Skocz do zawartości
Zdjęcie

III Wojna Światowa (rozdział IX )


5682 odpowiedzi w tym temacie

#5676 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5621 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano 18 październik 2018 - 09:22

Słowo na (po) niedzielę:

 

Temat dość aktualny. Media pełne propagandy wszelkiego rodzaju wszelkich opcji serowanych przez wywiady i agendy sąsiadów z zachodu i wschodu oraz dalekiego zachodu. Widać wyraźne wku*wienie BND, KGB, GRU i innych służb uwijających się jak w ukropie aby zachować władzę lokalną (i obalać centralną) i poprzez nie rozsadzać aspiracje niepodległościowe Polski.

W końcu zaangażowano tu ogromne środki na przejęcie politycznego kierownictwa ludem tubylczym i przejęcie jego majątku, a tu taka skucha 3 lata temu, a teraz groźba, że utracą też lokalne samorządy i nie będą już sprowadzać a Afryki imigrantów, nie będą sprzedawać im sreber rodowych za bezcen w zamian za zrobienie prezydenta miejskiego szefem rady nadzorczej, tudzież aspiracji oderwania regionu od Rzeczypospolitej i przejęcia go na własność tudzież inspirowanie do odtworzenie Wolnego Miasta Gdańsk pod pruskim zarządem...

 

Cóż, wybory już za 3 dni i obym był dobrym prorokiem :)  wku*wienie BND, KGB, GRU itp. skrótów będzie sięgało niebios... przegrają tam gdzie się nawet nie spodziewają, stracą prawie wszystko, a nosiciele idei oderwania miast czy regionów od Rezczypospolitej na rzecz Prus spłyną w rynsztoku wyborów.

Zwyciestwo partii rządzącej będzie przytłaczające B)

Rzekłem.


(...) A jesli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

comes militi Dołączona grafika

#5677 Human3030

Human3030

  Grey Eminence

 • Members
 • PipPipPip
 • 7593 postów

Napisano 18 październik 2018 - 10:04

:) - Trump wkracza w strefę zamachu na własne życie

 

Wszystkich zamordowanych amerykańskich prezydentów, Lincolna, Garfielda, McKinley’a, Kennedy’ego, walczących z plagą zadłużenia w bankach centralnych Rothschilda, łączyło coś w rodzaju „zakazu”.

A teraz Trump zapisał się z takim stwierdzeniem:

 

– „Rezerwa Federalna jest niewybraną kliką centralnych bankierów, która ściąga naszą gospodarkę w przepaść, a jedynym sposobem naprawienia naszych długoterminowych problemów gospodarczych i finansowych, jest zniesienie tego„.

Jeśli chodzi o FED, który nadal podnosi stopy procentowe pomimo ostatnich zawirowań rynkowych, to Trump właśnie oskarżył FED o „zmierzanie do szaleństwa” … i „Oni są tacy sztywni. Myślę, że FED oszalał”.

„Szalony, obłąkany … znieść FED … brr! Co więcej, historia dowodzi: anarchia z uprzywilejowaniem Rothschilda, i już nie żyjesz”.

Czy Trump będzie naszym piątym prezydentem, który dowie się, że historia mu to gwarantuje? Historia powtarza się z powodu nękania ludzkości przez tak wiele stuleci. Ostatecznie nasza przyszłość zależy od tego, czy Naród podźwignie się …

Andrew Jackson byłby naszym pierwszym zamordowanym prezydentem za atakowanie przywilejów Rothschilda; na szczęście oba pistolety mordercy nie trafiły w cel. Jackson dotąd grzmocił zabójcę swoją laską, aż tłum przejął kontrolę …

Jackson był bardziej barwny dawniej, w 1835 roku, kiedy jeszcze istniała wolność słowa:

 

– „Jesteś jaskinią żmij. Mam zamiar wyrwać cię z korzeniami, a z pomocą Wiecznego Boga unicestwię cię. Gdyby tylko ludzie zrozumieli wagę niesprawiedliwości naszych pieniędzy i systemu bankowego, wybuchłaby rewolucja jeszcze przed świtem”.

USA posiadają trzy banki centralne kontrolowane przez Rotszylda.

Pierwszy Bank Stanów Zjednoczonych (1791-1811);

Drugi Bank Stanów Zjednoczonych (1816-1836);

„Rezerwa Federalna” (dopóki śmierć nas nie rozłączy)?

Jackson zawetował odnowienie wynajmu Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych kilka lat wcześniej, 10 lipca 1832. Niedługo po jego deklaracji „..jaskinia żmij„, Jackson powiedział swojemu wiceprezesowi:

„Bank, panie Van Buren, próbuje mnie zabić”.

