Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opracowanie Trenów


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 cipeta18

cipeta18

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:01

szukam opracowania do Trenu X i XI i XIX. z góry THX

#2 ojj_zmorka

ojj_zmorka

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 685 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:08

"Treny" wydane po raz pierwszy w 1580 roku nie miały tytułów poza trenem XIX, który nosi tytuł "Sen". Przyczyną napisania "Trenów" była śmierć najmłodszej córki Kochanowskiego, Urszulki, dziecka bardzo uzdolnionego, niejednokrotnie nazywanego przez ojca słowiańską Safoną. Jej śmierć przyszła nagle, niespodziewanie w 1579 roku. "Treny" przedstawiają obraz ojcowskiego bólu i żalu. Jednak przypuszcza się, że nie powstały one od razu. Jako pierwsze zostały napisane treny środkowe zbioru, najbardziej wzruszające i tragiczne w odbiorze jako bezpośrednia reakcja na śmierć ukochanego dziecka.

Tren - wiersz żałobny, lament, żal, epitafium, epicedium.

Treny pisano już w starożytności. Najczęściej poeci opiewali w nich zalety zmarłych, wielkich ludzi. Jednak niejednokrotnie wyrażone w nich uczucia były sztuczne, gdyż ich autorzy nie znali często ludzi, o których pisali zazwyczaj na zamówienie. Tymczasem "Treny" Jana Kochanowskiego znacznie różnią się od innych. Po pierwsze napisane były przez ojca, a po drugie poświęcone były nikomu nie znanej małej dziewczynce. Przedmiotem lirycznym nie jest zmarły tylko autor, cierpiący ojciec. "Treny" były okazją do wypowiedzenia własnych myśli i sądów.

Tren I jest apostrofą do różnych pojęć określających żal człowieka takich jak lament, płacz, troski, frasunki, łamanie rąk. Kochanowski zastosował także porównania homeryckie (Homer jako pierwszy zastosował w literaturze długie porównania na zasadzie obrazów):"Tak więc smok..."

W porównaniu tym smok to śmierć, zaś słowik to Urszulka (lubiła śpiewać). Tren ten jest dowodem rozbicia wewnętrznego i niepanowania nad sposobem wyrażania swoich myśli. W końcowej części utworu Kochanowski rozpatruje wartość życia ludzkiego, przy czym uderza w bardzo smutne tony. Pod wpływem ciosu załamał się pogląd poety na życie człowieka, wiara w mądrość i wykształcenie.

Tren V składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest doskonale, tym razem, skończonym porównaniem homeryckim. Poeta mówi tu o śmierci córki jak o ścięciu młodej, delikatnej oliwki. Druga część jest apostrofą do Persefony. Kochanowski wini ją o stratę swojego dziecka. Zaczerpnięcie elementu mitologicznego jeszcze raz wskazuje na znajomość antyku.

W trenie VI pojawia się pojęcie Safony w odniesieniu do małej dziewczynki. Zawarta w tym utworze obrzędowa piosenka weselna odgrywa odmienną rolę. Niejako symbolizuje ona odejście i pożegnanie Urszulki. W trenie tym Kochanowski po raz drugi nazywa córkę słowikiem. Jednym z elementów różniących ten utwór od innych zawartych w zbiorze jest ukazanie bólu matki Urszulki wyrażonego w słowach:

"A matce, słysząc żegnanie tak żałościwe,

Dobre serce, że od żalu zostało żywe."

Tren VII rozpoczyna apostrofa do ubiorów zmarłej córeczki. Podmiot mówiący z głębokim żalem i bólem stwierdza, że Urszulka nigdy już się w nie nie ubierze. Nie o takiej przyszłości myśleli rodzice dziecka. Śmierć nazwana została snem żelaznym, twardym, nieprzespanym.Tren VIII zbudowany jest na zasadzie kontrastu. Poeta porównuje życie w domu w Czarnolesie za życia Urszulki, kiedy to wszystkie pokoje rozbrzmiewały jej śmiechem, z ciszą i smutkiem, który zawitał z jego progi po zgonie dziewczynki.

