Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kopernik - czy był Niemcem?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#1 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:31

Mam nadzieję, że nie usuniecie z działu „zagadki ludzkości”. Ostatnio bardzo modne jest podawanie wiadomości, że jakoby nasz najbardziej wpływowy na losy świata Polak – Kopernik, był Niemcem, dużo na ten temat można poczytać na wikipedii, a oto cały tekst:

Kwestia narodowości Mikołaja Kopernika może budzić pewne kontrowersje. Jak w przypadku wielu innych uczonych o światowej sławie – za przykłady niech posłużą Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie – wiele osób chciałoby widzieć Mikołaja Kopernika jako członka ich grupy społecznej. W tym przypadku główny konflikt dotyczy niejasnego statusu narodowości Kopernika, a mianowicie, czy był on narodowości polskiej czy niemieckiej. Faktem jest, że Kopernik był poddanym króla polskiego i pełnił funkcje społeczne w administracji lokalnej Królestwa Polskiego. Warto także wiedzieć, że przez bycie np. narodowości żydowskiej czy kaszubskiej człowiek nie traci w żadnym sensie prawa do bycia Polakiem, a tym bardziej do bycia polskim uczonym, prawnikiem, pisarzem itp. Kwestia narodowości dotyczy bowiem pochodzenia rodowego, znane są przykłady osób o niepolskim pochodzeniu rodowym (narodowości) będacych Polakami oraz osób o polskiej narodowości nieuważających się za Polaków.

W sprawie narodowości Kopernika występują cztery zasadnicze stanowiska:
1 Argumenty przeciw przypisywaniu narodowości
2 Argumenty za narodowością polską
3 Argumenty za narodowością niemiecką
4 Argument leksykalny
5 OpinieArgumenty przeciw przypisywaniu narodowości

Pojęcie narodowości, tak jak rozumiemy je dzisiaj, powstało w XIX wieku. Za życia Kopernika najistotniejsza była przynależność stanowa i religijna, oraz podległość określonemu władcy.


Argumenty za narodowością polską
urodził się, mieszkał i pracował w Polsce (Warmia była inkorporowana w 1466). Polska nie była jednak państwem narodowym i na obszarach, na których mieszkał Kopernik, mieszkała zarówno ludność polska, jak też niemiecka, w ramach której wielu ludzi mogło opowiadać się za związkami z Koroną polską, a inni mogli uważać się za ludzi niezwiązanych z polskością w żaden sposób. Kopernik jasno i wielokrotnie opowiadał się po stronie Korony Polskiej.
był poddanym króla polskiego, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu
zarówno Kopernik jak i jego rodzina uczestniczyli w walkach z Krzyżakami po stronie Polski
współcześni mu astronomowie i uczeni, z którymi utrzymywał kontakty, zawsze określali go jako astronoma polskiego


Argumenty za narodowością niemiecką
Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. Ojciec pochodził z Krakowa, w którym mieszkała zarówno ludność polska jak i niemiecka. Nazwisko Kopernik może pochodzić od dolnoniemieckiego Kopper (miedź), co może sugerować niemieckie pochodzenie ojca. Z drugiej strony, nazwisko Kopernik zawiera polski przyrostek -nik.
Toruń był miastem, w którym przeważała ludność niemiecka, znajdował się on jednak na terenach Korony Polskiej, zaś jego mieszkańcy opowiedzieli się o takiej zależności, samodzielnie wypowiadając posłuszeństwo władzom krzyżackim.
Nie ma dowodów, że znał język polski – zachowały się jedynie jego pisma po łacinie i po niemiecku. Ale język polski nie był wtedy często używany w piśmie.
Podczas studiów w Bolonii zapisał się do wspólnoty studentów niemieckich. Jednak ze względu na brak korporacji polskiej czyniła tak większość studentów polskich.


Argument leksykalny

Przymiotnik "polski" niekoniecznie oznacza narodowość. Znamy królów polskich będących nie-Polakami, np. Henryk Walezy, Stefan Batory, August III Sas i wielu innych. Gall Anonim to polski kronikarz rodem prawdopodobnie z Wenecji. Historia dostarcza przykładów na istnienie "ziem polskich" ze skłonnością do przemieszczania się na mapie w rytm zawieruch dziejowych. Przymiotnik "polski" ma nieostre znaczenie.


Opinie
Międzynarodowa Unia Astronomiczna określa Kopernika jako polskiego astronoma
Encyklopedia Britannica podaje że Kopernik to polski astronom, sprawdź: [1]
Podręczniki astronomii, historii astronomii i inne od poziomu szkoły podstawowej aż do poziomu uniwersyteckiego stwierdzają, że Kopernik to polski astronom. Warto wiedzieć, że podręczniki zatwierdzane są przez Ministerstwo Edukacji po zaopiniowaniu przez osoby będące kompetentne w recenzowaniu w danej dziedzinie wiedzy.
Senat RP uchwalił, że Kopernik był Polakiem. Uzasadnienie tego ustalenia znajduje się tu.
" Z badań prof. Mariana Biskupa, znanego polskiego historyka, który poświęcił się studiom nad działalnością wielkiego astronoma, wynika, że na świecie jest 30 oryginalnych dokumentów pisanych ręką Kopernika. Dziesięć z nich znajduje się w Olsztynie, pozostałe w szwedzkiej Uppsali, Krakowie i Gdańsku. Dziewięć oryginalnych dokumentów napisanych przez Mikołaja Kopernika po raz pierwszy i tylko na jeden dzień zostało wystawionych na widok publiczny w Archiwum Archidiecezjalnym w Olsztynie. Astronom miał ładny charakter pisma i nie zmieniał go przez lata. Dokumenty dotyczą w większości spraw administracyjnych, głównie sporów, które w XVI wieku prowadziła Kapituła Warmińska. Kopernik był tu kanclerzem i prowadził jej księgi. Na trzech dokumentach jest oryginalny podpis astronoma: Nicolaus Coppernic. Jeszcze przed II wojną światową trwała dyskusja, jak należy pisać nazwisko. Wygrała opcja, by je spolszczyć." - Tekst z Gazety Wyborczej z 19 stycznia 2006.

