Skocz do zawartości
Zdjęcie

Archimedes - geniusz, odkrycia, wiedza.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 wortal

wortal

  1

 • Members
 • PipPip
 • 11 postów

Napisano 06 czerwiec 2005 - 16:22

Coś dla fanów zaginionej cywylizacji z okolic Egiptu.
Część swoich odktyć dokonał w Egipcie i po powrocie z Egiptu.
Co tam zobaczył, co go zainspirowało.
Wg. mnie musiał tam zobaczyć jakieś resztki (jeszcze nie zniszczone i pokradzione) po wielkich cywylizacjach egipskich, za czasów ich świetności - a więc budowy największych piramid.
Być może egipcjanie wtedy znali kilka wynalazków, a których dziś się uważa że nie znali. Czyli koło, dźwignie itd. A potem ta wiedza została zaprzepaszczona, jak to często w historii bywa.
W końcu czymś musiał się inspirować genialny umysł Archimedesa.

Archimedes z Syrakuz (ok. 287 - 212 p.n.e.) - najwybitniejszy grecki fizyk i matematyk pochodzący z Syrakuz.

Wykształcenie zdobył w Aleksandrii. Autor traktatu o kwadraturze odcinka paraboli, twórca hydrostatyki i statyki, prekursor rachunku nieskończonościowego. Od jego imienia jedną ze spiral nazwano spiralą Archimedesa. W czasie drugiej wojny punickiej kierował pracami inżynieryjnymi przy obronie Syrakuz. Został zabity przez żołnierzy rzymskich po zdobyciu miasta mimo wyraźnego rozkazu dowództwa, by Archimedesa złapać żywego. Na życzenie Archimedesa na jego nagrobku wyryto kulę i walec.

Jako pierwszy podał przybliżoną wartość liczby pi. Według niego < π <

Prawa odkryte przez Archimedesa:

prawo Archimedesa
aksjomat Archimedesa
prawa dźwigni
prawa równi pochyłej
Dzieła Archimedesa:

O liczeniu piasku - o wielkich liczbach i o nieskończoności
O kuli i walcu - wyprowadza wzory na powierzchnię i objętość kuli, walca i czaszy kulistej.
O konoidach i sferoidach - o krzywych stożkowych
Wynalazki Archimedesa:

śruba Archimedesa
przenośnik ślimakowy
organy wodne
machiny obronne
zajął się też udoskonaleniem wielokrążka

http://pl.wikipedia.org/wiki/Archimedes


#2 wortal

wortal

  1

 • Members
 • PipPip
 • 11 postów

Napisano 06 czerwiec 2005 - 16:23Synchrotron i zaginione dzieła Archimedesa

http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2746808.html

Odkryliśmy nieznane wcześniej dzieła genialnego fizyka - ogłosili amerykańscy naukowcy. Czy zmienią one nasze patrzenie na historię nauki?

"Nie psuj moich kół" - powiedział według legendy Archimedes do rzymskiego legionisty, który przyszedł go zabić i przy okazji podeptał narysowane na piasku wykresy. Przez 2200 lat traciliśmy kolejne dzieła tego jednego z największych naukowców w historii. Dziś, dzięki fizyce cząstek elementarnych, mamy szansę część z nich odzyskać. Wyłaniające się z poddanego badaniu w zeszłym miesiącu tajemniczego pergaminu fragmenty sugerują, że uczony z Syrakuz mógł znajomością mechaniki niewiele ustępować żyjącemu niemal dwa tysiące lat po nim Newtonowi.

Historia jak z filmu

Dzieje manuskryptu z zapomnianymi traktatami Archimedesa są niemal równie fascynujące jak losy filmowego Sokoła Maltańskiego. Stworzony na podstawie starszych kopii, przez bizantyjskiego mnicha w X wieku w Konstantynopolu, służył mędrcom z Europy i Bliskiego Wschodu aż do 1204 roku, gdy podpuszczeni przez weneckiego dożę krzyżowcy złupili stolicę Wschodniego Cesarstwa. Dla mieszkańców Bizancjum nastały trudne czasy i materiały pisarskie stały się wyjątkowym luksusem. Pewien zakonnik szukający taniego pergaminu na modlitewnik wywabił kwasem i pumeksem najprawdopodobniej ostatnią zachowaną kopię traktatów antycznego wynalazcy o pływaniu ciał, równowadze i o zasadach dowodzenia twierdzeń.

