Skocz do zawartości
Zdjęcie

Matura-polski-ustna -sprawdźcie proszę


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pelle1

Pelle1

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 03 kwiecień 2005 - 16:04

Cześć proszę o sprawdzenie mojej matury ustnej. Jeszcze ją poprawiam. Zastanawiam sie czy nie zrezygnować z niektórych lektur a innych opisac bliżej. Pomóżcie. Będe bardzo wdzięczny za jakiekolwiek pomysły co zmienić.
Najpierw Konspekt

Ramowy plan wypowiedzi
TEMAT: Bohater literacki poszukujący szczęścia i spełnienia. Omów problem w oparciu o wybrane utwory.
Literatura podmiotu
1.Aleksander Fredry, Śluby panieńskie, Warszawa 1999
2.Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, Kraków 2000
3.Adam Mickiewicz, Dziady Część II, III, IV, Warszawa 1997
4.Wolfgang Geothe, Cierpienia młodego Wertera, Kraków 1999
5.Andrzej Szczypiorski, Początek, Poznań 1999
6.Stefan Żeromski, Ludzie Bezdomni, Kraków 1997
7.Molier, Skąpiec, Warszawa 1995
8.Zofia Nałkowska, Granica, Warszwa 2000
9.Leopold Staff, Kwiaty św. Frańciszka, Wrocław 1994
Literatura przedmiotu
1.Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii, Warszawa 2002
2.Władysław Tatarkiewicz, O szczęściu, Warszawa 2003
3.Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 2003
4.Artykuły znalezione na stronach internetowych:
a) www.matywy.friko.pl/motywy69.html
B) www.mateusz.pl/czytelnia/ko-ubs.htm

1. Wstęp
Wyjaśnienie definicji szczęścia i spełnienia na podstawie własnych odczuć oraz poprzez starożytnych filozofów. Przedstawienie różnych postaci literackich poszukujących szczęścia i spełnienia różnymi ścieżkami.
2. Rozwinięcie
-Bohater literacki poszukujący szczęścia i spełnienia poprzez zdobycie ukochanej kobiety.
-Przyjaźń jako fundament szcześcia i spełnienia.
-Poszukiwanie szczęścia i spełnienia poprzez dążenie do wolności, osiągnięcie upragnionego celu i spełnienia swoich marzeń.
-Dążenie do szczęścia i spełniania w pracy.
-Szczęście i spełnienie poprzez poświęcenie się dla drugiego człowieka.
-Szczeście i spełnienia poprzez powiększanie dóbr materialnych.
-Poszukiwanie szczęścia i spełłnienia poprzez kariere zawodową.
-Poszukiwanie swojego szczęścia i spełnienia w Bogu.
Wnioski:
1.Podobnie jak literaccy bahaterzy musimy obrać swoją drogę w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia.
2. Według cytatu Prusa musimy sami w sobie poszukać tej drogi.
3.Gdy ją znajdziemy świat stanie się piękniejszy.
Materiały pomocnicze
1.Pokaz PowerPiont
2.Cytaty znalezione na stronie intrnetowej:
-www.cytaty.pl

