Skocz do zawartości
Zdjęcie

Uprawy na świecie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 lukmac

lukmac

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 15 maj 2005 - 14:29

Witam. Potrzebuję wszelkich informacji do referatu z geografii na temat uprawy na świecie, w szczególności ryż i kukurydza. Za każdą pomoc będę wdzięczny.

#2 Kaziol

Kaziol

  1

 • Members
 • PipPip
 • 16 postów

Napisano 15 maj 2005 - 15:02

RYŻ jest drugim pod względem powierzchni upraw zbożem świata (ponad 21% ogólnej powierzchni zajętej pod uprawę zbóż). Jest główną rośliną żywieniową strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wymaga dużej ilości wody, dlatego pola uprawne zalewa sie wodą - najczęściej doprowadzoną w sposób sztuczny - obniżając jej poziom tylko na czas zbiorów. W gorącym klimacie (25-30'C) możliwe jest uzyskanie nawet trzech zbiorów w ciągu roku. Ponad 50% światowej produkcji ryżu pochodzi z dwóch krajów - Chin (35%) i Indii (22%). Liczącymi sie producentami są ponadto: Bangladesz, Indonezja, Tajlandia (główny eksporter ryżu), Wietnam. Główne rejony uprawy ryżu znajdują sie na Nizinie Chińskiej, w dolinie Jangcy, na Nizinie Gangesu i w pasie przybrzeżnym krajów Azji Południowo-Wschodniej. Fakt, że najwięksi producenci ryżu są zarazem największymi konsumentami stał sie impulsem dla rozwoju upraw ryżu w St.Zjedn.Ameryki (jeden z głównych eksporterów), Brazylii i we Włoszech. Wśród importerów ryżu można wymienić Japonię, Chiny i liczne kraje europejskie.
Plony ryżu wykazują znaczne zróżnicowanie w skali światowej. Od 85,3 dt/ha w Egipcie czy 63 dt/ha w St,Zjedn.Ameryki, do niespełna 18 dt/ha w Kambodży. Zdecydowanie niższe plony uzyskiwane w krajach Azji Monsunowej - mimo wysokich nakładów pracy - to niewątpliwy efekt nadmiernej eksploatacji ziemi.KUKURYDZA jest trzecim, najbardziej liczącym sie zbożem świata. Podobnie jak ryż, ma wysokie wymagania cieplne (co najmniej 140 dni w roku z temperaturą powyżej 5'C), nie toleruje jednak nadmiernie wysokich opadów. Najlepiej plonuje na żyznych glebach próchnicznych. Mimo że pochodzi ze strefy klimatu podzwrotnikowego, wychodowano wiele odmian, które udają sie również w klimacie umiarkowanym. Jest chyba najbardziej ekspansywnym ze zbóż i znajduje rozmaite zastosowania (pokarm dla ludzi, pasza dla zwierząt, surowiec przemysłowy). Głównym rejonem uprawy kukurydzy na świecie jest kontynent amerykański. W St.Zjedn.Ameryki powierzchnia uprawy kukurydzy zajmuje 21% ogólnej powierzchni uprawy tego zboża na świecie. Uprawa koncentruje się w tak zwanym pasie kukurydzianym - "corn belt" - ciągnącym się przez stany: Iowa, Illinois i Indiana. Ze St.Zjedn.Ameryki pochodzi 41% światowej produkcji i ponad 60% światowego eksportu kukurydzy. Z liczących sie producentów należy wymienić ponadto: Chiny (20,1% produkcji światowej), Brazylię (5%), Meksyk i RPA. Znaczne ilości kukurydzy, głównie jednak odmian paszowych, uprawia się także we Francji. Najwyższe plony uzyskuje się w St.Zjedn.Ameryki (83 dt/ha) i w krajach europejskich, najniższe - rzędu kilkunastu decyton z hektara, w krajach Azji południowo-Wschodniej.


Info: Geografia, Repetytorium, P.Libner G.Stefaniak
Zmieniony przez - Kaziol w dniu 2005-05-15 16:03:52
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development