Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kopernik - czy był Niemcem?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

Katalogi.pl

Katalogi.pl
 • Bywalec
Tekst alternatywny

#1 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:31

Mam nadzieję, że nie usuniecie z działu „zagadki ludzkości”. Ostatnio bardzo modne jest podawanie wiadomości, że jakoby nasz najbardziej wpływowy na losy świata Polak – Kopernik, był Niemcem, dużo na ten temat można poczytać na wikipedii, a oto cały tekst:

Kwestia narodowości Mikołaja Kopernika może budzić pewne kontrowersje. Jak w przypadku wielu innych uczonych o światowej sławie – za przykłady niech posłużą Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie – wiele osób chciałoby widzieć Mikołaja Kopernika jako członka ich grupy społecznej. W tym przypadku główny konflikt dotyczy niejasnego statusu narodowości Kopernika, a mianowicie, czy był on narodowości polskiej czy niemieckiej. Faktem jest, że Kopernik był poddanym króla polskiego i pełnił funkcje społeczne w administracji lokalnej Królestwa Polskiego. Warto także wiedzieć, że przez bycie np. narodowości żydowskiej czy kaszubskiej człowiek nie traci w żadnym sensie prawa do bycia Polakiem, a tym bardziej do bycia polskim uczonym, prawnikiem, pisarzem itp. Kwestia narodowości dotyczy bowiem pochodzenia rodowego, znane są przykłady osób o niepolskim pochodzeniu rodowym (narodowości) będacych Polakami oraz osób o polskiej narodowości nieuważających się za Polaków.

W sprawie narodowości Kopernika występują cztery zasadnicze stanowiska:
1 Argumenty przeciw przypisywaniu narodowości
2 Argumenty za narodowością polską
3 Argumenty za narodowością niemiecką
4 Argument leksykalny
5 OpinieArgumenty przeciw przypisywaniu narodowości

Pojęcie narodowości, tak jak rozumiemy je dzisiaj, powstało w XIX wieku. Za życia Kopernika najistotniejsza była przynależność stanowa i religijna, oraz podległość określonemu władcy.


Argumenty za narodowością polską
urodził się, mieszkał i pracował w Polsce (Warmia była inkorporowana w 1466). Polska nie była jednak państwem narodowym i na obszarach, na których mieszkał Kopernik, mieszkała zarówno ludność polska, jak też niemiecka, w ramach której wielu ludzi mogło opowiadać się za związkami z Koroną polską, a inni mogli uważać się za ludzi niezwiązanych z polskością w żaden sposób. Kopernik jasno i wielokrotnie opowiadał się po stronie Korony Polskiej.
był poddanym króla polskiego, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu
zarówno Kopernik jak i jego rodzina uczestniczyli w walkach z Krzyżakami po stronie Polski
współcześni mu astronomowie i uczeni, z którymi utrzymywał kontakty, zawsze określali go jako astronoma polskiego


Argumenty za narodowością niemiecką
Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. Ojciec pochodził z Krakowa, w którym mieszkała zarówno ludność polska jak i niemiecka. Nazwisko Kopernik może pochodzić od dolnoniemieckiego Kopper (miedź), co może sugerować niemieckie pochodzenie ojca. Z drugiej strony, nazwisko Kopernik zawiera polski przyrostek -nik.
Toruń był miastem, w którym przeważała ludność niemiecka, znajdował się on jednak na terenach Korony Polskiej, zaś jego mieszkańcy opowiedzieli się o takiej zależności, samodzielnie wypowiadając posłuszeństwo władzom krzyżackim.
Nie ma dowodów, że znał język polski – zachowały się jedynie jego pisma po łacinie i po niemiecku. Ale język polski nie był wtedy często używany w piśmie.
Podczas studiów w Bolonii zapisał się do wspólnoty studentów niemieckich. Jednak ze względu na brak korporacji polskiej czyniła tak większość studentów polskich.


Argument leksykalny

Przymiotnik "polski" niekoniecznie oznacza narodowość. Znamy królów polskich będących nie-Polakami, np. Henryk Walezy, Stefan Batory, August III Sas i wielu innych. Gall Anonim to polski kronikarz rodem prawdopodobnie z Wenecji. Historia dostarcza przykładów na istnienie "ziem polskich" ze skłonnością do przemieszczania się na mapie w rytm zawieruch dziejowych. Przymiotnik "polski" ma nieostre znaczenie.