Kiedykolwiek zapytano go o to, co uważał za swoje największe osiągnięcie, Jackson zawsze odpowiadał:

„Zabiłem bank”.

Zamiast obarczać obywateli od 24 do 36 procentowymi odsetkami żądanymi przez bankierów, by sfinansować wojnę secesyjną z Północą Lincolna, wymyślili „zielone” (greenbacks). Wydrukowano 449.338.902 tych w pełni prawnych środków płatniczych.

Lincoln wyjaśnił:

 

– „Władza pieniądza wyrządza szkodę narodowi w czasie pokoju i konspiruje przeciwko niemu w czasach niepomyślnych. Jest bardziej despotyczna niż monarchia, bardziej bezczelna niż autokracja, bardziej samolubna niż biurokracja. Widzę, że w niedalekiej przyszłości zbliża się kryzys, który mnie niepokoi i sprawia, że drżę o bezpieczeństwo naszego kraju. Korporacje zostały intronizowane, nastanie era korupcji, a władza pieniężna kraju dołoży starań, by przedłużyć swoje rządy, pracując przeciwko prawomocności narodu, dopóki bogactwo nie zostanie zebrane w kilku rękach, a republika zostanie zniszczona”.

Oto odpowiedź redaktorska z London Times dotycząca „zielonych”:

 

– „Jeśli ta psotna polityka finansowa, która miała swoje korzenie w Republice Północnoamerykańskiej, będzie utrzymana w przyszłości, to rząd ten dostarczy własne pieniądze bez kosztów. Spłaci długi i będzie bez długu. Będzie miał wszystkie pieniądze niezbędne do prowadzenia handlu. Stanie się bogaty bez precedensu w historii cywilizowanych rządów świata. Mózgi i bogactwo wszystkich krajów trafią do Ameryki Północnej. Ten rząd musi zostać zniszczony, albo zniszczy każdą monarchię na świecie”.

Oto co klika z banków centralnych musi zniszczyć:

– „Rząd dostarczający własne pieniądze bez kosztów (bez lichwy)”,

– „Rząd spłacający długi i nie mający długu”,

– „Rząd z wszystkimi pieniędzmi potrzebnymi, by prowadzić swój handel, prosperować bez precedensu w historii cywilizowanych rządów, przyciągając mózgi i bogactwo wszystkich krajów”.

Czy możliwe jest dobitniejsze wskazanie całkowitego wroga Ludu?

Zdecydowanie najbogatsze czasy, jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek widziały, zdarzyły się w latach wolnych od ucisku banków centralnych.

Lincoln został zamordowany w 1865 roku.

 

Prezydent Garfield ostrzegał przed niebezpieczeństwami grążącymi Ameryce, gdyby ci europejscy bankierzy centralni kiedykolwiek zdobyli władzę:

„Kto kontroluje pieniądze narodu, ten kontroluje naród i jest absolutnym władcą całego przemysłu i handlu. Kiedy zdasz sobie sprawę, że cały system jest bardzo łatwy do kontrolowania, w ten czy inny sposób, przez kilku potężnych ludzi na szczycie, przestaną ci mówić, skąd biorą się okresy inflacji i kryzysy gospodarcze”. 

Garfield został zamordowany w 1881.

Prezydent McKinley rozpoczął atak na centralny „wrzód” z udziałem sekretarza stanu Johna Shermana. Użyli ustawy antymonopolowej Shermana (Sherman Antitrust Act) przeciwko wspieranemu i fundowanemu przez Rothschilda imperium finansowemu JP Morgan, znanemu jako Northern Trust, który pod koniec XIX wieku był własnością prawie wszystkich linii kolejowych w Ameryce.

McKinley został zamordowany w 1901 r.

Prezydent Kennedy był ostatnim prezydentem, który stworzył amerykański system pieniężny wbrew przywilejowi Rothschilda.

W dniu 4 czerwca 1963 roku Kennedy podpisał Dekret Wykonawczy 11110, a Ministerstwo Skarbu emitowało do obiegu 4,3 miliarda dolarów amerykańskich banknotów („srebrne certyfikaty”).

Kennedy został zamordowany w 1963 roku.

Prezydent Woodrow Wilson z pewnością wdepnął w Strefę Zabójstwa swoim:

– „Odkąd wszedłem do polityki, przede wszystkim powierzono mi prywatnie ludzkie poglądy. Niektórzy z największych ludzi w Stanach Zjednoczonych – w dziedzinie handlu i produkcji – boją się kogoś. Wiedzą, że władza istnieje gdzieś tak zorganizowana, tak subtelna, tak czujna, tak powiązana, tak kompletna, tak dominująca, że lepiej nie mówić głośno, gdy wymawiają to z potępieniem”.