A teraz praca
Ludzie od wieków pragną szczęścia i spełenienia. Było one poszukiwane w postaci ich atrybutów lub miejsc. Ale czym właściwie są one dla nas, a czym dla innych ludzi? Można by rzec, iż szczęście i spełnienie to uczucie zadowolenia, upojenia, radości, szczęśliwość, to wszystko, co wywołuje ten stan, jednakże ta definicja jest niezwykle „płytka”. Filozofowie od zawsze zastanawiali się nad istotą szczęścia i spełnienia. Dla Arystotelesa były one równoznaczne z życiem w całkowitej cnocie, Platon utożsamiał je z dobrocią i sprawiedliwością. Epikurejczycy twierdzili, że można je osiągnąć tylko przez doznanie przyjemności, stoicy dzięki wolności wewnętrznej.
Nie w poznaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego. Edgar Allan Poe
Także pisarze próbowali uchwycić kwintesencję szczęścia i spełnienia. Adam Mickiewicz, Honoriusz Balzac, Bolesław Prus to tylko niektórzy z autorów powieści z tym motywem. Wielu bohaterów literackich dążyło do osiągnięcia szczęścia i spełnienia różnymi ścieżkami.
Jedną z tych ścieżek jest miłość. Często pojęcie szczęścia było jednoznaczne ze zdobyciem ukochanej kobiety. Przykładem takich postaci są bohaterowie „Ślubów panieńskich”: Gustaw i Albin, którzy dla zdobycia upragnionej kobiety uciekają się do podstępów. Ostatecznie jednak wszyscy są szczęśliwi z obrotu sprawy, a książka kończy się podwójnymi zrękowinami.
Jedno jest tylko w życiu szczęście: kochać i być kochanym.
George Sand
Jan i Cecylia- bohaterzy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej- zdecydowali się na życie daleko od innych. Szczęściem dla nich było to, że mogli przebywać cały czas w swoim towarzystwie, robiąć te rzeczy, dzieki którym mogli poczuć się spełnieni. Zamiszkali w głuszy i cieżko tam pracowali. Mimo że taka wizja spędzenia swojego życia dla jednych nie byłoby zadowalająca- to właśnie im odpowiadała najbardziej. Najwazniejsze było tylko to by przebywac w swoim towarzystwie, blisko natury, którą oboje kochali.
Miłość może być powodem wielkiego szczęścia i spełnienia, jak i tak samo wielkiej, a może i większej, tragedii.Zawiedziony kochanek- Gustaw z IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza zjawia się w noc Dziadów w domu księdza i przedstawia mu burzliwą historię jego związku z kobietą. Gustaw traktuje miłość jako najważniejsze i najdoskonalsze źródło szczęścia i spełnienia. Jest ona dla niego nieziemskim, boskim darem i wielkim wyróżnieniem. Myślał, że jest czymś co łączy ze sobą dwoje zakochanych w sobie osób w sposób trwały i nierozerwalny, a poza tym przynosi szczęście obojgu, jeżeli jest to oczywiście miłość szczęśliwa. Jednak jemu nie było dane przekonać się o prwdziwości wszystkich swoich domysłów. Ukochana wybrała innego bogatego i utytułowanego mężczyznę.
Błędy młodego wieku pożerają szczęście starości.
Adolf Kolping
Szczęścia i spełnienia poprzez wielką miłość szukał również bohater książki Wolfganga Geothego "Cierpienia młodego Wertera". Werter-młody, wrażliwy i nader uczuciowy człowiek wyjechał na wieś, by tam zaznać ukojenia po niezbyt szczęśliwych perypetiach miłosnych w mieście. Tu poznał Lottę - prześliczną dziewczynę - anioła. Między tych dwojgiem ludzi zrodziło się uczucie, któremu nie było dane rozwinąć się i wybuchnąć młodzieńczym żarem - cudowna, nowopoznana kobieta była już narzeczoną innego mężczyzny. Cóż miał począć biedny, nieszczęśliwy bohater? - miotany namiętnościami, znalazł się w ślepej uliczce. Ogromnie przeżywał swój niewypowiedziany ból, swój konflikt z konwenansami tego świata. Wreszcie po romantycznym pożegnaniu, pełen wewnętrznego rozdarcia, popełnił samobójstwo.
Między przyjaciółmi szczęście koła fortuny winno być wspólne.
Również przyjaźń może być fundamentem szczęścia i spełnienia.W powieści autorstwa Andrzeja Szczypirskiego pt. "Początek" dzieje szkolnej przyjaźni wspomina Paweł Kryński. Pamięta jak z Heniem Fichtelbaumem bawili się w indian. Pamięta jak pomagali sobie nawzajem w odrabianiu lekcji. Tworzyli oni taką przyjażń, jaką rzadko można było spotkać wśród dorosłych. Gdy bawili się jeden był gotów umrzeć za drugiego i na odwrót. Początkiem końca ich przyjaźni był wybuch II wojny światowej. W 1940 r. Fichtelbaum trafia do warszawskiego getta, z którego po dwóch latach ucieka. Paweł załatwia mu krujówkę, z której Henio jednak po jakimś czasie znika. Wojna zniszczyła ich przyjaźń i szczęście. Gdy spotykają się po latach, nie są już przyjaciółmi, a nawet tymi samymi ludźmi.
Sposobem mitologicznego Ikara na poszukiwanie spełnienia i szczęścia było dążenie do wolności, oraz osiagnięcia upragnionego celu- odwiecznego marzenia- aby wznieść się w przestworza, w chmury jak ptak by spojżeć z góry na to co ziemskie, co tak bardzo realne, co codzienne i nudne. Nie posłuchał, zlekceważył rozsądne rady ojca dotyczące bezpiecznego latania. Przypłacił to niestety swoim młodym, cennym życiem. Runął z wielkiej wysokości, gdyż śłońce roztopiło wosk łaczacy skrzydła. Jest on również przykładem człowieka, który żył krótko, lecz pięknie, przez to umarł szczęśliwy i spełniony.
Również dzięki pracy ludzie mogą dojść do szczęścia i spełnienia. Udowodnił to bohater "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej Benedykt Korczyński. Praca stanowi dla niego obiekt miłości i szacunku. Szczególnym okresem są żniwa, do których przygotowuje się jak do wielkiego święta. W pracy przestaje być zwykłym człowiekiem, gdyż praca sprawia, że jest on kimś ważnym i wyjątkowym.
szczęście to produkt uboczny starań uczynienia kogoś innego szczęśliwym
Przykładem społecznika, który potrafił poswięcić wszystko dla drugiego człowieka, był Tomasz Judym, bohater powieści Stefana Żeromskiego pt. "Ludzie bezdomni". Człowiek ten zrezygnował z najpiękniejszego uczucia na świecie miłości na rzecz, dla niego, wyższych celów. Uważał, że założenie rodziny bedzie przeszkadzało mu w realizowaniu jego szczytnych celów. Ale czy to go unieszczęśliwia? Raczej nie, ponieważ może on znaleść szczęście robiąc to dla czego zrezygnował z uczucia. Praca bowiem, jest wynikiem realizacji życiowych planów albo koniecznym zajęciem, przyjemna, zgodna z własną wolą, przynosi radość, szczęście i spełnienie.
Lepsze szczęście, niż pieniądze
Dla niektórych poszukiwanie szczęscia i spełnienia odzwierciedla tylko gromadzenie dóbr materialnych. Przykładem może Harpagon- bohater"Skąpca" Moliera. Osiąga on pełnię szczęścia gdy jego majątek powiększa się. Nie widzi on powodów do radości w rodzinie, przyjaciołach. Pięniądze wyssały z niego wszystkie uczucia oprócz miłości do nich. Tragedią życiową dla Harpagona jest zaginięcie jego szkatułki z pieniędzmi. Aby odzyskać skarb jest w stanie zrobić wszystko, a nawet zezwolić na ślub swego syna.
Zenon Ziembiewicz, bohater powieści Zofii Nałkowskiej pt. "Granica", wiąże bycie szcześliwym i spełnionym ze zrobieniem kariery zawodowej. Jego życie może z pozoru wydawać się pasmem sukesów. Mimo że pochodzi ze zubożałej rodziny, skończył studia w Paryżu, dorabiając jako dziennikarz. Szybko awansował na stanowisko redaktora naczelnego jednego z pism. Swój sukces zawdzięcza osobie, której nie dażył wielką sympatią. To właśnie ten człowiek wprowadza go w wielki świat i uzależnia od siebie. Zenon zrozumiał, że za chwilowe uczucie szczęścia zapłacił swoją osobowością, a teraz musi ponieść konsekwencje swoich czynów.
Bóg daje szczęście, ale człowiek musi je złapać.
Adolf Kolping
Dość częstą drogą do poszukiwania szcześcia i spełnienia jest Bóg. Święty Franciszek z Asyżu -"Kwiatki św. Frańciszka"- głosił ideę radosnej wiary, która wsparta była wszechogarniającą miłością do człowieka i natury. Była to filozofia „radosna” płynąca z przekonania, że Bóg obdarzył świat ogromną miłością. Bedąc na ziemi powinniśmy starać sie żyć w szczęsciu i radosci. Każdy z nas musi zazanać uczucia miłości, bowiem ono pozwala się spełnić.
Każdy z nas musi obrać swoja droge w poszukiwaniu szcześcia i spełnienia inaczej jego zycie pozostanie puste i bez sensu. Szczeście nosisz w sobie jak powiedział Prus i możesz niczy malarz, przebierajacy w kolorach na swej palecie wybierać własne barwy, dzięki którym świat stanie się jeszcze bardziej piękny. Tylko zastanów się, co musisz zmienić w swoim życiu by móc powiedzieć: jestem szcześliwy. Ciesz sie każdą chwila jak Święty Franciszek, jak Jan i Cecylia, rób to co sprawia ci najwieksza przyjemność.