Tren IX zwany czasami "uczonym" lub "Apostrofą do Mądrości" przedstawia rozważania poety nad wartością mądrości w życiu człowieka. Do śmierci Urszulki Kochanowski wierzył, że mądrość to pancerz chroniący człowieka przed ciosami losu. Wiara ta załamuje się. Kochanowski mówi, że całe życie stracił na naukę, a teraz cierpi jak każdy, zwykły człowiek.

W trenie X autor zastanawia się nad miejscem pobytu córki po śmierci. Jako człowiek uczony znał poglądy na życie pozagrobowe i rozpatrywał różne miejsca, między innymi Niebo, czyściec, mitologiczne Wyspy Szczęśliwe. Kochanowski poza tym zawarł w utworze elementy teorii Platona o reinkarnacji i prosi swoją córkę o pojawienie się.

Tren XI jest kolejnym wyrazem załamania się filozofii poety. Kochanowski traci swą wiarę w cnotę, przytaczając słowa podobno wypowiedziane przed śmiercią przez Brutusa:

"Fraszka cnota!"

Poeta twierdzi, iż nie warto żyć cnotliwie, ponieważ los doświadcza jednakowo ludzi cnotliwych jak i nierządników. Na szczęście jest to wyraz chwilowego załamania.

W trenie XIX Kochanowski odzyskuje stoicki spokój. Matka poety zjawia mu się we śnie wraz z Urszulką. Kobieta zwraca się do syna z prośbą, aby po ludzku (godnie, mądrze, rozsądnie i w sposób przemyślany) znosił to wszystko, co los mu niesie. Przekonuje też syna, że Urszulce jest lepiej wśród zmarłych, ponieważ nie musi znosi trudów życia na ziemi.


szukaj prac

katalog prac

Język polski
Renesans (681)
Wiersz (5)

dodano: 1999-07-26
autor: Nieznany

średnia ocena: 3.4skomentuj prace
dodaj nową prace

wersja tekstowa
drukuj pracę
zapisz pracę
dodaj do ulubionych
wersja ściąga pracy
zgłoś plagiat
Od teraz języka angielskiego możesz się uczyć wszędzie. Codziennie świeża lekcja w postaci SMSa.

Zapisz się teraz
Wygenerowano: 25-04-2005 02:00:17

#3 ojj_zmorka

ojj_zmorka

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 685 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:08

Tren XIX, albo Sen
Jan Kochanowski

W obszernym liryku podmiot relacjonuje sen, w którym ukazała mu się zmarła matka z Urszulką na ręku. Zapewniła go, że dziewczynka żyje, jest bezpieczna, zaś on nie powinien ulegać rozpaczy i wątpić w nieśmiertelność ducha. Napomnienia matki, osoby, która zawsze ma prawo zwrócić uwagę swojemu dziecku, także dorosłemu, dotyczą wiary i postępowania Jana: ?zagródź drogę do serca upadkowi swemu; ludzkie przygody/ludzkie noś; jeden jest Pan smutku i nagrody.? Uwagi te przynoszą Janowi prawdę, której oczekuje, dają odpowiedź na dręczące pytania i pozwalają wrócić do równowagi emocjonalnej. Rada by po ludzku znosił wszystko co go spotyka, i zaufał Bogu, pozwala mu wrócić do stanowiska światopoglądowego, które wyznawał przed śmiercią Urszulki. W myśl tego sformułowania właściwa ludziom jest nie tylko radość, ale również rozpacz, smutek. Cykl ?Trenów? kończy się wezwaniem do spokoju, można więc przypuszczać, że nastąpił oczekiwany zwrot w sercu poety i kontynuowanie wypełnionych żalem strof było niepotrzebne. Końcowy liryk cyklu wyjaśnia rozterki i wątpliwości przy pomocy wyjątkowej sytuacji- snu, w którym przemawia do podmiotu jego matka, autorytet i zarazem osoba z świata, w którym przebywa Urszulka. Dzięki temu zabiegowi uspokojenie po tak wielkiej rozpaczy stało się w pełni wiarygodne a nawet oczywiste.