Opinie
Międzynarodowa Unia Astronomiczna określa Kopernika jako polskiego astronoma
Encyklopedia Britannica podaje że Kopernik to polski astronom, sprawdź: [1]
Podręczniki astronomii, historii astronomii i inne od poziomu szkoły podstawowej aż do poziomu uniwersyteckiego stwierdzają, że Kopernik to polski astronom. Warto wiedzieć, że podręczniki zatwierdzane są przez Ministerstwo Edukacji po zaopiniowaniu przez osoby będące kompetentne w recenzowaniu w danej dziedzinie wiedzy.
Senat RP uchwalił, że Kopernik był Polakiem. Uzasadnienie tego ustalenia znajduje się tu.
" Z badań prof. Mariana Biskupa, znanego polskiego historyka, który poświęcił się studiom nad działalnością wielkiego astronoma, wynika, że na świecie jest 30 oryginalnych dokumentów pisanych ręką Kopernika. Dziesięć z nich znajduje się w Olsztynie, pozostałe w szwedzkiej Uppsali, Krakowie i Gdańsku. Dziewięć oryginalnych dokumentów napisanych przez Mikołaja Kopernika po raz pierwszy i tylko na jeden dzień zostało wystawionych na widok publiczny w Archiwum Archidiecezjalnym w Olsztynie. Astronom miał ładny charakter pisma i nie zmieniał go przez lata. Dokumenty dotyczą w większości spraw administracyjnych, głównie sporów, które w XVI wieku prowadziła Kapituła Warmińska. Kopernik był tu kanclerzem i prowadził jej księgi. Na trzech dokumentach jest oryginalny podpis astronoma: Nicolaus Coppernic. Jeszcze przed II wojną światową trwała dyskusja, jak należy pisać nazwisko. Wygrała opcja, by je spolszczyć." - Tekst z Gazety Wyborczej z 19 stycznia 2006.

Źródło: http://pl.wikipedia....wości_Kopernika

Prosiłbym o wyrażanie swojego zdania, i naprawdę rzetelne komentarze, bo dla mnie ta sprawa jest ważna, proszę o nie pisanie komentarzy typu: „czy to takie ważne, etc.”


Wg mnie najbardziej dla mnie przemawiającym faktem, że był Polakiem jest fakt, że bronił Polskę przed Krzyżakami, sam był księdzem, więc był religijny, dodatkowo gdyby był Niemcem, to chyba by nie bronił Polaków przed Niemcami?, Nawet jeśli był ‘z pochodzenia Niemcem” – mówił po niemiecki, itp. To z wyboru był z pewnością Polakiem i po polsku również mówił, tak jak o Stefanie Batorym mówi się że jest słynnym Polakiem, a nie Węgrem.

Naprawdę proszę o jakieś merytoryczne komentarze w tej sprawie, tym bardziej, że w liście najsłynniejszych Niemców Kopernik zajmuje wysoką lokatę (jeśli ktoś ma ten link proszę zamieścić).

#2 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:35

Kopernik był niemcem! bez dwóch zdań! ale był równiez obywatelem RP, a by byc obywatelem rp nie trzeba było/byc polakiem!

Twierdzenie ze byl polakiem to hipokryzja!

Zmieniony przez - Gracjan 87 w dniu 2006-11-07 12:36:20

#3 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:40

Jakie masz na to dowody? to że pisał po niemiecku?, albo że jego wujek miał niemieckojęzyczne nazwisko? to wystarcza? czemu tak upierasz się przy tm, że był Niemcem>? napisz merytorycznie

#4 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:50

bo dla mnie nie ma znaczenie jego narodowośc! akceptuje to ze byl niemcem! Wazne jest ze byl obywatelem rp! RP byla roznorodna etnicznie!

#5 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 12:57

zauważyłem, że wikipedie germańskie typu duńska, niemiecka, i inne nie podają narodowości, a wikipedie nie-germańskie (np. bośniacy, czesi) jednym głosem mówią, że Kopernik był Polakiem!

zauważyłem, że wikipedie germańskie typu duńska, niemiecka, i inne nie podają narodowości, a wikipedie nie-germańskie (np. Bośniacy, Czesi) jednym głosem mówią, że Kopernik był Polakiem!

Mówisz, że hipokryzją jest nazywanie go Polakiem, ale hipokryzją nie była jego walka z Niemcami!

#6 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4334 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 12:59

chętnych do przywłaszczania zarówno sukcesów jak i wielkich ludzi jak świat światem było wielu...
Skoro przez wieki uznawano Kopernika za Polaka to dlaczego teraz ma się to kwestionować? Chętnie by się pewnie cały splendor przywłaszczyło
Nawet jeśli miał również korzenie niemieckie, to nie zmienia faktu, że mieszkał w Polsce i był uznawany za Polaka. Wiele jest rodzin z zagmatwaną genealogią i od nich i ich współczesnych zależy za kogo są uważani.

A tak poza tym to Kopernik była kobietą

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#7 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:06

http://www.google.co...=utf-8&oe=utf-8

Proszę klikać można poczytać co o Koperniku i jego pochodzeniu sądzą Niemcy, jeśli ktoś ma czas proszę wklejać teksty przetłumaczone na sucho przy użyciu translatorów do tego tematu

Masz rację kolego, że po co nagle kwestionować oczywistość, dlatego wpienia mnie jak ta blond prezenterka mówi na Vivie, że Kopernik był Niemcem!, Widać, że ciągle najeżdża na Polskę i swoje antypatie przelewa na TV i do światopoglądu młodego Polaka, czegoś takiego nie mogę tolerować, niech ta blondi takie komentarze schowa dla siebie!
#8 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:12

no i pani ma racje. Jak kogoś lubimy to na sile z niego polaka robimy. Jak jest be to uznajemy za zyda pod zmienionym nazwiskiem - słowem bucówa.

