Skocz do zawartości
Zdjęcie

reakcje zachodzace podczas fotosyntezy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzioana

dzioana

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 557 postów

Napisano 25 wrzesień 2004 - 22:42

temat mowi sam za siebie potrzebuje pomocy w tym zakresie ja wyjezdzam i nie mam kiedy tego zrobic a musze przy najblizszej okazji pokazac to nauczycielowi. licze na was!
pozdrawiam

#2 l_ilith

l_ilith

  1

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 30 wrzesień 2004 - 19:38

RÓWNANIE PRZEDSTAWIAJĄCE PROCES FOTOSYNTEZY
6CO2+6H2O ----> C6H12O6 + 6O2
przy pomocy chlorofilu i energi swiatła

Reakcje zachdzące w procesie fotosyntezy (cykl calwina) to
karboksylacja
regeneracja
redukcja

faza jasna
Woda ulega rozkladowi na H^+ i OH^- z anionów OH^- po ich rozładowaniu powstaje tlen jako jeden z końcowych produktów fotosyntezy, wodór zostaje przeniesiony na NADP (zredukowany fosforan dinukleotydu nikotynoamidoademinowego) i powstaje NADPH2 i ATP (adezynotrifosforan)gromadząc energie swietlną potrzebna do przebiegu cyklu calwina fazy ciemnej
Faza ciemna
redukcje karboksylacji przyłaczanie CO2 do czasteczek pentozy, przejsciowo powstaja cząsteczki trójwęglowe, które ulegaja przemianie na cukry sześciowęglowe (glukoza, fruktoza)
Regeneracja- nastepuje odtwarzanie czasteczek pentozy, z części cząsteczek cukrów sześciowęglowych#3 kgr

kgr

  1

 • Members
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 30 wrzesień 2004 - 19:59

Fotosynteza to biochemiczny proces prowadzący do przemiany słonecznej energii świetlnej w energię chemiczną istot żywych.

Organizmamy pozyskujące pożywienie na drodze fotosyntezy zalicza się do roślin, protistów i sinic. Dawniej wszystkie organizmy wyposażone w chlorofil zaliczano do jednego królestwa - roślin. Jednakże okazało się, że zdolność do fotosyntezy nie jest dobrym kryrerium oceny związków filogenetycznych. Fotosynteza tlenowa (z uwolnieniem tlenu) powstała pierwotnie jedynie u sinic, natomiast aparat fotosyntetyczny pozostałych organizmów (chloroplast) jest wynikiem endosymbiozy.

Proces fotosyntezy ma bardzo złożony przebieg. Uczestniczy w nim kilkaset różnych związków chemicznych od chlorofilu po enzymy syntetyzujące glukozę. Sumarycznie, w przypadku roślin zielonych, cały proces można w skrajnym uproszczeniu przedstawić w następujący sposób:

Chlorofil dzięki pochłanianiu światła dostarcza do wnętrza komórek, w których zachodzi fotosynteza dużą ilość wolnych elektronów. Jednocześnie z powierzchni liści jest przez specjalne enzymy receptorowe transportowany do wnętrza komórek dwutlenek węgla (CO2). Przez system naczyń włoskowatych jest do liści z korzeni dostarczana woda. Elektrony dostarczane przez chlorofil są wyłapywane przez wyspecjalizowane enzymy, które rozpoczynają skomplikowany cykl reakcji chemicznych, które można w formie sumarycznej zapisać jako:

6H2O + 6CO2 + 12e- -> C6H12O6 + 6O2 (12 O-)

Czyli z wody, dwutlenku węgla i elektronów generowanych przez światło, powstaje glukoza i tlen.

Dokładny przebieg całego procesu nie jest do końca znany. Istnieją na ten temat dwie hipotezy - jedna zwana jest cyklem Paulinga, a druga cyklem Williamsa. Ponadto niektóre grupy roślin niektóre reakcje przeprowadzają w sposób alternatywny. Znana jest np. "fotosynteza C4" przeprowadzana przez trawy w oparciu o czterowęglowe cząsteczki intermediatów i odróżniana od " fotosyntezy C3" opartej o trójwęglowe intermediaty i przeprowadzanej przez resztę znanych roślin lądowych.

Z punktu widzenia czysto energetycznego fotosynteza nie jest zbyt efektywnym procesem, gdyż wykorzystuje mniej niż 1% energii docierającej do roślin w formie światła słonecznego.Przebieg i znaczenie fotosyntezy w przyrodzie (w punktach)


Fotosynteza -ten skomplikowany proces biochemiczny został dokładniej poznany dopiero dzięki badaniom Calvina i Bensona prowadzonych w latach czterdziestych naszego stulecia. Za opracowanie cyklu reakcji związanych z asymilacją dwutlenku węgla otrzymali oni nagrodę Nobla. Jednak już pod koniec XVIIIw w 1772r Anglik J. Priestley wykazał iż gałązka mięty "odświeża" powietrze "zepsute" przez palącą się świecę. Siedem lat później Holender Jan Ingenhousz ujawnił iż rośliny mogą
"odświeżać" zepsute powietrze tylko przy świetle słonecznym oraz, że ich zdolność do "odświeżania" powietrza jest wprost proporcjonalna do jasności dnia i długości okresu działania słońca na rośliny. W ciemności rośliny wydzielają powietrze "szkodliwe dla zwierząt" Następnym ważnym etapem w rozwoju wiedzy o fotosyntezie były doświadczenia de Saussure’a przeprowadzone w roku 1804. Ważąc powietrze i rośliny przed fotosyntezą oraz po przebiegu fotosyntezy de Saussure wykazał, że przyrost suchej masy rośliny jest większy od masy CO2 pobranego z powietrza Wysunął on także wniosek, iż drugą substancją przyczyniającą się do zwiększenia ciężaru rośliny była woda. Tak więc przed 160 laty uważano, iż schemat przebiegu fotosyntezy w głównych zarysahc przedstawia się następująco: dwutlenek węgla+woda+energia świetlnasubstancja organiczna+tlen.