A także:

 

– „Wielki przemysłowy naród jest kontrolowany przez swój system kredytowy. Nasz system kredytowy koncentruje się w rękach kilku osób. Staliśmy się jednym z najgorzej rządzących, jednym z najbardziej kontrolowanych i zdominowanych rządów na świecie – przestaliśmy być rządem wolnej opinii, nie jesteśmy już rządem z przekonania i wyboru większości, ale rządem według zasad i przymusu małych grup dominujących ludzi”.

Wilson przeżył, wmanewrowując USA w I Wojnę Światową i skazując nas w 1913 roku na trzeci, prawdopodobnie ostateczny bank centralny Rothschilda, „Rezerwę Federalną” (FED)  – i urząd skarbowy (Internal Revenue Service – IRS), aby lokować fundusze na spłatę długów narosłych od pożyczonych naszych pieniędzy od FED … pieniądze wyczarowane z „rozrzedzonego powietrza”. Oto przywilej Rothschilda. 

Pieniądze z niczego, a twój dług prawdziwy.

Trump robi niesamowite rzeczy w związku z ujawnieniem zła tajnego państwa (Cabal), najwyraźniej poruszając się po ostrzu brzytwy między pomaganiem ludziom i służeniem kabale.

Czy on rzeczywiście zdoła rzucić wyzwanie, choćby likwidując FED, i przetrwać?

Historia spisana jest przeciwko niemu.

 

Autor: Rand Clifford dla Veterans Today, 14 października 2018 r

 

http://www.klubintel...a-wlasne-zycie/#5678 Human3030

Human3030

  Grey Eminence

 • Members
 • PipPipPip
 • 7593 postów

Napisano 19 październik 2018 - 10:01

:) - Potencjalny ślad po upadku UFO odkryty w amerykańskim stanie Nevada

 

Internauta poszukujący śladów po dawnej historii dotyczącej domniemanego upadku obiektów UFO, przeglądał zdjęcia satelitarne amerykańskiego stanu Nevada. Korzystając z dobrodziejstw aplikacji Google Maps natrafił on na dość interesującą formację ziemną, przypominającą do złudu trójkąt.

Samo znalezisko jest o tyle ciekawe, że w okolicy tej dziwnej formacji znajduje się kilka innych obiektów sprawiających wrażenie instalacji elektrycznych i systemów odprowadzania wody. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie podejrzanie duża ilość tych konstrukcji, które sprawiają wrażenie jakby zasilały jakąś średniej wielkości placówkę naukową a nie niewielkie opustoszałe ranczo.

Wnioskując po mapach firmy Google, trójkątny kształt, jest obecny na tej pustyni przynajmniej od 1994 roku i wiele wskazuje że znajdował się tam dużo dłużej. Dominujące obecnie teorie wiążą istnienie tego odbarwienia na pustynnej ziemi z jakimś przypadkiem upadku obiektu UFO, co wydaje się dość zastanawiające biorąc pod uwagę, że boki tego trójkąta mierzą po 1 kilometr każdy.

Czy mógłby to zatem być jakiś ogromny statek obcych który z jakiejś przyczyny rozbił się na pustyni w stanie Nevada? Obserwacje trójkątnych obiektów UFO nie są wcale niczym nowym, ale wiele wskazuje na to, że narazie najlepsze na co nas stać to spekulacje na ten temat. Należałoby przy tym nadmienić, że szczegółowe zgłoszenie na temat okoliczności, w których odkryto ten niezwykły obiekt zostało wysłane do organizacji MUFON gdzie otrzymało numer seryjny 95617.

 

https://innemedium.p...m-stanie-nevada

 

Long Description of Sighting Report

 

