Skocz do zawartości
Zdjęcie

Cytaty "wielkich" ludzi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

Katalogi.pl

Katalogi.pl
 • Bywalec
Tekst alternatywny

#1 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 19 czerwiec 2010 - 06:56

http://pl.wikiquote....ki/Adolf_Hitler

* Austrię opuściłem w pierwszym rzędzie z powodów politycznych. Nie chciałem walczyć za habsburskie państwo.

* Dzisiaj jesteśmy zaledwie skałami w rzece, za kilka lat los może wznieść nas jako tamę, o którą zostanie rozbity główny strumień, po to tylko, aby popłynąć naprzód nowym korytem.

* Jakże nędzne są myśli ludzi małych.

* Jeżeli podzielimy ludzki gatunek na trzy kategorie: twórców, obrońców i niszczycieli – Aryjska Rasa może być uważana za reprezentującą tę pierwszą kategorię.
o Zobacz też: człowiek

* Jeżeli Żyd z pomocą swego marksistowskiego credo podbije narody świata, jego panowanie będzie końcem ludzkości, a nasza planeta, bezludna jak przed milionami lat, będzie pędzić w eterze. Odwieczna natura bezwzględnie karze tych, którzy; łamią jej prawa. To daje mi przekonanie, że działam w imieniu Wszechmogącego Stwórcy.

* Piękno mogą dostrzec jedynie stanowiący jego część.

* Postęp ludzkości jest podobny do wspinania się po drabinie nie mającej końca: człowiek nie może wyjść wyżej, dopóki nie pokona niższych stopni. Taką prowadzącą do celu, drogą musiał iść Aryjczyk, a nie tą istniejącą w marzeniach pacyfistów

* Szerokie masy ludu łatwiej ulegają wielkiemu kłamstwu niż małemu.
o Zobacz też: kłamstwo

* Tak jak nasi przodkowie nie otrzymali w darze od niebios ziemi, na której dzisiaj żyjemy, lecz musieli ją wywalczyć z narażeniem życia, tak też w przyszłości łaska żadnych narodów nie nada nam ani ziemi, ani życia. Uczyni to jedynie moc miecza zwycięstwa.

* Utrata czystości rasowej rujnuje szczęście narodu na zawsze

* Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.

Inne [edytuj]

* Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni... Dżyngis-Chan rzucił na śmierć miliony kobiet i dzieci świadomie i z lekkim sercem – historia widzi w nim tylko wielkiego założyciela państw. Obecnie tylko na wschodzie umieściłem oddziały SS Totenkopf, dając im rozkaz nieugiętego i bezlitosnego zabijania kobiet i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy, bo tylko tą drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową.*
o Opis: „Drugie Przemówienie”, na odprawie dowódców w Obersalzbergu, 22 sierpnia 1939. Istnieje wiele kontrowersji co do autentyczności przemówienia, z którego pochodzi cytat. Wielu Historyków twierdzi, że tamtego dnia Hitler miał tylko jedno przemówienie, a autentyczność Dokumentu Norymberskiego nr 798-PS, skąd pochodzi całość przemówienia, nie została nigdy potwierdzona.

* Być obywatelem swojego państwa, nawet jeśli jest się tylko zamiataczem ulic, musi być uważane za większy honor niż bycie królem w obcym kraju.
o Zobacz też: państwo, honor, król

* Najcięższym ciosem jaki kiedykolwiek spadł na ludzkość, było chrześcijaństwo. [...] Chrześcijaństwo to wynalazek chorych umysłów. Wojna skończy się któregoś dnia. Wtedy będę uważał, że końcowym zagadnieniem mojego życia stanie się rozwiązanie problemu religii.
o Źródło: Rozmowy przy stole
o Zobacz też: chrześcijaństwo, religia

* Co na przykład możemy powiedzieć o plakacie reklamującym nowe mydło, jeżeli przedstawia inne mydła jako dobre?

* Dajcie mi pięć lat, a nie poznacie Niemiec.
o Opis: w 1933 r.

* Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie.
o Zobacz też: kłamstwo

* Gdziekolwiek sięgnie nasz triumf, zawsze będzie jedynie punktem wyjścia do nowej walki.

* Gdybyśmy nie mieli paru profesorów, którzy wstawiali się za mną, byłoby ze mną źle.[...] Jeden z naszych profesorów [...] (König, u którego Hitler miał lekcje francuskiego – przypomnienie) był c. k. komisarzem do sprawdzania kotłów parowych [...] Podczas eksplozji odebrało mu mowę. Tak, że pewnych rzeczy nie mógł wymówić. Kiedyśmy przyszli do jego klasy, siedziałem całkiem z przodu. Zaczął odczytywać nazwiska. Kiedy doszło do mnie, patrzyłem na niego nie ruszając się. Oburzony kazał mi się wytłumaczyć. Nie nazywam się Itler, nazywam się Hitler, panie profesorze! Nie mógł wymówić H.
o Źródło: Wspomnienia Adolfa Hitlera z nocy z 8 na 9 stycznia 1942 roku.

*
o Jeśli niemiecki naród nie potrafi zwyciężyć, to powinien zginąć.
o Opis: w kwietniu 1945 r

* Jeżeli ta wojna jest przegrana, to nie jest moim zmartwieniem, że giną w niej ludzie. Nie uronię za nich jednej łzy, bo nie zasłużyli na nic lepszego.
o Zobacz też: wojna

* Mieszkańcy Europy stanowią na Świecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym „domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
o Adolf Hitler 7 marca 1936 przed Niemieckim Reichstagiem
o Zobacz też: Europa

* Mnie nie interesuje prawo, mnie interesuje sprawiedliwość.
o Opis: słowa wypowiedziane na zjeździe prawników niemieckich.

* Najlepszą formą obrony jest atak.

* Naszym zadaniem jest wychowanie człowieka, który będzie widział piękne i prawdziwie wspaniałe strony życia, który nie zamieni się przedwcześnie w ponurego zrzędę. Chcemy cieszyć się pełnią życia, trzymać się go i unikać wszystkiego, co według ludzkiej miary szkodzi bliźniemu. Jeśli teraz szkodzę Rosjanom, to tylko dlatego, że inaczej oni szkodziliby mi. Tak robi i dobry Bóg: rzuca nagle masy ludzi na ziemię i niech się każdy sam martwi o siebie. Jeden zabiera drugiemu, i koniec końców pewne jest tylko to, że zwycięża silniejszy. To zresztą najsensowniejszy układ, gdyby było odwrotnie, nic by nie powstało. Gdybyśmy nie przestrzegali praw natury, nakazujących korzystanie z prawa silniejszego, to pewnego dnia pożarłyby nas dzikie zwierzęta, potem owady pożarłyby dzikie zwierzęta, aż w końcu pozostałyby tylko mikroby.
o Źródło: Adolf Hitler, Rozmowy Przy Stole, str. 61, wyd. Charyzma 1996

* Obie królowe sztuki – architektura i muzyka nie mają żydostwu niczego do zawdzięczenia.
o Zobacz też: sztuka

* Pakt jest tak długo ważny, jak długo służy celowi.

* Pius XII? To jedyny człowiek, który mi się sprzeciwiał i nigdy nie był posłuszny.
o Źródło: Guido Knopp, Watykan. Władza papieży

* Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie... Polacy, według mojej opinii oraz na podstawie obserwacji i meldunków z Generalnej Guberni, są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem. Jest to najzdolniejszy naród w Europie, ponieważ żyją ciągle w niesłychanie trudnych warunkach politycznych, wyrobił w sobie wielki rozsądek życiowy, nigdzie niespotykany. Na podstawie ostatnich badań, prowadzonych przez Reichsrassenamt uczeni niemieccy doszli do przekonania, że Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo. Uczeni nasi doszli do wniosku, że połączenie niemieckiej systematyczności z polotem Polaków dałoby doskonałe wyniki.


* Ręka mi drży, ale serce nie.
o Opis: Adolf Hitler chorował na Parkinsona.

* Silny człowiek jest najsilniejszy gdy jest sam.
o Zobacz też: człowiek

* Sudety są moim ostatnim żądaniem terytorialnym w Europie.
o Źródło: przemówienie, 26 września 1938

* W obecnej godzinie czuję się zobowiązany wobec swojego sumienia do jeszcze jednego apelu do rozsądku Anglii. Uważam, że mogę to uczynić, ponieważ nie proszę o coś jako pokonany, lecz opowiadam się jako zwycięzca za rozsądkiem. Nie widzę powodu, który zmuszałby do kontynuowania tej walki. Żałuję ofiar, które będzie ona kosztować. Także mojemu własnemu narodowi chciałbym ich oszczędzić
o Opis: 19 lipca 1940 r.

* Wolałbym dać sobie wyrwać trzy lub cztery zdrowe zęby, niż przejść przez tą rozmowę raz jeszcze.
o Opis: w październiku 1940 r. o swojej dziewięciogodzinnej, bezowocnej rozmowie z generałem Franco na temat przystąpienia Hiszpanii do wojny.

* Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem.
o Źródło: Książki historyczne o II wojnie światowej
o Zobacz też: Polska

* Zostałem politykiem wbrew swojej woli. Polityka jest dla mnie tylko środkiem do celu. Są ludzie, którzy myślą że trudno mi będzie nie być tak aktywnym jak obecnie. Nie. Najpiękniejszym dniem mego życia będzie dzień, w którym wycofam się z życia politycznego i pozostawię za sobą wszystkie troski, plagi i kłopoty. Zrobię to, gdy tylko po zakończeniu wojny wykonam moje zadania polityczne.(...) Gdyby znalazł się ktoś inny, nigdy nie pakowałbym się w politykę, lecz został artystą lub filozofem. Troska o istnienie narodu zmusza mnie do tej działalności – kultura jest tylko tam, gdzie jest bezpieczeństwo życia.
o Adolf Hitler, Rozmowy przy stole

* Zwycięzcy nikt nie będzie się pytał, czy mówił prawdę.
o Zobacz też: prawda

* Żeby Stalin podziałał jeszcze dziesięć – piętnaście lat, toby Sowiety stały się najpotężniejszym państwem na świecie, potem mogłoby minąć 150,200, 300 lat – cud zdarza się raz! Że ogólny standard życia wzrósł, to nie ulega kwestii. Głodu tam nie było. Powiedzmy sobie szczerze, oni tam, gdzie dwa lata wstecz były wioski zapomniane przez Boga i ludzi, stawiali fabryki klasy Hermann-Goering-Werke! Mają linie kolejowe, których nie ma na żadnej mapie. U nas jeszcze nie ma linii, a już są kłótnie o taryfy. Mam książkę o Stalinie i trzeba powiedzieć, że to niesamowita osobowość, prawdziwy asceta, który trzyma to olbrzymie państwo żelazną ręką. Ale powiedzieć, że to państwo socjalistyczne, to jest oszustwo jakich mało! To jest państwo państwowo-kapitalistyczne. 200 milionów ludzi, żelazo, mangan, nikiel, oleje, ropa, co kto chce i ile kto chce. A nad tym wszystkim jeden człowiek, który pyta: czy uważacie, że 13 milionów ludzi to za dużo wobec tak wspaniałej idei?
o Źródło: Adolf Hitler, Rozmowy Przy Stole, str. 370–371, wyd. Charyzma 1996

* Kiedy zacznie się operacja "Barbarossa", świat wstrzyma oddech z podziwu i nic nie powie.
o Opis: po zapoznaniu się z planami ataku na ZSRR w 1941
o Źródło: Alan Bullock, Hitler. Studium tyranii, Warszawa 1997, s. 546.

* Wystarczy tylko pchnąć drzwi i cała przegniła budowla zawali się z trzaskiem.
o Opis: o Rosji Stalina do Jodla przed atakiem na ZSRR
o Źródło: Alan Bullock, Hitler. Studium tyranii, Warszawa 1997, s. 558.

Cytaty o Adolfie Hitlerze [edytuj]

* Był wojownikiem, wojownikiem dla ludzkości i prorokiem ewangelii sprawiedliwości dla wszystkich narodów.
o Knut Hamsun, po usłyszeniu wiadomości o śmierci Hitlera.

* Führer potrafi być naprawdę uroczy. Ile jest w nim naturalnego ciepła, ile rozsiewa wokół siebie szczerej, przyjacielskiej serdeczności. Nic dziwnego, że jest tak kochany.
o Opis: wypowiedź generała Alfreda Jodla (cytat za: Bernhard von Lossberg, Im Wehrmacht Führungsstab)

* Hitler jest nadętym czeskim kapralem.
o Autor: Feldmarszałek Paul von Hindenburg.
o Źródło: Ruppert Matthews, Hitler, dowódca wojskowy

* Hitler jest największym dowódcą wszechczasów.
o Autor: Feldmarszałek Wilhelm Keitel
o Źródło: Ruppert Matthews, Hitler, dowódca wojskowy

* Hitlera podziwiał cały świat, z hołdami jeździli do niego i Chamberlain, i Daladier, i książę Windsoru, i diabli wiedzą kto tam jeszcze. Na trybunach sterczeli dyplomaci ze wszystkich państw, działacze polityczni szukali jego poparcia, ani jeden rząd nie odmówił utrzymywania z nim stosunków. Podsyłano mu depesze, gratulacje, prowadzono z nim rokowania. Dlaczego jeśli był takim zbrodniarzem, nie odwrócili się od niego najwięksi politycy, ani pisarze jak np. Gerhard Hauptmann?
o Ilse Braun, siostra Ewy Braun.

* Hitler nigdy nie zawiódł i nadawał się szczególnie do takich zadań, których nie można było powierzyć innym łącznikom.
o Opis: Opinia (z 20 marca 1922 roku) podpułkownika von Lüneschlossa o Adolfie Hitlerze i jego działaniach z okresu I Wojny Światowej.

* Hitler [...] okazał się duchowo bardzo rozbudzony, a fizycznie dziarski, zwinny i wytrwały. Jego osobista odwaga i bezwzględne męstwo, z którymi w niebezpiecznych sytuacjach i podczas potyczek przeciwstawiał się wszelkim niebezpieczeństwom, są wyjątkowe.
o Opis: Opinia (z 20 marca 1922 roku) generała – majora Friedricha Petza o Adolfie Hitlerze i jego działaniach z okresu I Wojny Światowej.

* Hitler traktował ludzi „tylko” tak, jak ludzie traktują zwierzęta.
o Autor: Charles Patterson

* Hitler był zdecydowanie zdolny, jakkolwiek jednostronnie, ale brak mu było samodyscypliny, przynajmniej uchodził za krnąbrnego, samowolnego, upartego i porywczego; z wyraźnym trudem przychodziło mu dopasowywanie się do ram szkoły. Nie był również pilny, bowiem w przeciwnym razie, przy swoich zdolnościach, mógłby osiągnąć lepsze wyniki.
o Opis: wypowiedź Huemera (nauczyciela Adolfa Hitlera od języków – francuskiego i niemieckiego ze szkoły w Linzu) podczas procesu Hitlera w Monachium w 1924 roku.

* Ludzie pytają mnie, kim są moi bohaterzy. Podziwiam Hitlera, ponieważ wyciągnął swój naród, kiedy ten we wczesnych latach trzydziestych był w strasznym stanie. Ale sytuacja tu jest tak tragiczna, że jedna osoba by nie wystarczyła. Potrzebujemy w Wietnamie czterech lub pięciu Hitlerów.
o Autor: Nguyen Cao Ky, lipiec 1965, wywiad z Daily Mirror.

* Muszę szczerze wyznać, że wolałabym gdyby podążył za swoimi początkowymi ambicjami i został architektem.
o Autor: Paula Wolff, siostra Adolfa Hitlera 1945 [1]

* Nie spotkałem wcześniej szczęśliwszych ludzi niż Niemcy, a Hitler jest jednym z największych ludzi. Starsi ufają mu, młodzi ubóstwiają. To jest właśnie uwielbienie narodowego bohatera, który uratował ich kraj.
o Autor: David Lloyd George: Daily Express, 17 września 1936

* Stała aktywność bojowa na wciąż niespokojnym froncie (północna Francja, Belgia), w której pułk się zawsze znajdował, stawiały każdemu z należących do pułku najwyższe wymagania pod względem ofiarności i osobistego męstwa. Pod tym względem Hitler był dla swojego otoczenia wzorowym przykładem. Jego osobiste męstwo, jego przykładne wzorcowe zachowanie w wszelkich sytuacjach bojowych, wywierały potężny wpływ na jego kolegów, z którego to powodu, w połączeniu z jego skromnym usposobieniem i podziwu godną osobistą skromnością, cieszył się dużym szacunkiem zarówno u swoich przełożonych, jak i równych sobie.
o Opis: Opinia (z 20 marca 1922 roku) pułkownika Spatnego o Adolfie Hitlerze i jego działaniach z okresu I Wojny Światowej.

* Taktyka jego na tym polegała: posunąć się o krok dalej w okrucieństwie, cynizmie, kłamstwie, chytrości, odwadze, o ten jeden krok oszałamiający, wytrącający z normy, fantastyczny, niemożliwy, nie do przyjęcia... wytrzymać tam gdzie inni, przerażeni, wołają: pas! Dlatego wtrącił naród niemiecki w okrucieństwo, i w okrucieństwo wtrącił Europę – on pragnął najokrutniejszego życia jako ostatecznego sprawdzianu zdolności do życia.
o Autor: Witold Gombrowicz

* Według niego historia była przede wszystkim bezlitosną walka ras o przetrwanie, co w jego oczach usprawiedliwiało wszelkie akty gwałtu i przemocy. Niemcy były jego zdaniem narodem panów, rasą Aryjczyków, nadrzędną wobec innych ras. Jednak wśród prawdziwych Niemców znajdowali się podstępni i źli Żydzi, którzy dążyli do zdominowania i zniewolenia czystych rasowo Aryjczyków. Ponadto rasy niższe, na przykład Słowianie, zamieszkujący tereny Europy Wschodniej, ograniczali Niemcom ich „przestrzeń życiową”. Dlatego zarówno Żydzi, jak i Słowianie powinni zostać wyeliminowani.

-----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
http://pl.wikiquote.org/wiki/J%C3%B3zef_Stalin

* A więc drań nie żyje! Szkoda, że nie schwytaliśmy go żywcem.
o Opis: reakcja na śmierć Hitlera, opisana przez Georgija Żukowa w Wspomnieniach i refleksji

* Amerykanie są jak Rosjanki; im więcej ich tłuczesz, tym bardziej cię kochają.

* Ani kroku w tył!
o Opis: Nagłówek słynnego dekretu wydanego na początku lipca 1941 r. po wycofaniu się wojsk radzieckich z Mińska. Owy dekret nakazywał funkcjonariuszom NKWD bezwzględne zabijanie dezerterów.

* A ty prokurator lepiej stąd odejdź.
o Opis: do Ławrientija Berii, po tym jak po raz kolejny wtrącił się do rozmowy Stalina z Gomułką. Cytat pochodzi z notatki sporządzonej przez Andrzeja Werblana z rozmowy z Gomułką w 1981 r.
o Źródło: „Polityka” nr 10 z 6 marca 2010 r., s. 79.

