Skocz do zawartości
Zdjęcie

Król Edyp - rozprawka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 landri92

landri92

    1

  • Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 06 grudzień 2008 - 21:01

Czy mógłby mi ktoś sprawdzić rozprawkę ? Będę bardzo wdzięczna (napisałam pewnie trochę chaotycznie, ale no cóż uczę się )

Temat: Człowiek wobec przeznaczenia. Omów koncepcję ludzkiego losu w literaturze antycznej na podstawie analizy fragmentu Króla Edypa oraz odwołaj się do swojej wiedzy o tytułowym bohaterze tragedii Sofoklesa.

Ten fragment dotyczył Stasimonu IV

W literaturze antycznej, los ludzkiego życia jest z góry przewidziany przez bogów. Żaden bohater nie może ustrzec się przed fatum, które nad nim ciąży. Król Edyp, bohater tragedii Sofoklesa, który odważył się zmieniać przebieg wydarzeń jedynie pogorszył swoją sytuację. Cokolwiek zrobił i tak dochodził do punktu wyjścia i przez to dopełniła się wróżba wypowiedziana przez Tyrezjasza. Myślę, że fatum to przeznaczenie, przed którym nie da się uchronić.
Akcja tragedii Sofoklesa pod tytułem „Król Edyp” rozgrywa się w Tebach. Opowiada o bohaterze, nad którym ciążyło potężne fatum. Kiedy został królem i poślubił piękną Jokastę, w Tebach zapanowała zaraza. Edyp, główny bohater obiecał, że zabije tego, kto odważył się zabić jego poprzednika Lajosa „przeklinam zabójcę Lajosa”. Niestety pewnego dnia wróżbita Tyrezjasz, przepowiedział mu, że zabije własnego ojca i poślubi matkę, jednak bohater w to nie uwierzył. Pod koniec episodnionu III Edyp poznał prawdę o sobie „Życie mam, skąd nie przystoi, i żyłem/ Z kim nie przystało – a swoich zabiłem.” I w ten sposób spełniła się wróżba. Gdy jego żona odkryła to co zaszło, powiesiła się. Bohater nie mógł tego znieść, więc okaleczył się i został do końca życia ślepy. Również pragną wygnania z Teb „Wyrzuć co żywo mnie z tej tu krainy/ Tam, gdzie bym żadnych nie spotkał ludzi.”.
Przeznaczenie może mieć aspekt pozytywny jak i negatywny. Król Edyp co prawda doznał w swoim życiu wiele nieprzyjemności, które zakończyły się tragedią. Jednak miało ono także i pozytywy. Posiadał władzę, żonę i dzieci. Lud wielbił go, ponieważ dbał o losy państwa. Fakt, że ożenił się z kobietą którą pokochał, było również przeznaczeniem. Bogowie zaplanowali od początku, że połączy ich niesamowita więź, aby potem obydwoje doznali szoku i musieli z siebie zrezygnować. Zaznał miłości, rzeczy której wszyscy pragniemy. To coś pięknego, co nie może wynikać z działania celowego, jedynie może obdarować nas tym przeznaczenie.
Niestety los bywa okrutny. Edyp został ukarany pomimo tego, że nie uczynił nic złego. Bogowie zesłali na niego fatum, które przepowiedział mu wróżbita. Na początku próbował się przed nim bronić. Nie ufał Tyrezjasza i jego przepowiedni, zarzucał Kreonowi zabójstwo Lajosa. Kiedy to Edyp poznał historię swojego życia postanowił, przyjąć ją z pokorą, wiedział że fatum jest ponad jego zasięgiem „O biada mi, biada!/Nieszczęsny ja, do jakich ziem/ Podążę? gdzież uleci głos?/O losie, w coś ty mnie powalił?”. Im bardziej Edyp próbował od tego uciec, tym bardziej zbliżał się do tragedii. Próbując się bronić oskarżył boga Apolla o los, który mu zrządził ,, Apollo, on to sprawił, przyjaciele./On był przyczyną mej męce. ‘’.
Przed przeznaczeniem, nie ma ucieczki. Nie ważne czego byśmy dokonali, aby zmienić bieg wydarzeń i tak spotka nas los przewidywalny przez bogów. W tragedii Sofoklesa przedstawiono motyw marności (vanitas), który występuje w Biblii, w Księdze Koheleta. Motyw cierpienia występuje również w utworze „Dziady część II”, w którym to Józia i Rózia, nie mogli dostać się do nieba, ponieważ nie spotkało ich nic strasznego na ziemi. - Kto nie doznał goryczy ni razu, / ten nie dozna słodyczy w niebie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development