Podczas skanowania ziemi w poszukiwaniu artefaktów po przeczytaniu o starej historii katastrofy widziałem ten trójkąt.wierzyłem, że to jest bydlęce ranczo, ale na dalszym spojrzeniu uważa się, że to matowe być fałszywe turystyczne. Po realizacji po miesiącu badań nie może być, stałem się przestraszony. Jedynym Amerykaninem, do którego dotarłem, była Kristen Desilva. Następnie zaproponowała George'owi Knappowi. On nigdy nie odpowiedział i następnego dnia Desikva zablokował mnie. Obiekt pokazuje drenaż wody dowodząc, że jest dumny z krajobrazu. Woda spływa wokół niej i przez nią. Gleba wygląda jakby pochodziła z jeziora. Wyjaśnienie braku roślinności z powodu zawartości soli. Trójfazowa linia zasilania jest o wiele za duża moc dla mini farmy, nie wspominając już o kosztownej instalacji. Obiekt jest widoczny w pierwszym google mapę od nas geologicznych badania wzroku dowodząc, że istniał przed mapami satelitarnymi. Kształt można zobaczyć na zdjęciach niektórych turystów z regionu, udowadniając, że nie jest to wielkanocne jajko w google. To, co wydaje się być dwoma dużymi jednostkami HVAC, siedzi na budynku. Zdecydowanie za dużo powietrza dla małego budynku. Na górze widoczna jest nawet idealna okrągła kałuża. Idealna okrągła depresja nie powinna tam być. Wszystko wskazuje na to, że jest to widok katastrofy na widok ELY. Myślę, że moja komunikacja jest blokowana. Ciekawe, co dzieje się na granicy USA następnym razem, gdy przekraczam granicę.
Wierzę, że Strefa 51 jest odległa jak mała ręka, aby zapobiec rozszerzonym poszukiwaniom. Brak bezpieczeństwa jest tutaj służyć jako nie zwrócić uwagę, a może to jest po prostu dziwny duży trójkąt równoboczny w piasku, ale nie ma ogrodzenia wokół niego i kto buduje trójkątny trójkąt 1069 metrów, zanim można było zobaczyć go z góry! !

Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator

 

https://mufoncms.com...c&id=95617&rnd=

http://ufosightingsh...-in-nevada.html

https://bendedrealit...-nevada-desert/

https://bendedreality.com/blog/

https://codigooculto...erto-de-nevada/

https://www.mundomis...-de-nevada.html

+

https://www.texasufo...alifornia-coast#5679 Human3030

Human3030

  Grey Eminence

 • Members
 • PipPipPip
 • 7593 postów

Napisano wczoraj, 09:44

:) - Donald Trump ostatecznie zaorał lewaków i ekologów! Genialny pomysł na mur graniczny

 

Prezydent USA Donald Trump podrzucił liderom partii republikańskiej pomysł, aby mur na granicy z Meksykiem był jedną wielką elektrownią słoneczną. Jest to prosty i genialny pomysł. Dwa w jednym – obiecany mur graniczny i będzie zielona energia, która tak leży na sercu wszystkim lewicowym i ekologicznym aktywistom.

Donald Trump znany jest z negowania konieczności wyciągania kasy od podatnika, aby później napchać nimi kieszenie pseudo-ekspertów od zmian klimatu czy globalnego ocieplenia. Jest to mistrzowskie zagranie, szczególnie w sytuacji kiedy Trump odrzucił tzw. porozumienie paryskie dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Wg inżynierów, którzy podrzucili prezydentowi ten pomysł, taka konstrukcja muru pozwoli osiągnąć roczne przychody z energii do 400 milionów dolarów. Koszt budowy muru był wcześniej szacowany nawet na kilkanaście miliardów dolarów.

Jeżeli będzie on produkował energię elektryczną to cała inwestycja powinna się zwrócić w ciągu około 25 lat. Tereny na pograniczu USA i Meksyku są prawie w całości terenami pustynnymi z największym nasłonecznieniem w ciągu roku.

Dodatkowo zakrzywiona konstrukcja utrudnia sforsowanie muru. Amerykanie twierdzą, że energię wyprodukowaną przez mur można sprzedawać Meksykowi, więc spełni się kolejna obietnica Trumpa dotycząca tego, że to Meksyk zapłaci za budowę muru.

 

Trzeba przyznać, że to genialne i mistrzowskie posunięcie!

 

https://nczas.com/20...raniczny-video/#5680 Human3030

Human3030

  Grey Eminence

 • Members
 • PipPipPip
 • 7593 postów

Napisano wczoraj, 10:08

:) Kolejne fale migracji płyną w kierunku USA.

 

Meksyk wysłał specjalne oddziały policji na meksykańsko-gwatemalską granicę, aby zatrzymać środkowoamerykańską karawanę zmierzającą do Stanów Zjednoczonych.

Setki oficerów rozlokowało się w pobliżu międzynarodowego mostu w Suchiate, aby zatrzymać kilka tysięcy emigrantów z Hondurasu próbujących przedostać się do Meksyku w drodze do USA.

 

Jak dotąd karawana przeciwstawiała się blokadom niszcząc graniczne barykady.