Pergamin zapisany na nowo, tym razem modlitwami, służył przez kilkaset lat mnichom z monastyru Mar Saba w Ziemi Świętej aż do XIX wieku, gdy przez Jerozolimę trafił ponownie do Konstantynopola. Nad Bosforem na ślad jego prawdziwej zawartości wpadł w 1906 roku duński filolog Johan Ludvig Heiberg, który używając jedynie szkła powiększającego, przerysował fragmenty tekstów i figur Archimedesa. Niedługo potem manuskrypt zniknął w tajemniczych okolicznościach, by w latach trzydziestych pojawić się ponownie w prywatnej kolekcji w Paryżu. Był już wtedy "upiększony" świętymi obrazkami - w ten sposób fałszerze dla podbicia ceny podrabiali średniowiecznych iluminatorów. Przeleżał jednak zapomniany do roku 1998, kiedy to w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's anonimowy nabywca kupił go za okrągłe dwa miliony dolarów.

Obecny właściciel postanowił odkryć wszystkie tajemnice manuskryptu. Zwrócił się o pomoc do Walters Art Museum w Baltimore, gdzie dokument poddano standardowej analizie przy użyciu światła ultrafioletowego. Badania były trudne i odsłanianie tekstu Archimedesa postępowało opornie, aż do momentu, gdy naukowcom pomógł zbieg okoliczności: współpracujący z Uniwersytetem Stanforda fizyk Uwe Bergmann trafił na artykuł opisujący skład średniowiecznych atramentów i skojarzył, że zawarte w nich żelazo może być łatwo wykryte promieniami rentgenowskimi.

Nie gorszy od Newtona

Przez pięć majowych dni naukowcy z Uniwersytetu Stanforda bombardowali pergamin silnym promieniowaniem emitowanym przez tzw. synchrotron. Przebiło ono wszystkie narosłe warstwy brudu i farb, pobudzając do promieniowania cząsteczki atramentu nawet tam, gdzie ślady liter były wielkości tysięcznych części milimetra. Uzyskany w ten sposób obraz został porównany z wynikami dotychczasowych badań, a także poddany obróbce przez program komputerowy potrafiący odczytywać greckie pismo. Na podstawie jasności promieniowania pergaminu komputer rozpoznawał miejsca pokryte atramentem w kolejnych wiekach i te, gdzie kolejne warstwy nachodziły na siebie. W efekcie przed oczami naukowców wyłaniać się zaczął zagubiony skarb historii nauki.

Dotychczasowe badanie pergaminu już odsłoniło sensacyjny fakt: Archimedes stosował w dowodzeniu twierdzeń pojęcie nieskończoności w sposób bliższy swoim XVII- wiecznym następcom - Newtonowi i Leibnizowi, którzy stworzyli rachunek różniczkowy i całkowy - niż filozofom starożytnym. Teraz, gdy synchrotron odsłania kolejne twierdzenia starożytnego geniusza, może nas jeszcze zaskoczyć niejedna rewelacja na temat osiągnięć twórcy mechaniki żyjącego niemal dwa tysiące lat przed Izaakiem Newtonem.

Technika opracowana na potrzeby manuskryptu z traktatami Archimedesa może także otworzyć drogę do innych znaczących odkryć. Tak zwane palimpsesty, czyli kilkakrotnie używane i czyszczone pergaminy, są często spotykane ze względu na wysoki koszt tego materiału w średniowieczu. Jednym z najciekawszych z nich jest "Codex Ephraemi Rescriptus" sprzed półtora tysiąca lat ukrywający jedną z najstarszych greckich wersji Biblii.