* Bić ich! Co jest z wami? Chcecie być bardziej humanitarni niż Lenin, który rozkazał Dzierżyńskiemu wyrzucić Sawinkowa przez okno? Dzierżyński nie może się z wami równać, ale on nie wzdragał się przed brudną robotą. Wy pracujecie jak kelnerzy w białych rękawiczkach. Jeśli chcecie być czekistami, zdejmijcie rękawiczki.
o Opis: Skierowane do szefa MGB Siemiona Ignatiewa w 1952 r. podczas tzw. „spisku lekarzy” (czyli wielkiej operacji rozstrzeliwania i deportowania Żydów rosyjskich).
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Cóż to jest ta wasza Armia Krajowa? Co to za armia bez artylerii, bez czołgów, bez lotnictwa? Nawet broni ręcznej nie ma dosyć... To są drobne oddziałki partyzanckie, a nie regularna siła zbrojna. Słyszę, że rząd polski polecił tym oddziałom wypędzić Niemców z Warszawy. Nie rozumiem, jak to zrobią, bo przecież nie mają na to siły.
o Opis: 3 sierpnia 1944 r. na Kremlu do Stanisława Mikołajczyka, gdy ten przyjechał prosić o pomoc dla polskich oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim.
o Źródło: Artykuł Romana Daszczyńskiego „Odsieczy nie będzie, zostaliśmy sami”, Gazeta Wyborcza, 20 stycznia 2010.
o Zobacz też: Powstanie warszawskie

* Cudów nie ma.

* Czego się bać? Trzeba pracować!
o Opis: Wypowiedziane na zebraniu partyjnym w 1938 r.

* Dla sowieckiego żołnierza ucieczka z pola walki wymaga więcej odwagi niż stanięcie do niej!
o Opis: Po wprowadzeniu dekretu w życie.

* „Hitlerzy” przychodzą i odchodzą, a naród niemiecki i państwo niemieckie pozostają.
o Pesymistyczne wizja dalszej historii ZSRR, po zdobyciu Berlina, maj 1945r.

* Ja mam ludzi mnogo!
o Na temat milionowych strat w Armii Czerwonej

* Jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka
o Wersja alternatywna: Śmierć jednego człowieka to tragedia. Śmierć milionów ludzi to statystyka.
o Zobacz też: śmierć, statystyka

* Jego się nie boisz... mnie się boisz!
o Opis: Do swojego przyjaciela z seminarium na spotkaniu w Moskwie, który bał się jaki strój wybrać; świecki – obrażając Boga, zakonny – Stalina.
o Źródło: „Stalin, stalinizm, stalinowcy” Waldemar Dziak

* Jesteście beze mnie jak ślepe kocięta.
o Opis: Wypowiedziane na spotkaniu członków Prezydium partii komunistycznej w 1952 r., jako zarzut, że nie potrafią rozpoznać wrogów. W tym wypadku chodziło o „Żydowskich nacjonalistów – agentów amerykańskiego wywiadu”.

* Jesteśmy pięćdziesiąt albo sto lat za krajami rozwiniętymi. Musimy pokonać ten dystans w ciągu dziesięciu lat. Albo zrobimy to, albo nas zniszczą.
o Stalin wypowiedział te słowa na zebraniu partyjnym w 1931, u progu szybkiego uprzemysłowienia.

* Jeśli chcecie poznać ludzi wokół siebie, dowiedzcie się, co czytają.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara
o Zobacz też: książka

* Jeżeli dyplomata chce za wszelką cenę utrzymać pakt pokojowy, to znaczy, że przy granicach już czekają gotowe dywizje krążowników i czołgów.

* Kadry decydują o wszystkim!

* Każdy wprowadza swój system tak daleko, jak sięga jego armia.

* Kto będzie pamiętał o tej całej hołocie za dziesięć czy dwadzieścia lat? Kto dziś pamięta imiona bojarów, których pozbył się Iwan Groźny? Nikt. Ludzie muszą wiedzieć, że pozbył się wszystkich swoich wrogów. W końcu wszyscy dostali to, na co zasłużyli.[...] Iwan zabił za mało bojarów. Powinien zabić ich wszystkich żeby stworzyć silne państwo.
o Opis: Wypowiedziane na przyjęciu u Klimenta Woroszyłowa w obecności Siemiona Budionnego, Anastasa Mikojana i Wiaczesława Mołotowa w okresie „Wielkiej czystki”.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Lepiej skrócić o głowę niewinnego niż zawahać się podczas wojny.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara
o Zobacz też: wojna

* Łatwo jest rozstrzeliwać ludzi, znacznie trudniej nakłonić ich do pracy.
o Opis: W rozmowie z szefem MGB Wiktorem Abakumowem
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Mieszkańcy Kraju Rad lubią Polaków, ale władze Kraju Rad mogą popełniać pomyłki.

* Największym szczęściem jest określić wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a potem pójść spać.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara
o Zobacz też: szczęście

* Nie ma takiej twierdzy, której nie zdobyliby bolszewicy.

* Nie przeprowadzać żadnych egzekucji bez należytego procesu! W przeciwnym razie świat powiedziałby, że baliśmy się ich sądzić.
o Opis: podczas rozmowy odbytej w październiku 1944 r. w Moskwie z Winstonem Churchillem na temat sądzenia zbrodniarzy hitlerowskich. Premier Wielkiej Brytanii nalegał by nazistów sądzić w sześciogodzinnych procesach bez możliwości odwołania do wyższej instancji i natychmiast rozstrzeliwać.
o Źródło: Neal Bascomb Wytropić Eichmanna, Kraków 2009; (cytowane za Richard Overy Interrogations. The Nazi Elite in Allied Hands, 1945, New York 2001, s. 6).

* Nie trzeba kupować narodu, wystarczy mieć tych inżynierów dusz i to zupełnie załatwia problem zniewolenia.
o Opis: Wypowiedź Stalina z okresu 1945–1950, o roli elit w narzucaniu ustroju komunistycznego w powojennej Polsce: „Oblicza PRL. Najnowsza historia Polaków” – dodatek historyczny Instytutu Pamięci Narodowej do gazety Rzeczpospolita nr 2 z 20 listopada 2007 s. 13

* Nie wierzcie ludziom, którzy nie piją! Abstynenci nie piją, bo się boją, że po pijaku powiedzą o sobie coś, czego inni mają nie wiedzieć.
o Opis: wypowiedziane w VII 1931 r.

* Nie wymieniam lejtnanta na marszałka
o Wersja alternatywna: Nie mam syna Jakowa
o Opis: odpowiedź na ofertę wymiany Jakowa, syna Stalina, przebywającego w niemieckiej niewoli na feldmarszałka Friedricha Paulusa, który poddał się Rosjanom pod Stalingradem

* Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy.

* Nie wierzę nikomu. Nie wierzę nawet sobie samemu.

* Obiektywnie socjaldemokracja jest umiarkowanym skrzydłem faszyzmu.

* Papież? A ile ma on dywizji?
o Opis: Na konferencji w Poczdamie, 1945, odpowiedź na słowa Churchilla, który przekazał, że papieżowi nie podoba się przejęcie władzy w Europie Wschodniej przez komunistów (gdy przekazano te słowa papieżowi ten podobno odpowiedział – „Powiedzcie mojemu synowi Józefowi, że spotka moje dywizje w życiu wiecznym.”)

* Pisarz jest inżynierem ludzkiej duszy.
o Opis: Stalin wypowiedział te słowa na spotkaniu 50 najwybitniejszych pisarzy radzieckich w domu Maksyma Gorkiego w październiku 1932. Zacytował go m.in. Simon Montefiore w Stalin: Dwór czerwonego cara i Edvard Radzinsky w Stalin.

* Pojednanie istnieje tylko na cmentarzach.

* Ponieważ władza jest w moich rękach to ja wystawiam ludziom oceny.

* Prasa [...] jest to najostrzejsza i najpotężniejsza broń naszej partii.

* Przemawiacie tak, jak gdybyście byli szefem wielkiego mocarstwa, a jesteście przywódcą słabej partii i słabego kraju, który my wyzwoliliśmy. Oni strzelali do naszych ludzi i my ich za to pociągniemy do odpowiedzialności.
o Opis: do Władysława Gomułki, który skarżył się, że aresztowanie przywódców Państwa Podziemnego pogwałciło suwerenność Polski. Cytat pochodzi z notatki sporządzonej przez Andrzeja Werblana z rozmowy z Gomułką w 1981 r.
o Źródło: „POLITYKA” r 10 z 6 marca 2010 r., s. 78

* Rewolucji nie robi się w jedwabnych rękawiczkach.
o Wersja alternatywna: Rewolucji nie robi się w białych rękawiczkach

* Samowładztwo bezwstydnie wyciąga ku nam zbroczone krwią ręce i doradza pojednanie! Ogłosiło jakiś „ukaz najwyższy”, w którym obiecuje nam jakąś tam „wolność”... Stare łotry! Myślą, że słowami nakarmią miliony głodującego proletariatu Rosji! Spodziewają się, że słowami zaspokoją zubożałe i udręczone wielomilionowe masy chłopskie! Obietnicami chcą zagłuszyć płacz osieroconych rodzin – ofiar wojny! Nikczemni! Tonąc chwytają się słomki!... Tak towarzysze, od podstaw chwieje się tron rządu carskiego! Rząd, który za złupione z nas podatki płaci pensje naszym siepaczom – ministrom, gubernatorom, naczelnikom powiatów i więzień, komisarzom policji, żandarmom i szpiegom: rząd, który żołnierzy wziętych spośród nas – naszych braci i synów – zmusza do przelewania naszej krwi; który na wszelkie sposoby popiera obszarników i przedsiębiorców w ich codziennej walce przeciwko nam; który spętał nam ręce i nogi i zepchnął nas do położenia wyzutych z praw niewolników; który bestialsko zdeptał i sponiewierał to, co mamy najświętszego – naszą godność ludzką – ten właśnie rząd chwieje się teraz i traci grunt pod nogami! Czas już pomścić! Czas pomścić okrytych sławą towarzyszy bestialsko zamordowanych przez siepaczy carskich w Jarosławiu, Dąbrowie, Petersburgu, Moskwie, Batumie, Tyflisie, Złatouście, Tichorieckiej, Michajłowie, Kiszyniowie, Komlu, Jakucku, Gurii, Baku i innych miejscowościach! Nastał czas porachunku za dziesiątki tysięcy niewinnych nieszczęsnych ludzi, którzy zginęli na polach Dalekiego Wschodu! Czas osuszyć łzy ich żon i dzieci. Czas pociągnąć carat do odpowiedzialności za cierpienia i poniżenia, za łańcuchy hańby, w które zakuł nas od wieków! Czas skończyć z rządem carskim i oczyścić szlak wiodący do ustroju socjalistycznego! Czas obalić rząd carski! I my obalimy go!
o Źródło: Robotnicy Kaukazu nadszedł czas pomsty!, styczeń 1905, Stalin Dzieła Tom I strony 94–95 Książka i Wiedza, Warszawa 1949

* Słyszałeś, co się stało w Niemczech? Zuch z tego Hitlera! Wspaniale! To dopiero zręczne posunięcie!
o Opis: Wypowiedziane do Anastasa Mikojana w reakcji na „Noc długich noży” (podczas której Hitler dokonał rzezi swoich przeciwników w NSDAP)
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Spać z Leninem to jeszcze nie znaczy rozumieć leninizm.
o Opis: Opinia o Nadieżdzie Krupskiej
o Źródło: „Wysokie Obcasy” z 10–11 listopada 2007

* Szczery dyplomata jest jak sucha woda albo drewniane żelazo.

* Tam gdzie stanie żołnierz sowiecki, tam już jest Związek Radziecki.

* To nasz Himmler. To Beria.
o Opis: podczas konferencji w Jałcie, gdy Roosevelt zainteresował się gościem towarzyszącym Stalinowi.

* Towarzysz Lenin stworzył nasze państwo, a my je przesraliśmy.
o Opis: Wypowiedziane do współpracowników (m.in. Berii i Budionnego) w trakcie obchodów rocznicy Rewolucji Październikowej, 7 listopada 1941 r. w czasie przewag Niemców na froncie wschodnim

* Trzeba dużo odwagi, żeby być tchórzem w Armii Czerwonej.

* Ty nie jesteś Stalinem i ja nie jestem Stalinem. Stalin to władza radziecka. Stalin jest tym, czym jest w gazetach i na portretach, a nie tobą czy nawet mną!
o Opis: Do swojego syna Wasilija, kiedy skrytykował go za wykorzystywanie nazwiska ojca.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Ty prokurator, lepiej byś milczał.
o Opis: do Ławrientija Berii, kiedy wtrącił się do rozmowy Stalina z Gomułką. Cytat pochodzi z notatki sporządzonej przez Andrzeja Werblana z rozmowy z Gomułką w 1981 r.
o Źródło: „POLITYKA” r 10 z 6 marca 2010 r., s. 79

* Uderzenie we wroga ze wschodu ze strony Armii Czerwonej po raz pierwszy zostało połączone z uderzeniem armiami naszych sojuszników w jeden wspólny cios.

* W celu obalenia burżuazji wystarczy wysiłek jednego kraju, świadczy o tym także historia naszej rewolucji. W celu ostatecznego zwycięstwa socjalizmu, w celu zorganizowania produkcji socjalistycznej, wysiłki jednego kraju, zwłaszcza tak bardzo chłopskiego jak nasz, są niewystarczające – w tym celu niezbędne są wysiłki proletariuszy kilku przodujących krajów.
o Źródło: O podstawach leninizmu, kwiecień 1924. Broszura z tą wzmianką została w przyszłości wycofana z obiegu, a sam pogląd nazwany trockistowskim, co w nowomowie stalinowskiej oznaczało antykomunistyczny.

* Wdzięczność to cecha psów.
o Źródło: Stalin – młode lata despoty, Simon Sebag Montefiore

* Wolę, gdy ludzie popierają mnie ze strachu niż z przekonania. Przekonania są zmienne, strach zawsze jest ten sam.

* Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
o Zobacz też: Polska

* Wrogiem ludu jest nie tylko ten, kto szkodzi, ale i ten, kto wątpi w słuszność linii partyjnej. Takich jest wśród nas jeszcze wielu, a my musimy zrobić z nimi porządek.
o Opis: do prokuratora Wyszynskiego, podczas „procesu alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego” w styczniu 1937 r.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore, Stalin. Dwór Czerwonego Cara, Warszawa 2008.

* Wy macie teraz taką siłę, że jak powiecie 2 razy 2 jest 16, to wasi przeciwnicy potwierdzą to. Jak tak patrzę na waszą pracę, to – gdyby nie było Czerwonej Armii – to przez tydzień i was by nie było.[...] wystrzelaliby was jak kuropatwy.
o Opis: Wypowiedź Stalina do delegatów PKWN na konferencji moskiewskiej w październiku 1944 r. w relacjach Bolesława Bieruta i Michała Żymierskiego: „Armia Krajowa. Kronika fotograficzna” Stanisław Kopf, Stefan Starba-Bałuk, Wydawnictwo Ars Print Production, Warszawa, 1999, s. 581

* Wystarczy, że kiwnę małym palcem, a nie będzie już Tity!
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

* Zaproś rosyjskiego chłopa do domu, a on położy nogi na stole.

* Zawrót głowy od sukcesów.

* Żeby wygrać bitwę potrzeba setek tysięcy żołnierzy, ale żeby zwycięstwo poszło na marne wystarczy kilku szpiegów.

* Życie stało się lepsze, towarzysze, życie stało się weselsze.

* Życie to ciężka i smutna sprawa.
o Opis: Wypowiedziane do córki, Swietłany, w Kuncewie w 1937 r.

* Stalin: Kim jesteście?
Chruszczow: Jestem Chruszczow, towarzyszu Stalin.

* Stalin: Nie, nie jesteście Chruszczow... Taki, a taki mówi, że nie.
Chruszczow: Jak mogliście w to uwierzyć? Moja matka jeszcze żyje. Sprawdźcie.
o Opis: Rozmowa która odbyła się na plenum partyjnym w 1937 r. w trakcie tzw. „operacji polskiej” (podczas której rozstrzelano 110 000 polskich komunistów i członków ich rodzin), po tym jak Chruszczow został zadenuncjowany jako „Polak”. Stalin w tym przypadku dał za wygraną, ale nie przestał sprawdzać swojego najbliższego otoczenia. Jego paranoja na punkcie polskich szpiegów nie znała granic.
o Źródło: Simon Sebag Montefiore Stalin Dwór Czerwonego Cara

------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------

* Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

* Bo ni z tego ni z owego mamy Polskę na pierwszego.

* Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludzi nie istnieją. Świadczą o prawdzie wielkości takiej, że prawa wielkości są inne, niż prawa małości.[...] W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy.
o Źródło: przemówienie podczas ceremonii złożenia trumny z prochami Słowackiego na Wawelu.

* Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
o Źródło: dedykacja dla Żołnierza Polskiego, 24 grudnia 1918

C [edytuj]

* Czego krzyczysz... co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo.
o Opis: żarty kierowane do ciężko rannych żołnierzy.

* [To] człowiek o wielkiej wiedzy, fachowej i żywej inteligencji.(...) W nieszczęściach jedyny: nie opuszcza go nigdy zdrowy optymizm, tężyzna żołnierza i dobry humor.
o Opis: Józef Piłsudski o gen. Tadeuszu Rozwadowskim po tym jak wileńskim więzieniu na Antokolu osądzono tego drugiego.

* Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę
o Opis: Piłsudski o sobie.

D [edytuj]

* Józef Piłsudski: Do mnie, dziecko, będziesz strzelał?
Henryk Piątkowski: Tak, bo taki mam rozkaz.
o Opis: krótka wymiana zdań z młodziutkim porucznikiem Henrykiem Piątkowskim, który dowodził stojącym przy moście plutonem szkoły podchorążych rezerwy podczas zamachu majowego.

* „Dla Polski wolę kilka karabinów maszynowych niż cały stos egzemplarzy Marksowskiego «Kapitału»

G [edytuj]

* Gdy dookoła nas wre wszędzie kłótnia i zawiść partyjna, gdy dygoce i rozpala się niechęć dzielnicowa, trudno, by żołnierz był spokojny.
o Opis: o przyczynach zamachu majowego

* Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej.
o Autor: W. Jędrzejewicz, Józef Piłsudski. Życiorys.

* Głowa moja pełna jest najdzikszych sprzeczności!
o Źródło: Polityka, 14 maja 2005

* Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

I [edytuj]

* I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści.
o Opis: W wywiadzie dla «Kuriera Porannego» o zamachu stanu, który miał być dokonany przez marszałka, odczyt z dnia 11 maja 1926

* Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig żelaza, jak przedtem był wyścig krwi.

J [edytuj]

* Ja tego, proszę pana, nie nazywam Konstytucją, ja to nazywam konstytutą. I wymyśliłem to słowo, bo ono najbliższe jest do prostituty. Pierdel, serdel, burdel.
o Opis: o sytuacji bezwładu politycznego w Polsce

* Ja też potrafię w mordę bić.
o Opis: Pogróżka pod adresem endecji, która nie chciała dopuścić do władzy Gabriela Narutowicza.

* Ja, zarówno jak i wszyscy ci, którzy ściśle współpracują ze mną, przegrać nie jesteśmy w stanie, to znaczy, że niemożliwym jest przypuszczać, aby sejmowładztwo czy posłowładztwo w Polsce mogło zwyciężyć wraz ze swoją «suwerennością» w jakikolwiek sposób – i sprawa postawiona na wybory nie może polegać na jakiejś możliwości przegranej z mojej strony.
o Źródło: Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i II Wojny Światowej, 24 października 1930

* Jeśli nie będziesz nic mówić, nie będą wymagali, żebyś to powtarzał.

* Ja Was przepraszam, Panowie. Ja Was bardzo przepraszam, tak nie miało być.
o Opis: do ukraińskich oficerów po traktacie ryskim (1921)

K [edytuj]

* Kielce są wyjątkowo drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo to był pierwszy krok do awantur naszych girlandy.
o Opis: Józef Piłsudski o Kielcach – mieście Legionów

* Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie s****ysynem.
o Opis: broniąc się przed zarzutami endecji.
o Źródło: Andrzej Garlicki Józef Piłsudski 1867–1935, Kraków 2008.

* Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Ł [edytuj]

* Łączność w wojsku podczas wojennych wypadków jest taką samą bronią jak armata, karabin maszynowy, jak kuchnia polowa, jak wóz amunicyjny kompanji.[...] Bez łączności bowiem niema i być nie może skoordynowanej pracy wojska, niema złączenia wysiłków krwawych żołnierza dla odniesienia zwycięstwa i krew ludzka leje się darmo, leje się niepotrzebnie, tak jak w jakiejś awanturze karczemnej bezcelowe i bez żadnej korzyści dla celu postawionego wojska szukania zwycięstwa nad nieprzyjacielem. Dlatego też powtarzać zawsze będę, że lepsza jest dobra łączność niż armata, niż karabin maszynowy, niż kuchnia polowa i wóz amunicyjny. Moje określenie, które stale przy grach wojennych powtarzam jest, że wojsko bez pracy nad łącznością staje się zwyczajną dziewką publiczną, szukającą awantur miłosnych po różnych lasach i pagórkach, bez żadnej korzyści dla wojny oprócz zadowolenia rozdziwaczonej pindy.[...] W doświadczeniu z ubiegłej wojny, gdzie byłem zwycięskim Naczelnym Wodzem, wyniosłem smutne wrażenia, że wojska, któremu dowodziłem nie tylko nie robiły i nie czyniły łączności, ale starannie od niej uciekały, tak jakgdyby się lubowały w stanie owej ladacznicy z rozdziwaczonym organem płciowym.[...] Wszystkie doświadczenia wojny z początku 1914 roku, które przestudjowałem, wskazują wyraźnie i jasno, że jazda nie uważała nigdy za stosowne trzymać łączność z kimkolwiek na świecie oprócz sama z sobą, była zatem ideałem wymarzonym tej dziewki publicznej, czyniącej awantury miłosne po różnych kątach bez celu i potrzeby. Wobec tego zaś, że nasza jazda jak dotąd za najwyższą tradycję uważa byłą jazdę rosyjską, która była najwybitniejszą przedstawicielką tego ****iarskiego kierunku, [...] będę więc musiał obmyślić prawdę o łączności dla jazdy zupełnie ad hoc, zupełnie specjalnie, bez łączenia jej z prawdą o łączności w reszcie wojsk.
o Opis: rozkaz z 27 marca 1929 o łączności (sygn. archiw.: CAW, akta GISZ, tecz. 518/2)
o Źródło: Polityka - nr 11 (2236) z dnia 11-03-2000; s. 86

M [edytuj]

* Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi.
o Opis: W rozmowie z Arturem Śliwińskim, 23 listopada 1931

* Myślałem, że wraz z odrodzeniem Polski materialnym i duchowym, Polska odradzać się zacznie, że wyzbywać się zacznie tchórzostwa i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski.

N [edytuj]

* Naród wspaniały, tylko ludzie ****y.
o Opis: Józef Piłsudski o Polsce
o Źródło: numizmatyczny.pl

* Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
o Zobacz też: naród, przyszłość, przeszłość, szacunek, teraźniejszość

* Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

* Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli.
o Źródło: Rok 1863, Wstęp, 1924

* Niech inni się bawią w hodowanie kwiatów czy socjalizmu, czy czego innego w wychodkowej (nawet nie klozetowej) atmosferze – ja nie mogę! Chcę zwyciężyć, a bez walki, i to walki na ostre, jestem nie zapaśnikiem nawet, ale wprost bydlęciem, okładanym kijem czy nahajką.
o Źródło: list do Feliksa Perla, 1908

O [edytuj]

* Obcą jest nam wszelka nienawiść plemienna i narodowościowa. Bojownicy wolności wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi. Umiemy hołd oddać wszelkiej wielkiej myśli, w jakimkolwiek języku się zrodziła, umiemy uczcić wszelkiego poetę i myśliciela, jakikolwiek naród go wydał.
o Źródło: Z powodu jubileuszu Puszkina, Robotnik nr 31, 4 czerwca 1899

P [edytuj]

* Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego
o Źródło: za: Aleksandra Piłsudska «Wspomnienia»

* – Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
– Najprostszy z możliwych. Bić ****y i złodziei, mości hrabio
o Opis: rozmowa hrabiego Skrzyńskiego z Piłsudskim na temat możliwości założenia przez Piłsudskiego partii politycznej

* Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.
o Opis: Z przemówienia na Zjeździe Legionistów w Kaliszu 7 sierpnia 1927

* Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.
o Źródło: Walka z rządem, Robotnik nr 10, 24 września 1895

* Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

* Polacy okazali się kamieniem pleśnią pokrytym, a nie ładunkiem dynamitu.
o Opis: przemówienie w Lipnicy Górnej, 30 grudnia 1914

* Polacy są narodem idiotów.

* Polska to jeden wielki kołtun, trzeba przedtem dobrze grzebieniem ten kołtun rozczesać, aby każdy włos był z osobna, a wtedy może da się kosę zapleść.

* Polska to obwarzanek: Kresy urodzajne, centrum – nic.

* Polska (...) musi unikać ryzykownych eksperymentów. Ryzykanctwa lewicy i prawicy są w równowadze u nas, czego dowodzi ta słaba większość, wskutek której uchwala się ustawy.(...) Nie polityką partyj Polska może się dźwignąć.

* Powoływać się na Kościuszkę, posługiwać się jego imieniem, zachwycać się nim i solidaryzować się z jego ideałami może każdy bezkarnie, bez konsekwencji i kosztów. Bo Kościuszko nie żyje. Kto solidaryzuje się ze mną, musi płacić wysiłkiem, męką, trudem, ofiarą z wolności, z życia. Kiedyś, gdy mnie już nie będzie, będę miał także miliony równie zapalczywych i podobnie nieryzykujących wielbicieli.
o Opis: W rozmowie z Bolesławem Wieniaw±ługoszowskim, grudzień 1915

* Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (..). Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polski.
o Opis: orędzie wygłoszone podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego
o Źródło: za: Dybkowska A., Żaryn J., Żaryn M., Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności

* Publiczne szmaty.
o Opis: O posłach II kadencji
o Źródło: Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i II Wojny Światowej

R [edytuj]

* Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.
o Opis: W czasie rozmowy z dziennikarzem o Miejscu Odosobnienia w Berezie Kartuskiej

* Religia jest dla ludzi bez rozumu.
o Źródło: Str. 26 książki prof. Wacława Jędrzewicza Kronika Józefa Piłsudskiego, na podst. zapiski w dzienniku jego brata Bronisława
o Zobacz też: religia

* Ręka Boża prowadzi mnie i osłania...

* Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, a posłowie to ****y!
o Opis: O sytuacji politycznej w kraju.

S [edytuj]

* Sejm korupcji
o Opis: O Sejmie I kadencji
o Źródło: Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i II Wojny Światowej

* Sejm ladacznic
o Opis: O Sejmie Ustawodawczym
o Źródło: Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i II Wojny Światowej

* Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie! Doprawdy, trudno się nie śmiać z tej dziwnej sytuacji, w której nagle głos pana Piłsudskiego się znajdzie. Wyobrażam sobie tę zabawną chwilę, gdy jakiś ananas korbą nakręci, śrubkę naciśnie – i jakaś trąba, zamiast mnie gadać zacznie. Pusty śmiech mnie bierze, że ten biedny mój głos, ode mnie oddzielony, przestał nagle być moją własnością i należy już, nie wiem, do kogo, nie wiem, do czego: do trąby czy do jakiegoś akcyjnego towarzystwa. Najzabawniejsza jest jednak myśl, że kiedy mnie już nie będzie, głos pana Piłsudskiego sprzedawanym będzie za trzy grosze gdzieś na jarmarkach, prawie na funty, jak pierniki, na łuty jak jakieś cukierki.
o Źródło: Nagranie głosu Józefa Piłsudskiego z 1924 roku

T [edytuj]

* Tego absolutnie nie pochwalam, nie aprobuję i nawet na to nie pozwalam – jeśli zapytujecie o moje zdanie i z nim się liczycie. Jako politycy, jako zwykli obywatele robić możecie tak, jak wam nakazuje przekonanie, to sprawa waszego sumienia. Do wojska jednak z tego rodzaju propozycjami zwracać się nie wolno.
o Opis: Odpowiedz Piłsudskiego na pomysł Władysława Baranowskiego, który wspominał, że goszcząc w Sulejówku napomknął gospodarzowi o planie stworzenia tajnej organizacji antyrządowej z udziałem wojskowych.

* Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku «Niepodległość», ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na «Pan».
o Opis: Józef Piłsudski do dawnych towarzyszy z PPS, rok 1918

* Trybunał Stanu (...) nie ośmieli się zebrać ani razu.
o Źródło: Dno oka – czyli wrażenia człowieka chorego z sesji budżetowej w Sejmie, 7 kwietnia 1929, Głos Prawdy, za: Brzoza Cz., Polska w czasach niepodległości i II Wojny Światowej

* Trzeba, aby to co było szaleństwem, stało się także rozumem polskim.

* Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.
o Źródło: Naczelny wódz w teorii i praktyce, odczyt z 21 marca 1926

U [edytuj]

* Umiłowanym stanem Polaków jest niezdecydowanie.

W [edytuj]

* Walczę i umrę jedynie dlatego, że w wychodku, jakim jest nasze życie, żyć nie mogę, to ubliża – słyszysz! – ubliża mi jako człowiekowi z godnością nie niewolniczą. Niech inni się bawią w hodowanie kwiatów czy socjalizmu, czy polskości, czy czego innego w wychodkowej (nawet nie klozetowej) atmosferze – ja nie mogę! To nie sentymentalizm, nie mazgajstwo, nie maszynka ewolucji społecznej, czy tam co, to zwyczajne człowieczeństwo. Chcę zwyciężyć, a bez walki, i to walki na ostre, jestem nie zapaśnikiem nawet, ale wprost bydlęciem, okładanym kijem czy nahajką.(...) Ostatnią moją ideą (...) jest konieczność wytworzenia w każdej partii, a tym bardziej naszej [PPS-Frakcja Rewolucyjna], funkcji siły fizycznej, funkcji, że użyję tak nieznośnego dla uszu «humanitarystów» określenia (histeryczne panny, nie znoszące drapania po szkle, ale znoszące pranie ich po pysku) funkcji przemocy brutalnej.
o Źródło: list do Feliksa Perla, 1908

* Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.
o Opis: Do współpracowników po przyjeździe z Magdeburga do Warszawy, 11 listopada 1918, o socjalistycznym rządzie powołanym kilka dni wcześniej.

* Wiem, iż Polską można rządzić bez bata.
o Inna wersja: Spróbuję, czy Polską można rządzić bez bata.
o Opis: W przemówieniu do parlamentarzystów, a potem w wywiadach wypowiedział też owe słynne zdanie.

* W jedną ziemię wsiąkła krew nasza, ziemię jednym i drugim jednakowo drogą, przez obie strony jednakowo umiłowaną.(...) Niech Bóg nad grzechami litościwy nam odpuści i rękę karzącą odwróci, a my staniemy do naszej pracy, która ziemię naszą wzmacnia i odradza.
o Opis: Z rozkazu Marszałka «Do wojska» z 22 maja 1926r. po zamachu majowym.

* W każdym ugrupowaniu ludzkim, w którym kiedykolwiek byłem, byłem uważany za coś w rodzaju heretyka.
o Źródło: Pierwsze dni Rzeczypospolitej Polskiej, wykład z 16 listopada 1924

* W Polsce wszyscy krzyczą, iż posiadają większość.
o Opis: Odpowiedź dana delegacji PPS i Stronnictwa Ludowego, 2 grudnia 1918

* Wypytywałem o Was generała Krzemińskiego, nalegałem nań, by mi szczerze powiedział, czyście kiedykolwiek nie zrobili jakiegoś świństwa. I wie Pan, pułkowniku, co odpowiedział generał? «Panie Marszałku, głupstw na pewno bez liku, ale świństwa nigdy żadnego.»
o Wieniawa. Szwoleżer na pegazie.
o Zobacz też: Bolesław Wieniawa-Długoszowski

* Wystąpimy jako samodzielna siła, która przy likwidowaniu wojny, w czasie kiedy strony wojujące będą znużone i wyczerpane, zaważyć będzie mogła na szali.
o Opis: Przewidując przebieg I Wojny Światowej
o Źródło: Za: Dybkowska A., Żaryn J., Żaryn M., Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności

* Wytworzyłem całe mnóstwo pięknych słówek i określeń, które po mojej śmierci zostaną, a które naród polski stawiają w rzędzie idiotów.
o Źródło: Przemówienie do legionistów, 1927

* W tej chwili Polska jest właściwie bez granic i wszystko […] na Zachodzie zależy od ententy, o ile zechce ona mniej lub więcej ścisnąć Niemcy. Na Wschodzie to sprawa inna – tu są drzwi, które się otwierają i zamykają i zależy, kto i jak szeroko siłą je otworzy.”
o Źródło: Historia Polski – Józef Piłsudski

* Wy w wojnę beze mnie nie leźcie, wy ją beze mnie przegracie.
o Opis: Piłsudski o ewentualnym konflikcie z Niemcami lub Sowietami.

Z [edytuj]

* Zachód jest parszywieńki.
o Źródło: Urbankowski, p.540

* Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych.

* Zwycięstwo samo nie jest niczym innym, jak złamaniem woli przeciwnej.

Przypisywane [edytuj]

* Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać
o Źródło: referat nt. koncepcji rozwoju „Strzelca” przygotowanego na Konferencję Programową ZS „STRZELEC” – OSW w Krakowie 4 sierpnia 1993, opublikowanego w lipcu 1993 w nr 2 „Strzelca Tatarskiego” autorstwa późn. Komendanta Głównego ZS „Strzelec” – OSW Roberta Ziembińskiego, mylnie przypisywany Józefowi Piłsudskiemu

* Pan jesteś jak ****a, co każdemu dupy daje.
o Opis: słowa przypisywane Piłsudskiemu, które ponoć miał wypowiedzieć do generała Stanisława Szeptyckiego, czego efektem było wyzwanie na pojedynek

Cytaty o Józefie Piłsudskim [edytuj]

* Heroicznemu maksymalizmowi etycznemu towarzyszy idea przekraczania człowieczeństwa ku duchowi – jest to nie tylko możliwe, ale konieczne i nieuniknione. To jest ton wysiłku duchowej przemiany, który Piłsudski odnalazł u Słowackiego i który go już nigdy nie opuścił.
o Autor: Maria Janion, Płacz generała
o Zobacz też: Juliusz Słowacki

* Komendant Piłsudski powiedziałby: a my was w dupie mamy!
o Opis: treść karteczki naklejanej przez harcerzy z podziemnego ZHP na rozplakatowane 27 października 1939 obwieszczenia o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa; akcja ta miała miejsce 3 listopada 1939.

* Miałem wrażenie, że ojciec mój ma zamiar przyjąć swego gościa serdecznie, ale z pewną nonszalancją. Pomimo wszystko Naczelnik Państwa to nie król [...]. Po chwili ukazał się [Piłsudski] lekko pochylony naprzód i patrzył na naszą grupę. Potem wolno, bardzo wolno zaczął schodzić. Spojrzałem na swego ojca i nie zapomnę nigdy: skonstatowałem, że zanim Piłsudski zdążył wejść, ojciec mój rzucił papierosa i stanął na baczność.
o Autor: Wspomnienie Mikołaja, syna króla Rumunii, o wizycie Piłsudskiego w tym kraju.

* Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania, że Piłsudski śni o dyktaturze wojskowej, o roli Napoleona wypływającego na fali rewolucji.(...) Taki człowiek, podniecany przez swoich współkonspiratorów, łakomych na władzę, łatwo gotów pokusić się o zamach na sejm. Zamach taki, moim zdaniem, skazany jest na fiasko w tym znaczeniu, że Polską rządzić bez poparcia narodu nikt nie jest w stanie. Nam wszakże musi chodzić nie o to, żeby podobny zamach spotkał się z niepowodzeniem, ale o to, żeby zamachu nie było. Sama próba takiego zamachu może Polskę zarżnąć…
o Autor: Roman Dmowski, polski polityk, publicysta polityczny, współzałożyciel Narodowej Demokracji.
o Źródło: w liście do Stanisława Grabskiego [1], 14 marca 1919

* Piłsudski to ani Mussolini, ani Lenin, ani przywódca socjalistyczny. Jest to twór szczególny polskich stosunków społecznych i politycznych.(...) Nie można mówić o reakcyjności reżimu Piłsudskiego, ale nie ulega wątpliwości, że jest on pełną niebezpieczeństw przerwą w rozwoju społecznym i politycznym Polski.
o Autor: poseł Herman Lieberman
o Opis: w wywiadzie dla niemieckiej gazety socjaldemokratycznej „Vorwarts”. Warto dodać, że Lieberman trafił potem na ławę oskarżonych w procesie brzeskim, a w śledztwie był bity i poniżany.

* Tylko stanowcze działanie mogło zapobiec najgorszemu. [Piłsudski] ratował Rzeczpospolitą przed śmiertelnym konfliktem, może wojną domową i upadkiem państwa. Ratował też demokrację. Gdyby zwyciężyła prawica – musiałaby okiełznać lewicę; gdyby zwyciężyła lewica – doszłoby do rewolucji społecznej. Każdy z tych przypadków oznaczał koniec demokracji.
o Autor: Leszek Moczulski
o Opis: O roli Piłsudskiego w zamachu majowym.

* Złożyłem wizytę marszałkowi Piłsudskiemu, wielkiemu przywódcy Polaków, który, w momencie wycofania się Niemców, w połowie listopada 1918, roku stanął na czele młodej republiki. Jego siedzibą był Belweder, niewielki pałac koło Łazienek, na terenie których mieściły się niegdyś koszary Brygady Kawalerii Gwardii.
o Autor: Carl Gustaf Emil Mannerheim, marszałek fiński, twórca niepodległej Finlandii.


------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------

B [edytuj]

* Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka.

* Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje”, kto zdolny jest dawać.
o Źródło: adhortacja apostolska Redemptionis donum.

C [edytuj]

* Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz, płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać.

* Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
o Źródło: Przemówienie do mieszkańców Tondo, dzielnicy slumsów. Manilia, 18 lutego 1981.

* Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób „twórcą siebie samego”.

* Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.

* Człowieka trzeba mierzyć miarą serca – sercem.

* Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu.

* Człowiek rodzi się, kocha i umiera nie na próbę.
o Zobacz też: miłość

* Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.

* [Człowiek] szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym
o Źródło: Homilia w czasie Mszy św., Sopot, 5 czerwca 1999.

D [edytuj]

* Dopóki zwycięstwo jednych w klęsce drugich, dopóty żadna klęska nie jest ostatnia.

* Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność.

* Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.

* Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom.
o Źródło: 10 września 1993–Tallin. W czasie nawiedzenia kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła

H [edytuj]

* Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.
o Źródło: encyklika Centesimus Annus
o Zobacz też: demokracja

J [edytuj]

* Jak można kochać Boga który jest niewidzialny, nie kochając człowieka który jest obok nas.

* Jest w ciele ludzkim zdolność wyrażania miłości, tej miłości, w której człowiek staje się darem.

* Jestem radosny, wy też bądźcie!
o Opis: Wg niepotwierdzonych informacji papież napisał te słowa na kartce w nocy 1/2 kwietnia 2005 roku.
o Zobacz też: radość

* Jesteśmy tym bogatsi im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić.

* Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd
o Źródło: Tryptyk rzymski

K [edytuj]

* Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni.

* Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.

* Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.
o Źródło: Westerplatte 1987.

* Kobiecość odnajduje siebie w odbiciu męskości, podczas gdy męskość potwierdza się przez kobiecość.