Noticias Telemundo opublikowało film pokazujący setki migrantów wyłamujących bramę, by wejść do Meksyku, mimo, że policja próbowała ich powstrzymać.

 

Urzędnicy meksykańscy zagrozili obywatelom Hondurasu deportacją jeśli przekroczą granicę kraju, stwierdzając, że będą musieli okazać paszport i wizę, aby pozostać w Meksyku lub w inny sposób ubiegać się indywidualnie o status uchodźcy.

Sekretarz ds. Stosunków zagranicznych Meksyku Luis Videgaray powiedział, że przewiduje, że posiadający takie dokumenty "to mniejszość" karawany.

 

"Gwatemala także wysłała policyjne posiłki na swoją stronę granicy, po tym jak Trump zagroził, że zmniejszy pomoc dla regionu, rozmieści wojsko i zamknie amerykańsko-meksykańską granicę, jeśli pozwolą na dalszy przemarsz imigrantów.”, donosi Francje 24. 

Migranci również napotkają na trudności jeśli spróbują omijać most przepływając przez rzekę przepełnioną niedawnymi deszczami.

Operatorzy promów zaczęli przewozić na drugą stronę rzeki tylko towary, po tym jak meksykańscy urzędnicy ostrzegli ich, by nie przewozili ludzi.

 

Prezydent Trump ostrzegł także Salwador, że USA odetnie pomoc zagraniczną krajowi jeśli ten pozwoli karawanom na przejście przez kraj z zamiarem nielegalnego wjazdu na teren USA.

 

http://www.prisonpla...cji,p1677386003

https://nczas.com/20...oczonych-video/

 

 

- Polityk z Florydy ujawnił nagranie, na którym widać jak podążającym w stronę amerykańsko-meksykańskiej granicy migrantom wypłaca się pieniądze na drogę -

 

Matt Gaetz, Republikański kongresmen z Florydy, opublikował na Twitterze nagranie, na którym widać jak podążającym w stronę amerykańsko-meksykańskiej granicy migrantom wypłaca się pieniądze na drogę. Nagranie zostało udostępnione również przez Donada Trumpa.
Polityk domaga się wszczęcia śledztwa w tej sprawie podejrzewając, że stoją za tym organizacje sponsorowane przez Sorosa.

 

https://sioe.pl/wide...iadze-na-droge/#5681 fantom (ista)

fantom (ista)

  Moderator na FZN

 • Moderators
 • 5621 postów
 • LocationIs baile ina bhfuil an croí ...

Napisano wczoraj, 14:17

Izrael gotowy do inwazji. Pancerne kolumny czekają na rozkaz. To może być kwestia godzin
18/10/2018
izrael-armia-czo%C5%82gi-696x418.jpg
Reklama / Advertisement
 

Izrael szykuje się do zbrojnej odpowiedzi na zamieszki w Gazie. Czy dojdzie do inwazji?

Izraelski rząd obradował wczoraj do późnych godzin nocnych dyskutując na temat działań w strefie Gazy. Od kilku tygodni na granicy Gazy i Izraela trwają zamieszki.

Prime Minister Netanyahu: "I said, at the start of the weekly Cabinet meeting, that if these attacks do not stop – we will stop them.
I want to tell you today as well – Israel will take very strong action." pic.twitter.com/JpfvcsDkcD

— PM of Israel (@IsraeliPM) October 17, 2018

Reklama / Advertisement

Minister Budownictwa Yoav Gallant powiedział po posiedzeniu, że zasady postępowania z Hamasem ulegną zmianie i Izrael nie będzie dłużej tolerował ataków .

'Game change' coming in Israeli response to Gaza terror, Gallant says https://t.co/9jROiH8BlA

— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) October 18, 2018

Palestyńczycy próbują forsować ogrodzenie i wdzierać się na terytorium Izraela. Atakują także za pomocą balonów z podwieszonymi substancjami zapalającymi, które powodują pożary w Izraelu. Zdarzają się także ataki rakietowe i moździerzowe.

Izrael odpowiada bardzo agresywnie na zamieszki. Tylko w tym roku od ostrzału izraelskiej armii zginęło kilkudziesięciu protestujących przy ogrodzeniu, a tysiące zostało rannych. Przeprowadzane są także naloty z udziałem samolotów i dronów.

Wiele znaków wskazuje, że zapadła decyzja o rozpoczęciu inwazji lądowej. Izraelska armia jest przygotowana do przeprowadzenia akcji militarnej w Gazie.