Źródło: http://pl.wikipedia....wości_Kopernika

Prosiłbym o wyrażanie swojego zdania, i naprawdę rzetelne komentarze, bo dla mnie ta sprawa jest ważna, proszę o nie pisanie komentarzy typu: „czy to takie ważne, etc.”


Wg mnie najbardziej dla mnie przemawiającym faktem, że był Polakiem jest fakt, że bronił Polskę przed Krzyżakami, sam był księdzem, więc był religijny, dodatkowo gdyby był Niemcem, to chyba by nie bronił Polaków przed Niemcami?, Nawet jeśli był ‘z pochodzenia Niemcem” – mówił po niemiecki, itp. To z wyboru był z pewnością Polakiem i po polsku również mówił, tak jak o Stefanie Batorym mówi się że jest słynnym Polakiem, a nie Węgrem.

Naprawdę proszę o jakieś merytoryczne komentarze w tej sprawie, tym bardziej, że w liście najsłynniejszych Niemców Kopernik zajmuje wysoką lokatę (jeśli ktoś ma ten link proszę zamieścić).

#2 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:35

Kopernik był niemcem! bez dwóch zdań! ale był równiez obywatelem RP, a by byc obywatelem rp nie trzeba było/byc polakiem!

Twierdzenie ze byl polakiem to hipokryzja!

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-07 12:36:20

#3 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:40

Jakie masz na to dowody? to że pisał po niemiecku?, albo że jego wujek miał niemieckojęzyczne nazwisko? to wystarcza? czemu tak upierasz się przy tm, że był Niemcem>? napisz merytorycznie

#4 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:50

bo dla mnie nie ma znaczenie jego narodowośc! akceptuje to ze byl niemcem! Wazne jest ze byl obywatelem rp! RP byla roznorodna etnicznie!

#5 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:57

zauważyłem, że wikipedie germańskie typu duńska, niemiecka, i inne nie podają narodowości, a wikipedie nie-germańskie (np. bośniacy, czesi) jednym głosem mówią, że Kopernik był Polakiem!

zauważyłem, że wikipedie germańskie typu duńska, niemiecka, i inne nie podają narodowości, a wikipedie nie-germańskie (np. Bośniacy, Czesi) jednym głosem mówią, że Kopernik był Polakiem!

Mówisz, że hipokryzją jest nazywanie go Polakiem, ale hipokryzją nie była jego walka z Niemcami!

#6 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5142 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 12:59

chętnych do przywłaszczania zarówno sukcesów jak i wielkich ludzi jak świat światem było wielu...
Skoro przez wieki uznawano Kopernika za Polaka to dlaczego teraz ma się to kwestionować? Chętnie by się pewnie cały splendor przywłaszczyło
Nawet jeśli miał również korzenie niemieckie, to nie zmienia faktu, że mieszkał w Polsce i był uznawany za Polaka. Wiele jest rodzin z zagmatwaną genealogią i od nich i ich współczesnych zależy za kogo są uważani.

A tak poza tym to Kopernik była kobietą

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#7 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:06

http://www.google.co...=utf-8&oe=utf-8

Proszę klikać można poczytać co o Koperniku i jego pochodzeniu sądzą Niemcy, jeśli ktoś ma czas proszę wklejać teksty przetłumaczone na sucho przy użyciu translatorów do tego tematu

Masz rację kolego, że po co nagle kwestionować oczywistość, dlatego wpienia mnie jak ta blond prezenterka mówi na Vivie, że Kopernik był Niemcem!, Widać, że ciągle najeżdża na Polskę i swoje antypatie przelewa na TV i do światopoglądu młodego Polaka, czegoś takiego nie mogę tolerować, niech ta blondi takie komentarze schowa dla siebie!
#8 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:12

no i pani ma racje. Jak kogoś lubimy to na sile z niego polaka robimy. Jak jest be to uznajemy za zyda pod zmienionym nazwiskiem - słowem bucówa.

#9 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:53

tak wogole to moze jakas ankieta z tzrenma polami do wyboru?
Niemiec
Polak
Trudnookreślic

?

#10 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:00

4 punkt w ankiecie: wsio jedno

#11 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:03

U niektórych daje się zauważyć tendencję odwrotną, tzn. jeśli mamy jakąś wybitną postać, to na pewno ona nie mogła być Polakiem (no bo przecież my taki beznadziejny naród jesteśmy) i oczywiście na odwrót

Zastanawiam się, kiedy Polacy nabiorą zdrowego poczucia własnej wartości.
Inne narody z tym problemu nie mają, może czas się zacząc od nich uczyć?#12 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:06

U niektórych daje się zauważyć tendencję odwrotną, tzn. jeśli mamy jakąś wybitną postać, to na pewno ona nie mogła być Polakiem (no bo przecież my taki beznadziejny naród jesteśmy) i oczywiście na odwrót

Mamy wielu wybitnych polaków Stanisława Lema (w polsce niedoceniany), Skłodowską, Chopina etc etc. Ale Kopernik to niemioec i tyle.

