Skocz do zawartości
Zdjęcie

Zmiana komputera a licencja na oprogramowanie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 kocjano

kocjano

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 85 postów

Napisano 09 kwiecień 2013 - 19:32

Ostatnio zmieniłem komputer. Korzystam tylko z legalnego oprogramowania. Programów, które rejestrowałem wcześniej przez internet, np. Microsoft Office, antywirus i inne, nie mogę teraz zainstalować. Otrzymuję komunikaty zawsze podobnej treści, mnie więcej że ta kopia oprogramowania jest już zarejestrowana. Instalator wywala mi klucz i ewentualnie mogę korzystać z wersji trial, jeśli oprogramowanie takową przewiduje.
Gdzieś już słyszałem o tym, że licencje przyporządkowane są do konkretnego komputera, ale teraz dopiero tego doświadczyłem. To jest jakiś absurd! Mam ponownie kupować wszystkie programy, bo zmieniłem komputer? Przecież nadal korzysta z tego ta sama osoba. Normalnie czarna rozpacz mnie ogarnęła, jak policzyłem, ile muszę wydać na nowe oprogramowanie, i zastanawiam się, czy nie lepiej darować sobie nowy sprzęt a wrócić do starego. Drugie tyle, ile wydałem na komputer, muszę zapłacić na nowe oprogramowanie. To się w ogóle nie kalkuluje.
Wydaje mi się to zbyt głupie, by mogło być prawdziwe.
Napisałem tutaj, bo może jest jakiś sposób na to, a ja coś źle robię. Pomóżcie, proszę. :(

#2 Nathas

Nathas

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 61 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 13:31

Niestety tak jest i dotyczy to raczej oprogramowania MS, jeżeli kupujesz w wersji OEM, to musisz się liczyć z tym, że oprogramowanie kończy żywot wraz z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Z antywirusem i programami innych producentów nie powinno być problemów. Poza tym musisz zrozumieć, że kupując oprogramowanie z licencją (w wersji OEM, BOX, etc.) nie kupujesz programu (nie jest on Twoją własnością), a jedynie prawo do jego użytkowania na warunkach określonych w licencji. Dlatego warto czytać licencje przed zakupem lub akceptacją podczas procesu instalowania (tylko kto to robi ;)) lub chociaż zapoznać się z podstawowymi ich rodzajami.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development