#9 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 13:53

tak wogole to moze jakas ankieta z tzrenma polami do wyboru?
Niemiec
Polak
Trudnookreślic

?

#10 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:00

4 punkt w ankiecie: wsio jedno

#11 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:03

U niektórych daje się zauważyć tendencję odwrotną, tzn. jeśli mamy jakąś wybitną postać, to na pewno ona nie mogła być Polakiem (no bo przecież my taki beznadziejny naród jesteśmy) i oczywiście na odwrót

Zastanawiam się, kiedy Polacy nabiorą zdrowego poczucia własnej wartości.
Inne narody z tym problemu nie mają, może czas się zacząc od nich uczyć?#12 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:06

U niektórych daje się zauważyć tendencję odwrotną, tzn. jeśli mamy jakąś wybitną postać, to na pewno ona nie mogła być Polakiem (no bo przecież my taki beznadziejny naród jesteśmy) i oczywiście na odwrót

Mamy wielu wybitnych polaków Stanisława Lema (w polsce niedoceniany), Skłodowską, Chopina etc etc. Ale Kopernik to niemioec i tyle.

#13 Bes

Bes

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 994 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:11

sam jesteś niemioec i tyle

#14 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:13

Jam Lach z dziada pradziada w grodzie warsa i sawy od niezliczysz ilu pokoleń wstecz mieszkający w Księstwie Mazowieckim

#15 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4334 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 14:20

a jom już myślał, że niemiec

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#16 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:28

jakitam niemiec! Zydomason i łzeelita tylko!

#17 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4334 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 14:50

a mówiłeś żeś Lach

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#18 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 14:57

my zydomasoni zawsze kłamiemy

#19 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4334 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 15:07

no to wszystko teraz jasne

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#20 koper00000

koper00000

  1

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:07

Widze, że szkoda było taki temat pisać, wyraziłeś swój pogląd na ten temat, a dodatkowo siejesz burdel w temacie, w praktyce niwelując wysiłek by ten temat się rozwinął i wpychasz go to wora typu: "Ziemia wcale nie jest okrągła!".

#21 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4334 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 07 listopad 2006 - 15:08

Sie prosimy o wybaczenie, już będziemy grzeczni

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#22 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:16

Przytocz dobre argumenty lub wklej długie txty

to skutecznie odstraszy osoby zagladające do topicu w chęci rozerwania się

#23 Mim17

Mim17

  1

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:17

czy kopernik byl niemcem ?? buahahaha lol ja slyszalem ze pedzi bimber w podziemiach na ksiezycu (wiec jest kosmita) ale mam beke z was :D

#24 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:20

tia. to napisz czemu uwazasz takj anie inaczej - to nie jest spiskowa teoria dziejów ale znany fakt.

#25 searme

searme

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 196 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 15:28

Biorąc pod uwagę charakter forum proponuję zamiast dywagować, zorganizować pilnie mały seansik spirytystyczny co by głównego zainteresowanego przepytać na tę okoliczność

#26 Gracjan 87

Gracjan 87

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 32 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 16:05#27 ewka777

ewka777

  1

 • Members
 • Pip
 • 0 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 17:51

Koper dlaczego pozwoliles aby zaspamowali ci temat?

Kopernik byl Polakiem, bo bronil Korony polskiej.

#28 ely03

ely03

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 33 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 19:52

Wit Stwosz np był Niemcem dłubiącym sobie w drewnie lipowym i kamieniu marmurowym w Polszy ale mr Kopernik to już insza sprawka,jego hemoglobina miała styczność z germańską pychą i butą ale był ci on poddanym króla Lachów i przede Niemcyma bronił kraja naszego-toż ci on nasz! Polacek jedyn:)

#29 Kaine

Kaine

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 22:23

jeden z najgenialniejszych niemców/w wieku 23 lat został profesorem/Fryderyk Nietzsche wymienia Kopernika jako polskiego astronoma/wielkiego człowieka/,co śmieszne/i zastanawiające/ w tym samym rzędzie stawia innego geniusza Boskovicha, jako Polaka,Włocha o chorwackich korzeniach.
zresztą Nietzsche sam również dopatrzył się u siebie polskości.


#30 OS.Skriner

OS.Skriner

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1025 postów

Napisano 07 listopad 2006 - 22:33

Kopernik była kobietą

a na serio wg. mnie był PolakiemSimilar Topics Collapse

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Inne serwisy: IFD, BrandSpy