#13 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:11

sam jesteś niemioec i tyle

#14 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:13

Jam Lach z dziada pradziada w grodzie warsa i sawy od niezliczysz ilu pokoleń wstecz mieszkający w Księstwie Mazowieckim

#15 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5142 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 14:20

a jom już myślał, że niemiec

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#16 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:28

jakitam niemiec! Zydomason i łzeelita tylko!

#17 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5142 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 14:50

a mówiłeś żeś Lach

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#18 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:57

my zydomasoni zawsze kłamiemy

#19 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5142 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 15:07

no to wszystko teraz jasne

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#20 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:07

Widze, że szkoda było taki temat pisać, wyraziłeś swój pogląd na ten temat, a dodatkowo siejesz burdel w temacie, w praktyce niwelując wysiłek by ten temat się rozwinął i wpychasz go to wora typu: "Ziemia wcale nie jest okrągła!".

#21 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5142 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 15:08

Sie prosimy o wybaczenie, już będziemy grzeczni

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#22 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:16

Przytocz dobre argumenty lub wklej długie txty

to skutecznie odstraszy osoby zagladające do topicu w chęci rozerwania się

#23 Mim17

Mim17

  1

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:17

czy kopernik byl niemcem ?? buahahaha lol ja slyszalem ze pedzi bimber w podziemiach na ksiezycu (wiec jest kosmita) ale mam beke z was :D

#24 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:20

tia. to napisz czemu uwazasz takj anie inaczej - to nie jest spiskowa teoria dziejów ale znany fakt.

#25 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:28

Biorąc pod uwagę charakter forum proponuję zamiast dywagować, zorganizować pilnie mały seansik spirytystyczny co by głównego zainteresowanego przepytać na tę okoliczność

#26 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 16:05#27 ewka777

ewka777

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 17:51

Koper dlaczego pozwoliles aby zaspamowali ci temat?

Kopernik byl Polakiem, bo bronil Korony polskiej.

#28 ely03

ely03

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 33 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 19:52

Wit Stwosz np był Niemcem dłubiącym sobie w drewnie lipowym i kamieniu marmurowym w Polszy ale mr Kopernik to już insza sprawka,jego hemoglobina miała styczność z germańską pychą i butą ale był ci on poddanym króla Lachów i przede Niemcyma bronił kraja naszego-toż ci on nasz! Polacek jedyn:)

#29 Kaine

Kaine

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 22:23

jeden z najgenialniejszych niemców/w wieku 23 lat został profesorem/Fryderyk Nietzsche wymienia Kopernika jako polskiego astronoma/wielkiego człowieka/,co śmieszne/i zastanawiające/ w tym samym rzędzie stawia innego geniusza Boskovicha, jako Polaka,Włocha o chorwackich korzeniach.
zresztą Nietzsche sam również dopatrzył się u siebie polskości.


#30 OS.Skriner

OS.Skriner

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1025 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 22:33

Kopernik była kobietą

a na serio wg. mnie był Polakiem

#31 kwasmisia

kwasmisia

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 22:55

Cytat z: Daniken Erich "Czy się myliłem"
...dopóki genialny astronom Mikołaj Kopernik (1474-1543) z Torunia w Prusach Wschodnich....
Jeżeli w Prusach to był Prusakiem


#32 Smolir

Smolir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 309 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 23:04

nie ma co dyskutowac i to z bardzo prostego powodu w XVI wieku nie było narodowości. narodzily sie one dopiero w polowie XIX wieku dzięki nacjonalizmowi.

#33 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 10:53

...niedokońca, ale jednak Kopernik jak i wielu inny niemców z tej części kraju był poddanym króla. w dodatku mieszkał i był obywatrelem RP. Ale był Niemcem, nikt mu nie powinien perfidnie odbiera prawa do bycia niemcem!

to tak jak nazwac steffen mollera polakiem z tym ze on w bonusie posługuje się płynnie polskim

#34 xami

xami

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 36 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 11:21

tak jak Władysław Jagiełło, Stefan Batory itd

Kopernik opowiadał się po stronie Korony Polskiej, przciwstawial sie najazdom krzyżackim.
Matka byla pochodzenia niemieckiego. Ojciec Polak/Niemiec
Encyklopedia Britannica podaje - Kopernik był polskim astronom
http://www.britannica.com/eb/article-9105759/Nicolaus-Copernicus


Kim był oficer wojska polskiego, pochodzenia niemieckiego, który przesiedział całą II wojnę światową w oflagu mimo ciągłych nacisków Niemców aby wstąpił do armii niemieckiej?
Był Niemcem, czuł się Polakiem, był zawodowym żołnierzem#35 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 12:46

o właśnie dobrz e ksami zwrocila uwage na postac wladka jagielly(wladek ze chrztu, jagiello prawdziwe imię) pochodzil z dynastii giedymińskiej, byl męzem krola polskip[krolowej]a pozniej sam byl krolem, byl litwinem, i swietnym symbolem tego ze istnieja porozumienia ponad podzialami

#36 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 14:54

Skąd wiesz, że Kopernik czuł się Niemcem? w tamtych czasach nie było podobno narodowości, z drugiej strony nie wystarczy być Niemcem, tylko dla tego że się urodziło Niemcem i ma rodziców Niemców, czy mówi po niemiecku, Klose urodził się jako Polak 100% - do 8mego roku życia mieszkał w Polsce, ale wyjechał poddał się totalnej germanizacji, i odmawia udzielania wywiadów po polsku, czy to jest juz Niemiec polskiego pochodzenia, czy Polak niemieckiego pochodzenia?

