. Nie zależy mu nawet na szczęściu własnego syna, którego chce zmusić do małżeństwa z podstarzałą Podstoliną. W swym postępowaniu posługuje się podstępem, intrygą i szantażem. Jest twardy, bezwzględny i mściwy. Traktuje otoczenie z góry jak pionki, które on sam może poustawiać zgodnie z jego wolą. Dąży także do pomnożenia majątku. Jest postacią niesympatyczną.

Dobroduszny Raptusiewicz nigdy nie działa skrycie ani podstępnie. Raz tylko sięga po podstęp i knuje zemstę doskonałą, gdy Rejent odbija mu narzeczoną. Wówczas żeni Wacława Milczka z Klarą, spełniając najskrytsze marzenie młodych. Ma poczucie humoru, co łagodzi jego wybuchową naturę.

Całe szczęście, że „Zemsta” jest komedią, kontrastowość charakterów Rejenta i Cześnika bawi nas, pobudza do śmiechu.
W tej charakterystyce lepiej wypada Cześnik, zyskuje naszą sympatię. Cechuje go staropolska gościnność.

Za zaletę Rejenta uznałbym odwagę. Świadczy o tym przyjęcie wyzwania na pojedynek i przybycie do domu Cześnika, gdy ten zapomina o walce. Ważna jest także ostatnia scena, w której obaj podają sobie ręce do zgody.
Dzięki temu możemy im wiele wad wybaczyć. Nie ma bowiem ludzi doskonałych

3) Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka.


Jedną z wielu komedii Aleksandra Fredry jest „Zemsta”. W komedii tej występują przedstawiciele dawnego świata szlacheckiego Rzeczypospolitej. Cześnik Raptusiewicz, stary kawaler, raptus, bardzo gwałtowny człowiek i Rejent Milczek, zamożny wdowiec, do rozmów nieskory. Obydwaj mieszkają we wspólnym zamku, oddzieleni od siebie na współ zburzonym murem. Cześnik i Rejent są bardzo kontrastującymi postaciami. Dzieli ich wszystko, a łączy nienawiść. Cześnik był człowiekiem bardzo gadatliwym, hałaśliwym, zawziętym i nieustępliwym. W przeciwieństwie do Rejenta należał do ludzi gwałtownych i porywczych.Gdy się zdenerwował potrafił być nieobliczalny. Papkin tak go określił: ”Cześnik Wulkan, aż niemiło, gdybym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było...”. Skłonny do brawury i ryzykowania przy tym patriota i jednocześnie szanował zasadę staropolskiej gościnności. Natomiast Rejent Milczek nieprzenikniony na pozór flegmatyczny i pokorny, a w rzeczywistości wyrachowany i skąpy, sprytny i umiejący interpretować prawo na swoją korzyść. Sprawia wrażenie osoby bardzo pobożnej, pełnej ogłady i wykształconej. Były to tylko pozory. W rozmowie lekceważył sąsiada i jego pogróżki. Z wielką konsekwencją dążył do pokonania Cześnika. Gdy Rejent postanawia naprawić mur rozgraniczający ich zamkowe własności, Cześnik przepędza robotników. Ponadto, pragnąc zemścić się na sąsiedzie podstępem zwabia syna Rejenta – Wacława, i zmusza go do ślubu ze swoją bratanicą – Klarą.Nie zdradzając prawdy o młodych. A jest to dowód o planowaniu różnych podstępów, aby dokuczyć sąsiadowi. Stryj Klary wszystko rozpowiadał często zasięgał rad innych i prosił o przysługę. Poprosił Papkina , aby swoim wyszukanym językiem uzyskał dla niego przychylność Podstoliny jednocześnie przyznał się do nieśmiałości wobec kobiet, rzekł do, Papkina : „Więc niż ty , mój Papkinie , mam rozum tysiąc razy , lecz rozprawiać niewiastom , owe jakieś bałamutnie afektowane świegotanie , niech mi zaraz łeb ktoś utnie , nie potrafię mocium panie . Często nie umie wyrazić swoich myśli wplatając zwykle swoje powiedzenie „mocium panie”. Mimo to nie można powiedzieć, że nie jest inteligentny. Mimo wielu cech przeciwnych są również i takie, które ich łączą. Oboje są wytrwali, dążą wprost do celu. Nie kierują się szczęściem swoich podopiecznych. Są przywiązani do majątku i jednakowo chciwi, wystarczy im najdrobniejsza rzecz, aby doszło do kłótni. Każdy z nich ma swoje powiedzenie, którego często używa-Rejent „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba”.