O tym trenie mówi się, że następuje w nim przełamanie kryzysu, odbudowa światopoglądu Jana Kochanowskiego. Umacnia się jego wiara. Po krótkim wstępie zaczyna się monolog matki Jana Kochanowskiego. Wypowiedź ta, zajmująca większą część utworu, jest próbą pocieszenia podmiotu lirycznego i odbudową jego wiary w sens życia i śmierci oraz w Boską opatrzność. Matka Jana wyjaśnia powód swej wizyty- przyszłą ukoić ból syna, pokazać córkę, która jest szczęśliwa i przywrócić mu wiarę w życie pozagrobowe. Wyjaśnia, że życie po śmierci jest ważniejsze od życia doczesnego. Dusze mogą się tu cieszyć niebiańską szczęśliwością. Również Urszula cieszy się szczęściem wiecznym, pomiędzy aniołami i innymi duszami. Przebywając w niebie, nie zapomniała o swoich rodzicach- tak jak na ziemi modli się za nich codziennie. Matka tłumaczy Janowi, że przedwczesna śmierć uchroniła jego dziecko od cierpień ludzkiego życia. Nie musiała ciężko pracować, nie przeżyła wielu trosk, nie zaznała cierpień przy rodzeniu dzieci, przy starcie rodziców i śmierci własnych dzieci. W niebie nie ma żadnych powodów do zmartwień, nie trzeba pracować, nie ma chorób, starości, śmierci. Dusze zmarłych znają wiele tajemnic, które są ukrywane przed ludźmi za ich życia. Zawsze panuje tu spokój, trwa wiecznie słoneczny dzień. Ludziom zmarłym dostępna jest też jedna z największych tajemnic- widzą Boga.

#4 ojj_zmorka

ojj_zmorka

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 685 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:10

Spokojne, niemal sielskie życie na wsi zostało nagle zakłócone w sposób tragiczny pod koniec 1579 roku, kiedy to zmarła ukochana córeczka Kochanowskich Urszulka, mająca niespełna 3 lata. Rozpacz była tym większa, że poeta przypisywał córce talent poetycki i marzył, aby była jego następczynią. Śmierć ukochanego dziecka stała się dla poety pobudką do napisania cyklu 19 trenów. Geneza tego cyklu jest problemem złożonym i nie należy doszukiwać się jej jedynie w śmierci dziecka.

"Treny" to cykl całkowicie oryginalny, a nawet nowatorski wobec tradycji poezji funeralnej (pogrzebowej). Rozliczeniu podlegają w "Trenach" humanistyczne zasady światopoglądu poety. Już w pierwszym utworze cyklu ulegają deprecjacji hasła stoickie:

"Próżno płakać" - podobno drudzy rzeczecie.
Cóż, prze Bóg żywy, nie jest próżno na świecie?
Wszystko próżno - macamy, gdzie miękcej w rzeczy,
A ono wszędy ciśnie - błąd - wiek człowieczy!"

W "Trenach" odzwierciedlone zostały po raz pierwszy w polskiej poezji przeżycia rodzinne i uczucia najbardziej osobiste, przedstawiona została wyraziście zarysowana, pełna wdzięku i uroku postać dziecka. W "Trenach" wyraziła się też w sposób przejrzysty kultura literacka poety i jego wykształcenie humanistyczne, udokumentowane licznymi odwołaniami do mitologii i literatury starożytnej.