Ale ja nadal upieram się że był Kopernik Polakiem z krwi i kości, i z wyboru

Tak samo ja nie stanę się tylko dlatego chorwatek, że tak chcę, albo czuję za czuciem muszą iść czyny i inne rzeczy

#37 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:00

Smolir: SOG

#38 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:01

klosse czy podolski to zniemczony polak i tyle.

a w tamtym okresie jak i teraz narodowości istniały jak najbardziej - moze zachowam się jak ty i zapytam jakie są argumenty za tym iż był polakiem hę koper?

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-08 15:03:48

#39 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:06

Zniemczony polak? zniemczonym Polakiem są powiedzmy miejmy nadzieję, Ci którzy w przyszłości zagrają dla polski - Michał Delura czy Tyrała, czują się Polakami, chcą mówić po polsku, natomiast Klose to Niemiec! i tyle, trzeba było widzieć jak darł ryja na każdym meczu podczas niemieckiego hymnu! Zgadza się to Niemiec z polskim rodowodem!

Natomiast Kopernik - nie ma żadnych dowodów że jego ojciec był Niemcem, w sumie nazwisko ma Polskie, bronił Polski, przed najeźdzcą w postaci domniemanych rodaków, był wybitny studiował na całym świecie, czemu nie wyjechał gdzieś w ****u, skoro był Niemcem, tak się zadiedział w Polsce? Aż tak ukochał ten "Niemiec" polskiego króla? Czemu uważasz za pewne, że był Niemcem skoro nie ma jednoznaczynych dowodów? a skoro tak to wg zasady "domniemania niewinności" należy go uznać za Polaka i basta!

#40 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:19

Natomiast Kopernik - nie ma żadnych dowodów że jego ojciec był Niemcem,[czyli na to ze lachem tez nie] w sumie nazwisko ma Polskie[ni tu końcówki -ski ani -icz, ani polskiego slowa, koppernick brzmi niemiecko jak juz mam y się bawic w rozliczanie ludzi z nazwisk, co zadko jest wlasciwe. ponadto podpisywal sie copernivs, po lacinie] , bronił Polski, przed najeźdzcą w postaci domniemanych rodaków był po stronie rzeczypospolitej jako prawowity obywatel, a z tymi rodakami... niemcy i te ich male panstewka byly bardzo roznorodne, był wybitny studiował na całym świecie, czemu nie wyjechał gdzieś w ****u, skoro był Niemcem, tak się zadiedział w Polsce? Aż tak ukochał ten "Niemiec" polskiego króla? Czemu uważasz za pewne, że był Niemcem skoro nie ma jednoznaczynych dowodów? a skoro tak to wg zasady "domniemania niewinności" należy go uznać za Polaka i basta! w CZASACH KIEDY ZYL KOPERNIK RP BYLA POTEGA. i nie bylo sensu nigdzie wyjezdzac, tu mial chleb i dobre warunki do pracy, a po co mieliby go dzies za granica przysmazyc na stosie za herezje? swegfo czasu rp byla bardzo tolerancyjna,m bardziej niz reszta swiata przynajmniej.

#41 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:22

okej zapytam się Ciebie jaki jest twój osobisty stosunek do Republiki Federalnej Niemiec?

#42 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:32

w tej chwili jest to dla mnie kraj z którym graniczymy i którego śląsk, pommeranie i częśc prus dostaliśmy od ZSRR. Czyli tak jakby zabraliśmy im kawałek państwa. Uwaźżam ze duo ciekawsze od niemiec są kraje wschodu, dawne ziemie rzeczypospolitej. Niemcy ani mnie ziębią ani grzeją.

Nie wiem dlaczego nie m,ozesz zrozumiec ze ja jako obywatel rp jestem dumny z kopernika, ale nie spolszczam go na sile

#43 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 15:55

Nie wiem czy ta polemika ma sens, bo wiele przecież zależy od definicji narodowości, którą przyjmiemy. Co właściwie decyduje o przynalezności narodowej - geny, miejsce pobytu, czyny, a może własne przekonania? Można spierać się w nieskończoność.

Myślę, że sam Kopernik czułby się Polakiem, a nie nie Niemcem i przy tym pozostańmy A próby zniemczania go na siłę kojarzą mi się niemiło z hitlerowską okupacją i ichnią propagandą.
#44 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:03

Ech niechciałem cytowac po raz kolejny...ale nie obejdzie się:
Nie wiem czy ta polemika ma sens, bo wiele przecież zależy od definicji narodowości, którą przyjmiemy. Co właściwie decyduje o przynalezności narodowej - geny, miejsce pobytu, czyny, a może własne przekonania? Można spierać się w nieskończoność. To jest synteza tych cech! Najlepiej by było spytac samego Kopernika!

Myślę, że sam Kopernik czułby się Polakiem, a nie nie Niemcem i przy tym pozostańmy A próby zniemczania go na siłę kojarzą mi się niemiło z hitlerowską okupacją i ichnią propagandą.
Bzdura. to znaczy ze jagiełło czuł się polakiem? Że np. Jan III waza czuł się polakiem?!

W tym okresie było w rp najwięcej rusinów, potem polaków, litwinów, a zaraz za nimi niemców, żydów i tatarów & pare innych narodowości.

