Skocz do zawartości
Zdjęcie

Stefan Żeromski - Ludzie Bezdomni


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Natala90

Natala90

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 10:23

Na podstawie fragmentu tekstu wykonaj polecenia oraz odpowiedz na pytania pomocnicze.

Stefan Żeromski
Ludzie Bezdomni (fragment)

udym błąkał się wśród przeczuć jak topielec po dnie wody. Od chwili do chwili natężał ramiona, wstrząsał się i wypływał. Wtedy miał w oczach coś jakby widmo Joasi, w głowie szelest jej sukien, a zapach jej ust na ustach. Chwile te trwały krócej niż słowo. Zdmuchiwała je świadomość jak śmierć, za którą w te tropy szedł żal niestrudzony, jednaki, a wiekuiście nowy. Płynął z serca, zaczepiał się o każdy widok znikającej przestrzeni, o każdą krzewinę, co zostawała gdzieś tam bliżej Cisów — i jak pracowity robotnik ukazywał coraz większą, coraz większą odległość.

632Nade wszystko wszakże były dokuczliwymi pewne podrażnienia, ślepe rzuty nerwów. Niektóre obrazy, rzeczy, myśli, ułamki rozumowań, sylogizmy, koncepty — wprost szarpały go kleszczami. Wówczas ogień najdokuczliwszej boleści parzył duszę. Płomienne szpony bezsilności wszczepiały się w nią, wywracały na nice i trzęsły. Darmo samego siebie znieważał jak pijanego żebraka, który się wałęsa bez celu.

Pociąg zatrzymywał się na stacjach, biegł, znowu stawał… Judym nic o tym nie wiedział. Dopiero na wielkiej stacji, gdzie krzyżowało się kilka dróg żelaznych i gdzie trzeba było czekać całą godzinę, musiał wysiąść i wejść do sali. W tłumie uczuł się tak słabym, skrzywdzonym, bezradnym i nieszczęsnym, jak nigdy jeszcze w życiu. Jakiś sprzęt przypomniał mu jego zimowe mieszkanie w Cisach, wykwintną jego ciszę i spokój. Był tym wspomnieniem wzruszony do łez. Żałował tamtych miejsc z bólem w sercu, z niemocą w rękach i nogach. Wyrzucał sobie do nieskończoności upór, kłótliwość i zajścia, a nade wszystko — ostatnie. Z jasnowidzącym niesmakiem spostrzegał całą głupotę wszystkiego, co zrobił ostatnimi czasy. Usiłował wyrzucić to wszystko z pamięci, zatrzeć te wspomnienia. Teraz przyznawał zupełną, bezwzględną słuszność Krzywosądowi i dyrektorowi. Widział, jak rozsądnym i taktownym było postępowanie Węglichowskiego… Gdyby się w tłumie ukazały ich twarze, jakże miłym byłyby zjawiskiem!

1. Kto wypowiada się w tekście?
a. Nazwij osobę mówiącą.
c.Jaki jest stosunek osoby mówiącej do bohatera?
d. jak nazywamy taki sposób prezentacji świata?
e. Na co kładzie główny nacisk osoba mówiąca?

2.Jaka jest konstrukcja bohatera?
a. jak nazywa się bohater?
b.jakie wydarzenia wspomina?
c. jaki jest jego stosunek do tych wydarzeń?
d. kogo wspomina?
e. jaki jest jego stosunek do tej osoby?
f. określ jego stosunek do życia?
g. Scharakteryzuj bohatera.


3. jak wypowiada się bohater ?
a. wskaż środki stylistyczne występujące w tekście i nazwij je.

To na tyle :) jeśli ktoś jest w stanie pomóc będę wdzięczna, chociaż na kilka podpunktów :). Albo może ktoś znalazł rozwiązanie w internecie to poproszę o link :) Podaję moje gadu-gadu 22192133
Pozdrawiam!#2 asseco

asseco

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1660 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 10:24

powiem ci szczerze ze wstarczy przeczytac tekst i odpowiedzieć na pytania

#3 Natala90

Natala90

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 10:49

Ja poprosiłam tylko o pomoc , nie dostanę to trudno :)

#4 Paczek_90

Paczek_90

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 847 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 11:10

Ale to jest łatwe. Jak się boisz że zrobisz źl4e to spokojnie. Przeczytaj to, pomyśl, odpowiedz na pytania-napisz jak Ty to rozwiązałaś a my Ci sprawdzimy i poprawimy :)

#5 Natala90

Natala90

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2010 - 16:36

No Ok. Ale tu chodzi o to ,ze mam jeszcze trzy podobne zadania i po prostu potrzebuję pomocy bo się nie wyrabiam :)No ale skoro nikt nie może pomóc to dam sobie radę :)

Pozdrawiam!

Zmieniony przez - Natala90 w dniu 2010-04-12 17:36:55
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development