In what may be a sign of things indeed changing, this picture of tanks being transported was just taken in southern #Israel near Netivot. #Gaza #Hamas https://t.co/51jInCkd08 pic.twitter.com/Lzmic6Wokt

— Instant News Alerts (@InstaNewsAlerts) October 18, 2018

#BREAKING #ISRAEL #GAZA pic.twitter.com/L3K2YLFqUj

— Instant News Alerts (@InstaNewsAlerts) October 18, 2018

https://nczas.com/20...kwestia-godzin/

 

 

= = = =

 

Plan awaryjny...

 

 

10 września tego roku zamieściłem u siebie link do tekstu, w którym padają takie słowa:
"Izraelski dziennik „The Time of Israel” podał, że są plany izraelskiej emigracji na Ukrainę. W sprawie tej toczyły się już rozmowy z władzami ukraińskimi, które miały zakończyć się zawarciem porozumienia z tajną klauzulą. Według izraelskiego dziennika te informacje są wiarygodne, ponieważ pochodzą od jednego z doradców premiera Netanyahu." (portal "Najwyższy Czas" za "Gazetą Finansową")

Coś chyba jest na rzeczy, bo kolejne media o tym zaczynają pisać. W załączniku skan z: Stanisław Srokowski, "Warszawska Gazeta", nr 37, 14-20.09.2018 r.

I jeszcze jeden portal:
http://www.shz-mykwa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=383%3Aniebiaska-jerozolima&catid=4%3Aaktualnosci&Itemid=4

Co ciekawe, proces przeprowadzki Żydów z Izraela na Ukrainę miał się już rozpocząć.

 

 

44232901_693669094339954_171948599513029


(...) A jesli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie. (...)

comes militi Dołączona grafika

#5682 antyUE

antyUE

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 482 postów

Napisano wczoraj, 21:54

Jak Fantom (isto) oceniasz wyniki ? Wstępne, co prawda, ale czy nastąpi jakaś sensacja, trudno powiedzieć. Niektóre wyniki to jakaś schizofrenia.#5683 Human3030

Human3030

  Grey Eminence

 • Members
 • PipPipPip
 • 7593 postów

Napisano dziś, 00:14

:) - TAJNOŚĆ WYBORÓW TO DOKTRYNA JUDEO-SATANISTÓW.

 

W Polsce od zawsze obowiązywała jawność wyborów od zawsze !!!

W archiwaliach rodziny Morsztynów przechowywanych w rękopiśmiennych zbiorach Biblioteki Narodowej znajduje się rzadko spotykany zapis głosowania na posłów sporządzony na sejmiku przedsejmowym województwa krakowskiego w Proszowicach w grudniu 1689 r. Głosowaniem kierował marszałek sejmiku Krzysztof Dobiński. Sejmik ten zgodnie z prawem mógł wybrać sześciu posłów na sejm, tymczasem kandydatów było ośmiu.

 

Głosowanie na każdego z nich miało charakter jawny, każdy z 325 uczestników sejmiku ustnie deklarował, kogo chce wybrać na posła na sejm, który został zwołany w 1690 r. Wyniki głosowania zapisywano w postaci kresek: przy nazwisku kandydata stawiano ich tyle, ile padło nań głosów.

Największą popularnością wśród kandydatów, mierzoną ilością kresek (323), cieszył się Sebastian na Wiśniczu Lubomirski, starosta olsztyński. Zadecydowała o tym zapewne żywa wśród małopolskiej szlachty pamięć o jego ojcu Jerzym Sebastianie, marszałku wielkim koronnym i hetmanie polnym – rokoszaninie, ale zwłaszcza obrońcy tradycyjnych wolności i przywilejów szlacheckich.

Kolejne miejsca zajęli również kandydaci wywodzący się z magnackiej elity. Jakub Morsztyn, starosta kowalski, w przyszłości wojewoda sandomierski, otrzymał 289 głosów. Jan, hrabia na Żywcu i Pieskowej Skale Wielopolski, syn Jana, kanclerza wielkiego koronnego, pozyskał głosy 277 uczestników sejmiku. Nieco gorzej, mimo wyraźnego wsparcia ojca, wypadł w tej rywalizacji pochodzący z bogatej rodziny małopolskiej Jerzy Warszycki, syn Michała, miecznika koronnego i wojewody sandomierskiego, a w przyszłości wojewoda łęczycki. Mając 235 kresek, został wprawdzie posłem, ale wyprzedzili go Jan Dąbski, miecznik inowrocławski, a przyszły kasztelan wojnicki (265 głosów), oraz reprezentant średniej szlachty Jerzy Jordan, sędzia grodzki sądecki (272 głosów). Znacznie mniejsza liczba szlachty poparła Jana Piegłowskiego, w przyszłości kasztelana oświęcimskiego, oraz chorążego zakroczymskiego Michała Łodzińskiego, którzy nie zmieścili się w szóstce obranej na sejm walny.