Ingenhousz sugerował, iż światło bierze udział w rozszczepianiu dwutlenku węgla, uwalniając tlen i dając "węgiel", który służy do wytwarzania substancji roślinnej. Na tej podstawie podzielono żywe organizmy na dwie grupy:
1. rośliny zielone które mogą wykorzystywać energię promienistą do "asymilacji" dwutlenku węgla
2. inne organizmy nie zawierające chlorofilu, które nie mogą używać energii świetlnej i asymilować dwutlenku węgla.
Ten logiczny podział został obalony, kiedy Winogradski w 1887r odkrył bakterie chemosyntetyzujące- organizmy nie zawierające chlorofilu mające jednak zdolność do asymilowania dwutlenku węgla. Dowodów przemawiających za niesłusznością tego podziału dostarczył również Engelmann, który w roku 1883 odkrył bakterie purpurowe przeprowadzające fotosyntezę, przebiegającą bez uwalniania tlenu.
1.Chlorofil jeden z ważnych składników fotosyntezy.
Omówienie budowy cząsteczki chlorofilu
a. wzór strukturlny cząsteczki chlorofilu
b. chlorofil-pochodna porfiryny
c. jaką funkcję pełni łańcuch fitolu
d. rodzaje światła absorbowanego przez chlorofil
Chlorofil "a" a inne rodzaje chlorofili
a. budowa chlorofili "b" "c" "d" i różnice pomiędzy nimi
Chlorofil a inne barwniki w roślinach
a. różnice pomiędzy karotenem, ksantofilem, fikocyjaniną i fikoerytryną, oraz ich funkcje
Cząsteczki chlorofilu jako jednostki fotosyntetyczne
a. co to jest tylakoid granu ?
b. centra aktywne a cząsteczki służące jako anteny energetyczne
--- co oznaczają i co powodują symbole: PSI i PSII
2.Chloroplasty jako maleńkie ciałka zawierające chlorofil
chloroplasty a inne plastydy w komórce roślinnej
a. budowa oraz liczba chloroplastów w komórce
--- ciałka zwane grana a cząsteczki chlorofilu
b. kwantosomy i ich rola w fotosyntezie
3.Faza jasna a faza ciemna w fotosyntezie
Omówienie fazy jasnej oraz jej cel w fotosyntezie
a. wytworzenie siły asymilacyjnej (redukcja NADP+ do NADPH2)
b. fotoliza wody
c. przedstawienie za pomocą schematu wędrówki elektronów przez system przenośników do cząsteczki NADP+. Omówienie pojęć P680, P700, Q550, Q480 plastochron, cytochron, plastocyjanina, ferrodoksyna, reduktaza ferrodoksyny.
d. fosforelacja fotosyntetyczna a przenoszenie jonów H+
e. teoria chemiosmotyczna Mitchella
Faza ciemna
a. miejsce zachodzenia
b. cykl Calvina-Bensona - podstawą fotosyntezy fazy ciemnej
--- karboksylacja
--- synteza heksos
--- odtwarzanie bezpośredniego akceptora CO2
c. rośliny należące do grupy C3 a rośliny należące do grupy C4
--- czym są fosfoenolopironian i szczawiooctan
4.Fotosynteza a czynniki zewnętrzne
a. jak fotosynteza zależy od światła
b. fotosynteza a temperatura
c. jak fotosynteza zależy od dostępnej wody
d. fotosynteza a chloroplastyOgólna wydajność procesu fotosyntezy jest dość duża. Obliczono, że do przeprowadzenia redukcji jednego mola CO2 do poziomu węglowodanów potrzeba mniej więcej 120 kcal. Energia światła działającego efektywnie w fotosyntezie, tzn. Światła czerwonego o długości fali około 600 mu, wynosi mniej więcej 41 - 42 kcal na mol. Gdyby wydajność procesu wynosiła 100%, powinno by wystarczyć trzy kwanty światła na cząsteczkę CO2. Pomiary wykonane w najrozmaitszych warunkach doświadczalnych wykazały, że liczba zużytych kwantów przypadająca na cząsteczkę CO2 waha się w granicach 4 - 12 (według najnowszych danych średnio 5 - 6 kwantów). Tak więc cały proces fotosyntezy prowadzący do wytwarzania cząsteczek związków organicznych, ujmowany sumarycznym równaniem: 6CO2+6H2OC6H12O6+6O2 jest bardzo skomplikowany, podobnie jak reakcje oddychania komórkowego, w których wyniku cząsteczki te są następnie rozkładane.


a tak własciwie to polecam skorzystanie ze strony: www.google.pl

#4 dzioana

dzioana

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 557 postów

Napisano 30 wrzesień 2004 - 21:12

dzieki wam bardzo...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development