Kopernik to ze mowił po niemiecku i ze byl niemcem uznawał za naturalne. jak i liczne grono jego rodaków. Kopernik nie musiał czu się polakiem - bo państwo nie miało charakteru Narodowego.

argumkent o zniemczaniu go na siłe i III rzeszy uważam za wyjęty rodem z ust Leszka Bubla czy rydzyka.

Kopernik był jednym z najwybitniejszych synów Rzeczypospolitej!

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-08 16:10:38

#45 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:26

Wrrrr....Po pierwsze, Kopernik urodził się parę wieków przed powstaniem pańśtw narodowych w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Zapewne sam czuł się przede wszystkim obywatelem Torunia, Warmii, itd. Nie sposób dowieść, że był CZYSTYM Polakiem, ale tym bardziej, że był Niemcem. Porównywanie go do królów obcej krwi jest zupełnie chybione, gdyż w odróżnieniu od nich urodził się na terenie Polski, a na ówczesnych terenach niemieckich nigdy nie mieszkał. Nawet nie nosił niemieckiego imienia, drobiazg, ale jednak. O walce przeciwko jego niby pobramtymcom już była mowa.

Równie dobrze mozemy weryfikować po kolei wszystkich sławnych Niemców, Francuzów, Amerykanów, itd. Pewnie narodowość wielu z nich można by spokojnie podważyć.

Do argumentu o bublach/rydzykach nie mogę się ustosunkowac, ponieważ (najwyraxniej w przeciwieństiwe do Ciebie) nie śledzę myśli polityczno - społecznej tych panów

#46 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:30

nie nosił niemeickiego imienia Nie żeń mi wydry na bałach!

U nas to mikołaj kopernik, gdzier indziej Nicolaus Copernick,

na zasadzie george washington i jerzy waszyngton. Jerzy waszyngton nosił
polskie imię?
Zastanów się nad takimi sądami.


Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-08 16:31:17

#47 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:42

Miałam akurat na myśli "oryginalne" imię Kopernika, Nicolaus typowo niemieckim imieniem chyba nie jest, prawda? I pisałam,że to drobiazg, ale gdyby jego starzy chcieli podkreślić swą "niemieckość" to mogli dzieciaka Hans nazwać na przykład.

#48 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:45

...zobacz w polsce nie mamy samych ziemowitów świętopełków i bożydarów, dużo jest imion hebrajskich np dawid, rzymskich np moje, pochodzenia niemieckiego np henryk robert itd.

#49 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:56

Wykręcasz kota ogonem, ale mniejsza z tym. Mogli wybrac imiona germańskie dla swoich dzieci, nie wybrali ich. Moze to świadczyć o tym, że nie czuli się za bardzo niemiecko... albo, że po prostu takie im się imiona podobały

Moim zdaniem w odniesieniu do czasów, kiedy nie istniało państwo narodowe, kluczowa jest przynależność "polityczna", w tym wypadku wierność królowi polskiemu.

#50 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 16:59

wierność królowi polskiemu.

wiernośc królowi Korony i WKL, ale nie królowi polskiemu.

Obczaj taką sytuację Zygmunt III Waza - Szwedzo szwedzki szwed na tronie polskim

Jego syn Władek IV WAZA wychowany w RP, miał już naszą słowiańską mentalnoś i upodobania - spolszczyl sie.

#51 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 17:08

Dobrze, skoro jesteś tak drobiazgowy... wierność Koronie, postepowanie zgodne z jej interesem, itd. W każdym razie jest to w biografii Kopernika nie do podważenia.

Zmieniony przez - searme w dniu 2006-11-08 17:08:48

#52 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 17:10

a i ja tego niepodwazam. uwazam poprostu ze kazdy ma prawo byc tym kim jest, i bycie niemcem nie jest to zadną ujmą!


Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-08 17:11:58

#53 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 17:16

Ale nie możesz rozstrzygać za nich, a jednak wciaż próbujesz

Nie da się jednoznacznie przesądzić o narodowości Kopernika. On sam był na pewno silnie związany z Toruniem więc najlepiej byłoby go nazwać Toruńczykiem, koniec kropka. Jednak jeśli upieramy się przy sporze polsko - niemieckim, to silniejsze argumenty są po naszej stronie.

#54 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 17:19

nie no własnie nie. on był nasz... ale nie był polakiem.

#55 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 17:27

ale niemcem też nie był

#56 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 18:13

był "naszym niemcem" - brzmi to głupio ale tak bym to określił.

#57 Smolir

Smolir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 309 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 20:45

w tej dyskusji mozna pisac co najwyzej ze byl poddanym Króla polskiego a nie niemcem czy polakiem. Prawda jest taka iż Kopernik był poddanym Króla Rzeczypospolitej, i w tamtym czasie w Polsce było mnóstwo niemców szkotów anglików prusaków którzy pracowali umierali mieli rózne wyznania wladali róznym jezykami ale byli wszyscy poddanymi danego króla i to byl wyznacznik. gdybyscie sie spytali tzw prawdziwego polaka z XVI wieku kim on jest to by wam powiedzila ze tutejszy albo katolik albo mazur ale nie ze polak

#58 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 01:07

Wikipedia francuska podaje że Skłodowska jest fransucką z korzeniami polskimi, gdyby brac kryteria jakimi oceniamy przynależność Kopernika dla Niemiec (zwolennicy tej teorii) to jak można tak po chamsku uważać, że Curie była francuską?