"Treny" nie powstawały jednak całkiem spontanicznie, rozpatrywane w całości mogą być potraktowane jako traktat filozoficzny o ludzkim losie i życiu, o jego stosunku do świata. W cyklu spotykamy się z wyrazami buntu wobec świata, jak i próbą pogodzenia się z losem. W rezultacie prawdziwym bohaterem "Trenów" staje się sam autor, rozpaczający po utracie córki ojciec, przedstawiający własne uczucia, przemyślenia i wewnętrzne rozterki. Kompozycja "Trenów" jest także dokładnie przemyślana, poszczególne utworu cyklu można podzielić tematycznie.

Autor zastosował kompozycję zbliżoną do kompozycji starożytnego epicedium (utworu poświęconego osobie zmarłej). Zgodnie z tymi założeniami pierwsze utwory przynoszą pochwałę osoby zmarłej, przedstawienie jej, rozpatrywanie okoliczności śmierci. Środkowe wiersze cyklu to opłakiwanie osoby zmarłej, przeradzające się u Kochanowskiego w ból i rozpacz, powodujący załamanie się dotychczasowego, optymistycznego poglądu na świat. Końcowe utwory tego cyklu to poszukiwanie pocieszenia, prowadzące do psychicznego uspokojenia i pogodzenia się z losem.

Wbrew pozorom treny nie stanowią zaprzeczenia renesansowej postawy poety. Już samo uczynienie główną bohaterką nikomu nie znanej, trzyletniej dziewczynki jest wyrazem indywidualizmu poety. Kryzys światopoglądowy, który poeta przedstawia w środkowych utworach całego cyklu, także zostaje w końcu zażegnany, co będzie można prześledzić analizując poszczególne utwory. "Tren I" można potraktować jako rodzaj wstępu, ponieważ autor zwraca się do Heraklita, greckiego filozofa, który uchodził za pesymistę, wciąż płaczącego nad znikomością spraw ludzkich oraz do Symonidesa, autora trenów, aby mu pomogli opłakiwać utraconą córkę. Sam poeta jeszcze nie wie, czy ulgę przyniosłoby mu zapamiętanie w cierpieniu, czy też gwałtowne próby przezwyciężenia bólu:

"Nie wiem, co lżej: czy w smutku jawnie żałować,
Czyli się z przyrodzeniem gwałtem mocować".

W "Trenie V" zmarła Urszulka została porównana do młodej oliwki, która pomyłkowo została ścięta przez nadgorliwego ogrodnika. Podobnie jego córeczka, podcięta tchnieniem śmierci, padła u stóp zrozpaczonych rodziców. W zakończeniu wiersza znajdujemy bezpośrednią strofę do Persefony, władczyni krainy śmierci, która pozwala na to, aby rodzice Urszulki wylewali tyle łez rozpaczy.

W "Trenie VI" poeta nazywa swą ukochaną córeczkę "Safo słowieńską", wyznaje, że nie ziściły się marzenia, w których wyznaczył ją nie tylko na dziedziczkę posiadłości, lecz przede wszystkim własnego talentu. Następnie przedstawiona jest rozrzewniająca scena - umierające dziecko słowami pieśni ludowej, śpiewanej przez pannę młodą, opuszczającą dom rodzinny, żegna się z rodzicami:

"Już ja tobie, moja matko, służyć nie będę,
Ani za twym wdzięcznym stołem miejsca zasiędę
Przyjdzie mi klucze położyć, samej precz jechać,
Domu rodziców swych miłych wiecznie zaniechać".

Nastrój smutku, uczucie bólu i rozpaczy zostaje spotęgowane przez widok ubiorów Urszulki. Wyznaje to poeta w "Trenie VII", używając przy tym wielu zdrobnień - letniczek, uploteczki, członeczki. Z żalem stwierdza, że matka inną wyprawę szykowała dla swej córki, a jej za cały posag wystarczyło "giezłeczko" z lichej tkaniny.