Osobiście nie podobają mi się żadne cechy charakteru obydwu bohaterów. Jednakże gdybym miał dokonać wyboru to wybrałbym postać Rejenta Milczka, gdyż w przeciwieństwie do swojego sąsiada – Cześnika Raptusiewicza jest inteligentny, sprytny, przebiegły i opanowany. Jednakże nie jest pozbawiony cech złych takiej jak: obłuda, chciwość i samolubstwo. Najtrafniej określił te postacie syn Rejenta – Wacław, mówiąc o nich „Chcieć ich zbliżyć, czasu szkoda. Mało zysku dużo, krzyku tych dwóch ludzi – Ogień, woda.4) Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.


Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Mieszkają oni w jednym zamku, a mimo to, pałają do siebie wielką nienawiścią. Nieustannie się ze sobą kłócą, nawet jeżeli nie mają ku temu większego powodu. Usprawiedliwienie na to można znaleźć, jeśli bliżej przyjrzymy się cechom ich postaci, które, nie licząc drobnych wyjątków, całkowicie się od siebie różnią.

Cześnik jest starym kawalerem. Pochodzi ze szlacheckiego rodu, jednakże nie opływa w dostatki - jedyny jego majątek to zamek bratanicy, której jest prawnym opiekunem. Rejent, jako przeciwieństwo swojego sąsiada, dorobił się dużych pieniędzy, piastując stanowisko w sądownictwie. Ponadto, jest owdowiałym ojcem Wacława. Filigranowa budowa ciała Milczka kontrastuje z wysoką i tęgą sylwetką Raptusiewicza, któremu, mimo potężnej postury, doskwiera wiele chorób.

Rejent ze względu na wykonywany zawód, posiada wykształcenie, co z całą pewnością widać po jego wypowiedziach. Mówi cicho, spokojnie i słodko, ze złożonymi na piersiach rękami, zupełnie inaczej niż Cześnik, który uwidacznia wszystkie swoje emocje, ruszając się bardzo energicznie. Co więcej, Cześnik, jako niewykształcona osoba, nie dysponuje zbyt szerokim zakresem słów i nie wysila się na budowanie długich zdań. Natomiast obaj panowie mają swoje ulubione powiedzonka, które często wplatają w swe wypowiedzi. W przypadku Milczka – „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, a u Raptusiewicza - „mocium panie”.

„Cześnik burda”, „Cześnik wulkan, aż niemiło” – tak charakteryzują pokrótce jego usposobienie Rejent i Papkin, ponieważ taki właśnie Raptusiewicz jest. Już samo nazwisko, utworzone od słowa „raptus” daje pojęcie o jego cholerycznym temperamencie. Cześnik przy swojej awanturniczej i nieobliczalnej osobowości oraz czerstwym wyglądzie wzbudza respekt i strach wśród otaczających go ludzi. Cechuje go szczerość, prostolinijność i mimo porywczej natury, w stosunku do kobiet pozostaje nieśmiały.

„Słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy” – taki opis Rejenta idealnie ukazuje jego główną przywarę – hipokryzję. Całe jego postępowanie, spokój, uprzejmość i pobożność są pozorne, ponieważ w rzeczywistości Milczek skupia się przede wszystkim na tym, jak się wzbogacić, nie licząc się w ogóle z innymi. W realizowaniu swoich niecnych planów z pewnością pomaga mu jego inteligencja.

Niewiele jest rzeczy, które łączą obu panów. Na pewno do takiej możemy zaliczyć miejsce zamieszkania. Prócz tego, zarówno tęgiego szlachcica, jak i cherlawego urzędnika, wyróżnia wielki upór i konsekwencja w dążeniu do celu. Obydwoje są typowymi przedstawicielami czasów saskich – szanują tradycje szlacheckie i staropolską gościnność.

Zestawienie dwóch zupełnie różniących się od siebie charakterów Cześnika i Rejenta daje nierzadko sytuacje komiczne. Mimo iż, bohaterowie „Zemsty” nie mogą być wzorami do naśladowania, wzbudzają naszą sympatię, a szczęśliwe zakończenie daje nadzieję, że większość ich negatywnych cech była tylko wynikiem sąsiedzkiej kłótni.
5) a jak chcesz więcej to:
www.sciaga.pl i wpisz swój temat

Wybór należy do ciebie
PozdrawiamSimilar Topics Collapse

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Inne serwisy: IFD, BrandSpy