Skocz do zawartości
Zdjęcie

Analiza i interpretacja wielkiej improwizacji na Mount Blanc.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 neever

neever

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 28 luty 2006 - 00:48

Witam! Analiza i interpretacja wielkiej improwizacji na Mount Blanc.
Czy ktoś mógłby mi pomóc co z tym mam zrobić?? O co wogóle w tym temacie chodzi?? Musze napisać wypracowanie tylko kompletnie nie wiem jak mam się do tego zabrać :/ prooosze pomóżcie :) pozdrawiam neever

#2 wiki_80

wiki_80

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 149 postów

Napisano 28 luty 2006 - 09:44

---> http://prace.sciaga.pl/15536.html

Buntowniczym, romantycznym Prometeuszem jest także Konrad, bohater III części “Dziadów” A. Mickiewicza. Najpełniejszym wyrazem buntu Konrada przeciwko porządkowi tego świata, przeciwka obojętności Boga wobec cierpień naszego narodu jest Wielka Improwizacja, monolog wygłoszony w ciemnej, wilgotnej celi klasztoru bazylianów.

Poczucie własnej siły powoduje, że dialog z Bogiem przeradza się w bunt przeciwko Niemu. Konrad, tak jak starożytny Prometeusz, buntuje się przeciwka obojętności Boga, nieczułego na cierpienia zniewolonego narodu. Jednocześnie wyraża całkowitą gotowość poświęcenia się za naród w przejmujący i wzruszający sposób mówiąc o swym patriotyzmie i umiłowaniu ojczyzny: “Ja kocham cały naród objąłem w ramiona/ Wszystkie przeszłe i przyszłe jego pokolenia/ Przycisnąłem tu do tona [...]/ Chcę go dźwigać, uszczęśliwić.”

Przeciwko niewoli własnego narodu buntuje się także Kordian wygłaszający swój monolog na szczycie Mount Blanc. Tu właśnie odnajduje wreszcie cel swego życia: “Mogę - więc pójdę! ludy zawołam obudzę.” Celem jego działań ma być oczywiście walka o wolność narodu. Kiedy w podziemiach katedry świętego Jana nie zyskuje poparcia dla swoich planów zabicia cara, wówczas postanawia sam dokonać zabójstwa.
---> www.sejo.net/articles.php?id=1001
---> http://www.ufd.pl/temat18794/


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development