M [edytuj]

* Miłość i służba nadają sens naszemu życiu.
o Zobacz też: miłość

* Miłość jest siłą, która nie narzuca się człowiekowi od zewnątrz, lecz rodzi się w jego wnętrzu, w jego sercu, jako jego najbardziej wewnętrzna własność.

* Miłość jest tym, co stanowi o doskonałości moralnej człowieka, jego podobieństwie do Boga.

* Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania czy chwilowego oczarowania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie „na dobre i na złe”. Jest darem z siebie samego drugiemu człowiekowi.

* Miłość to zadanie, które Bóg wciąż nam wyznacza, może po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawiali wyzwania losowi.

* Miłość zmierza do jedności głęboko osobowej, która nie tylko łączy w jedno ciało, ale prowadzi do tego, by było tylko jedno serce i jedna dusza

* Modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu, pozostawać w milczącym słuchaniu Jego Słowa, pozwalać mu odbić się echem w sercu.

* Modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem.
o Opis: przemówienie w szpitalu po zamachu na Placu Św. Piotra (13 maja 1981).

* Musicie być mocni. Drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć... Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest...
o Źródło: homilia wygłoszona na krakowskich Błoniach w 1979 roku.

* Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.
o Źródło: przemówienie do młodych, Gdańsk – Westerplatte, 12 czerwca 1987.

N [edytuj]

* Najbardziej twórczą ze wszystkich prac jest praca nad sobą, która pozwala odnajdywać urok młodości.

* Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć
o Źródło: homilia wygłoszona w czasie mszy św. odprawionej pod szczytem Jasnej Góry w Częstochowie, 19 czerwca 1983.
o Zobacz też: naród

* Naukowiec nie jest twórcą prawdy, ale jej odkrywcą.
o Źródło: podczas spotkania z członkami Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Castel Gandolfo, 30 sierpnia 2001.

* Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię!

* Nie bójcie się tajemnicy Boga. Nie bójcie się Jego miłości.

* Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi.
o Opis: msza pontyfikalna na Placu Św. Piotra, 22 października 1978.

* Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
o Źródło: orędzie na XXXV Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2002.
o Zobacz też: pokój

* Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości.

* Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.
o Źródło: przemówienie w czasie wręczenia doktoratu honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Watykan, 23 listopada 2004.
o Zobacz też: naród, nauka

* Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! nie ma przyszłości człowieka i narodu.
o Źródło: homilia wygłoszona w czasie mszy św. odprawionej na hipodromie w Sopocie, 5 czerwca 1999.

* Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę.

* Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
o Źródło: Częstochowa, 18 czerwca 1983.

* Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi... tej ziemi!
o Źródło: homilia wygłoszona 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie w czasie 1. pielgrzymki do Polski.
o Zobacz też: pełen tekst Niech zstąpi Duch Twój w Wikisource

* Nienawiść, fanatyzm i terroryzm profanują imię Boga i zniekształcają prawdziwy wizerunek człowieka.
o Opis: Kazachstan, 6 stycznia 2002.

O [edytuj]

* Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
o Zobacz też: Polska

* Oszczędźmy słów, niech pozostanie wielkie milczenie.
o Źródło: przemówienie do wiernych, zaraz po wyborze na papieża

* Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata.
o Źródło: Dekalog dla Polaków, Dom Wydawniczy „Rafael”, 2006

P [edytuj]

* Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.
o Źródło: list Jana Pawła II z okazji 25. rocznicy 1. pielgrzymki do Ojczyzny

* Pozwólcie mi

#2 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 19 czerwiec 2010 - 06:59

Ciąg dalszy cytatów Jana Pawła drugiego

* Pozwólcie mi iść do domu Ojca.
o Opis: Ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią

* Pozwólcie przeto, że tak jak zawsze przy bierzmowaniu biskup, i ja dzisiaj dokonam owego apostolskiego włożenia rąk na wszystkich tu zgromadzonych, na wszystkich moich rodaków.
Pragnę wam dziś przekazać tego Ducha, ogarniając sercem z najgłębszą pokorą to wielkie „bierzmowanie dziejów”, które przeżywacie.
I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością
– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
– abyście mieli ufność nawet wbrew każdej waszej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
– abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
– abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka,
– abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.
Proszę was o to...
o Źródło: w 1979 roku na krakowskich Błoniach podczas wielkiego Bierzmowania Narodu.

* Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka.
o Źródło: Kalisz, 4 czerwca 1997.

* Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro.
o The future starts today, not tomorrow. (ang.)

R [edytuj]

* Rodzina bierze swój początek w miłości, jaką Stwórca ogarnia stworzony świat.

* Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu.

* Różnymi drogami biegnie życie ludzkie, ale wszyscy szukają szczęścia i miłości.
o Zobacz też: życie

* Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód, a także dążenie do stabilizacji monetarnej powinny prowadzić do coraz ściślejszego wzajemnego powiązania narodów, przy zachowaniu tożsamości i historycznych tradycji każdego z nich, tak by mogły dzielić się niejako dziedzictwem wartości, które ukształtowało się przy ich współudziale, a do którego należy godność człowieka, jego podstawowe i niezbywalne prawa, nienaruszalność życia, wolność i sprawiedliwość, zmysł solidarności i odmowy dyskryminacji kogokolwiek.
o Źródło: przemówienie do parlamentarzystów austriackich, Rzym, 23 marca 1997.
o Zobacz też: godność, Unia Europejska

S [edytuj]

* Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany.
o Źródło: Spotkanie opłatkowe z Polakami 20 grudnia 1997

* Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję.
o Opis: Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II – według rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro – Vallsa – na wieść o tym, że do Watykanu przybyły tysiące młodych ludzi, by czuwać na placu św. Piotra (2 kwietnia 2005).

T [edytuj]

* To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
o Opis: z pożegnalnego przesłania Jana Pawła II.

* Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.

W [edytuj]

* Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne.... Tylko dziś jest Twoje.

* Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.

* Wiedziałem, że w Łodzi jest klub ŁKS, ale o Widzewie nie słyszałem.
o Opis: Na audiencji Marka Citki w 1997 roku

* Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
o Zobacz też: wolność

* Wstyd mi. Prezydent stoi, kardynał stoi – a ja siedzę.
o Opis: w czasie wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej, 18 sierpnia 2002.
o Źródło: Cytaty na Wprost.pl

* Wybrali mnie na papieża, a niech ich!
o Źródło: Wypowiedziane przez Jana Pawła II tuż po konklawe

* W każdym mieszka dobro, i zło i tylko to drugie jest aktywne.


Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-06-19 08:00:11

#3 Atanatari

Atanatari

  Malkontent

 • Members
 • PipPipPip
 • 613 postów

Napisano 19 czerwiec 2010 - 14:57

Postać Adolfa Hitlera jest cholernie ciekawą postacią, a jej ocena MUSI być poprzedzona analizami jego życia, działalności z różnych stron (niekoniecznie tylko dwóch). Stalin to zdecydowanie zbrodniarz, bezlitosny i nie posiadający jakichkolwiek skrupułów. Jemu można przyszyć bez oporu plakietkę "całkiem złego". Piłsudski? Jan Paweł II Polaków złączył wiarą, a Piłsudski patriotyzmem i bojowym duchem, jednak są pewne niuanse z jego życia, które tą piękną wizję, mityczną wręcz, Komendanta na Kasztance, niszczą.

O Hitlerze trochę czytałem i on jest wyjątkową osobistością, co nie oznacza, że udzielam poparcia dla jego brutalności. I tak jednak wybryki Hitlera przy Stalinie to jak porównać kieszonkowca do płatnego mordercy.

#4 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 20 czerwiec 2010 - 12:11

Stephen Hawking

* Czas można porównać do rzeki: płynie z różną prędkością w różnych miejscach. To klucz do podróży w przyszłość.


* Fundamentalna zasada rządząca wszechświatem: przyczyny występują przed skutkami, nigdy odwrotnie.

czasu, przeżywalibyśmy dziś inwazję hord turystów z przyszłości.
o Opis: argument popierający twierdzenie, iż muszą istnieć jakieś prawa fizyki, które będą w ogóle zakazywały cofania się w czasie

* Irytowanie się na moja niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle.


* Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.

* Jeśli chcemy podróżować w przyszłość, po prostu musimy szybko się poruszać.


* Jeśli kosmici odwiedzą nas kiedykolwiek, myślę, że skutki mogą być podobne, jak w przypadku odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Jak wiadomo, wydarzenie to okazało się niezbyt pomyślne dla rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Wystarczy nam zresztą przyjrzeć się samym sobie, aby dojść do wniosku, że inteligentne życie może w swym rozwoju przybrać postać, z jaką wolelibyśmy się raczej nie spotkać.

* Jeśli oni tam są, to zapewne już o nas wiedzą.


* Materia wpływa na czas i spowalnia go. Im większy obiekt, tym bardziej spowalnia czas.


* Moim kolejnym celem jest wyprawa w przestrzeń kosmiczną.


* Musimy patrzeć na czas tak, jak to robią fizycy – jako na czwarty wymiar.

* Myślę, że mogliby wyruszyć na potężnych statkach kosmicznych, splądrowawszy już i zużywszy wszystkie zasoby na swej macierzystej planecie. Tacy wysoko rozwinięci kosmici mogliby stać się nomadami w poszukiwaniu planet, znajdujących się w ich zasięgu, które mogliby podbić i skolonizować.


* Myślę, że wirusy komputerowe powinny być uważane za istoty żywe. Moim zdaniem mówi to coś o naturze ludzkiej, skoro jedyna forma życia, jaką udało nam się stworzyć do tej pory ma charakter czysto destrukcyjny. Stworzyliśmy życie na nasz własny obraz i podobieństwo.


* Nie wierzę, że ludzkość przetrwa następne tysiąc lat, jeśli nie udamy się w kosmos. Zbyt wiele zagraża życiu na jednej planecie.


* Odkrycie naukowe nie jest może lepsze od seksu, ale satysfakcja trwa dłużej.

* Sądzę, że to ważne, by naukowcy wyjaśniali, na czym polega ich praca. Dotyczy to zwłaszcza kosmologii.


* Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków.


* Zacząłem myśleć o czarnych dziurach, kiedy kładłem się do łóżka. Moje inwalidztwo sprawia, że jest to bardzo powolny proces, więc miałem wiele czasu.


#5 nikton

nikton

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 2013 postów

Napisano 20 czerwiec 2010 - 13:02
Tupac Amaru Shakur(Lesane Parish Crooks) (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku - zm. 13 września 1996 w Las Vegas), znany również jako 2Pac i Makaveli – amerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny.
Czy Bóg przebaczy mi te wszystkie podłości, które popełnił czarny mężczyzna, by nakarmić swoje dzieci?


Will God forgive me for all the dirt a nigga did, to feed kids? (ang.)

— Tupac Amaru Shakur
Picture Me RollingJeżeli jeszcze się niczego nie nauczyłeś

To zapamiętaj jedno: to nigdy się nie skończy,
Dopóki trumna nie znajdzie się w ziemi...

— Tupac Amaru Shakur
Hold on, be strongIstnieje niebo dla gangsterów.

— Tupac Amaru Shakur
Life Goes On


Some things will never change. (ang.)

— Tupac Amaru Shakur


W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty.

— Tupac Amaru Shakur
Black Jesus


Nie oceniaj mnie, jeśli mnie nie znasz.

— Tupac Amaru ShakurToczę walkę przez cały czas z czymś innym. Czasem z samym sobą. Są we mnie dwie osobowości - jedna chce żyć w spokoju, druga nie podda się, dopóki nie odzyska wolności.

— Tupac Amaru ShakurCzy nie zastanawia ich, dlaczego wciąż rośnie liczba zabójstw, samobójstw, liczba narkomanów? Nie zastanawia ich to? Czy nie rozumieją, że... więcej młodych ludzi bierze kokę niż otrzymuje dyplomy?

— Tupac Amaru ShakurMyślę, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do szkoły jako tradycji, że przestaliśmy traktować ją jako narzędzie nauki, czym powinna być. Oto dlaczego mnie kształciła ulica.

— Tupac Amaru ShakurCzemu walczę by żyć, jeśli żyję tylko by walczyć.

— Tupac Amaru Shakur
____
nie najlepsze są te cytaty, w jego tekstach znalazłbym o wiele więcej i mądrzejszych jak np ten który sobie przypomniałem więc wklejam:

Pytając nas o to, dlaczego zmieniamy się ze złego na gorsze
Pomija się fakt dotyczący miejsca, z którego pochodzimy
Gdybyś zobaczył różę, która wyrosła na betonie nie zapytałbyś o to,
Dlaczego ma zniszczone płatki.
Wręcz przeciwnie, wszyscy świętowalibyśmy jej nieustępliwość.
Wszyscy zachwycalibyśmy się jej silną wolą w dążeniu do słońca.
To my jesteśmy tymi różami
To jest nasz beton
A to moje zniszczone płatki
Nie pytaj mnie ''dlaczego?''
Dziękuj za to Bogu

z utworu
Mama's Just a Little Girl
A jak dla mnie to był jakiś geniusz. Zginął gdy miał 25 lat
a zrobił i przeżył w życiu więcej niż nie jeden 90latek
ile płyt
ile filmów (i to wszystko na jakim poziomie..)
zamach w 94
więzienie
ile spraw sądowych
ojej

A kawałków nagrał od groma , jeszcze nie wszystkie wydaliZmieniony przez - nikton w dniu 2010-06-20 15:20:46

#6 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 20 czerwiec 2010 - 17:40

Dodam pojedyncze, też na wysokim poziomie.Bohaterowie żyją krótko, ale zwykli ludzie nie żyją wcale.
Madejski Michał

Chrześcijanin powinien iść tam, gdzie nie ma żadnego światła, aby samemu świecić.
Reinhold Schneider (1903 - 1958)

Nie poznamy prawdy, nie znając przyczyny.
Arystoteles (384 - 322 p.n.e.)

Charta non erubescit. Papier się nie rumieni.
autor nieznany

Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską.
Augustyn (Augustyn Aureliusz, święty 354 - 430)
Ostatnio dodane:

Człowiek jest tajemnicą, z tajemnicy przybywa i w tajemnicę odchodzi.

Paulo Coelho

Czasami porzucamy ludzi, tylko dlatego, iż boimy się, że Oni zrobią to pierwsi
Radek

Bo w życiu chodzi o to, a żeby nadać mu sens.
Piotr Paweł Somorowski

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
José Saramago

Kobieta musi mieć dwie rzeczy: klasę i bajeczny urok.
Coco Chanel

-----------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------
Życie bez prób nie jest warte tego, aby je przeżyć.
Sokrates

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)


W całym życiu szanuj prawdę tak, by twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych.
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)

Istnieje tylko jedno dobro – wiedza, i jedno zło - ignorancja.
Sokrates

Drogi mi Platon, drogi Sokrates, ale jeszcze droższa prawda.
Arystoteles

Scio me nihil scire. Wiem, że nic nie wiem.
Sokrates (469 - 399 p.n.e.)

Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchal, niż mówili.
Sokrates


Scio me nihil scire.


Wiem, że nic nie wiem.

Tak czy inaczej żeń się: jeśli znajdziesz dobrą żonę, będziesz szczęśliwy, jeśli złą – zostaniesz filozofem.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.

Dla cierpiących najmniejsza radość jest wielkim szczęściem

Odzywaj się tylko wtedy, gdy wiesz, o co chodzi.

Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność.

Edimus, ut vivamus, non vivimus ut edamus.
(Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść.)

Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

W całym życiu szanuj prawdę tak, by twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych.

Mądrość zależy od trzech rzeczy: osobowości, wiedzy, samokontroli.

Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha.

Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz.

Często język wyprzedza myśli.

Jak większe jest szczęście być zdrowym niż bogatym, tak mniejszym jest nieszczęściem ubóstwo niż choroba.

Jak dziwną jest rzeczą, że ludzie zawsze umieją odpowiedzieć na pytanie, ile posiadają owiec, natomiast nie umieją podać liczby przyjaciół ani ich wymienić - tak nisko ich cenią.Z godnością oczekuj starości.

Cóż komu z tego, że zjadł wszystkie rozumy, jeśli nie ma własnego.

Najmądrzejszy jest, który wie czego nie wie.


Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym.

Bać się śmierci jest tym samym, co mieć się za mądrego nim nie będąc.

Bardziej się ciesz z wyświadczonych drugim, niż z odebranych dobrodziejstw, bo za pierwsze masz chwałę, a drugie wkładają na ciebie ciężar wdzięczności.

Ci są najszczęśliwsi i najbliżsi bogów, którzy nie potrzebują niczego.

Długie szaty krępują ciało, a bogactwa duszę.

Złych lub pospolitych ludzi pozyskasz najprędzej darami, ale szlachetnych pozyskasz najprędzej szlachetnością.

Czy się ożenisz czy nie, będziesz żałował swego wyboru.


Jeżeli język nie jest poprawny, to co powiedziano nie jest tym, co zamierzano powiedzieć. Jeżeli to, co powiedziano nie jest tym, co zamierzano powiedzieć, nie zostanie zrobione to, co być powinno.

Łatwiej trzymać na języku rozżarzony węgiel niż słowo sekretne.


Pierwszym warunkiem szczęścia jest rozsądek.

Szczęście jest przyjemnością wolną od wyrzutów sumienia.

[u]Takie czasy nastały, że jak chcesz z kim mądrym pogadać, musisz rozmawiać sam ze sobą. [/u]

Piękno jest jedyną rzeczą boską i widzialną jednocześnie.

Nikogo i niczego nie umiem słuchać jak tylko argumentu, który mi się po rozwadze wyda najstosowniejszy.

Jeśli ktoś z nas pragnie poznać coś w sposób czysty, musi się od ciała wyzwolić i samą tylko duszą oglądać rzeczywistość.


#7 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 20 czerwiec 2010 - 22:47

Jeśli ciemniactwo to nowa nazwa patriotyzmu to jestem ciemniakiem.
All Bundy

t2742732_jqicu.gif


#8 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 15:57

ARYSTOTELES

Nie zawsze jest tym samym: być dobrym człowiekiem i dobrym obywatelem.

Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Starość nie jest niczym innym, jak tylko powtórzeniem wieku dziecięcego.

Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.

Małość człowieka polega na jego pospolitości.

Nie poznamy prawdy, nie znając przyczyny.

To, co wciąż robimy, stanowi o nas.

Z życia najlepiej odchodzić jak z uczty: ani spragniony, ani pijany.

Doświadczenie stworzyło sztukę, brak zaś doświadczenia - przypadek.

Doskonała przyjaźń rodzi się między dobrymi oraz między tymi, co osiągnęli jednoczący stopień cnoty.

Matematyka jest miarą wszystkiego.

Małość człowieka polega na jego pospolitości.

To, co wciąż robimy, stanowi o nas.

Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy.

Nieszczęście ludzi brata.

Muzyka łagodzi obyczaje.

ALBERT EINSTEIN

[u]Jeśli "a" oznacza szczęście, to a=x+y+z; x - to praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami.[/u]

Nigdy nie myślę o przyszłości. Nadchodzi ona wystarczająco szybko.

Uczony jest człowiekiem, który wie o rzeczach nieznanych innym i nie ma pojęcia o tym, co znają wszyscy.

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.

Mając dwadzieścia lat myślałem tylko o kochaniu. Potem kochałem już tylko myśleć.

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

Prawdą jest to, co wytrzyma próbę doświadczenia.

Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa ale czwarta będzie na pewno na maczugi.

Nie spotkałem dotąd dziewczyny, której urok nie potrzebowałby wspólnej płaszczyzny naukowej.

Najpiękniejszym, co możemy odkryć, jest tajemniczość.

Tylko życie poświecone innym warte jest przeżycia.

Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia.

Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośliwy.

Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.

PITAGORAS
Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie.

Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.

Kto zatraca się w cierpieniu, nie może być człowiekiem wolnym.