- bo się chajtnęła z żabojadem
- bo wyjechała dość późno do Francji (nie z miłości do niej a z musu)
- bo nie była poddaną francuzów
- bo była Polką
- bo z dziada pradziada była Polką
- bo odstała dwa noble pracując na francuskim sprzęcie

no i wychodzi Francuzom, że to Francuska!

No dajmy spokój, chyba my Polacy mamy większe prawa upierać się że Kopernik to Polak, niż to że Skłodowska była Francuską, niektórzy twierdzą, że była fajną dupą.

#59 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 01:17

Kopernik to stary piernik

#60 ewka777

ewka777

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 02:02

nono .... co za blyskotliwy coment

#61 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 02:06

A Białorusini uważają Kościuszkę za Białorusina, a tak naprawdę nie mógł być jednocześnie Polakiem i Białorusinem, oczywiste nie?

No, tak! Przypadek Kościszuki - Białorusinopolaka to klasyczna powtórka z historii Kopernika Niemiecopolaka

Polska władała Białorusią (B. była jej częścią), wielu Polaków z krwi i kości zamieszkiwało Białoruś, jak i również wielu Białorusinów mieszkało w Białorusi, faktem jest że Kościuszko urodził się na terenach obecnej Białorusi, dowodził powstaniem, nie tylko Polaków, ale narodów mieszkających na terenie RP przed jażmem Rusków, czyli Polacy, Białorusini i Ukraińcy za pan brat - razem! Dzisiaj Białoruś ma Polską historię, wspomina Kościuszkę jako bohatera narodowego, podczas demonstracji przeciwko Łukaszence.

No i kto ma rację? Polacy uważając, że Kośćuszko był Polakiem? (-mówił po polsku, mieszkał na Białorusi, urodził się na Białorusi i z Białorusinami wchodził w interakcję)

Czy Białorusini, uważając ze był Białorusinem? (*walczył o wolność Białorusinów, urodził się na Białorusi, był wierny Polsce, ale tylko dlatego, że nie istniała jeszcze świadomość narodowa Białorusinów, a Białoruś jako państwo nie istniała)

Kim więc był Kościuszko?

Wg mnie nie mógł być jednocześnie Polakiem i Białorusinem z naukowego, obecnego punktu widzenia, to nie możliwe, ale czy z historycznego punktu widzenia mógł być jednocześnie Polakiem i Białorusinem? Mieszko I nie był Polakiem, bo Polaków jeszcze wtedy nie było, a za Polaka się go uważa.

#62 Rigel

Rigel

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 231 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 07:53

Jeśli Kopernik był Niemcem, to w takim razie np. Napoleon był Genueńczykiem, bo Francja przejęła za długi Korsykę od Genui zaledwie rok przed jego urodzeniem, a oboje jego rodzice byli Genueńczykami. A to, że urodził się już na terytorium Francji nie ma w takim razie żadnego znaczenia, tak samo, jak nie ma znaczenia to, że Kopernik urodził się na terenie Polski.
A Mickiewicz był Litwinem...

Zmieniony przez - Rigel w dniu 2006-11-09 08:20:52

#63 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 11:05

Maria skłodowska Curie - czy była fajną dupą... no nie wiem ale była Bardzo mądrym człowiekiem i wielką postacią nauki - a ze wyjechała do francji - pod zaborami by jej się gorzej pracowało niz na zachodzie większa swoboda dlatego wyjechala No a była Polką.

CO do kościuszki... sprawa nie jest tak oczywista.

Białorusini mieli przechlapane non stop. Kiedy było wielkie księstwo kijowskie - mieli luz, sami rusini. natomiast kiedy nastała ekspansja Litwy równiez na tereny bialorusi stracili swoją niezależnośc... częsciowo. Jako ze z litwinami bylismy w jednej bandzie to tez się troche przyczyniliśmy do teego że zgubili nieco swą swiadomośc narodową. Później Białoruś dostała się pod jurysdykcje rosji[potem krótki epizod z ii rp] następnie zssr i czasy obecne. Państewko ewidentnie totalitarne, u władzy dyktator... godło mają w spadku po swoim czlonkostwie w zsrr. Najgorszą tragedią jest oprócz barw narodowych to ze język białoruski zanika, łukaszenka mówi miszmaszem ruskiego i białoruskiego - publicznie równiez

Gdyby rus biaŁA Była wolna za godło uznała by pogoń wzorowaną na litewskiej, bo przeceiż pod jurysdykcją litwy byla przez bardzo długi okres. Flaga bialo czerwona - od barw herbowych. Litwini mieli również białoczerwoną flage ale aby się od nas odróznic opracowali trójbarwna i dorobili ideologię.

meritum czy kościuszko to białorusiń? są dwie odpowiedzi:
wielu białorusinów tracilo identyfikacje z własną narodowością[przykład w IIrp na terenach podlasia, województwa nowogrodzkiego w ankiecie 30 % zaznaczylo narodowosc tutejszy] I w efekcie z Rusina robił się Lach. Ponadta wielu polaków mieszkało na tych ziemiach Mickiewicz w swoich dziełach opisuje wspaniałośc litwy mając na myśli m.in ruś białą (pod jurysdykcją litwy)

no i co wg. niektórych źrodeł Kostiusko z czasem zmienił nazwisko na kościuszko, a ze czuł się lachem - w efekcie działał na naszą korzyśc

Druga wersja zalkłada ze to polak z kresów jakich wiele.