Analiza przedstawionych wyżej danych prowadzi do wniosku, że w ciągu XVII w. umocniły się w Małopolsce tendencje do jawnej reprezentacji. Porównanie z sejmikami z końca XVI w. prowadzi do wniosku, że o mandaty poselskie ubiegało się znacznie mniej kandydatów, bo zamiast spontanicznego ich wysuwania dochodziło do wcześniejszych uzgodnień. Dlatego wśród wybranych posłów przeważali zdecydowanie młodsi przedstawiciele rodów domiacych. Objęcie funkcji poselskiej stanowiło dla nich swoisty gradus ad Parnassum, dawało możliwość obycia się w świecie wielkiej polityki, poznania ważnych osobistości ale przede wszystkim uczyli się służyć Polakom.

 

Głównym powodem zebrania sejmiku był wybór posłów na sejm. Sejmiki były zwoływane przez króla, który w rozesłanych uniwersałach tłumaczył powód zwołania sejmu, czas i miejsce obrad sejmowych. W sejmiku przedsejmowym mogła wziąć udział szlachta zamieszkująca w danym województwie czy ziemi. Senatorowie zaś byli wręcz zobowiązani do uczestnictwa w zjeździe. Nie istniało pojęcie quorum, stąd też niekiedy wystarczało kilkudziesięciu szlachciców, by dokonać wyboru posłów, najczęściej w sejmiku uczestniczyło 100 – 200 urodzonych z udokumentowanym pochodzeniem.

Obrady sejmiku rozpoczynały się od zapoznania się z treścią królewskiej legacji, która tłumaczyła tematykę obrad sejmowych. Następnie debatowano nad propozycjami Króla i wysuwano kandydatów na posłów. Wybierano ich większością głosów i najczęściej zaopatrywano w instrukcje, w której zobowiązywano nowo wybranego posła do ściśle określonego postępowania. Dzisiaj napisalibyśmy że takie umocowania krępowało to swobodę posła, zwłaszcza, że od XVI wieku instrukcję sporządzano w formie pisemnej ale w tamtych casach była to sprawa Honoru. Jej przekroczenie ściągało nie tyle krytykę na sejmiku posejmowym co banicję sejmową, chyba że niesforny poseł potrafił wytłumaczyć się ze swego postępowania, dlatego też rzadko przekraczano instrukcję wydaną przez współbraci. Niekiedy poseł wyrażał zgodę na sejmie z zastrzeżeniem jednak, że musi ona uzyskać aprobatę sejmiku. Dzisiaj takie działanie nazwalibyśmy lokalnym referendum.

W XVI stuleciu sejmiki, które miały zaufanie do wybranych posłów zezwalały na swobodę działania, tzw. „zupełną moc”. Z czasem jednak uzgodnienia stały się wyznacznikiem postępowania posła na sejm. Był wszakże wyjątek. W sprawach nie objętych wcześniejszymi uzgodnieniami, posłowie mogli się kierować swoim uznaniem. W takim wypadku najczęściej szli oni za zdaniem posłów dominantów z województw,  krakowskiego i sandomierskiego z Małopolski i kaliskiego i poznańskiego z Wielkopolski.

Sejmiki co prawda nie posiadały regulaminu obrad, ale na podstawie źródeł można było zrekonstruować ich przebieg. Do wyznaczonego miejsca zjeżdżała szlachta gdzie  napotykano na problemy zakwaterowania. Jednak wielu było na taki stan rzeczy przygotowana zwłaszcza te Rody które aktywnie uczestniczyły w wyprawach wojennych posiadały świetnie wyposażone namioty i cały orszak. Dzisiaj byłby to nowoczesny samochód kempingowy.

 

Zjazd rozpoczynała zazwyczaj msza święta, w intencji owocnych i jednomyślnych obrad. Było to tym bardziej uzasadnione, że to właśnie kościół był często miejscem zebrań sejmikowych. We mszy tłumnie, choć biernie, uczestniczyli niekatolicy, co było niejako zgodą na określoną roli katolicyzmu w Polsce. Jednak duchowni po mszy z kościoła wynosili monstrancję z konsekrowaną hostią, tak aby obrady mogły się rozpocząć. Następnie najstarszy szlachcic rozpoczynał obrady i przedstawiał kandydata na marszałka sejmiku.  Dopiero po wyborze Marszałka Sejmiku zapraszano legata królewskiego, który odczytywał uzasadnienie do tzw. instrukcji królewskich, stanowiące punkt wyjścia do dyskusji.

