Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kosmiczne studia????


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Młoda 18

Młoda 18

  1

 • Members
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 05 listopad 2002 - 19:22

W tym roku zdaje egzaminy na studia.Chciała bym iść na politologie ale nie wiem na czym konkretnie polegają takie studia i czego sie tam moge nauczyć .Bardzo WAS prosze jesli ktokolwiek z WAS wie cokolwiek na ten temat pomóżcie mi.

Konkretna

#2 Kapitan

Kapitan

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 424 postów

Napisano 06 listopad 2002 - 15:36

Politologia (greckie polítés – obywatel + lógos = nauka, słowa), teoretyczna nauka o polityce, zajmująca się analizą zjawisk i procesów politycznych.

Początków politologii można się doszukiwać już w starożytnej Grecji, np. w rozważaniach Arystotelesa (Polityka) i Platona (Polityk i Państwo). Zajmowali się oni głównie teorią ustroju politycznego. W okresie oświecenia przedmiotem rozważań stało się zjawisko władzy, szczególnie zaś rozwinięto teorię suwerenności i podziału władz.

Jako samodzielna dyscyplina naukowa politologia ukształtowała się w XIX w. Szczególny rozwój przypada na XX w. Przedmiotem badań stały się przede wszystkim takie zagadnienia, jak m.in. funkcjonowanie systemu politycznego, analiza totalitaryzmu, autorytaryzmu i demokracji, kultura polityczna, proces podejmowania decyzji politycznych, rola grup interesu, ideologie, stosunki międzynarodowe, partie polityczne i systemy partyjne. Ogólnie można stwierdzić, że politologia jako nauka teoretyczna zajmuje się głównie prawidłowościami i zasadami życia politycznego.

W Polsce tradycje politologii jako wyodrębnionej dyscypliny naukowej sięgają początków XX w. W 1902 powstała we Lwowie Szkoła Nauk Politycznych, w 1911 otwarto na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Polską Szkołę Nauk Politycznych. W latach 70. uruchomiono studia nauk politycznych, początkowo na Uniwersytecie Warszawskim, później na innych uniwersytetach, m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Lublinie i Gdańsku.

Hasło opracowano na podstawie “Słownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska” Wydawnictwa Europa. Autorzy: Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtmüller. ISBN 83-85336-31-1. Rok wydania 1999.Czytelnik Uczniowskiego Forum Dyskusyjnego

#3 Kapitan

Kapitan

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 424 postów

Napisano 06 listopad 2002 - 15:39

RAMOWY PROGRAM STUDIÓW (przyklad z jednej uczeli)

Program zbudowany jest na szerokich podstawach teoretycznych, zarówno w zakresie nauk politycznych jak i dyscyplin pokrewnych, aby absolwent zdolny był do samodzielnego poszukiwania informacji, czyli do elastycznego reagowania na wymogi zmieniającego się rynku pracy. Jednocześnie, duża część kursów nakierowana jest na konkretne i praktycznie ujmowane zagadnienia związane z Unią Europejską. Student ma możliwość budowania swojego indywidualnego profilu studiów poprzez wybór kursów fakultatywnych i przedmiotów kierunkowych. Całość programu obejmuje cztery bloki przedmiotów:
1. Kursy kierunkowe, związane z miejscem Polski w Europie i Unią Europejską:
- Powstanie i historia Unii Europejskiej
- Administracja publiczna w Polsce i w krajach Unii Europejskiej
- Polityka społeczna w Polsce i w krajach Unii Europejskiej
- Historia i tradycje kulturowe Europy Zachodniej
- Historia i tradycje kulturowe Rosji i Europy Wschodniej
- Polityka polska na tle polityki państw europejskich do XX wieku
- Polityka polska na tle polityki państw europejskich w XX wieku
- Encyklopedia prawa polskiego i prawa Unii
- Struktura instytucjonalno-prawna UE
- Partie i systemy partyjne Europy Zachodniej
- Organizacje międzynarodowe a Unia Europejska
- Polityka gospodarcza Unii Europejskiej
- Unia Europejska a globalizacja stosunków międzynarodowych
- Konflikty wewnętrzne w Unii Europejskiej
- Proces rozszerzania Unii: programy dostosowawcze i pomocowe
- Opinia publiczna i zachowania wyborcze w Polsce i w Europie Zachodniej
- Różnorodność europejskich demokracji
2. Kursy podstawowe - teoretyczna i metodologiczna baza nauk politycznych:
- Wstęp do politologii
- Historia myśli politycznej
- Metodologia badań nad polityką
- Systemy polityczne
- Współczesne teorie nauk politycznych
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze

3. Kursy uzupełniające, obejmujące pokrewne dyscypliny i zagadnienia :
- Ekonomia
- Wprowadzenie do socjologii
- Psychologia społeczna
- Marketing polityczny
- Socjologia polityki
- Psychologia polityczna
4. Kursy pomocnicze, na które składają się przedmioty fakultatywne, wybierane przez studenta z szerokiej puli kursów oferowanych w SWPS, język angielski, wprowadzenie do obsługi komputerów i statystyczna analiza danych.Czytelnik Uczniowskiego Forum Dyskusyjnego

#4 Kapitan

Kapitan

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 424 postów

Napisano 06 listopad 2002 - 15:40

Studia na Politologii - start do elastycznej kariery w świecie biznesu i polityki

Politologia to nowa dziedzina nauk humanistycznych, która przebojem zdobyła światową popularność. Studia politologiczne pozwalają opanować szeroki zakres wiedzy prawniczej, ekonomicznej i socjologicznej, dając podstawy do opartej na naukowych przesłankach analizy życia politycznego, społecznego i gospodarczego poszczególnych państw, ze szczególnym uwzględnieniem potęg gospodarczych oraz samej Polski oraz jej sąsiadów.
Absolwenci mają podstawy do obejmowania stanowisk, które jeszcze kilka lat wstecz wymagałyby posiadania kilku fakultetów - elastyczność wiedzy politologa czyni go "łakomym kąskiem" dla sfer "dużego" biznesu, świata polityki, dziennikarstwa, czy administracji państwowej - legendy o zatrudnianiu polskich politologów przez firmy z USA nie są przesadzone zarówno merytorycznie, jak i finansowo. Ceniona jest również duża łatwość z jaką politolodzy radzą sobie w powstających na rynku, zupełnie nowych zawodach (np. konsultant partii politycznej, specjalista od public relations itp.).

Czytelnik Uczniowskiego Forum Dyskusyjnego
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development