Naprawdę poznajemy człowieka dopiero po jego śmierci.

Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia.

Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi.

Natura jest wszędzie taka sama.

Dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia.

U przyjaciół wszystko jest wspólne.

MICHAŁ ANIOŁ

Miłość jest skrzydłem, które ten dał człowiekowi, aby ten mógł wzlecieć do Niego.

Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością.

Geniusz to wieczna cierpliwość.

Nad stracony czas nic bardziej nie boli.

Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy.

Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość.

Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością.

_______________________________________________________

Cytaty Jezusa* Błogosławieni ubodzy w duchu.
o Beati pauperes spiritu. (łac.)

* Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił?
o Eli, Eli, lema sabachthani? (Mt 27, 46) lub Eloi, Eloi, lema sabachthani. (Mk 15, 34) (grecka transkrypcja słów aramejskich)
o Opis: ostatnie słowa Jezusa Chrystusa wypowiedziane na krzyżu wg Ewangelii Mateusza i Marka (za Biblią Tysiąclecia)
o Deus meus, quare me repulisti et quare tristis incedo, dum afligit me inimicus (łac.); Tłumaczenie: Boże mój, czemu mnie opuściłeś i dlaczego jestem sam, kiedy trapi mnie nieprzyjaciel?

* Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
o gratis accepistis, gratis date (łac.)

* Ja jestem drogą, prawdą i życiem.
o Ego sum via et veritas, et vita. (łac.)

* Jezus odpowiedział: „Moje królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby moje królestwo było częścią tego świata, moi słudzy walczyli by, żebym nie został wydany Żydom. Ale przecież moje królestwo nie jest stąd.”
o Źródło: Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata, Jn 18:36

* Kamienie wołać będą.
o Lapides clamabunt. (łac.)
o Opis: słowa Jezusa w odpowiedzi na wezwanie faryzeuszy, aby uciszył swoich uczniów.

* Kamień na kamieniu tu nie pozostanie.
o Lapis super lapidem non reliquentur hic. (łac.)
o Opis: słowa Jezusa o Jerozolimie.

* Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.
o Qui amat patrem aut matrem plus quam me, non est me dignus; et, qui amat filium aut filiam super me, non est me dignus. (łac.)

* Kto mieczem wojuje, ten od miecza zginie.
o Omnes qui acceperint gladium, gladio peribunt. (łac.)

* Kto nie jest przeciwko wam, ten jest z wami.
o Qui non est adversum vos, pro vobis est. (łac.)

* Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie.
o Qui non est mecum, contra me est. (łac.)

* Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.
o Źródło: Ewangelia według św. Jana
o Opis: słowa Jezusa, w odpowiedzi na prowokację faryzeuszy, którzy przyprowadzili przed Jego oblicze przyłapaną na cudzołóstwie.

* Lekarzu, ulecz samego siebie.
o Medice, cura te ipsum. (łac.)
o Opis: przysłowie cytowane przez Jezusa; Łk 4,23.

* Niech nie wie lewa ręka, co czyni prawa.
o Nesciat sinistra tua quid faciat dextera tua. (łac.)

* Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni.
o Nolite iudicare, et non iudicabimini (łac.)

* Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.
o Nolite arbitrari quia venerim mittere pacem in terram; non veni pacem mittere sed gladium. (łac.); (Mt 10,34)

* Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju.
o Nemo est propheta in patria sua. (łac.)

* Nikt nie może służyć dwom panom.
o Nemo potest duobus dominis servire. (łac.)

* Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu co boskie.
o Opis: odpowiedź na pytanie dotyczące płacenia podatków cesarzowi.

* Po ich owocach ich poznacie.
o A fructibus eorum cognoscetis eos. (łac.)

* Strzeżcie się fałszywych proroków.
o Attendite a falsis prophetis. (łac.)

* ... tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
o ... ibi erit fletus et stridor dentium. (łac.)
o Opis: Jezus wypowiedział się tak o piekle.

* Ten, kto kocha swoje życie, straci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne.
o Qui amat animam suam, perdit eam; et, qui odit animam suam in hoc mundo, in vitam aeternam custodiet eam. (łac.) (J 12,25)

* To wam nakazuję, żebyście się wzajemnie miłowali.
o PŹródło: ismo Święte w Przekładzie Nowego Świata, Jn 15:17

* Wilki w owczej skórze.
o Lupi in vestimentis ovium. (łac.)
o Według Ewangelii św. Mateusza

* Wy jesteście solą ziemi; wy jesteście światłością świata.
o Wos estis sal terrae; vos estis lux mundi. (łac.)

* Wykonało się.
o Consummatum est. (łac.)

* Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.
o Źródło: Ewangelia według św. Łukasza
o Opis: Jezus do złoczyńcy, wiszącego na sąsiednim krzyżu, w odpowiedzi na słowa: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do Królestwa swego”. Tym samym owy złoczyńca został pierwszym świętym, jedynym „osobiście mianowanym” przez Jezusa.

* Żniwo wprawdzie obfite, ale robotników mało.
o Messis quidem multa, operarii autem pauci. (łac.)

Cytaty o Jezusie [edytuj]

* A Jezus myśli o nas w liter ciemnym stuku jak trudno w niebo wstąpić spod robactwa druku.
o Autor: ks. Jan Twardowski

* Jezus Chrystus jest jedyną księgą, którą powinniśmy znać na pamięć.
o Autor: Carlo Carretto

* Jezus jest tak bardzo znienawidzony przez narody chrześcijańskie, które imieniem jego uświęciły to wszystko w życiu ludzkim, co on sam usiłował zniszczyć i czemu wypowiedział walkę.
o Autor: Edward Abramowski

* Kochaj Jezusa, miej Chrystusa zawsze w swoim sercu, a zawsze będziesz wiedziała, co należy zrobić. Zawsze myślę sobie: „Co zrobiłby Jezus?”
o Autor: Aaliyah

* Konwencjonalna historiografia zawsze głosiła, że zbyt mało wiemy o historycznym Jezusie, by móc powiedzieć coś więcej ponad to, że żył i że wywarł na swych zwolenników ogromny wpływ. Zawsze byli historycy, którzy mówili, że nie sposób tego zrobić ze względu na trudności historyczne i zawsze byli teologowie, którzy powiadali, że nie sposób tego uczynić ze względu na obiekcje teologiczne. I wreszcie zawsze byli uczeni, którzy mówili pierwsze, mając na myśli drugie.
o Autor: John Dominic Crossan

* Nie mieczem, lecz krzyżem uczynił Chrystus ziemię sobie poddaną.
o Autor: Aureliusz Augustyn z Hippony

* On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty.
o Źródło: Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata, Heb 1:3

* Spoczywaj w chwale szlachetny ofiarniku! Dzieło twe zostało dokonane; rozpoczęła się już twoja boskość. Nie lękaj się, że wskutek jakiegoś błędu może jeszcze runąć wznoszona przez ciebie budowa. Stanąłeś już poza granicami ludzkiej słabości, już zaczynasz patrzeć z wyżyn niebiańskiego spokoju na nieobliczalne skutki swej działalności. Za kilka godzin cierpień, które nawet nie dotknęły twej wielkiej duszy, zdobyłeś prawdziwą i najpiękniejszą nieśmiertelność. Przez tysiące lat świat będzie o tobie mówił! Niby sztandar sprzeczności staniesz się symbolem, dookoła którego stoczą się najżarliwsze boje ludzkości. Bardziej żywy niż za życia, od chwili skonania bardziej kochany niż w czasie ziemskiej pielgrzymki, staniesz się do pewnego stopnia kamieniem węgielnym ludzkości, że targnąć się na twoje imię będzie znaczyło to samo, co targnąć się na fundamenty świata. Zniknie granica pomiędzy tobą a Bogiem. Odniósłszy świetny triumf nad śmiercią, obejmiesz władanie swego królestwa, a za tobą pójdą po drodze, którą sam sobie wytknąłeś, wielowieczni twoi czciciele.
o Autor: Ernest Renan
o Źródło: Żywot Jezusa

* Chrystus uśmiechnął się:
„Synu mój najukochańszy, nie pozostawiłem Cię nawet przez najdrobniejszą chwilę. Pojedyncze ślady, które widziałeś w najtrudniejszych chwilach swojego życia były moimi śladami... W te ciężkie dni musiałem Cię nieść w moich ramionach.”
o Autor: Bruno Ferrero
o Źródło: Dlaczego?

* Poncjusz Piłat był pierwszym znanym cenzorem, a Chrystus pierwszą wybitną ofiarą cenzury.

Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-07-06 19:49:54

#9 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 17 sierpień 2010 - 08:03

Cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć.

W polityce głupota nie stanowi przeszkody.

Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem.

Miłość to głupota robiona we dwoje.

Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta.

[u]Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.[/u]

Kapitulacja to próba ocalenia wszystkiego, oprócz honoru.
(to odnośnie kapitulacji Francji podczas IIwś)

Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.

Napoleon, będąc w swoim namiocie, podczas jednej z bitew, zwołał, co było normalne, naradę przed walką. W trakcie rozmowy Napoleon chciał sięgnąć po mapę, która leżała na szafie, jednakże nie był zbyt wysoki, więc miał z tym problemy. W tym momencie odezwał się głos jednego z jego oficerów - "Panie, pozwól mi sobie pomóc, jestem większy" na co Napoleon odpowiedział mu - "Nie większy, lecz wyższy" i pozwolił się wyręczyć.
[u]Opinia publiczna to dziwka. [/u] <--- Ha to jest dobry cytat :P Na demotywatory wejdzie na główną (tak czuję :P)

Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba umieć je wykorzystać.

Umysł ludzki ma szczególny pociąg do przesady.

Tylko prawda obraża.


Jedyne zwycięstwo wobec miłości to ucieczka.

Na tym świecie istnieje tylko jedna alternatywa: rozkazywać albo słuchać
.

Są tylko dwie siły na świecie: miecz i rozum; na dłuższą metę miecz zawsze ulega rozumowi.


Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia.


Bluszcz tuli się do pierwszego drzewa, które napotka - oto pokrótce historia miłości.

Człowiek nie ma przyjaciół. Przyjaciół ma tylko powodzenie.

Geniusz to czasem tylko instynkt, który nie podlega doskonaleniu; częściej jest to sztuka trafnego kojarzenia codziennie doskonalona dzięki obserwacji i doświadczeniu.

Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata.

[u]Uznanie związku małżeńskiego za nierozerwalny to prowokacja do zbrodni. [/u]


Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką.

Światem rządzi wyobraźnia.

Trzy dni mglistej pogody, a stałbym się panem Londynu.

Człowiek silny jest dobry, tylko słaby jest zły.

Tam, gdzie rząd jest słaby, rządzi armia.
<-- U nas tego i tego nie ma

Ustępować w pewnych sprawach jest często najlepszą polityką.


Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją.

#10 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 30 sierpień 2010 - 19:28

http://www.cytaty.in...or/oscarwilde/1

Oscar Wilde

#11 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 01 wrzesień 2010 - 19:46

http://www.cytaty.in...lberteinstein/1

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.

Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują.

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.

Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd.


#12 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 02 wrzesień 2010 - 21:00

http://pl.wikiquote....odzimierz_Lenin

Włodzimierz Lenin (1870–1924) – teoretyk i ideolog komunizmu.'

* A czym są w ogóle klasy? Tym, co pozwala jednej części społeczeństwa przywłaszczać sobie cudzą pracę.
o Źródło: Zadania związków młodzieży, 1920

* Abstrakcyjnej prawdy nie ma. Prawda jest zawsze konkretna.

* Albo wesz zwycięży rewolucję, albo rewolucja zwycięży wesz.

* Ale czy istnieje moralność komunistyczna? Czy istnieją nakazy moralności komunistycznej? Oczywiście tak. Często przedstawia się sprawę w ten sposób, że nie mamy swojej moralności, i bardzo często burżuazja oskarża nas o to, że my, komuniści, negujemy wszelką moralność. To zabieg polegający na manipulowaniu pojęciami, to sypanie piasku w oczy robotnikom i chłopom.
o Źródło: Zadania związków młodzieży, 1920

* Anarchizm – to wytwór rozpaczy.

* Bądźcie wzorowo bezlitośni.
o Źródło: do podwładnych

* Bolszewizm wyrósł, ukształtował się i zahartował w długoletniej walce przeciwko drobnomieszczańskiej rewolucyjności, która trąci anarchizmem
o Źródło: Dzieła, Warszawa 1955

* Błędem jest brać pod uwagę tylko ludzi wybieranych, tylko organizatorów, administratorów i in. Bądź co bądź ci wybitniejsi ludzie stanowią mniejszość. Trzeba brać pod uwagę szeregowców, masy.
o Źródło: „Raz jeszcze o związkach zawodowych, o chwili bieżącej oraz o błędach towarzyszy Trockiego i Bucharina”, 1921.

* Celem terroryzmu jest szerzenie terroryzmu.

* Całe społeczeństwo będzie jednym biurem i jedną fabryką z równą normą pracy i płacy. (1917)

* Co robić?
o Źródło: tytuł manifestu z 1902

* Czy potrafimy „przypisać” wszystkie komórki miejskie do wiejskich w tym celu, aby każda komórka robotnicza, „przypisana” do odpowiedniej komórki wiejskiej, starała się systematycznie o wszelką okazje, o wszelką sposobność, by zaspokoić tę czy inną kulturalną potrzebę swojej współkomórki?
o Źródło: Prawda nr 2, 4 stycznia 1923 r.
o Zobacz też: kultura

* Czy ujmiemy w ręce świat niespławiony w krwi aż do krańca?

* Demagogiem można stać się na skutek samej tylko naiwności politycznej

* Dokąd teraz, w obecnej chwili, zmierza nasza polityka? Do zbudowania trzonu partii nie na płaskich frazesach trockistów i spółki, lecz na rzeczywistym zbliżeniu ideowym plechanowców i bolszewików. Czy coś z tego wyjdzie, nie wiem. Jeśli nie – z powrotem do Bolszewickiego Ośrodka Kierowniczego. Jeśli nie wyjdzie – będzie to spory krok naprzód.
o Źródło: List do L.B. Kamieniewa wysłany z Paryża do Wiednia 6 kwietnia 1910 r.

* Forma naszego komunistycznego społeczeństwa została przez nas stworzona tylko dlatego, aby walczyć przeciw wpływom jakiejkolwiek religii na świadomość klasy robotniczej. Marksizm powinien być materialistyczny. Mówiąc inaczej, powinien być wrogiem religii. Komuniści – to nieprzejednani wrogowie fanatyzmu religijnego i ceremonii religijnych. Komunizm został stworzony po to, aby wypowiedzieć religii walkę

* Głównym warunkiem demokratycznego pokoju jest wyrzeczenie się aneksyj (zaborów) – nie w tym niesłusznym sensie, że wszystkim państwom zwraca się to, co utraciły, lecz w tym jedynym słusznym sensie, że każda narodowość, bez żadnego wyjątku, i w Europie, i w koloniach, uzyskuje wolność i możność samodzielnego zadecydowania, czy tworzy państwo odrębne, czy też wchodzi w skład jakiegoś innego państwa.
o Źródło: Zadania rewolucji – Dzieła wybrane, t.3, str. 8

* Im silniejszą Polska będzie, tym bardziej nienawidzić jej będą Niemcy, a my potrafimy posługiwać się tą ich niezniszczalną nienawiścią. Przeciwko Polsce możemy zawsze zjednoczyć cały naród rosyjski i nawet sprzymierzyć się z Niemcami.
o Opis: Wypowiedziane na Kongresie III Międzynarodówki Komunistycznej, po klęsce Armii Czerwonej w Polsce, IX 1920 r.

* „Jakobini” XX wieku nie skazaliby na gilotynę tych kapitalistów – podążać za dobrym przykładem nie znaczy kopiować go. Wystarczyłoby aresztować od pięćdziesięciu do stu magnatów finansowych i grubych ryb, głównych rycerzy defraudacji i kradzieży za pomocą banków. Wystarczyłoby aresztować ich na kilka tygodni, aby ujawnić ich oszustwa i pokazać wszystkim wyzyskiwanym ludziom „kto potrzebuje wojny”. Po ukazaniu oszustw bankowych magnatów, moglibyśmy ich wypuścić, aby banki, kapitalistyczne syndykaty i wszyscy ich zleceniobiorcy „pracowali” dla rządu pod kontrolą robotników.
o Źródło: Wrogowie ludu, 1917

* Jedna z największych bied i plag, jakie pozostały nam po dawnym społeczeństwie kapitalistycznym – to całkowita przepaść między książką a praktyką życia, mieliśmy bowiem książki, w których wszystko było przedstawione w jak najlepszym świetle, a książki te w większości wypadków były najohydniejszym, najobłudniejszym łgarstwem które w fałszywych barwach malowało nam społeczeństwo kapitalistyczne.
o Źródło: „Zadania związków młodzieży”, 1920

* Jedynie ten rząd [rząd radziecki] może utworzyć komisję w celu przeprowadzenia wyczerpującego i publicznego dochodzenia w sprawie korniłowców, jak również we wszystkich innych, choćby wytoczonych przez burżuazję sprawach – i partia bolszewików ze swej strony wezwała by robotników do zupełnego posłuszeństwa tylko takiej komisji i do współdziałania z nią.
o Źródło: Zadania rewolucji – Dzieła wybrane, t.3, str. 13

* Jest niemożliwym egzystować w społeczeństwie i jednocześnie być wolnym od niego.

* Jeśli nasza partia nie poczyni kroków, by temu przeszkodzić, rozłam może nastąpić niespodziewanie.
o Źródło: „List do zjazdu” grudzień 1922–styczeń 1923

* Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy.

* Każda kucharka powinna nauczyć się rządzić państwem.

* Każdy kompromis jest zgniły.

* Kino to najważniejsza ze sztuk.
o Zobacz też: kino

* Klasa robotnicza nie może urzeczywistnić swego ogólnoświatowego celu rewolucyjnego nie prowadząc bezlitosnej walki z tym renegactwem, brakiem charakteru, wysługiwaniem się oportunizmowi i bezprzykładnym teoretycznym wulgaryzowaniem marksizmu. Kautskizm to nie przypadek, lecz społeczny wytwór przeciwieństw II Międzynarodówki, połączenia wierności marksizmowi w słowach z podporządkowaniem się oportunizmowi w czynach.
o Źródło: „Socjalizm a wojna”, 1915

* Klasy to takie grupy ludzi, z których jedna może sobie przywłaszczać pracę innej z powodu różnicy miejsca zajmowanego przez nią w określonym systemie gospodarki społecznej.

* Komunista – to słowo łacińskie. Communis – znaczy wspólny. Społeczeństwo komunistyczne oznacza, że wszystko jest wspólne: ziemia, fabryki, wspólna praca – oto czym jest komunizm.
o Źródło: Zadania związków młodzieży, 1920

* Komunizm – to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju.


* Lepiej mniej, ale lepiej.

* Mądry idealizm jest bliższy mądremu materializmowi niż głupi materializm.

* Moralność komunistyczna – to taka moralność, która służy tej walce, która jednoczy ludzi pracy przeciwko wszelkiemu wyzyskowi, przeciwko wszelkiej drobnej własności, albowiem drobna własność oddaje w ręce jednej osoby to, co stworzone zostało pracą całego społeczeństwa.
o Źródła: Zadania związków młodzieży, 1920

* Muzyka może być środkiem do szybkiego zniszczenia społeczeństwa.

* Należy umieć bezbłędnie określić, jakie są w odniesieniu do danej kwestii, w danej chwili nastroje mas, jakie są ich rzeczywiste dążenia; potrzeby i myśli.

* Nie ma i nie może być rewolucji bez kontrrewolucji.

