Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kwiaty wiosenne


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukas05

lukas05

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 174 postów

Napisano 09 marzec 2004 - 20:28

Szukam informacji na temat kwiatów wiosennych. interesuja mnie same opisy, bez zdjec... Z góry dzieki

#2 CeZaRiTo

CeZaRiTo

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 118 postów

Napisano 10 marzec 2004 - 16:34

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), niewielka roślina wieloletnia z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pojawia się wczesną wiosną, niekiedy przebija się spod śniegu. Z podziemnej cebuli wyrastają wąskie liście oraz łodyga. Na szczycie łodyg pojawiają się białe, pochylone kwiaty.

Roślina ta jest trująca, bowiem w jej cebulach oraz liściach znajduje się alkaloid, leukoina i leukocytyna. Śnieżyczka przebiśnieg, zwana potocznie przebiśniegiem, rośnie dziko w lasach liściastych i mieszanych oraz w zaroślach i na łąkach. W Polsce występuje rzadko, tylko w południowej i zachodniej części kraju. Podlega ochronie gatunkowej.


Pierwiosnek (Primula), rodzaj z rodziny pierwiosnkowatych, ponad 500 gatunków występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie na obszarach górskich Azji. Większość posiada barwną koronę, dzięki czemu wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne.
W Polsce, na niżu i w niższych położeniach górskich, pospolicie występują: pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), na wilgotnych łąkach i w lasach, kwiaty jasnożółte, oraz pierwiosnek lekarski (Primula veris), na ciepłych zboczach i w zaroślach, kwiaty siarkowożółte. W Tatrach spotkać można żółto kwitnący gatunek pierwiosnek łyszczak (Primula auricula) oraz różowy pierwiosnek maleńki (Primula minima).
W uprawie ogrodowej częsty jest pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) z Himalajów, o różowych lub białych kwiatach w gęstych, kulistych kwiatostanach oraz wiele odmian pierwiosnka bezłodygowego (Primula acaulis).

W uprawie doniczkowej popularne są: pierwiosnek chiński (Primula chinensis) i pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica), oba z Chin, znane w wielu odmianach o różnobarwnych kwiatach.

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis), roślina cebulkowa z rodziny liliowatych. Rosnąca dziko w Europie południowej i na Bliskim Wschodzie. Dzięki silnie pachnącym kwiatom zebranym w zbity kwiatostan szeroko uprawiana jako roślina ozdobna.

Obecnie istnieje ogromna liczba odmian uprawnych, otrzymanych głównie w Holandii. Używany jest też w przemyśle perfumeryjnym jako surowiec zapachowy.


Żonkil- bot. Narcissus, roślina zielna z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), pochodząca z pd. Europy, o pięknych wonnych kwiatach barwy białej lub żółtej, zakwitających wiosną, uprawiana jako roślina ozdobna, gł. n. biały (N. poeticus) i żonkil (N. jonquilla).


krokus (łc. crocus z gr. krókos) bot. Crocus, bylina bulwiasta z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), której większość gat. występuje w obszarze śródziemnomorskim, o barwnych, kielichowatych kwiatach; niektóre gatunki k. uprawiane są jako rośliny ozdobne oraz ze względu na przyprawę, barwnik do ciast; szafran.


Sasanka (Pulsatilla), rodzaj z rodziny jaskrowatych, ok. 30 gatunków występujących na półkuli północnej. Wczesnowiosenne byliny, często o efektownych kwiatach, uprawiane jako rośliny ozdobne.
W Polsce rośnie dziko 7 gatunków, przeważnie dość rzadkich, wszystkie pod ochroną. Najpospolitsza sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis), zwana czarnym zielem, występuje na ciepłych zboczach i w borach sosnowych na niżu. W górach, w piętrze halnym, rośnie sasanka alpejska (Pulsatilla alpina) o białych kwiatach (piętra roślinności). Do najrzadszych przedstawicieli flory polskiej zalicza się sasankę słowacką (Pulsatilla slavica), mającą pojedyncze stanowiska w Tatrach.


nie znam więcej wiosennych kwiatów

#3 asiu

asiu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1712 postów

Napisano 10 marzec 2004 - 17:48

mnie się jeszcze kilka kwiatków przypomniało...

Tulipan (Tulipa), rodzaj z rodziny liliowatych, ok. 60 gatunków bylin cebulowych z południowej Europy i umiarkowanej części Azji, zwłaszcza z terenów stepowych.

Popularne, wiosenne rośliny ozdobne, uprawiane w ogromnej liczbie odmian barwnych, uzyskanych dzięki krzyżowaniu wielu gatunków i długotrwałej hodowli.


