Skocz do zawartości
Zdjęcie

Państwo Piastowskie do 992 roku


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Barakus

Barakus

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1345 postów

Napisano 15 grudzień 2005 - 12:07

W X w. jak i wcześniej na terenie dzisiejszej Polski, zamieszkiwały różne plemiona.
Na północnym zachodzie Pyrzyczanie, wyżej Wolinianie. W okolicach późniejszego Śląska i na zachód od niego - Ślężanie, Dziadoszanie, Trzebowianie i Bobbrzanie. Na południu Opolanie i Gołęszyce, no i oczywiście na terenie późniejszej Małopolski Wiślanie, na na wschód od nich Ledzianie.

Co ważne Wiślanie mieli być podobno uzależnieni w IX w. od Państwa Wielkomorawskiego, ale niewiadomo, zas po rozpadzie tego państwa na pocz. X w. przeszli pod zależność czeską.

W latach 30-40-tych X w. Polanie, mający swe siedziby w tej cześći Małopolski gdzie znajduje się Gniezno, zaczęli zdobywać okoliczne ziemie, niszcząc tamtejsze grody (paląc) i budując swe potężne warownie. Z czasem utworzyli pierwsze polskie państwo.

Pierwsi polscy władcy
Siemowit (2 poł. IX w.), -> Lestek (pocz. X w.), Siemomysł (poł. X w.), Mieszko I (ok. 960 - 25 maj 992), Bolesław Chrobry (ok. 967 - 1025).

Prawdziwym polskim twórcą państwa polskiego był Mieszko I.
Ok. 963-4 r. dwa razy przegrał z Wichmanem (na czele z Wieletami) i stracił swego barata. W 965 r. ożenił się z Dobrawą, córką ks. czeskiego Bolesława I i przyjął w 966 r. chrześcijaństwo z Czech (też sojusz z ks. czeskim), więc w 967 r. udało mu się z pomocą czeską pobić Wichmana (zginął) który napadł Mieszka na czele Wolinian.
W 972 r. margrabia marchii łużyckiej - Hodon, zaatakował Mieszka I ale przegrał w bitwie pod Cedynią (Mieszkowi pomógł wygrać jego brat Czcibor).
Kiedy zmarł cesarz niem. Otton I w 973 r. Mieszko I poparł ks. bawarskiego Henryka IV Kłótnika podobnie jak ks. czeski Bolesław I, ale Henryk przegrał walkę o władzę i królem został przyszły cesarz niemiecki - Otton II. Pod koniec lat siedemdziesiątych zmarła księżna Dobrawa, a w 979 r. Otton II chyba zaatakował Polan by ukarać ich za popieranie Henryka Kłótnika (prędzej ukarał czechy). Wyprawa ta zakończyła się niepowodzeniem, a w 980 r. Mieszko ożenił się z Odą, córką margrabiego Dytryka.
W 983 r. zmarł Ottona II i Mieszko I znów poparł Henryka Kłotnika, ale wkrótce od niego odstąpił, a i tak wygrał tę walkę mały Otton III (w jego imieniu rządziła jego matka Teofano). W tym samym r. był bunt Na Połabiu.
W kwietniu 986 r. w Kwedlinburgu ks. polański pogodził się z cesarzem (dał mu nawet wielbłąda), pomógł mu w buncie Słowian na Połabiu (985).
W 990 r. walczył z Czechami - Bolesławem II, i wygrał - zagarnął Śląsk i Małopolskę. W 992 r. powstał dokument "Dagome iudex", poświęcający Państwo Gnieźnieńskie Stolicy Apostolskiej (wystawcy: Mieszko, Oda, i ich dzieci - Mieszko i Lambert) - brak Bolesława Chrobrego!
Zmarł w tymże roku 25 maja, co odnotował Thietmar

Z jakich ziem składało się Państwo Gnieźnieńskie? Dagome Iudex informuje o tym w zawiły sposób.

"Podobnie w tomie z czasów papieża Jana XV: Dagome pan [iudex, grec. archon - książę, sędzia itp.] i Oda pani [senatrix - senatorka] i synowie ich Mieszko i Lambert zapisali, ze w darze dali św. Piotrowi w całości jedno państwo [civitas, a więc miasto], które zwie się Schinesghe [Schinesgne], z wszystkimi swymi przynależnościami, w tych granicach, jak się [ono] zaczyna od pierwszego boku: Długie morze [lub: wzdłuż morza], granicą Prus aż do miejsca, które nazywa się Ruś, a granicą Rusi [dalej] ciągnąc aż do Krakowa i od tego Krakowa aż do rzeki Odry, prosto do miejsca, które nazywa się Alemure, a od tej Alemure aż do ziemi Milczan i od granicy Milczan prosto do Odry i stąd wzdłuż rzeki Odry do rzeczonego państwa (miasta?) Schinesghe.".
(tłumaczenie z książki: Labuda G., Mieszko I, Wrocław 2002.)
Wkrótce dokończę resztę


Zmieniony przez - Barakus w dniu 2005-12-15 13:48:54

#2 Beata249

Beata249

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 22 grudzień 2005 - 12:57

czekamy na reszte Barakusie

#3 bżuska

bżuska

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 276 postów

Napisano 23 grudzień 2005 - 20:36

to ja dodam jeszcze link gdzie jest poczet królów i książąt polskich i są tam ilustracje z ich wizerunkiem

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1176/idc/2/

#4 Mr.Shadow.

Mr.Shadow.

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 77 postów

Napisano 23 grudzień 2005 - 22:02

Co do powyższego tematu, szczególnie polecam "Początki Polski" - Henryka Łowmiańskiego.
Wszystkie tomy.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development