Wspomnienia wciąż dręczą i nie dają zapomnieć o ukochanej osobie. Pisze o tym poeta w "Trenie VIII", rysując dokładny portret psychologiczny Urszulki, która zawsze była wesoła i rozśpiewana, wypełniała sobą wszystkie kąty w domu, "wdzięcznym szczebiotem" zabawiała ojca i matkę. Po jej odejściu nastała straszliwa pustka w domu, która potęguje ból rodziców:

"Teraz wszystko umilkło, szczere pustki w domu,
Nie masz zabawki, nie masz rozśmiać się nikomu,
Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje,
A serce swej pociechy darmo upatruje".

"Tren IX" przynosi załamanie się renesansowego poglądu na świat autora. W utworze tym następuje bezwzględny rozrachunek z filozofią stoicką. Poecie wydawało się, że posiadł właśnie tę stoicką mądrość, toteż nie zna bólu, rozpaczy, strachu. W obliczu śmierci córki ujrzał jednak poeta ruinę swego dotychczasowego systemu wartości i kryzys ideologiczny:

"Terazem nagle z stopniów ostatnich zrzucony,
I między insze, jeden z wiela policzony".

W "Trenie X" do punktu kulminacyjnego dochodzi rozpacz niepocieszonego ojca po stracie ukochanego dziecka. Poeta zadaje beznadziejne pytanie:

"Orszulo moja wdzięczna, gdzieś mi się podziała,
W którą stronę, w którąś się krainę udała".

Nie jest pocieszeniem myśl, że być może najdroższa córka została już zaliczona w poczet aniołków bądź też Charon przewozi ją już do podziemnego królestwa. Wiersz kończy się błagalną prośbą do córeczki, aby w jakiejkolwiek postaci pojawiła się przed ojcem:

"Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest, lituj mej żałości,
A nie możesz li w onej dawnej swej całości,
Pociesz mnie, jako możesz, a staw się przede mną,
Lubo snem, lubo cieniem, lub marą nikczemną".

W "Trenie XI" Kochanowski powraca do rozważań natury ogólnej, dotyczących światopoglądu i postawy człowieka wobec świata. Jest to jeden z niewielu trenów, w których nie padło imię Urszulki, autor nie wspomina też o jej śmierci. Tren ten rozpoczyna się od pesymistycznego stwierdzenia:

"Fraszka cnota! - powiedział Brutus porażony.
Fraszka, kto się przypatrzy, fraszka z każdej strony".

Niestety, ludzi dobrych, pobożnych, cnotliwych także nie omijają nieszczęścia, cierpienia, wszystko zależy od ślepego losu. Czyż więc warto być dobrym, cnotliwym, pobożnym? - nasuwa się pesymistyczne pytanie, pojawia się zwątpienie.

Starożytne epicedium było zakończone pocieszeniem i napomnieniem. Motywy te odnajdujemy w końcowych utworach całego cyklu. Najbardziej charakterystyczny jest "Tren XIX", w którym poeta stara się spojrzeć na życie bardziej trzeźwo, stara się znaleźć ukojenie bólu. W tym trenie zjawia się poecie we śnie jego zmarła matka z Urszulką na ręku i koi jego serce wiadomością, że jego córeczka zaznaje już wiecznej szczęśliwości w niebie, a poprzez swą przedwczesną śmierć uniknęła wielu trosk, cierpień i smutków, które zapewne spotkałyby ją w życiu doczesnym. Matka poety apeluje do jego rozsądku przypominając synowi, że wszyscy ludzie są śmiertelni i każdy ma wyznaczony czas swego życia i śmierci:

"Śmiertelna jak i ty twoja dziewka była,
Póki jej zamierzony kres był, póty żyła".

W zakończeniu tego utworu poeta parafrazuje maksymę Cycerona: "humana humae ferenda", czyli "ludzkie przygody ludzkie noś". W myśl tej maksymy należy z godnością przeżywać wszystko to, co człowiekowi może się przydarzyć. "Treny" uznawane są za szczytowe osiągnięcie liryki renesansowej, poeta wykazał w nich subtelność przeżywania, stworzył przepiękne dzieło liryczne, nasycone elementami filozoficznymi.