* Niezbędna jest bezzwłoczna nacjonalizacja banków i instytucji ubezpieczeniowych, jak również ważniejszych gałęzi przemysłu [...] wraz z bezwarunkowym zniesieniem tajemnicy handlowej i z ustanowieniem stałego nadzoru ze strony robotników i chłopów nad znikomą garstką kapitalistów bogacących się na dostawach skarbowych i uchylających od obowiązku składania sprawozdań i od sprawiedliwego opodatkowania ich zysków i majątków.
o Źródło: Zadania Rewolucji – Dzieła wybrane, t.3, str. 11

* Oczyszczać partię uwzględniając wskazania bezpartyjnych ludzi pracy – to wielka rzecz. Da nam to poważne wyniki. Uczyni to partię awangardą klasy znacznie silniejszą niż poprzednio, awangardą mocniej związaną z klasą, awangardą mającą większe możliwości prowadzenia klasy do zwycięstwa wśród mnóstwa trudności i niebezpieczeństw.
o Źródło: „O czystce partii”, 1921

* Państwo – aparat do systematycznego stosowania gwałtu i podporządkowywania ludzi gwałtowi.
o Źródło: Włodzimierz Lenin, O państwie, 1924

* Państwo jest silne wówczas, kiedy masy o wszystkim wiedzą, o wszystkim mogą wydać sąd i wszystko czynią świadomie.
o Źródło: Włodzimierz Iljicz Lenin, Dzieła, tom 26, Warszawa 1956, strona 257, za: Marian Niezgoda, Andrzej Szumakowicz, Masowy przekaz a komunikacja społeczna, Zeszyty Prasoznawcze, Nr I (95) R. XXIV, Kraków 1983.

* Państwo to specjalna organizacja siły, przemocy w celu uciskania jakiejś klasy.
o Źródło: Państwo i rewolucja, 1917

* Partia jedynie wtedy zasługuje na miano rewolucyjnej, jeśli faktycznie kieruje ruchem rewolucyjnej klasy.

* Pertraktacje – to początek transakcji. Transakcje – to sfinalizowana pertraktacja.

* Piotr Wielki przerąbał okno od zachodu i wpuścił do stęchłej Rosji powiew świeżego powietrza, teraz my otworzymy do Europy okno od wschodu, a z niego wyrwie się niszczący huragan.

* Po pierwsze – uczyć się, po drugie – uczyć się i po trzecie – uczyć się.

* Powinniśmy wytępić w sobie wszelkie ślady zbytku.

* Praca uczyniła z nas tę siłę, która jednoczy wszystkich pracujących.

* Religia to rodzaj duchowego alkoholu, w którym niewolnicy kapitału topią swoje człowieczeństwo i pragnienie lepszego życia.
o Źródło: Socjalizm a religia.

* Rewolucja bez plutonów egzekucyjnych jest pozbawiona sensu.

* Rewolucja burżuazyjna – to taka rewolucja, która nie wychodzi poza ramy burżuazyjnego, czyli kapitalistycznego ustroju społeczno-ekonomicznego. Rewolucja burżuazyjna wyraża potrzeby rozwoju kapitalizmu, nie tylko nie burząc jego podstaw, lecz przeciwnie, rozszerzając je i pogłębiając.
o Źródło: Włodzimierz Ilicz Lenin, Dwie taktyki socjaldemokracji w rewolucji demokratycznej, Dzieła wybrane, tom 1, Moskwa 1948, strona 575.

* Rewolucja to nie przechadzka po Newskim Prospekcie.

* Rozwija się przy tym i u nas, jak we wszystkich innych krajach, reklama przedwyborcza, absolutnie nie przebierająca w środkach. Wszystkie partie burżuazyjne, czyli takie, które bronią ekonomicznych przywilejów kapitalistów, reklamują się zupełnie tak samo, jak poszczególni kapitaliści reklamują swe towary.
o Źródło: Włodzimierz Iljicz Lenin, Partie polityczne w Rosji, Dzieła wybrane, tom 1, Moskwa 1948, strona 760; wydrukowano w gazecie Niewskaja Zwiezda, 10 maja 1912.

* Sąd nie powinien uchylać się od stosowania terroru; takie zapewnienie byłoby oszukiwaniem siebie lub innych – powinien natomiast uzasadnić i zalegalizować go pryncypialnie, jasno, bez fałszu i bez upiększania.
o Źródło: list do Dmitrija Kurskiego, 1922

* Socjalizm – to zniesienie klas.
o Źródło: „Ekonomika i polityka w epoce dyktatury proletariatu”, 1919

* Stany Zjednoczone świata (a nie Europy) są tą formą państwową zjednoczenia i wolności narodów, którą wiążemy z socjalizmem – dopóki całkowite zwycięstwo komunizmu nie doprowadzi do ostatecznego zniknięcia wszelakiego, a więc również demokratycznego, państwa.
o Źródło: Włodzimierz Ilicz Lenin, O prawie narodów do samookreślenia, Dzieła wybrane, tom 1, Moskwa 1948, strona 808.

* Strzec tradycji – nie znaczy to bynajmniej ograniczać się tradycją.

* Szliśmy fałszywą drogą. Rosji potrzebna była ofiara dziesięciu Franciszków z Asyżu. Dopiero teraz zaczyna się przelew krwi...

* Ten kucharz zgotuje tylko pieprzne dania.
o Opis: O Stalinie po wymienieniu Stalina jako kandydata na sekretarza generalnego partii w 1922r.

* Teoretycznie nie ulega wątpliwości, że między kapitalizmem i komunizmem rozciąga się pewien okres przejściowy. Okres ten nie może nie łączyć w sobie cech lub właściwości obu tych ustrojów gospodarki społecznej. Ten okres przejściowy nie może nie być okresem walki między umierającym kapitalizmem a rodzącym się komunizmem – albo innymi słowy: między pokonanym, lecz nie unicestwionym kapitalizmem a komunizmem już narodzonym, ale jeszcze zupełnie słabym.
o Źródło: Ekonomika i polityka w epoce dyktatury proletariatu, 1919

* Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.
o Źródło: O znaczeniu wojującego materializmu, 1922.

* W rewolucji rzecz wcale nie idzie o Rosję – pluję na Rosję. Rosja jest tylko stadium w drodze do rewolucji światowej, do światowej władzy.

* Wolność to właściwie rozumiana konieczność.

* Wyobrażam sobie, że kiedy odniesiemy zwycięstwo w skali światowej, zbudujemy ze złota ustępy publiczne na ulicach kilku największych miast świata. Byłby to „najsprawiedliwszy”, najbardziej pouczający i poglądowo zademonstrowany sposób użycia złota dla tych pokoleń, które nie zapomniały, że w walce o złoto wymordowano dziesięć milionów ludzi i okaleczono trzydzieści milionów w „wielkiej wyzwoleńczej” wojnie lat 1914–1918, w wojnie, która rozstrzygnąć miała doniosły problem: który pokój jest gorszy – brzeski czy wersalski; w walce o to złoto czyni się na pewno przygotowania do wymordowania dwudziestu milionów ludzi i okaleczenia sześćdziesięciu milionów w wojnie, która wybuchnie gdzieś około 1925 czy 1928 roku i toczyć się będzie między Japonią i Ameryką, albo między Anglią i Ameryką, albo też między innymi mocarstwami
o Źródło: O znaczeniu złota obecnie i po całkowitym zwycięstwie socjalizmu, Dzieła, t. 33, Warszawa 1957, str. 105.

* Za jawny rozłam można nienawidzić, za ukryty – trudno nie pogardzać.

* Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza (alternatywnie: kontrola podstawą zaufania)

* Ze wszystkich sztuk najważniejszy jest dla nas film.

* Zmiany [świadomości] wytwarza faktycznie doświadczenie mas, nigdy zaś sama propaganda.

* Związki zawodowe – mechanizm transmisyjny między partią komunistyczną a masami.

* Żeby przezwyciężyć opór kapitalistów wobec programu Rad, wystarczy nadzór ze strony robotników i chłopów nad wyzyskiwaczami i takie kary wobec opornych, jak konfiskata całego majątku połączona z krótkotrwałym aresztem.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

http://pl.wikiquote.org/wiki/Lew_Trocki

Lew Dawidowicz Trocki (właśc. Lew Dawidowicz Bronstein, 1879–1940) – rewolucjonista, bolszewik, polityk radziecki, twórca lewicowej opozycji antystalinowskiej.

* Albo biurokracja, coraz bardziej stająca się organem światowej burżuazji w robotniczym państwie, obali nowe formy własności i odrzuci kraj do kapitalizmu, albo klasa robotnicza rozgromi biurokrację i otworzy drogę do socjalizmu.

* Bez Stalina nie byłoby Hitlera a także Gestapo
o listopad 1936

* Czwarta Międzynarodówka już powstała z wielkich wydarzeń – największych w historii klęsk proletariatu. Przyczyna tych klęsk to zwyrodnienie i zdrada starego kierownictwa.

* Internacjonalizm nie jest abstrakcyjną zasadą, ale teoretycznym i politycznym odbiciem charakteru światowej gospodarki, światowego rozwoju sił wytwórczych i toczącej się w skali światowej walki klas.

* Jesteście bankrutami. Odegraliście już swoją rolę. Odejdźcie tam, gdzie jest wasze miejsce – na śmietnik historii.
o Źródło: Z przemówienia Lwa Trockiego do mienszewików, 1917 r.
o Zobacz też: śmietnik

* Jeżeli kapitalizm nie jest zdolny do spełnienia żądań, nieuchronnie wypływających ze zrodzonych przezeń plag, niech ginie.

* Każdy żołnierz, który opuści swoje stanowisko zostanie rozstrzelany! Każdy łajdak agitujący za odwrotem zostanie rozstrzelany!
o Rewolucja permanentna

* Masz, burżuju, dwa płaszcze? Oddaj jeden żołnierzowi marznącemu na froncie. Masz ciepłe buty? Zostań w domu. Lepiej przydadzą się robotnikowi.

* Mimo głębokich różnic podstaw społecznych stalinizm i faszyzm są zjawiskami symetrycznymi.

* Nie tylko w domach chłopów, ale również w miejskich wieżowcach wiek XX przeplata się z XIII. Setki milionów ludzi używających elektryczności nadal wierzą w magiczną moc symboli i egzorcyzmów [...] Gwiazdy kina korzystają z usług mediów. Lotnicy pilotujący cudowne maszyny stworzone przez ludzki geniusz, noszą na swych piersiach amulety. W ludziach istnieją niewyczerpalne zasoby ciemnoty, niewiedzy i okrucieństwa!

* Powszechnie wiadomo, że każda rewolucja, aż do naszych czasów, wywoływała po sobie reakcję lub nawet kontrrewolucję, która co prawda nigdy nie odrzucała ludu całkowicie do punktu wyjścia, ale zawsze odbierała mu lwią część jego zdobyczy.

* Rewolucja pożera ludzi i charaktery. Niszczy najmężniejszych, sieje spustoszenie wśród słabszych.
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 449.

* Rewolucja wydaje się całkowitym szaleństwem tym, których zmiata i obala.
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 197.

* We wspomnieniach swych Witte pisał, że w roku 1905 „olbrzymia większość Rosji jak gdyby postradała zmysły”. Rewolucja wydaje się konserwatyście obłędem tylko dlatego, że doprowadza „normalne” szaleństwo przeciwieństw społecznych do najwyższego napięcia.
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 197

* Brodaci i siwowłosi metropolici i inspirujący ich Pobiedonoscew, oraz wszystkie inne filary państwa, uważające nas, rewolucjonistów, nie tylko za przestępców, ale i za obłąkanych fanatyków, a siebie – za przedstawicieli trzeźwej myśli, opierającej się na historycznym doświadczeniu całej ludzkości, ci ludzie żądali od wielkiego artysty-realisty [Lwa Tołstoja] wiary w Niepokalane Poczęcie i w Ducha Św., komunikowanego przez pszenne opłatki. Odczytywaliśmy wielokrotnie wyszczególnienie herezji Tołstoja ze wzrastającym zdumieniem i myśleliśmy: nie, na doświadczeniu całej ludzkości opieramy się my, my stanowimy przyszłość – a tam w górze zasiadają nie tylko przestępcy, ale i maniacy.
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 146

* Przygotowując nowe, coraz cięższe represje przeciwko opozycji, stalinowska frakcja miernot, tego Stalina, którego Lenin w „Testamencie” swym nazwał „brutalnym i nielojalnym” wtedy, kiedy te jego cechy nie ujawniły się jeszcze nawet w części setnej, ustawicznie usiłuje za pośrednictwem GPU insynuować opozycji jakiś „związek” z wrogami dyktatury proletariatu.
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 637

* „Gwałty, bicie, tortury fizyczne i moralne stosuje się do najlepszych robotników-bolszewików za ich wierność hasłom października.”
o Zarzut przeciwko Stalinowi; źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 638

* Polityka opozycji nie ma nic wspólnego z przygotowywaniem walki zbrojnej. Opieramy się całkowicie na przeświadczeniu o głębokiej żywotności i elastyczności sowieckiego reżimu. Nasza droga jest drogą reformy wewnętrznej
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 639

* Gdyby prawdą było, że opozycja, kierowana przez organizatorów rewolucji październikowej, budowniczych sowieckiej republiki i czerwonej armii, przygotowuje orężne obalenie władzy sowieckiej, oznaczałoby to samo przez się katastrofalną sytuację w kraju
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 639

* Burżuazyjna demokracja stoi pod wieloma względami wyżej od poprzedzających ją form państwowych. Nie jest jednakże wieczna. Musi ustąpić miejsca socjalistycznemu społeczeństwu. Mostem do socjalistycznego społeczeństwa jest dyktatura proletariatu
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 647

* Dzięki wojnie [I wonie światowej] ludzkość, z niespotykaną poprzednio wyrazistością, przekonała się również o swej technicznej potędze. Wyglądało to więc tak, jakby człowiek, chcąc przekonać się, czy ma zdrowe drogi oddechowe i przewód pokarmowy, zaczął przed lustrem podcinać sobie gardło brzytwą
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 658

* Klasa robotnicza Rosji, pod kierownictwem bolszewików, uczyniła próbę przebudowania życia tak, aby wykluczyć możliwość periodycznych ataków szału, przeżywanych przez ludzkość i założyć podwaliny wyższej kultury. Na tym polega sens rewolucji październikowej
o Źródło: Moje życie, Warszawa 1990, s. 659

* Rozumie się, że nie jesteśmy fetyszystami: jeśli nowe fakty historyczne będą wymagały rewizji teorii, to się przed tym nie zawahamy.

* Sama burżuazja zdobyła władzę w drodze rewolucji, a umocniła władzę w drodze wojny domowej. W czasie pokoju utrzymuje władzę poprzez system represji. Dopóki istnieją społeczeństwa klasowe, oparte na antagonizmach, dopóty represja jest nieodzownym środkiem przełamywania woli opozycji.
o Źródło: Dictatorship versus democracy.

* Socjalistyczna rewolucja zaczyna się na fundamentach narodowych. Ale nie może się ona dopełnić w tych granicach.[...] Międzynarodowa rewolucja stanowi permanentny proces, wbrew tymczasowym odpływom i przypływom.

* Sprowadzała się ona (teoria socjalizmu w jednym kraju Stalina) do całkowicie ahistorycznej myśli, że dzięki bogactwom naturalnym kraju społeczeństwo socjalistyczne może być zbudowane w granicach geograficznych ZSRR.
o Źródło: Zdradzona rewolucja.

* Stopień zaciętości walki uzależniony jest od szeregu czynników wewnętrznych i międzynarodowych. Im bardziej zaciekły i niebezpieczny jest opór wroga klasowego, tym bardziej system represji przybierze formę represji.

* W kraju, gdzie jedynym pracodawcą jest państwo, opozycja oznacza powolną śmierć głodową. Starą zasadę: kto nie pracuje, ten nie je, zastąpiono nową: kto nie jest posłuszny, ten nie je.
o 1937

* W ostatecznym rachunku bonapartyzm radziecki zawdzięcza swe powstanie opóźnieniu się rewolucji światowej. Jednak w krajach kapitalistycznych ta sama przyczyna zrodziła faszyzm.

* W przypadku każdego strajku i manifestacji ulicznej trzeba propagować myśl o konieczności stworzenia robotniczych oddziałów samoobrony.

* W swojej ostatniej książce Zdradzona rewolucja próbowałem teoretycznie wytłumaczyć dlaczego izolowane państwo radzieckie, o przestarzałych podstawach gospodarczych, wytworzyło potworną piramidę biurokracji, której koroną jest samowładny, a nieomylny 'wódz'
o Źródło: Zbrodnie Stalina, Warszawa 1938, s. 307.

* Walka klasowa nie znosi przerw. Trzecia Międzynarodówka – śladem Drugiej – dla rewolucji umarła. Niech żyje Czwarta Międzynarodówka!
o Źródło: Program przejściowy.

* Wywodzić stalinizm od bolszewizmu to dokładnie to samo, co w szerszym sensie – wywodzić kontrrewolucję od rewolucji.
Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-09-02 22:05:06

Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-09-02 22:10:04

#13 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 28 październik 2010 - 03:24

When fascism comes...it will come in the guise of anti-fascism-Huey Long

t2742732_jqicu.gif


#14 Kaine

Kaine

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 28 październik 2010 - 15:19

a jak to będzie w ijdisz?

jeśli jesteś sam,należysz wyłącznie do siebieleonardo da vinci.

#15 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4717 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 28 październik 2010 - 17:57

אויב איר 'רע אַליין, געהערן אויסשליסלעך צו יעדער אַנדערער

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#16 Kaine

Kaine

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 28 październik 2010 - 18:03

a który ideogram znaczy faszyzm ?

#17 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4717 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 28 październik 2010 - 18:24

פאַשיזאַם

resztę sam sobie tłumacz:
http://www.angielskopolski.com/

Phoenix_thumb.jpg  

(...) A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

 

Na pohybel zdrajcom!


#18 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 08 listopad 2010 - 03:58

“Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej”

Stalinowska Dyrektywa, rok 1943

t2742732_jqicu.gif


#19 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 10 listopad 2010 - 05:01

Dobry polityk staje po stronie oplutych i poniżanych; staje po stronie uciskanej mniejszości. Z całą pewnością taką mniejszością są dziś narodowcy.
Więc stanę!

Janusz Korwin Mikke

Zmieniony przez - fallout152 w dniu 2010-11-10 05:31:32

t2742732_jqicu.gif


#20 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 20:22

Nie polecam ideologi narodowego socjalizmu
a na taki mi to zalatuje

Fallout

Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-11-11 20:23:29

#21 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 11 listopad 2010 - 21:18

Gdyby chodziło o NS to bym nie promował, trochę zaufania chłopie. Zresztą w ogóle nic nie chcę tu promować, tak się złożyło że kilka mądrych cytatów o tej tematyce znalazłem.

t2742732_jqicu.gif


#22 lesny

lesny

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 4870 postów

Napisano 12 listopad 2010 - 16:49
"Sacred Activism is the fusion of the two noblest fires of the human heart; the fire of the mystic’s passion for God with the fire of the activist’s passion for justice. It embraces all religions and all spiritual paths to celebrate the essential Oneness of divine reality and work with the mother force of love and wisdom in action to create a healed, just, luminous, compassionate one- world. I believe it to be nothing less than the birthing force of the one divine and so the key, not only to human survival but to our necessary evolutionary transformation."

~ Andrew HarveyZmieniony przez - lesnyjegor w dniu 2010-11-12 16:50:32

#23 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 26 listopad 2010 - 22:20
t2742732_jqicu.gif


#24 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 27 listopad 2010 - 15:38

[u]Mark Twain[/u]

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Jeśli się chce, by mężczyzna czy chłopiec pożądał danej rzeczy, należy ją jedynie uczynić trudno osiągalną.