Jeszcze raz prosze o sprawdzenie i pomoc. Jeszcze nie zrobiłem pokazu powerpoint wiec też chętnie wysłucham sugestii.#2 ozimaro

ozimaro

  1

 • Members
 • PipPip
 • 14 postów

Napisano 08 kwiecień 2005 - 13:30

jak dla mnie w literaturze podmiotu jest za duzo pozycji, pamieta ze z kazdej z nich moga cie spytac

#3 KiYa

KiYa

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 10 kwiecień 2005 - 22:13

wiesz co twoja praca jest nawet całkiem niezła ja mam podobny temat ale BeZ "spełnienia"
tylko czy nie jest za krótka ?
napewno cos jeszcze dożuciłeś wiec to pewnie nie problem.
Cikawa jestem co masz w swojej prezentacji ..PowerPiont ??????

#4 Pelle1

Pelle1

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 11 kwiecień 2005 - 08:23

może i jest za krutka, pewne motywy bede sie starac rozwinąć, nie wiem jak to wyjdzie z czasem ale zobaczymy. Jestem ciekaw twojej pracy możesz mi wysłać? Pele@poprostu.net proszę. A co do prezentacji to jeszcze robię. Umieszcze w niej sporo cytatów o szczęściu, jakieś rysunki, obrazy, jak się uda filmik, i piosenke „Nienasycenie” Anna Maria Jopek – „człowiek im więcej ma, tym więcej chce, dotyka chmur, chce dotknąć gwiazd" – i wciąż chce więcej. A ty co masz w prezentacji?

#5 Pelle1

Pelle1

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 11 kwiecień 2005 - 08:24

albo jakie masz materiały pomocnicze?
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development