Skocz do zawartości
Zdjęcie

ochrona mózgu i rdzenia kręgowego


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 monin90

monin90

  1

 • Members
 • Pip
 • 9 postów

Napisano 20 kwiecień 2005 - 16:05

Witajcie!! potrzebuje coś o ochronie mmózgu i rdzenia kręgowego na jutro pomożecie:D

#2 jasminherf

jasminherf

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 7232 postów

Napisano 20 kwiecień 2005 - 16:12

Mózg i rdzeń kręgowy otoczone są przez 3 opony: twardą, pajęczynówkową i miękką. Pomiędzy oponą pajęczynówkową i miękką znajduje się przestrzeń wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Podstawowe znaczenie opon i płynu mózgowo-rdzeniowego to ochrona mózgu przed wstrząsami i urazami mechanicznymi. Płyn mózgowo-rdzeniowy może być pobrany do badania przez nakłucie igłą punkcyjną (w okolicy lędźwiowej lub podpotylicznej).
Prawidłowy płyn mózgowo-rdzeniowy jest wodojasny przejrzysty i wypływa pod ciśnieniem 100 - 200 mm H2O (1,0 - 2,0 kPa).

Układ nerwowy tworzy pewną całość, ale nie siedzi on w naszych głowach na golasa - jest ubrany aż w pokoszulek, koszulę i marynarkę, a ubranie to nazywa się oponami mózgu. Mówiąc ściślej opona miękka to podkoszulek, bezpośrednio styka się z "ciałem" układu nerwowego. Na podkoszulku leży koszula. Koszulę nazwiemy oponą pajęczą. Na koszuli natomiast leży cięższa marynarka - opona twarda. Przylega ona do kości czaszki a także tworzy pewnego rodzaju "kieszenie", przegródki wewnątrz mózgu, coś jakby "ścianki działowe" (sierp mózgu oddziela obie półkule od siebie, a namiot móżdżku oddziela móżdżek od półkul mózgowych). Te części garderoby, choć leżą jedna na drugiej, nie przylegają do siebie ściśle.
Pomiędzy podkoszulkiem a koszulą (czyli między oponą miękką a pajęczą) znajduje się przestrzeń (tzw. jama) podpajęczynówkowa. Natomiast przestrzeń między koszulą a marynarką nazywa się podtwardówkową.
Przestrzeń podpajęczynówkowa wypełniona jest płynem mózgowo-rdzeniowym, który dzięki temu, że przestrzeń ta znajduje się między oponami, krąży wokół całego (centralnego) układu nerwowego, chroniąc przed zmianami ciśnienia i stłuczeniami. Płyn ten produkowany jest z osocza krwii w tzw. komorach mózgowych. Komór tych jest cztery, jedna w każdej półkuli (komory boczne), oraz dwie niżej, położone centralnie jedna pod drugą (komory trzecia i czwarta). Warto jeszcze wspomnieć, że komora trzecia łączy się z komorą czwartą za pomocą specjalnego kanalika - wodociągu mózgu. Płyn mózgowordzeniowy przechodzi kolejno z jednej do drugiej i z komory czwartej uchodzi do przestrzeni podpajęczynówkowej, gdzie sobie krąży.
http://www.republika.pl/cognitive_neuroscience/teksty/tutorial01.htmUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development