#5 Agulinka14

Agulinka14

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 118 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:21

KRÓTKIE STRESZCZENIE
Tren V
Pierwsze Treny ukazują wielkość poniesionej straty i głębię żalu. W Trenie V podmiot liryczny patrzy na Urszulkę jak na ledwo co odrośnięte od ziemi drzewko oliwne, ścięte przez nazbyt skwapliwego ogrodnika, który nie potrafił odróżnić go od chwastu. Tren ten ma postać rozbudowanego porównania, zestawiającego ze sobą dwa obrazy: historię młodej oliwki, wyrastającego ku niebu, która padła ścięta przez ogrodnika do stóp swojej "matki ulubionej" i przedstawienie losu Urszulki, która ledwie odrósłszy od ziemi, została zabrana przez "Srogą Śmierć". Nastąpiło zachwianie naturalnego porządku świata, ponieważ dziecko umarło przed rodzicami.

XI
W tym trenie zostaje poddane w wątpliwość stoickie pojęcie cnoty. We Fraszkach i Pieśniach cnotę określał Kochanowski jako wartość nieprzemijającą, niezniszczalną i stałą w zmieniającym się świecie. Obecnie cnota wydaje mu się niewiele warta. Zanegowanie i wartości i przydatności cnoty łączy się z podaniem wątpliwość podstawowej zasady ładu moralnego, boskiej sprawiedliwości, nagradzania dobrych i karania złych: "Kogo kiedy pobożność ratowała?/ Kogo dobroć przypadku złego uchowała?". Zwątpienie w wartość mądrości i cnoty, w opatrzność boską, a więc w pewien porządek świata jest zarazem zwątpieniem w możliwości poznawcze ludzkiego rozumu - podstawy optymistycznej filozofii renesansowej.

Tren XIX - Sen
Pocieszenie przynosi ostatni utwór cyklu zatytułowany Tren XIX - Sen. Tren ten przywraca znaczenie rozumowi ludzkiemu i potwierdza wartość zdobywanej wieloletnim wysiłkiem mądrości. Cierpiącemu ojcu ukaże się podczas snu zmarła matka z Urszulką na ręku. Mówi swojemu synowi, że jego córka żyje szczęśliwie w zaświatach między aniołami, uwolniona od trosk i cierpień ziemskiego życia.
Tren XIX zamyka stwierdzenie o konieczności przygotowania się "na oboję fortunę" i daje wskazówkę, jak należy w tym świecie postępować: "Tego sie, synu, trzymaj, a ludzkie przygody/ Ludzkie noś!". Trzeba być przygotowanym w życiu zarówno na sukcesy, jak i nieszczęścia. Rozpacz powinna mieć swoje granice, a człowiek powinien znosić los po ludzku, cierpliwie, pogodzony ze swoją śmiertelną naturą.
Zburzony na początku trenów światopogląd został odbudowany w Trenie XIX. O tej odbudowie poeta nie powiadamia czytelnika bezpośrednio. Daje się przekonać Matce, a raczej przyjął do wiadomości to, co ona mu powiedziała. Sprytnie!

#6 cipeta18

cipeta18

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 25 kwiecień 2005 - 15:21

wielkie dzieki SOG oczywiscie


#7 AnetkaR

AnetkaR

  1

 • Members
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 20 kwiecień 2010 - 18:58

pomocy co łączy Tren XIX z Trenem X

#8 asseco

asseco

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1660 postów

Napisano 20 kwiecień 2010 - 19:00

http://kochanowski.klp.pl/ tu poszukaj i nie odświezaj tematu sprzed 5 lat

#9 AnetkaR

AnetkaR

  1

 • Members
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 20 kwiecień 2010 - 19:08

to po co ta strona istnieje jak nie możecie pomóc!