Osobiście nie opowiadam się za zadną bo byliśmy strasznie pomieszani i ewidentnie jesteśmy z sobą związani mentalnie i kulturowo i szkoda tworzyc podzialy.
Wszak szlachta rusińska najliczniejsza po polskiej była! Dłatego nazwa RP obojga narodów odnosi się raczej do podziału terytorialnego na koronę i WKL


Pozostaje mi zadac pytanie koperowi:


[u]W jakim celu zapytałeś mnie o moj stosunewk do rfn?[/u]

EDIT: CO ZA GŁUPOTA MICKIZEWICZ BYŁ POLAKIEM MIESZKAJĄCYM NA LITWIE MIAŁ JAKIEŚ KONEKSJE RODZINNE Z RUSINAMI - już końcówka icz MOWI WYRAZNIE ZE BYL TO LACH mieszkający na tych ziemiachZmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-09 11:07:55

#64 Rigel

Rigel

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 231 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 11:16

Gracjan, to o Mickiewiczu to była ironia Skoro Niemcy chcą przyznawać się do Kopernika, to i Litwini mogliby rościć sobie jakieś pretensje do Mickiewicza. W końcu pisał: "Litwo, Ojczyzno moja..."

#65 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 11:19

...pisane po polsku. zasygnalizuj ironie odpowiednim emoticonem

#66 Rigel

Rigel

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 231 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 11:37

fakt, o emotkach zapomniałem

#67 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 11:57#68 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 12:07

Maria skłodowska Curie - czy była fajną dupą... no nie wiem

rozwaliłeś mie tym

#69 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 12:28

widziałe ś jej foty? urzekająca nie była

#70 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 11 listopad 2006 - 18:26

Wybacz, ale wg mnie jesteś proniemiecki, tak jak ja antyniemiecki, i może dlatego się różnimy co do Kopernika

#71 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 13:56

chyba masz nierówno pod sufitem. nie wyrokuj pochopnie bo mozesz powiedziec cos co nie ma zwiazku z prawda, i cie skompromituj

Pro... & Anty...

pro niemiecki...
pro prawdzie - nie popelniaj bledow innych. Ech...

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-12 13:57:41

#72 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 14:50

Powiedzmy, że darzysz dużą sympatią Niemców, chyba dobrze czuję?

#73 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 15:02

Nie darze niemców zadną wielką sympatią. Są mi obojetni, ale nie widze zadnego powodu by nie traktować ich sprawiedliwie. Kazdy naród miał swoje plus i minusy ot i wszsystko.

Mówiąc ze kopernik był niemcem, wyrazam moją akceptacje dla jego narodowości i to ze nie bede go spolszczał[tak samo jak nie bede robił z skłodowskiej francuzki] na siłe.

kazdy jest kim jest i powinniśmy to akceptować.

inna kwestia:
To ze chlastalismy sie podczas II wojny swiatowej o kopernika to zupełnie inna sprawa. I jezeli bedziemy Go na siłe spolszczac to wykażemy zachowanie podobne do faszystowskich niemiec które również z wysiłkiem o niego zabiegały, acz bezprawnie poniewaz on byl z RP. Z RP nie oznacza ze był Polakiem.

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-12 15:04:24

#74 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 16 listopad 2006 - 10:43

Np. taka Emilia Plater była rdzenną Liwowianką (http://pl.wikipedia.org/wiki/Liwowie), tak przynajmniej podaje ang. wikipedia, nie zmienia to faktu, że jako obywatelka RP, spolonizowana, walczyła o obronę Litwo-Polski przed Rosją, wszyscy w Polsce i na Świecie uważają ją za Polkę, Liwowianie oznaczałoby, że raczej była Łotyszką, jednak to były czasy inne i została Polską, ewentualnie Litewską bohaterką, podobnie Kopernik, jeśli w owych czasach ludzie nie znali pojęcia "narodowość", osadzano cudzoziemców na tronach innych państw, itp. jeśli nawet miał rodowód niemiecki Kopernik, to wg mnie czuł się Polakiem, w sensie tego, że ów Kraj był jego domem, a nie Niemcy, tak mi się wydaje, nie jest to spolszczanie ale uznanie go za Polaka bezspornie, trudno, aby w galeri sław Polskich nie było Stefana Batorego, nawet jeśli był..... Węgrem, bo historycznie na pewno był "Polakiem", tak samo Kopernik "Polakiem", mimo pewnych kontrowersji Kopernik będzie Polakiem, tak jak Mickiewicz nie będzie Litwinem, chociaż Litwini jak najbardziej mają prawo uważać go za ziomala.

#75 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 16 listopad 2006 - 10:53

Pomorze raz było niemieckie, raz polskie. Jak było polskie to i tak mieszkali tam w 50% niemcy druga rzecz, narodowośc w tym okresie jak najbardziej istniała, Przeczytaj cos na ten temat, cos osadzonego w tych realiach... moze jakies txty zrodlowe - I zostaw kopernika w spokoju!!

#76 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 16 listopad 2006 - 10:59

Trudno, jeśli Polacy uważają że był Niemcem, dobrze, że Czesi, Bośniacy, Rumuni i większość na świecie myśli, że był Polakiem i o to chyba chodzi (przynajmniej mi, chociaż i tak twierdzę, że był 100% Polski, nie-szfabski ziom).

#77 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 16 listopad 2006 - 11:18

no to beznadzieja, ze ludzie kierują sie tym co im narzucili inni, i nie znaja historii. tak twierdze ja w 100% Obywatel Rzeczypospolitej z niegdyś autonomicznego mazowsza

#78 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 18 listopad 2006 - 15:24

Kpernik brał robił plany obrony polskich warowni na Warmii i okolicach przed szwabskim najeźdzcą

#79 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 03:48

Witaj ziomu co tak jak ja nie lubisz szfabskich najeźdzców, a tak przy okazji podobno ten co wymyślił Esperanto był Polakiem?