Więcej o odkryciu http://www2.slac.sta.../archimedes.htm#3 xami

xami

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 36 postów

Napisano 07 czerwiec 2005 - 12:29

Witam. Wortal, masz racje może wszystko kiedyś już było odkryte...a ludzkość ciągle odkrywa nowe-zapomiane wynalazki...należy żałować, że ludzkość nie ma pamięci gatunkowej (ma tylko szczątkową), pozwalającej na pamiętanie wiedzy poprzednich pokoleń. Pozdrawiam

#4 wortal

wortal

  1

 • Members
 • PipPip
 • 11 postów

Napisano 07 czerwiec 2005 - 12:54

Nie sądze by "wszystko" zostało odkryte na nowo.
Gdyby tak było, to byśmy znaleźli ślady śmigłowców itd.

Sądze, że część na pewno zawsze idzie w zapomnienie.
Mówi się że człowiek istnieje 150-200 tys. lat, a jakieś zręby zaawansowanej cywylizacji (osady, uprawy, narzędzia, broń itd.) datuje się na 35-40 tys.

Zaś ciągły i prący do przodu postęp datuje się od około 6 tys. lat.
Niemal wszyscy są zgodni, że jest to sprawka wynalezienia i zastosowania pisma, opisów itd.
Przenoszenie informacji z ust do ust jest mało skuteczne. Dopiero jak pewne sprawy się zapisuje, to wiedza zostaje i można iść do przodu.

To dlatego jeszcze w XX wieku było wiel dziko żyjącyh plemion, na poziomie często sprzed 30 tys. lat, a cześć na poziomie epoki brązu i żelaza. Dlaczego tak długo trwali? Bo praktycznie wszystkie te plemiona nie znały pisama.

Podobnie sprawa ma się ze słowianami. Do roku 1000 przecież istnieli, mieli osady podobne do tych jakie 1700 lat wcześniej mieli w Biskupinie. A nagle jak przyszło pismo z chrześcijaństwem, to zaczęśłu powstawać grody, usprawnienie itd.
By ogarnąć wiedzę trzeba ją zapisać w tej czy innej formie.

Było na pewno sporo spraw wynalezionych wcześniej, które z braku pisma się zatraciły potem. Myślę jednak, że były to sprawy podstawowe, a nie jakaś super technika. Do super techniki potrzebne sa zapisy i obliczenia.
Do stworzenie kół, dźwigni i prostych urządzeń już nie.


#5 Malka56

Malka56

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 562 postów

Napisano 07 czerwiec 2005 - 17:55

O ile wiem ślady śmigłowców w starozytnym egipcie znaleziono były obraski na Forum. Archimedes był geniuszem. Ale wiedza starożytnych była duża i dotąd nie mogą współcześni inżynierowie opanować.

#6 wortal

wortal

  1

 • Members
 • PipPip
 • 11 postów

Napisano 07 czerwiec 2005 - 19:09

Hahahahaa

Tiaaaaa, dano
grafike śmigłowca Apahe Cobra, ja dałem linki do starożytnych Mi-24, rakiet itd. Pomińmy milczeniem ten "dowód" bo został on już wystarczająco wyśmiany.

A tak poważnie, zobaczmy jak teraz wyglada ziemia....
Wszystko jest tknięte ludzką ręką, wszystko. Tysiące tuneli w górach, tysiące kopalni niektóre na ponad 1000 m głebokie.
Wszedzie metale i tworzywa ery kosmicznej które rozkładaja się tysiące lat.
sztuczne jeziora, wyburzone góry, sztuczne wyspy itd.
A po cywylizacji mega technicznej z okresów p.n.e. nie ma ani śladu.
Za to są ślady pra-plemion starych na 30 tys. lat. Nie wierze, że pomiędzy tym okresem była cywylizacja podobna techniczne do naszej, bądź nawet do tej z okresu XX/XIX w.
Natomiast pewne odkrycia, prawa, prawidłowości i pomniejsze wynalzki na pewno były znane wczesniej i częstokroć byc może były zapominane.Zmieniony przez - wortal w dniu 2005-06-07 20:11:24

#7 Malka56

Malka56

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 562 postów

Napisano 10 lipiec 2005 - 07:22

Nauka z czasów Egiptu była na wisokim poziomie, skąd tyle wiedzieli. Czy przekazali im to potomkowie Atlantów, czy przybysze z kosmosu nie wiadomo. Jednak kapłani egipscy mieli dużą wiedze.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development