Cywilizacja to niekończący się ciąg potrzeb, których nie potrzebujemy.


Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać.

Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu.

Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

Aby zerwać z nawykiem, wyrób sobie inny, który go wymaże.

Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.

Nigdy nie mów prawdy ludziom, którzy na nią nie zasługują.

[u]Nigdy nie pozwoliłem mojej szkole stanąć na drodze mojej edukacji.
[/u]

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Po wielu latach przyznaję, że byłem w błędzie, jeśli chodzi o Ewę. Lepiej jest bowiem żyć poza rajem z nią niż w raju bez niej.

Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu.

Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to ze sto razy.

[u]Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem. [/u]


Jeżeli masz wątpliwości - mów prawdę.

Są chwile, gdy chciałoby się powiesić cały rodzaj ludzki i skończyć tę farsę.Postępuj zawsze właściwie. Da to satysfakcję kilku ludziom, a resztę zadziwi.Bankier to ktoś, kto pożycza ci parasol, kiedy świeci słońce, ale chce go z powrotem w chwili, gdy zaczyna padać.

#25 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 27 listopad 2010 - 15:47

Papieros to śmierdzące ziele, z ogniem po jednej i głupcem po drugiej stronie. <--

Kiedyś, w czasie rozmowy o osiągnięciach współczesnej techniki, George Bernard Shaw powiedział:
- Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

W życiu niewiasty rozróżnić można siedem okresów: niemowlę, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta i młoda kobieta.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Kobieta patrzy na jednego mężczyznę, rozmawia z drugim, a myśli o trzecim.

Najgorszym naszym grzechem nie jest nienawiść, ale obojętność, bo jest nieludzka.

Kiedy człowiek zabije tygrysa, nazywa to sportem, ale jeśli tygrys zabija człowieka, nazywa się to okrucieństwem.

Dla kobiety jedyne naprawdę wygodne miejsce do płaczu to pierś mężczyzny

Jedyny sposób, żeby uwolnić się od pokusy to jej ulec.

Kobiety,które myślą, to najczęściej te, o których się nie myśli.

Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień.

Taniec to pionowe odzwierciedlenie poziomego pożądania.

Skoro nędza jest bez znaczenia, jak długo nędzarz jest zadowolony, w takim razie i zbrodnia jest bez znaczenia, jak długo zbrodniarz jest pozbawiony skrupułów.#26 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 27 listopad 2010 - 15:52

Wszyscy mężczyźni są tacy sami, mają tylko różne twarze, żeby można było ich rozpoznać.

— Marilyn Monroe

Jestem sam, dlatego bardziej jestem.
— Witold Gombrowicz


Mężczyźni rzadko wyczuwają chwilę, kiedy można mieć dziewczynę dosłownie za nic.

— Francis Scott Fitzgerald

Jak dotąd, dałem tylko jeden dowód odwagi: nie zabiłem się.

Emil Cioran


Różnica między teoretykiem religii i wierzącym jest równie wielka, jak między psychiatrą i wariatem.


— Emil Cioran

Zmieniony przez - shefu w dniu 2010-11-27 15:59:23

#27 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 22 styczeń 2011 - 00:24

A

* Armia zginie, jeśli nie ma zaopatrzenia, jeśli nie ma żywności i jeśli nie ma pieniędzy.

* Aby uniknąć tego, co silne, trzeba uderzać w to, co słabe.

B

* Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika.

C

* Ci, którzy pierwsi staną na polu bitwy i oczekują wroga, są wypoczęci. Ci, którzy przybywają na pole ostatni i od razu przystępują do walki, są wyczerpani. Dlatego mądry wojownik sprawia, by wróg przyszedł do niego, natomiast sam nie udaje się do innych.

* Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie, są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu, jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku.

* Ci, którzy prowadzą armię umiejętnie, nie zrywają żołnierzy dwukrotnie i nie szukają dla niej żywności trzykrotnie.

* Człowiek bez strategii, który lekceważy sobie przeciwnika, nieuchronnie skończy jako jeniec.

D

* Dobra armia powinna przypominać zwinnego węża, który uderza ogonem, gdy zaatakowano jego głowę, głową – gdy zaatakowano ogon, oraz zarówno głową, jak i ogonem, gdy uderzono go w środek. Czy armia może być zwinna jak wąż? Może. Nawet ludzie, którzy się nie lubią, pomagają sobie w kłopotach, gdy płyną na tej samej łodzi.

* Dobry wojownik staje tam, gdzie nie będzie można go pokonać, i nie przeoczy żadnej słabości przeciwnika.

* Dowodzenie to kwestia inteligencji, wiarygodności, sprawiedliwości, odwagi i autorytetu.

* Droga oznacza sprawienie, by ludzie mieli ten sam cel, co ich przywódca, aby dzielili z nim własne życie i własną śmierć, nie bojąc się niebezpieczeństw.

* Działaj po rozważeniu sytuacji. Ten kto jako pierwszy zrozumie znaczenie odległości, zwycięży -taka jest zasada zbrojnej walki.

* Działania armii opierają się na podstępach; posuwa się ona naprzód, gdy jest to korzystne, i zmienia się, rozpraszając i jednocząc na nowo.

* Działania wojskowe są ważne dla narodu – stanowią podstawę śmierci i życia, sposób przeżycia i zniszczenia, ich przestudiowanie jest zatem niezbędne.

G

* Gdy chcesz atakować armię, oblegać miasto lub zabić kogoś, musisz najpierw zdobyć wiedzę o broniących generałach, ich gościach, strażnikach ich bram i ich sługach. Niech zajmą się tym twoi szpiedzy.

* Gdy generał nie potrafi ocenić sił przeciwnika, atakuje wroga górującego liczebnie lub silniejszego oraz nie pojmuje wartości bojowych własnych ludzi, wtedy przegrywa.

* Gdy masz atakować blisko, przygotowuj się tak, jakby czekała cię długa droga; gdy chcesz atakować daleko, czyń tak, jakbyś wybierał się jedynie w krótką podróż. Zwab wroga nadzieją korzyści i pokonaj go przez zaskoczenie.

* Gdy nieprzyjaciel da ci okazję przerwania szeregów, korzystaj z tego natychmiast. Daj im, o co się prosili i starannie przewiduj ich posunięcia. Utrzymuj dyscyplinę w swych szeregach i przystosuj własne postępowanie do działań wroga, by wpłynąć na wynik wojny. Najpierw powinieneś być jak nadobna dziewica, przed którą wróg otworzy drzwi, a potem jak wypuszczony z klatki królik, którego wróg nie może wyrzucić.

* Gdy prędkość rwącego nurtu staje się tak wielka, iż woda może przenosić kamienie, widać siłę impetu. Gdy szybkość lotu sokoła jest taka, że może on uderzyć i zabić ofiarę, widać potęgę dokładności. Podobnie jest z dobrymi wojownikami.

* Gdy reguły prowadzenia wojny pozwalają przewidzieć pewne zwycięstwo, przystąpienie do walki jest bez wątpienia właściwe, nawet jeśli władca nie życzy sobie żadnej bitwy. Jeśli reguły wojny przepowiadają porażkę, właściwe jest powstrzymać się od walki, nawet jeśli władca pragnie wojny.

* Gdy teren obfituje w nieprzebyte parowy, kotliny, miejsca zamknięte, pułapki i rozpadliny, należy szybko opuścić tę okolicę nie zbliżając się do przeszkód. Sam zawsze trzymam się z dala od nich, tak by mój wróg musiał się do nich zbliżyć. Staję twarzą do przeszkód, by wróg musiał odwrócić się do nich plecami.

* Generał zmienia swe działania i modyfikuje swe plany, aby inni nie mogli się ich domyślić. Zmienia swoją postawę i porusza się okrężnymi drogami, aby inni nie mogli przewidywać jego ruchów.

* Gdy znasz niebo i ziemię, zwycięstwo jest niewyczerpane.

I

* Istnieje pięć rodzajów szpiegów: szpieg miejscowy, szpieg wewnętrzny, szpieg podwójny, szpieg martwy i szpieg żywy. Szpieg miejscowy jest zatrudniany spośród mieszkańców danego miejsca. Szpieg wewnętrzny wywodzi się z nieprzyjacielskich oficerów. Szpieg podwójny to przekupiony szpieg wroga. Szpieg martwy podaje przeciwnikowi nieprawdziwe informacje. Szpieg żywy wraca do swego pracodawcy, by przekazać mu informacje.

J

* Jest pięć sposobów na zwycięstwo:
– Wiedzieć kiedy walczyć, a kiedy nie walczyć.
– Umieć wykorzystać różnice w liczebności wojsk obu stron.
– Sprawić, by od szeregowca po władcę wszyscy mieli wspólny cel.
– Być gotowym, aby zaatakować nieprzygotowanego wroga.
– Posiadać generała, który jest zdolny oraz władcę, który się nie wtrąca.
o Źródło: Sztuka wojny

* Jeśli nie znasz planów swoich rywali, nie stworzysz dobrych przymierzy.

* Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.

K

* Kiedy nieprzyjaciel atakuje, cofamy się;
kiedy nieprzyjaciel zatrzymuje się, nękamy go;
kiedy nieprzyjaciel chce uniknąć bitwy, atakujemy;
kiedy nieprzyjaciel uchodzi, następujemy za nim.
o Źródło: Sztuka wojny

* Kiedy walczysz zagranicą, używaj lokalnych przewodników.

L

* Ludzie, którzy mówią pokorne słowa, nasilając przygotowania do wojny, mają zamiar zaatakować. Ludzie, którzy mówią pewnie i posuwają się agresywnie naprzód, mają zamiar się cofać.

* Ludzie, którzy przychodzą po pokój bez zawierania traktatu, spiskują.

M

* Mądry generał usiłuje wyżywić swoich ludzi z ziemi nieprzyjaciela. Każdy buszel jedzenia odebranego wrogowi wart jest dwudziestu przyniesionych z domu.

N

* Na wojnie chodzi o zwycięstwo, nie o upór.

* Nie ma nic trudniejszego niż walka zbrojna.
O

* Otoczony, obmyślaj plany. Zagrożony śmiercią, walcz.

P

* Poprowadzenie żołnierzy do walki tak, by działała siła ich rozpędu, jest jak staczanie z góry głazów lub pni. Gdy żołnierze są umiejętnie prowadzeni do bitwy, ich rozpęd jest niczym impet spadających głazów. Oto jest siła.

* Porządek dla powstrzymania wichrzycieli, spokój dla uciszenia zgiełkliwych – oto panowanie nad sercem.

* Poznanie innych i poznanie siebie to zwycięstwo bez ryzyka. Poznanie otoczenia i poznanie sytuacji to zwycięstwo całkowite.
o Zobacz też: poznanie

* Przeto winno się atakować bez szukania chwały, wycofywać bez unikania niesławy, jedynie chronić ludzi z korzyścią także dla władcy, pełniąc w ten sposób zaszczytną służbę dla kraju.

R

* Rosną w siłę ci, którzy czekają na wroga ciągnącego z daleka, wypoczęci oczekują zmęczonych, najedzeni oczekują głodnych.

S

* Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać.

* Szybkość jest duszą wojny, wykorzystaj swoje szanse zanim przeciwnik osiągnie gotowość. Korzystaj z tych dróg, które będą dla niego zaskoczeniem.

* Szybcy jak wiatr, spokojni jak las, zapalczywi niczym ogień, niewzruszeni jak góry, niepoznani jak ciemność, gwałtowni niczym piorun – tacy wini być żołnierze.

T

* Teren należy oceniać pod względem odległości, łatwości lub trudności przebycia, rozmiaru i bezpieczeństwa.

* Traktuj swoich żołnierzy jak ukochane dzieci, a z chęcią zginą wraz z Tobą. Lecz jeśli staniesz się dla nich tak łagodny, że nie będziesz w stanie wysłać ich do bitwy, tak dobry, że nie będziesz w stanie nimi dowodzić, tak niepewny, że nie zdołasz zaprowadzić porządku, staną się bezużyteczni, jak rozpuszczone dzieci.

* Traktuj swoich żołnierzy jak własne dzieci, a pójdą za tobą w najgłębsze doliny. Patrz na nich jak na własnych ukochanych synów, a będą stać przy tobie choćby do śmierci.

* Twoim celem musi być zdobycie wszystkiego bez zniszczenia czegokolwiek.

* Tak jak strumień szuka swojej drogi w górach, tak wytrwały strateg odnajduje błędy i słabości wroga by odnieść zwycięstwo.

U

* Unikanie walki z uporządkowanymi szeregami wroga i zaniechanie atakowania wielkich formacji to sztuka adaptacji. Zasadą działań wojskowych jest nie stawać twarzą do wysokiego wzgórza i nie stawiać czoła tym, którzy wysokie wzgórze mają za plecami.

* Uwieńczeniem formowania armii jest osiągnięcie braku formy. Gdy nie ma formy, szpiedzy niczego nie wyszpiegują, a wróg nie ułoży swej strategii.

* Użyj skromności, by wzbudzić we wrogach pychę. Zmęcz ich wymykaniem się. Wywołaj wśród nich rozłam. Gdy będą nieprzygotowani, zaatakuj i bądź tam, gdzie cię nie oczekują.

W

* Walcz zbiegając ze wzgórza, a nie wspinając się na nie.

* W czasach niedostatku broń się, atakuj w czasach obfitości.

* W dawnych czasach zręczni wojownicy najpierw czynili się niezwyciężonymi, a potem szukali słabości swoich przeciwników.

* W obliczu zagłady twoi żołnierze przetrwają; w obliczu śmiertelnego zagrożenia – przeżyją. Gdy ludzie znajdą się w niebezpieczeństwie, będą w stanie walczyć o zwycięstwo.

* W wyrównanym terenie zajmuj pozycje zapewniające łatwość manewru, utrzymując wyższe obszary z prawej strony tyłów, niższe – przed sobą, a najwyższe – za sobą.

Z

* Z tego powodu żadnego żołnierza nie traktuje się tak dobrze, jak szpiega, żaden nie otrzymuje nagród równie bogatych, jak szpiedzy, i żadna sprawa nie jest otoczona taką tajemnicą, jak praca szpiegów.

* Zauważenie zwycięstwa, gdy jest ono widoczne dla wszystkich, to nie sztuka. Podniesienie włosa nie wymaga wiele siły, dostrzeżenie Słońca i Księżyca nie wymaga ostrego wzroku, zaś usłyszenie pioruna nie wymaga czujnego słuchu.

* Znajomość przyszłości nie może być uzyskana od duchów, z astrologii ani obliczeń. Trzeba ją uzyskać od ludzi, którzy znają stan sił wroga.

* Zwycięska armia najpierw wygrywa, a potem dąży do walki. Pokonana armia najpierw walczy, a potem dąży do zwycięstwa.

* Zwycięski generał prowadzi swych ludzi do bitwy, jakby kierował wielką powódź do głębokiego wąwozu. Wszystko jest sprawą formacji.

* Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy nie.

* Zwyciężają ci, którzy z wyprzedzeniem przeprowadzają w swojej kwaterze kalkulacje, uwzględniając jak największą liczbę czynników. Pobieżne kalkulacje oznaczają porażkę. A co dopiero ich brak!

http://pl.wikiquote.org/wiki/Sun_Zi

t2742732_jqicu.gif


#28 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 03 luty 2011 - 22:02

http://pl.wikiquote....wiki/Shang_Yang

Shang Yang (390?-338 p.n.e.) – chiński filozof, przedstawiciel szkoły legistów.

* Drzewo stoczone przez korniki musi runąć. Spękany mur musi się zawalić. Gdy ministrowie współzawodniczą ze sobą w samolubstwie, a o lud się nie troszczą, wówczas ci, co na dole, odsuwają się od tych, co są u góry, kraj zaś przypomina spękany mur. Gdy urzędnicy wszelkich stopni łupią lud potajemnie, są oni podobni do korników.

* Gdy bramą do bogactwa i zaszczytów jest wojna, wówczas ludzie słysząc o niej gratulują sobie wzajemnie i czy to przy pracy, czy przy odpoczynku, przy jedzeniu czy też przy piciu, wojenne tylko śpiewają pieśni.

* Gdy się rządy za pomocą kar sprawuje, lud żyje w strachu. Gdy zaś lud w strachu żyje, nie popełnia łajdactw. Gdy zaś nie ma łajdactw, lud jest szczęśliwy.

* Gdy trzeba wielu przestrzegać zasad, kraj w zamęcie tonie. Ład panuje, gdy jednej ma się przestrzegać zasady.

* Głupiec nie zrozumie, nawet gdy coś już się dokonało, mędrzec zaś widzi wszystko, zanim zakiełkuje.

* Grzeczność i życzliwość to piastunki występku.

* Jedne kraje zachęcają swoich mieszkańców do ładu, inne do nieładu.

* Jeśli kary są ciężkie, a nagrody nieznaczne, to znaczy, że władca miłuje lud.

* Jeśli kraj ma być dobrze rządzony, prawa muszą być jasne.

* Jeśli lud jest silniejszy niż prawo, w kraju panuje bezprawie. Jeśli zaś prawo od ludu silniejsze, wówczas armia rośnie w potęgę.

* Jeśli miłość do ludzi nie oznacza schlebiania im, a nienawiść do nich nie oznacza ich krzywdzenia, wówczas i miłość, i nienawiść są czyste.

* Jeśli niewielu rolę uprawia, a wielu jest tych, którzy kosztem innych wiodą życie próżniacze, kraj będzie biedny i znajdzie się w niebezpieczeństwie.

* Jeśli się cnotliwych zatrudnia urzędników, lud im podległy będzie będzie swych krewnych miłością otaczał. Jeśli jednak postawi się nad nim złych urzędników, lud będzie prawo miłował.

* Jeśli tytuły łatwo uzyskać, wówczas lud ani tych najwyższych, ani żadnych innych nie ceni.

* Jeśli w kraju zamęt panuje, to nie dlatego że prawa zamęt powodują, ale dlatego iż nikt ich nie przestrzega.

* Jeśli wymierzając kary poważne przestępstwa traktuje się jako poważne, a lekkie wykroczenia jako lekkie, wówczas lżejsze przestępstwa nigdy nie ustaną i nie uda się wyplenić przestępstw poważnych.

* Kary rodzą siłę, która jest podstawą potęgi. Potęga rodzi strach, a strach cnotę.

* Kraj, który umie stać się potęgą, ale nie umie potem swej potęgi ograniczyć, sam ściąga na siebie napaści.

* Kto jest życzliwy, może tę życzliwość innym okazywać, ale nie może spowodować, by inni stali się życzliwi.

* Kto na sobie samym polega, cesarstwo zdobędzie.

* Kto się zachowuje jak ktoś wybitny, tego ludzie z pewnością znienawidzą.

* Kto w działaniu się waha, ten niczego nie dokona.

* Kto wielkiego dokonuje dzieła, ten nie zasięga rady u ludu.

* Kto zajęty jest troską o najwyższe cele, ten nie musi pozostawać w zgodzie z utartymi opiniami.

* Łatwo gadać, trudno usługę oddać.

* Mądry prawo stanowi, głupi prawu jest poddany. Zdolny zmienia obyczaj, tępy pozostaje w jego niewoli.

* Mędrzec nie ogląda się na wzory starożytne, gdy coś służy wzmocnieniu państwa, ani nie trzyma się ustalonych obyczajów, gdy coś jest dla ludu korzystne.

* Natura ludzka każe głodnym walczyć o pożywienie, zmęczonym dążyć do odpoczynku, znużonym pracą szukać wytchnienia, a poniżonym zabiegać o zaszczyty.

* Natura ludzka skłania się ku ładowi. Okoliczności ją ku nieładowi pchają.