#10 asseco

asseco

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1660 postów

Napisano 21 kwiecień 2010 - 08:38

a ktos ci napisał ze ci nie jest w stanie pomoc????
przeciez dostalas link

#11 2016530meiqing

2016530meiqing

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 93 postów

Napisano 30 maj 2016 - 05:11

"Tips to choose the right ladies sandal Sandals are not just footwear, they are more a fashion accessory; but most women buy sandals casually. Especially average working women and housewives buy ladies sandals from anywhere, may be from the footpath seller, any non-branded shop or online. Women sandals, today form an integral part of women's fashion and ladies, you cannot take them lightly. Here are few tips to make the right choice while buying ladies sandal Do not buy ladies sandal just for the price: Most women I know of wear ladies sandals just because they are getting the women's sandals at a cheap, throw away price. This attitude is not correct. You need to buy ladies sandals that suit your personality, your dress, the occasion etc. Price because secondary. Please do not buy ladies sandals from roadside vendors or non-branded shops they actually cheat you. Buy ladies sandals online: You should try to buy ladies sandals online because of the following reasons. First is that you can compare between products, stores and material sitting at the comfort of your home. Second reason being you get more the best price online. Buying online also helps you get it delivered at your doorstep, most of the time, at no extra cost."

buy red bottoms nike free run black coach outlet lacoste outlet ray bans burberry handbags air max 90 oakley sunglasses michael kors purses coach outlet online lebron james shoes cartier love bracelet ghd flat iron burberry outlet online cheap mlb jerseys jimmy choo outlet toms outlet ugg boots bottega veneta handbags coach factory outlet cheap nike shoes louis vuitton factory outlet michael kors outlet michael kors outlet clearance adidas gazelle michael kors outlet clearance longchamp outlet cheap jordans ralph lauren outlet yeezy boost 350 black coach outlet converse shoes ray ban sunglasses nike air max uk cheap jerseys wholesale cheap oakley sunglasses designer handbags nike tn coach outlet online michael kors outlet instyler max kate spade handbags oakley sunglasses coach outlet cheap oakley sunglasses christian louboutin uk sac longchamp the north face air max 2016 tiffany and co jewelry louis vuitton factory outlet prada sunglasses louis vuitton handbags oakley sunglasses jimmy choo shoes nike cortez red coach outlet fitflops nike air max puma shoes coach purses ecco shoes christian louboutin outlet babyliss pro ralph lauren outlet rolex submariner christian louboutin outlet nike store louis vuitton outlet reebok shoes nike air max shoes polo ralph lauren coach outlet ray bans chi flat iron louis vuitton handbags christian louboutin shoes true religion outlet true religion converse sneakers ed hardy uk kobe shoes armani exchange oakley sunglasses oakley sunglasses nike air max ralph lauren outlet nike huarache trainers asics outlet true religion outlet versace shoes cheap ray-ban sunglasses michael kors outlet clearance oakley sunglasses ray ban outlet louis vuitton pas cher bottega veneta outlet asics shoes rolex replica watches polo outlet chaussure louboutin nike free runs yeezy boost 350 balck timberland boots michael kors outlet online ray ban outlet canada goose louis vuitton factory outlet air jordans holliste sale tiffany jewelry louis vuitton borse pandora charms oakley sunglasses kate spade handbags ralph lauren outlet louis vuitton outlet canada goose outlet fake oakleys outlet birkenstock sandals discount oakley sunglasses under armour shoes fitflops sale clearance hollister co stephen curry shoes coach outlet valentino shoes ferragamo shoes north face jackets fitflop uk vans shoes cheap ferragamo shoes michael kors watches birkenstock sandals nike roshe run women nike cortez kate spade outlet coach outlet online michael kors handbags designer bags michael kors outlet online adidas nmd coach outlet store tiffany and co michael kors outlet clearance nfl jerseys wholesale louboutin pas cher cheap nba jerseys christian