Skocz do zawartości
Zdjęcie

Obraz dworku szlacheckiego w "Przedwiośniu" i "Ferdydurke" (+"Pan Tadeusz&q


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 sona_st

sona_st

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 22 marzec 2007 - 19:34

Bardzo proszę o pomoc! Mój temat zadadania- Porównaj obraz dworku szlacheckiego w "Przedwiośniu" i "Ferdydurke" (odnieś się do arkadyjskiego Soplicowa w "Panu Tadeuszu" /pomóżcie; wogóle nie wiem jak to napisac!

#2 vogue

vogue

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 22 marzec 2007 - 22:58

„Pan Tadeusz” – A. Mickiewicz wspominając na emigracji swoje rodzinne strony, akcję swej epopei umieszcza w Soplicowie - ”centrum polszczyzny”. O urodzie polskiego domu pisze:
”Wśród takich pól przed laty nad brzegiem ruczaju
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany
Świeciły się z daleka pobielane ściany...”

Soplicowo ukazuje Mickiewicz jako arkadię, symbol szczęścia lat dziecinnych i utraconej ojczyzny. Stanowi ono ostoję polskości, dawnych obyczajów i tradycji szlacheckich. Wnętrze domu wypełniają rekwizyty świadczące o patriotyzmie jego mieszkańców. Zachowane są tu rytuały towarzyskie, a życie toczy się w zgodzie z rytmem natury.”Przedwiośnie” - S. Żeromski opisując dwór w Nawłoci porusza problem lekkomyślności ziemiaństwa oraz anachroniczności stanu szlacheckiego. W starym ziemiańskim dworze wśród zabaw dokonuje swego żywota pańska Polska. Dwór ziemiański Hipolita Wielosławskiego jest miejscem pełnym ładu i spokoju, obowiązuje tu dawny ceremoniał towarzyski i odwieczne porządki, na które zdaje się nie wywierać wpływu ani wojna, ani rewolucja. Jest to jednak świat zbliżający się ku katastrofie – pusty i jałowy.”Ferdydurke” -
W. Gombrowicz porusza w sposób karykaturalny świat ziemiaństwa i parobków. Krytykuje anachroniczny dwór i prymitywne chłopstwo. Opisany w powieści dwór państwa Hurleckich poddany został mechanizmowi parodii i groteski. Gombrowicz pragną obnażyć prawdziwe oblicze ziemiaństwa i obalić mitologiczny obraz dworku szlacheckiego, będącego dla niego rupieciarnią gotowych wzorców. Dworek staje się synonimem konserwatyzmu szlacheckiego oraz starej tradycji ograniczającej się do pustych celebracji zachowań.

http://motywy-literackie.klp.plhttp://nauka.katalogi.pl/Search.asp?wczym=tytul&search=motyw+dworu
http://nauka.katalogi.pl/Search.asp?wczym=tytul&search=motyw+dworku

powinno pomoc w dalszych rozwazaniach

#3 sona_st

sona_st

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 28 marzec 2007 - 14:16Dziękuje, przydało się :)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development