* Natura ludzka sprawia, że gdy się coś odmierza, każdy chce najdłuższy kawałek, gdy zaś coś się odważa, najcięższy.

* Nie ma władcy, który by umiał ład na zawsze zaprowadzić, ani też kraju, w którym zamęt byłby nieznany.

* Nie należy ustanawiać takich praw, które tylko inteligentni mogą zrozumieć. Nie wszyscy bowiem są inteligentni.

* Obalać prawa ustanawiając nowe – oto dowód siły.

* Pragnienie bogactw i zaszczytów znika dopiero po zamknięciu trumny.

* Prawo jest wyrazem miłości do ludu, rytuał zaś sprawia, że sprawy idą gładko.

* Prawo ustanowione bez względu na warunki, w jakich żyje lud, nie będzie działać skutecznie.

* Prawy człowiek może innych ludzi miłować, ale nie sprawi, żeby inni ludzie go miłowali.

* Próbować rządzić bez pomocy prawa to tyle co marzyć o tym, by nie być głodnym, a jedzenie odsuwać, pragnąć nie marznąć, a ubranie wyrzucać, chcieć iść na wschód, a wyruszyć na zachód.

* Rozwaga jest naczelną zasadą wojska.

* Są władcy, którzy tytuły nadają, ale armię mają słabą, nagrodami szafują, choć kraj pozostaje biedny, prawa stanowią, a kraj ich w zamęcie tonie.

* Silne państwa dążą do zaboru cudzych ziem, słabe zajęte są tylko obroną.

* Słaby lud to silne państwo.

* Sofistyka i spryt są pomocnikami bezprawia.

* Stopnie i wynagrodzenie – oto cel ambicji żołnierza.

* Trosk o rozpoczętą sprawę nie należy z ludem dzielić, lecz lud powinien móc radować się z jej ukończenia.

* Wojsko dobrego króla nie szczyci się zwycięstwem ani też nie żywi urazy z powodu klęski.

* Wszystkie kraje mają prawa, ale nie istnieje takie prawo, które stosowanie prawa gwarantuje. Wszystkie kraje mają prawa zabraniające zbrodni i niegodziwości, karzące złodziei i bandytów, ale nie istnieje takie prawo, które by schwytanie złodzieja i bandyty zapewniało.

* Zabiegać o awans nie dając zwierzchnikowi prezentów to tak jak dawać szczurowi kota na przynętę.

* Zabiegać o awans służąc szczerze zwierzchnikowi to tak jak chcieć wejść na krzywe drzewo i trzymać się złamanego konara.

* Zasługi położone w przeszłości nie powinny wpływać na złagodzenie kar za późniejsze wykroczenia.

____________________________________________________________
Wogóle to polecam :

http://pl.wikiquote.org/wiki/Kategoria:Chi%C5%84scy_filozofowie

<---


#29 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 03 luty 2011 - 22:52

Wojna - Jeden wyraz, a tyle strachu w sobie mieści .

Dosłownie przed chwilą wymyśliłem słuchając muzyki na zamkniętych oczach

#30 Fallout152 Godzilla152

Fallout152 Godzilla152

  capo di tótti capi

 • Moderators
 • 772 postów
 • LocationPonyville152

Napisano 04 luty 2011 - 06:52

* Drzewo stoczone przez korniki musi runąć. Spękany mur musi się zawalić. Gdy ministrowie współzawodniczą ze sobą w samolubstwie, a o lud się nie troszczą, wówczas ci, co na dole, odsuwają się od tych, co są u góry, kraj zaś przypomina spękany mur. Gdy urzędnicy wszelkich stopni łupią lud potajemnie, są oni podobni do korników.

338 p.n.e, nie było telewizorni ani sondaży

* Zasługi położone w przeszłości nie powinny wpływać na złagodzenie kar za późniejsze wykroczenia.

Jakiś czas temu pewien policjant ocalił życie tonącemu. Nieco później prowadził pod wpływem i uciekł swoim kolegom, podczas pościgu. Nie spotkała go żadna kara.

Zmieniony przez - fallout152 w dniu 2011-02-04 06:55:38

t2742732_jqicu.gif


#31 Dobra_Pani

Dobra_Pani

  Zaglądacz

 • Members
 • PipPip
 • 15 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 09:09

Wybrane cytaty:

"Żydzi po całej Polsce rozsypani, wszędzie z swym duchem wyłączności z naszym ludem pomieszani, nie tylko zaplugawią cały naród, zaplugawią cały kraj, a zmieniając go w kraj żydowski, wystawią w Europie na pośmiewisko i wzgardę."

(ks. Stanisław Staszic)
---

"Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa."

(Bankster Mayer Amschel Rothschild)
---

"Jesteśmy na krawędzi globalnej transformacji. Wszystko, czego teraz potrzebujemy to odpowiednio wielki kryzys, a wtedy narody zaakceptują Nowy Porządek Świata."

("filantrop" David Rockefeller)
---

"Rząd Światowy powstanie bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie. Otwartą pozostaje jedynie kwestia, czy Rząd Światowy stworzony zostanie na drodze przemocy czy powszechnego przyzwolenia."

(Bankster James Paul Warburg)
---

"Nad społeczeństwem dominować będzie elita (...) która dla osiągnięcia swoich politycznych celów nie będzie wzbraniać się przed stosowaniem najnowocześniejszych technik kształtowania publicznych zachowań i utrzymywania społeczeństwa pod ścisłą kontrolą i inwigilacją."

(Szara eminencja NWO Zbigniew Brzeziński w książce "Between Two Ages" 1970 r.)
---

"Ci którzy decydują nie są wybierani, a ci, których się wybiera, nie mają nic do decydowania."

(Horst Seehofer, przewodniczący CSU i premier Bawarii)
---

"Świat jest rządzony przez całkiem inne osoby, niż się to wydaje i tylko ci, którzy potrafią zajrzeć za kulisy wiedzą, kto to jest."

(Żyd Benjamin Disraeli, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii w XIX w.)
---

"Tylko małe sekrety muszą być strzeżone. Wielkie trzymane są w sekrecie dzięki niedowierzaniu opinii publicznej."

(Marshall McLuhan, medialny ‘guru’)

źródło:http://krasnoludkizpejsami.wordpress.com/


browse.php?u=RSZAFOuReeHHcoxYRE82p6QObpH


#32 Airbag

Airbag

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 44 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:02

"Wysrany człowiek to szczęśliwy człowiek", autorstwa własnego.

#33 Krh01

Krh01

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 34 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 20:11

hahahahahahahah

#34 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 12 kwiecień 2011 - 16:44

A tu kilka różnych :

Najlepszą nagrodą jest brak kary

Ktoś kiedyś spytał się mnie "dlaczego jesteś taki silny?", odpowiedziałem mu, "bo ja ciężaru nie dźwigam mięsniami tylko siłą woli".

Zimny jak bomba atomowa.

Skończ toczyć Syzyfowy głaz.

W dniu mojej śmierci, w nocy, wszystkie gwiazdy wybuchną.

Niechcij mi deptać po piętach, bo mam grzybicę. <--- a to moje

Bez przerwy pić nie można. Dlatego się dokształcam.

Żaden Anioł nie boi się burzy

Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą.#35 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 31 lipiec 2011 - 13:54

Budda :

"Wszystkie istoty same przychodzą na świat, same również umrą. Żyjąc cierpią także same. Nie ma przyjaciół w Samsarze."

"Każdy jest panem samego siebie, jest dla siebie oazą. Każdy powinien przede wszystkim zachować kontrolę nad sobą."

"Próżnowanie skraca drogę do śmierci, pracowitość stanowi drogę życia; głupi są leniwi, mądrzy zaś pracowici."

"W naturze ludzi głupich leży smutek i wpadanie w depresje, jeżeli coś im się nie uda, oraz zadowolenie i egzaltacja, gdy rzeczy rozgrywają się zgodnie z ich oczekiwaniami. Mądrzy potrafią przejść w równowadze przez trudne i przyjemne chwile."

"Łucznik stara się robić proste strzały; podobnie mądry człowiek stara się, by jego umysł pozostawał prosty."

"Tajemnica zdrowia, tak umysłu, jak i ciała, polega na tym, by nie rozpaczać nad przeszłością, nie martwić się o przyszłość ani nie uprzedzać kłopotów, lecz żyć chwilą obecną, mądrze i poważnie."

"Ten świat zna trzy błędne punkty widzenia. Jeśli trzymać się ich uporczywie, to nie pozostaje nic innego, jak wszystko zanegować. Pierwszy punkt widzenia polega na przekonaniu, że ludzkim losem kieruje przeznaczenie. Zwolennicy drugiego utrzymują, że wszystko jest stworzone przez Boga i kierowane jego wolą. Ci, którzy przyjmują trzeci, głoszą, że wszystko zdarza się przypadkowo, nie mając żadnych przyczyn ani uwarunkowań. Jeśli o wszystkim decyduje przeznaczenie, to dobre i złe czyny, wszelkie szczęście i cierpienie są już z góry ustalone. Zatem wszelkie ludzkie plany i wysiłki, które mają na celu poprawę i postęp, byłyby daremne, a dla ludzkości nie byłoby nadziei. To samo dotyczy obu pozostałych stanowisk. Jeśli w ostatecznym rozrachunku wszystko spoczywa w rękach niepoznawalnego Boga, bądź jest dziełem ślepego przypadku, to cóż innego pozostaje ludziom jak nie podporządkowanie się Bogu i przypadkom? Trudno się dziwić, że ludzie, którzy hołdują takim poglądom, tracą nadzieję i nie starają się działać mądrze i unikać zła. Wszystkie trzy koncepcje są błędne, ponieważ wszystko jest następstwem zjawisk, których źródło stanowi nagromadzenie przyczyn i warunków."

"Być głupcem i zdawać sobie z tego sprawę - lepsze to niż być głupcem i uważać się za mądrego."

"Dobrego przyjaciela, który wskazuje nasze błędy lub wady, należy cenić tak, jakby odkrywał przed nami sekret ukrytego skarbu."

"Bogaci czy biedni, ludzie martwią się o pieniądze; cierpią przez ubóstwo i cierpią przez bogactwo. Ponieważ ich życiem kieruje chciwość, przeto nigdy nie są zadowoleni ani usatysfakcjonowani."

"Zachłanność rodzi się z błędnego wyobrażenia o satysfakcji, gniew z błędnej oceny spraw swoich i otoczenia, głupota z niezdolności do stwierdzenia, jakie postępowanie jest właściwe. Zachłanność, gniew i głupota stanowią zatem źródło wszelkiego ludzkiego nieszczęścia. Aby je usunąć należy praktykować nauki Buddy, ćwiczyć koncentrację umysłu i osiągać mądrość. Przestrzeganie nauk usuwa zachłanność, właściwa koncentracja umysłu usuwa gniew, a mądrość usuwa głupotę."

"Z powodu swej niewiedzy ludzie zawsze mają błędne myśli i gubią właściwy punkt widzenia. Kurczowo trzymając się swego "ja", podejmują niewłaściwe działania. W rezultacie przywiązują się do iluzorycznego istnienia."

"Smutek ludzi jest wynikiem ich pragnień i lgnięcia. Z tego smutku wyłania się strach. Jeśli osiągnie się wolność od pragnień, to jaki pozostanie powód dla smutku i strachu?"

"Czas rozkoszy nie trwa długo, lecz bardzo szybko przemija; niczym na tym świecie nie można cieszyć się wiecznie. Ludzie powinni więc, gdy są jeszcze młodzi i zdrowi, odrzucić wszelką zachłanność i lgnięcie do przyziemnych spraw, by gorliwie poszukiwać prawdziwego Oświecenia. Poza Oświeceniem nie można znaleźć bowiem trwałego oparcia ani szczęścia."

"Małżeństwo nie zostało ustanowione jedynie dla wygody męża i żony. Jego znaczenie jest o wiele głębsze niż związek dwu ciał zamieszkałych w jednym domu. Dzięki zażyłości związku mąż i żona mogą sobie wzajemnie pomagać, gdy ćwiczą swój umysł w naukach Buddy."

"W swej niewiedzy i zachłanności ludzie dokonują rozróżnień tam, gdzie w rzeczywistości w ogóle ich nie ma. Nie istnieje bezwzględne rozróżnienie na właściwe i niewłaściwe postępowanie, lecz ludzie z powodu swej niewiedzy wymyślają takie rozróżnienia i oceniają coś jako słuszne, bądź niesłuszne."

"By go nie wciągnął wir pożądań, człowiek musi się najpierw nauczyć jak nie przywiązywać się do rzeczy. Wtedy nie przyzwyczai się do nich. Nie powinien się przywiązywać do istnienia ani do nieistnienia, do niczego wewnątrz ani na zewnątrz, do dobrych ani do złych rzeczy, do właściwych ani do niewłaściwych."

"Rzeczy nie przychodzą ani nie odchodzą; nie pojawiają się i nie znikają; nie można więc ich zdobyć ani stracić."

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
Przyczyna i skutek- karma
"Wszelkie ludzkie cierpienia mają swoja przyczynę i można położyć im kres. Albowiem wszystko na świecie jest wynikiem zbieżności przyczyn i warunków, wszystko znika, gdy owe przyczyny i warunki ulegają zmianie lub ustają."

"Unikajcie negatywnych działań, bo przynoszą one negatywne skutki; róbcie to, co właściwe i pozytywne, a uzyskacie pozytywne rezultaty"

"Ludzie narzekają i płaczą nad swymi cierpieniami, zupełnie nie rozumiejąc, jaki wpływ ich obecne czyny mają na kolejne żywoty, ani nie dostrzegając związku, jaki zachodzi pomiędzy ich obecnymi cierpieniami, a czynami w poprzednich żywotach. Myślą jedynie o swych obecnych pragnieniach i swym dzisiejszym cierpieniu."

"Negatywne działanie, które wykonałeś, powraca teraz i wnika w ciebie, ponieważ dźwięk współbrzmi z hałasem, który go wytworzył, a odbicie współgra z formą. W końcu nie będzie ucieczki, a zatem uważaj, aby nie wykonywać negatywnych działań"

"Pozytywne działanie nie może ulec zniszczeniu, podczas gdy negatywność nieuchronnie niszczy sama siebie."

Jiddu Krishnamurti

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jiddu_Krishnamurti

"Prawda to kraina bez dróg. Żadna organizacja, żadna religia, żaden nauczyciel nie mogą do niej doprowadzić. Ludzie patrzą na świat przez pryzmat swoich myśli i swojej przeszłości. Tym samym jesteśmy niewolnikami myśli i czasu. Myśl jest zawsze ograniczona i nigdy nie odpowiada całkowicie rzeczywistości, prowadzi więc do cierpienia. Świadomość uczy odróżniania tego, co rzeczywiście jest, od tego co na ten temat myślimy i w konsekwencji do prawdziwej wewnętrznej wolności. Wszelkie autorytety, religie, ideologie powodują jedynie budowanie kolejnych fałszywych konstrukcji myślowych. Tylko świadomość i obserwacja pozwalają dostrzec ich iluzję."#36 shefu

shefu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 1104 postów

Napisano 21 październik 2011 - 19:35

Ten, kto pragnie być doskonale dobrym, żyjąc wśród ludzi, którzy takimi nie są, zginie na pewno.


Ludzie będą zawsze dla ciebie źli, jeżeli konieczność nie zmusi ich do tego, by byli dobrzy.


Albowiem miłość jest trzymana węzłem zobowiązań, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści [...].


Ludzie zważają w tej samej mierze na pozory, co na rzeczywistość, a często nawet pozory są dla nich ważniejsze od rzeczywistości.


Niccolò Machiavelli


[http://www.cytaty.in...omachiavelli/1]

W euforii nie obiecuj, w gniewie nie dyskutuj... http://andrea69.cytaty.info

~andrea69 ©

Słuszna droga idzie po linie, która nie jest rozpięta wysoko, ale tuż nad ziemią. Ludzie, zdaje się, więcej się o nią potykają, niż po niej chodzą.

— Franz Kafka

Zagadnąłem kiedyś stracha na wróble: "Nie męczy cię stać tak samotnie na odludnym polu?". A on na to : "Radość straszenia jest tak silna i trwała, że nigdy się nią nie nudzę". Powiedziałem mu po chwili zastanowienia : "Prawdę mówisz, ja także zaznałem niegdyś takiej radości". "Jedynie ci, którzy wypchani są słomą, mogą jej dostąpić" - odrzekł mi na to. Odszedłem, sam nie wiedząc czy pochwalił mnie, czy też zganił. Upłynął rok, podczas którego strach na wróble stał się filozofem. Gdy znów go mijałem, zobaczyłem dwie wrony budujące gniazdo pod jego kapeluszem.

— Khalil Gibran
Szaleniec

#37 Krh01

Krh01

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 34 postów

Napisano 24 październik 2011 - 18:48

51. Jeżeli chcesz dojść do świętego skupienia, musisz tam dążyć, nie nabywając, lecz wyzbywając się.

62. Nie potrafi człowiek prawdziwie się cieszyć ni prawdziwie smucić, albowiem nie zna przepaści między dobrem a złem.

100. Mierźmy prace do siebie a nie siebie do prac.

104. Włosy często czesane są gładkie i nie ma trudności w zaczesy-waniu ich. Również dusza, która często bada swe myśli, słowa i czyny, będące jej włosami, i czyni wszystko z miłości dla Boga, będzie miała starannie zaczesane włosy. Wtedy wejrzy Oblubieniec na jej szyję i będzie nią ujęty, i zraniony zostanie jednym jej okiem, którym jest czystość jej intencji we wszystkich poczynaniach. Chcąc włosy dobrze rozczesać, zaczyna się od wierzchu głowy; również wszystkie nasze prace powinniśmy zaczynać od najwyższego punktu miłości Boga, by były czyste i błyszczące

120. Pięć właściwości ma ptak samotny: wzlatuje ponad najwyższe wzniesienia, nie znosi towarzystwa nawet podobnego jemu, zwraca się pod wiatr, nie ma określonego koloru, śpiewa przyjemnie. Tak również i dusza kontemplatywna powinna się wznosić ponad przemijające rzeczy, traktując je jakby nie istniały, być przyjaciółką samotności i milczenia, nie cierpieć towarzystwa żadnego stworzenia. Powinna zwracać się zawsze pod powiew Ducha Świętego, idąc za Jego natchnieniami, aby przez swoją wierność stała się godna Jego towarzystwa. Powinna wreszcie nie mieć określonego koloru, nie przywiązując się do żadnej rzeczy, tylko spełniając wolę Bożą; i na koniec winna przyjemnie śpiewać w kontemplacji i miłowaniu swego Oblubieńca.

121. Nałogi dobrowolnych niedoskonałości, których się nie zwycięża, jak np.: wielomówność, drobne przywiązanie do osób, ubrania, celi, książki, jakiejś ulubionej potrawy, i inne drobnostki dla zadowolenia ciekawości, słuchu i tym podobne, nie tylko że nie pozwalają dojść do zjednoczenia z Bogiem, ale w ogóle do doskonałości.

144. Uważaj za wielką łaskę Bożą, jeśli czasem otrzymasz jakieś dobre słowo, nie zasługujesz bowiem na żadne.

156. Nie bierz nigdy za wzór postępowania człowieka, jakkolwiek byłby święty, gdyż szatan może ci przedstawić za przykład jego niedoskonałości. Weźmij sobie natomiast za wzór Chrystusa, który jest najdoskonalszy i najświętszy, a nigdy nie zbłądzisz.

157. Szukajcie w czytaniu, a znajdziecie w rozmyślaniu; pukajcie w modlitwie, a otworzą wam w kontemplacji.


Święty Jan od krzyża

Zmieniony przez - Krh01 w dniu 2011-10-24 20:17:43Similar Topics Collapse

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development