#80 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 04:56ja bym powiedział, że Zamenhof był Polakiem, dokładniej polskim Żydem, ale to były takie czasy (zabory), kiedy i Niemcy i Ruscy mogliby się pogłócić o jego narodowość; w każdym razie mieszkał w W-wie stolicy Polski i mówił także po polsku (esperanto to taki włosko-polski wg mnie; niemieckiego jest tam mało)

Co do Niemców, moi przodkowie pochodzą z zachodniej Rzeszy Niemieckiej (przy granicy z Francją, z Lotaryngii); w międzyczasie zamieszkiwali polskie lenno - Kurlandię, ale od XVI/XVII wieku można spokojnie powiedzieć, że przynajmniej moja linia czuła się Polakami.

W trakcie okupacji w 1940 r. przyszedł ss-man do mieszkania pożydowskiego (zostali wypędzeni z dworku)i spytał się czy nie chcemy (znaczy moj rodzina, przodkowie) zostać Niemcami, i nie chodziło tutaj o volksdeutschów, a o prawdziwych, takich soczystych Niemców. Chodziło o to, że mieliśmy baronowsko-niemieckie nazwisko i tam jakoś moi przodkowie zasłużyli się nieraz temu krajowi.
Mój pradziadek odpowiedział, że urodził się Polakiem, jest Polakiem i zawsze będzie Polakiem.
ss-man wraz ze swoją ekipą uzbrojoną wyszedł, przy okazji salutując.
Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście :)

W każdym razie dobrze powiedziane, że nie przepadam za szwabskimi najeźdzcami, a zdaje mi się, że jeszcze wiele takowych najazdów może być, więc lepiej trzymać gardę.#81 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 06:02

Ty naprawdę sięgasz tak daleko w stecz? jeśli chodzi o swoich przodków? Ja znam jedynie "dane" dotyczące mojej prababki, która była Ukrainką i chroniła swego męża-Polaka przed wojskami UPA, też chciałbym pamiętać do 16 wieku kto był moim protoplastą.

#82 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 14:52

TRudno zrobic takie poszukiwania genealogiczne... i moze w nich byc mnostwo pomylek:-/ takze raczej nie sa one prawidlowe.

#83 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 19:29

U mnie mamy tradycję, że trzech członków rodu przetrzymuje wszystkie dane - reszta ma kopie itp.
Mam szczęscie, bo jednym z tych członkiem jest moja babcia.

Dane pewne dochodzą do XVII wieku, a pierwsze wzmianki już XII/XIII wieku :)

ale dobra, to co chciałem powiedzieć, to to, że wynalazca lampy naftowej, wydobycia i wogóle zastosowania ropy i jej przetworów był Polakiem :)

#84 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 11:30

to chyba kazdy wie, ale czy jest to jakiś rewolucyjny wynalazek? płynna świeczka. Rownocześnie ktoś inny tez to wymyslił i rozpropagował.

lampy oliwne na tej samej zasadzie działały już ho ho...

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-20 11:32:11

#85 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:09

dla mnie, dla Polaków, dla ludzkości rewolucyjny, tak jak żarówka
Ludzie nie musieli o zmierzchu już koniecznie chodzić do łóżka - wniosek - mniej w nim przebywali - wniosek - nie musieli sobie w nim już tak urozmaicać czasu - wniosek - koniec z rodzinami z kilkunastoma dziećmi

#86 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:11

wniosek dośc dyskusyjny o wątpliwym potwierdzeniu w historii:-/

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-20 16:12:33

#87 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:15

jak chcesz zobaczyć tą historię, popatrz chociażby na Chiny czy Argentynę

#88 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:18

co rozumiesz poprzez kraj srodka i państwo z ameryki pd?

#89 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:31

to że przeciętny obywatel (nie państwo w całości, bo Chiny mają np. elektrownie atomowe itd.) tamtych państw żyje na podobnym poziomie rozwoju gospodarczo-technicznego (z pogrubieniem gospodarczego)co My na począątku wieku, tylko, że poprzedniego

#90 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 16:32

oczywiście to nie jest ich negowanie, i tak poszli znacznie do przodu

#91 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 21 listopad 2006 - 21:33

Chcialbym znac przodkow z 12 wieku

#92 N Rohimmir

N Rohimmir

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 400 postów

Napisano 22 listopad 2006 - 00:03

Ech stawiasz mnie w trochę niekomfortowej sytuacji, dlatego powiem, że to nie jest dla mnie ani fajne ani złe tak po prostu jest, tak samo jak ktoś choćby nie zna własnych własnych rodziców.
Może dzięi temu mam po prostu bardziej z górki jesli chodzi o poszanowanie przodków, tradycję rodzinną, czy nie popełnianie tych samych błędów czy też różne rady życiowe :)

Ale powtórzę, dane super udekumentowane pochodzą od XVII w., wceśniej jest ich mniej tak jak i przekazów rodzinnych

Z konca XII w. mamy tylko parę dokumentów, zresztą w większości kopii, parę faktów z życia różnych miejscowości w których się w ten czy inny sposób zasłużyli, odlew starej pieczęci i herb z zatartymi dwoma rogami (zresztą chyba na tych dwóch zatartych rogach nie ma nic ciekawego).

No, ale temat jest o Koperniku, nie o mnie, więc milknę :)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development