Po wysłuchaniu legata, odczytywano listy, w których nadawcy prosili o poparcie dla spraw prywatnych. Nie rzadko jednak listy te były głosami w dyskusji, zwłaszcza dla osób, które z różnych względów nie mogły wziąć udziału w obradach. Wraz z czytaniem listów wysłuchiwano poselstw z innych sejmików, o ile przybyły. Tego typu działanie miało na celu wypracowanie szerszego, wspólnego stanowiska w danej sprawie.

Teraz następowała dyskusja gdzie sekretarz zaś miał obowiązek notowania treści wotów. Wysłuchawszy wszystkich głosów, przystępowano do wyłaniania kandydatów na posłów.  Sejmik dzielił się wtedy na dwie części. Koło senatorskie przechodziło do prezbiterium świątyni, koło rycerskie gromadziło się w nawie głównej. Po rozmowach przystępowano do wyboru posłów i wreszcie kończono obrady.

Pozostało jeszcze formalne zredagowanie treści laudów i instrukcji poselskich, do czego przystępował marszałek i  specjalni deputaci do instrukcji. Po złożeniu podpisów, dokument był oblatowany (wpisywany) do ksiąg grodzkich, co nadawało jej cech prawomocności.

 

Czas, jaki poświęcano na przeprowadzenie sejmiku był bardzo różny. Zazwyczaj poświęcano na to jeden dzień, ale z czasem obrady wydłużały się do kilku dni ale były i takie które trwały ponad tydzień. Regularne obrady charakteryzowały np. sejmik generalny Prus Królewskich, który zgodnie trwał trzy dni.

Miejscem obrad sejmików zazwyczaj był kościół. Wpływ na to miało wielkość i funkcjonalność świątyni. Nie tak wcale rzadko zgromadzenia szlacheckie odbywały się jednak w salach zamkowych czy ratuszach. Do wyjątków za to należą przypadki obradowania w różnych miejscach, a czasem wyprawa wojenna stawała się pretekstem przeprowadzenia sejmiku na innych terenach.

Już na zakończenie dodam, iż doktryna tajności wyborów tzw. wyborów zakulisowych została prowadzona od zawsze tam gdzie judeo-satanisci pragnęli mieć decydujący wpływ. I tak 13 kwietnia 1059 roku z inicjatywy kardynała Humberta papież Mikołaj II wydał dekret elekcyjny In Nomine Domini. Na jego mocy wybór papieża odbywał się za sprawą kardynałów którzy w tajnym głosowaniu wybierali papieża. I tak tajność wyborów stała się domeną judeo-satanistów w Europie i na świecie.

 

Aby zniszczyć w Polsce jawność życia wprowadzono zakon z czarnymi krzyżykami na koszulkach rodem z Jerozolimy. Zboczeńcy żyjący głównie z fałszowania monet Polskich zostali ukarani sromotnie w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Do dzisiaj Polacy są obłożeni klątwą za ten czyn przez judeo-satanistów ale ich klątwa na prawdziwe dzieci Boga Roda nie działa i nie będzie działać nigdy.

 

https://rafzen.wordp...deo-satanistow/

 

- The Hidden History of the Secret Ballot -  (Ukryta historia tajnej karty do głosowania)

 

Zakładamy, że tajne głosowanie w głosowaniu jest podstawową i podstawową zasadą demokracji przedstawicielskiej, ale do tej pory rzadko badano społeczną historię tajnego głosowania. Głosowanie tajne jest zaskakująco nowym zjawiskiem na Zachodzie. Choć może ono rzeczywiście oferować możliwości szerszego uczestnictwa w życiu politycznym, jego wprowadzenie czasami ograniczało elektorat, wykluczając pewne grupy, a nawet przyspieszając przemoc. Ten oryginalny i skłaniający do refleksji tom kwestionuje powszechność domniemanego związku między tajemnicą wyborczą a indywidualną wolnością polityczną. Studia przypadków z całego świata i różnych epok historycznych łączą w sobie antropologię, teorię polityczną i historię społeczną dla osiągnięcia dobrego efektu. Rezultatem jest innowacyjna analiza historii kultury zachodnich norm demokratycznych i ich narzucania innym społeczeństwom.

Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator

 

http://www.iupress.i...oducts_id=54642

 

/"Dlaczego wprowadzono niejawność wyborów politycznych!" - 'Konia z rzędem' dla tego, co znajdzie dobre opracowane w Internecie tego tematu i w języku polskim?!/  :rolleyes:

 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development