Narcyz (Narcissus), rodzaj z rodziny amarylkowatych, 22 gatunki roślin zielnych występujących z natury w Europie Południowej, zwłaszcza w obszarze śródziemnomorskim. Ze względu na efektowne kwiaty i wczesną porę kwitnienia narcyze są popularnymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi jako byliny parkowe, ogrodowe lub doniczkowe oraz na kwiat cięty, w związku z czym wyhodowano mnóstwo odmian.

Najpopularniejsze gatunki to: narcyz biały (Narcissus poeticus) z południowej Europy, o kwiatach białych, narcyz wielokwiatowy (Narcissus tazetta) z obszaru śródziemnomorskiego, charakteryzujący się występowaniem kilku kwiatów na łodydze i żonkil (Narcissus jonquilla), również z krajów śródziemnomorskich, o kwiatach żółtych. Narcyze są roślinami trującymi.


Fiołek (Viola), rodzaj z rodziny fiołkowatych, około 120 gatunków roślin zielnych, rzadziej półkrzewów, rozmieszczonych w większości w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce ponad 20 gatunków.

Fiołek leśny

Najbardziej znane to fiołek wonny (Viola odorata), kwiaty fioletowe, kwitnie wczesną wiosną i pięknie pachnie, często uprawiany. Fiołek leśny (Viola silvestris), kwiaty niebiesko-fioletowe, gatunek wiosenny, występujący w lasach i zaroślach. Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), kwiaty niebiesko-żółto-białe, częsty na miejscach ruderalnych (ruderalne rośliny r[Rośliny_50593]), przydrożach, kwitnie latem. Ze skrzyżowania fiołka trójbarwnego z fiołkiem ałtajskim (Viola altaica) i fiołkiem żółtym (Viola lutea) powstały popularne bratki, dwuletnie rośliny ozdobne o ogromnym znaczeniu, uprawiane w wielkiej liczbie odmian.

Fiołek ogrodowy (bratek)

Uprawiane są również inne gatunki fiołków, jako rośliny rabatowe, do ogródków skalnych (alpinarium), doniczkowe, a nawet na kwiat cięty.


jeżeli maj to wiosna... to jeszcze dodałabym...

Konwalia majowa, konwalia leśna, lanuszka (Convallaria maialis), bylina kłączowa z rodziny liliowatych, występująca w strefach klimatu umiarkowanego Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce rośnie w prześwietlonych lasach liściastych lub mieszanych, przeważnie w zaroślach, tworząc często duże skupiska. W stanie dzikim jest pod częściową ochroną. Jest uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna lub roślina lecznicza, w uprawach zielarskich.

Konwalia posiada podziemne mocno rozrastające się na boki kłącza, których rozwój pozwala jej tworzyć gęste kępy. Z kłączy wyrastają pojedyncze pędy kwiatowe, do 30 centymetrów wysokie, otulone u nasady pochwami dwóch lub trzech dużych, szerokolancetowatych liści. Pęd kwiatowy zakończony jednostronnym gronem białych kwiatów, dzwonkowatych, zrosłopłatkowych, o przyjemnym zapachu. Owocem jest czerwona kulista jagoda.

Surowcem zielarskim są rozkwitające kwiatostany wraz z szypułką i otaczającymi ją liśćmi. Zawierają one liczne glikozydy nasercowe a wśród nich około 40% stanowi konwalatoksyna. Ziele konwalii zawiera saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne i inne związki. Ziele konwalii jest surowcem dla przemysłu zielarskiego do otrzymywania leków nasercowych. Glikozydy nasercowe konwalii poprawiają ekonomikę pracy serca przez zwiększenie siły skurczu przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości skurczów. Zbyt duże dawki są toksyczne. Terapeutyczne oddziaływanie na pracę serca powiązane jest z ogólnym działaniem uspokajającym oraz działaniem moczopędnym. Preparaty z konwalii stosuje się w leczeniu zakłóceń pracy serca wynikających z nadwrażliwości nerwowej, zatruć substancjami toksycznymi lub innych przyczyn. Należy używać gotowe preparaty i ściśle przestrzegać ich dawkowanie. Nie zaleca się stosowania przetworów domowych z powodu zmiennej zawartości w nich związków czynnych i możliwości zatrucia.


mam nadzieję, że się przyda :)

#4 CeZaRiTo

CeZaRiTo

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 118 postów

Napisano 10 marzec 2004 - 21:01

śliczna Asiu, pisałem już o Narcyzach...(żonkile)


#5 lukas05

lukas05

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 174 postów

Napisano 14 marzec 2004 - 12:14

serdeczne dzieki...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development