louboutin louis vuitton outlet online ray ban sunglasses discount michael kors outlet nike free flyknit 4.0 nike free flyknit 4.0 converse uk coach outlet skechers shoes louis vuitton bags burberry outlet michael kors outlet levis jeans vans sk8 hi toms oakley sunglasses cheap jordan shoes fitflops michael kors handbags coach factory outlet louboutin longchamp handbag michael kors outlet nike air force 1 burberry outlet rolex watches kate spade outlet oakley sunglasses,oakley sunglass,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses cheap,oakley sunglasses outlet,oakley store,oakley outlet,oakley outlet store,oakley sunglasses sale,oakley sunglasses discount mizuno running shoes running shoes hollister sale michael kors outlet online louboutin uk ray ban outlet ray-ban sunglasses cheap jordans under armour outlet lacoste shoes nike free run jordan pas cher true religion jeans coach outlet ed hardy outlet the north face true religion jeans hollister clothing nike trainers adidas superstar louis vuitton outlet pandora charms nike air max supra for sale polo outlet michael kors outlet clearance cheap oakley sunglasses nike blazer hollister clothing ralph lauren outlet nike free flyknit coach outlet polo outlet adidas superstars armani watches kobe 9 air jordan uk reebok uk michael kors handbags ray ban outlet ray ban sunglasses yeezy boost 350 toms shoes adidas shoes uk true religion outlet true religion pandora outlet ralph lauren pas cher ralph lauren outlet yeezy boost 350 abercrombie adidas pure boost ray ban sunglasses discount prada outlet converse trainers coach outlet store online burberry outlet cheap nhl jerseys true religion jeans supra shoes michael kors outlet online north face jackets coach outlet store omega watches basketball shoes fitflops clearance michael kors outlet nike air force 1 timberlands hollister outlet ralph lauren uk air force 1 cheap jordans adidas trainers kate spade outlet birkenstock polo ralph lauren coach outlet air max 95 yeezy boost 350 adidas stan smith coach factory outlet nike huarache white dior sunglasses adidas nmd white michael kors outlet clearance omega seamaster ray bans adidas nmd runner ralph lauren outlet pandora jewelry nike air force white rolex watches ray ban sunglasses tiffany and co christian louboutin outlet coach outlet michael kors outlet oakley sunglasses michael kors outlet kate spade polo ralph lauren outlet michael kors outlet gucci handbags adidas nmd ray ban sunglass,ray ban sunglasses,ray ban outlet,cheap ray bans,cheap ray ban sunglasses,cheap ray bans,ray bans hermes uk versace sunglasses adidas supercolor hollister shirts sac longchamp pliage burberry uk discount nike shoes ghd hair straighteners new balance outlet nike air max sale cartier watches tory burch outlet reebok timberland outlet ugg sale gucci borse fitflops abercrombie and fitch valentino shoes on sale nike free flyknit ray ban sunglasses michael kors outlet louis vuitton outlet ray ban sunglasses reebok pump birkenstocks jordan shoes adidas nmd timberland boots michael kors handbags outlet mont blanc pens hermes belt michael kors outlet red bottom shoes birkenstock sandals gucci outlet "Quality matter: I have never heard any men's shoes peeling off on the road one fine morning but most of the time it is the ladies sandals that rip off any odd time. This has also been highlighted in many Bollywoods flicks. One of the reasons could be that women do not put much thought while buying women sandal unlike men who are not only stress for durability but also style. Remember to check your ladies sandal for quality the next time you are round the corner buying women sandal. Pull them hard, bend them, check for cracks and wear and tears. Wear them and feel if they are comfortable enough to spend those hard earned bucks. Do not fall for replicas: It is understandable that shoes worn by celebrities are high on demand and hard to resist but getting a cheap replica is a big no. Wait for some time and save enough money to buy a high quality original shoes that look similar to the original even if not from the same designer. Shoes are not to wear and move out they are also meant as style quotient."
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych