Skocz do zawartości
Zdjęcie

Mozliwosc zwrotu towaru w 10 dni - aukcja internetowa


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 deino

deino

  1

 • Moderators
 • 17164 postów

Napisano 21 grudzień 2005 - 20:45

Najpierw teoria:

Klient, zawierajac "umowe na odleglosc", moze od niej odstapic bez podania przyczyn, skladajac stosowne oswiadczenie na pismie, w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Zwrot powinien nastapic niezwlocznie, nie pózniej niz w terminie 14 dni. Towar powinien wrócic w takim stanie w jakim zostal zakupiony, w oryginalnym opakowaniu wraz paragonem lub faktura, z kserokopia dowodu zaplaty (w przypadku przesylki platnej przy odbiorze), instrukcja i gwarancja(jezeli taka jest). (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.).

na stronie federacji konsumentow http://ww20.mediarun...ry.php?story=31 jest w sumie podobnie.
Ale na www.uokik.gov.pl w podobnym artykule pisze, iz wylaczone z tego przepisu sa zakupy dokonane na aukcjach internetowych.

Niedawno (ale nie pamietam gdzie) czytalem, iz w przypadku aukcji jest mozliwosc zwrotu w ciagu 10 dni takze, z tym, ze nie w kazdym przypadku i typie aukcji. Jesli pamiec mnie nie myli (a ponoc kiepsko z nia ostatnio ) to chodzilo o mozliwosc zwrotu w przypadku zakupu natychmiastowego, czyli cos w stylu Kup Teraz na allegro.pl

Pytanie brzmi - czy przy zakupie typu kup teraz mozna w ciagu 10 dni zwrocic towar (ponoszac oczywiscie koszt odeslania towaru) jako niespelniajcy moich oczekiwan?

Chce kupic ze strony uzytkownika http://allegro.pl/my....php?uid=448000 . W opisie O Mnie jest 'Na wszystkie produkty udzielamy gwarancji satysfakcji. O ile otrzymany towar nie spelni Panstwa oczekiwan lub nie bedzie dzialal prawidlowo, mozecie Panstwo go odeslac a my zwrócimy pieniadze na konto.' ale wiadomo, ze lepiej miec podstawe prawna .

#2 curf

curf

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 6243 postów

Napisano 21 grudzień 2005 - 22:18

Zanim odpowiem to zadam pytanie:
"Ale na [www.uokik.gov.pl] w podobnym artykule pisze, iz wylaczone z tego przepisu sa zakupy dokonane na aukcjach internetowych."
Czy mógłbyś podrzucić link do strony uokik-u gdzie to przeczytałeś?

#3 deino

deino

  1

 • Moderators
 • 17164 postów

Napisano 21 grudzień 2005 - 22:41

jak juz pisalem, z pamiecia coraz gorzej , albo linkow za wiele przewalilem w tej sprawie. bylo to na FK - http://ww20.mediarun...ry.php?story=31 , akapit Prawa e-konsumenta .dodatkowo siegalem tez do tekstu samej ustawy
http://tiny.pl/x4gf (to pdf) ale to zbyt pogiete dla mnie .

Zmieniony przez - deino w dniu 2005-12-21 22:46:14

#4 curf

curf

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 6243 postów

Napisano 21 grudzień 2005 - 23:40

No to po kolei:
intencją ustawodawcy było zabezpieczenie konsumenta przed konsekwencjami zakupu dokonywanego "ad hoc" - np przez domokrążców lub w sytuacji, gdy o firmie sprzedawcy niewiele lub nic nie jest wiadomo w momencie zakupu. Innymi słowy: gdy klientowi "wciska" się towar "na siłę". Takimi okolicznościami na pewno nie są aukcje, w których człowiek ma czas na zastanowienie i powinien świadomie podejmować decyzje.
Na marginesie: pojęcie "kup teraz" nie ma tu ŻADNEGO zastosowania. I to nie dlatego, że nie ma żadnych korelacji z ustawą, a dlatego, że jest to po prostu pewna forma dokonywania zakupu gwarantująca OKREŚLONĄ cenę - nic ponadto!!
Z drugiej strony: ten sprzedawca chyba nieco się zagalopował. Określenie "gwarancja satysfakcji", aczkolwiek nie posiada prawnego umocowania to jednak może okazać się dla niego niebezpieczne. Oczywiście wszystko będzie zależało od konkretnej sytuacji, ale wykazując żelazną konsekwencję (z możliwością wejścia na drogę postępowania przed sądem włącznie) ciężko byłoby mu wykazać, że ktoś musi mieć satysfakcję z zakupu w jego firmie.
Reazsumując: na zwrot w ciągu 10 dni nie licz, ale przed zakupem upewnij się (kontakt mailowy, telefoniczny) czy możliwość zwrotu faktycznie on przewiduje (zakładam, że planujesz zakup rzeczy, która faktycznie powinna być poprzedzona takim upewnieniem?)

#5 deino

deino

  1

 • Moderators
 • 17164 postów

Napisano 21 grudzień 2005 - 23:54

ale przeciez nie moge sprawdzic wlasciwosci tego, co kupuje (kombinezon narciarski) - materialu, wlasciwosci, wytrzymalosci, przymierzyc, pochodzic - wiec wg mnie tutaj wlasnie jest spelniona przeslanka, aby uznac to za zakup chroniony ta wlasnie ustawa.

co do kup teraz - bodajze w wyborczej czytalem wlasnie o takim casusie zwiazanym z roznica przy 'kupnie od reki' i 'licytowaniem'.. ale to dla pewnosci poszukam jeszcze..

Wyslalem tez do sprzedawcy email, wiec zobaczymy, co odpowie. no i zapisalem sobie lokalnie jego strone z tymi warunkami .


#6 curf

curf

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 6243 postów

Napisano 22 grudzień 2005 - 00:02

"ale przeciez nie moge sprawdzic wlasciwosci tego, co kupuje" - to prawda , ale czy ktokolwiek zmusza Cię do zakupów w takiej formie? Specyfika aukcji internetowych polega również na pewnym (choć nie oznacza, że "pełnym") ryzyku. W jakimś stopniu może to być zrekompensowane (i tak zazwyczaj jest) niższą ceną.
Ja, dokonując zakupów na Allegro, nie zdobyłbym się na zakup czegoś co wmagałoby wcześniejszej, "organoleptycznej" oceny, a w grę wchodziła cena, która zakup czyniła zbyt ryzykownym. Minimum co bym starał się zrobić to zapewnić możliwość bezpośredniego odbioru (a więc i sprawdzenia) u sprzedawcy (oczywiście częstokroć nie jest to możliwe z uwagi na odległość).

#7 bardakon

bardakon

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 111 postów

Napisano 22 grudzień 2005 - 23:34

Czytając opis sprzedawcy, o którym mowa (http://allegro.pl/my....php?uid=448000)
natrafiłem na jeszcze jedną nieścisłośc:

Na produkty markowe np. Speedo, Arena, Rider itp. udzielamy gwarancji 12 miesięcznej od daty zakupu potwierdzonej paragonem lub fakturą VAT.

Co to znaczy produkty markowe. Posiadające jakąś markę (dosłowne znaczenie), czy wyprodukowane przez firmę, posiadającą dobrą opinię (znaczenienie zwyczajowe).
To itp. jest bardzo nieścisłe, Jeżeli ktoś się liczy z możliwością postania złęgo towaru, powinien wg mnie zapytć czy produkt XX jest markowy czy nie wg sprzedawcy!
Przykładowe firmy, których produktami handluje sprzedawca:
- JT
- Eurolux
- Amazing Bullet (znany z TV ale oszczędzasz 180 zl więc to podrobka)
- TECHNISUB
- Blizzard
- LAPO
- Vollt

z tego co widzę każdy produkt ma jakąś markę (dla kupującego rzmi wiarygodniej) nie widzę marki jedynie przy kuferku na CD

#8 sqli

sqli

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 280 postów

Napisano 07 styczeń 2009 - 21:29

Odkopuję stary wątek,

Czy to prawo jest jeszcze ważne?
Kupiłem jako "Kup Teraz", ale przedmiot używany od jakiegoś gościa, czy prawo zwrotu mi przysługuje?

( kupiłem laptopa używanego, ale nie działa gniazdo karty sieciowej, nie widzi kabla gdy wtykam, gość się upiera że działało, więc chcę użyć tego prawa zwrotu, minęły 2 dni od przyjścia paczki dopiero )

Pozdrawiam :)

#9 batman23

batman23

  Monsieur

 • Moderators
 • 9058 postów
 • LocationStany Zjednoczone

Napisano 08 styczeń 2009 - 02:02

Znalazłem coś takiego:

"Zwrot towarów zakupionych w sklepie internetowym lub na aukcji internetowejKonsument (osoba fizyczna dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową), który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni. Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania (odebrania) rzeczy. Termin ten może ulec wydłużeniu maksymalnie do 3 miesięcy w przypadku, gdy przedsiębiorca nie dopełnił ciążących na nim obowiązków informacyjnych.
W razie odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo zwrotu nie przysługuje w wypadkach:

1) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,

2) dostarczania prasy.Kwestią sporną (jak wynika z postów zamieszczonych na forach internetowych) pozostaje czy konsument może zwrócić towar po uszkodzeniu (rozerwaniu) opakowania. Najczęściej takie uszkodzenie powstaje po sprawdzeniu zawartości takiego opakowania. Zgodnie z Kodeksem cywilnym kupujący obowiązany jest zbadać przesyłkę w czasie i w sposób przyjęty przy przesyłkach tego rodzaju. Wobec powyższego należy uznać, że zwrot przysługuje nawet jeśli opakowanie jest uszkodzone.

Należy dodać, że uprawnienia do zwrotu w terminie 10 dni nie przysługują w przypadku towarów zakupionych w sprzedaży z licytacji."
- http://www.10dni.eu/...&id=3&Itemid=39

Tylko nie jest czasem tak, że musiałbyś udowodnić, że wada istniałą już w momencie kupna?

Zmieniony przez - batman23 w dniu 2009-01-08 02:14:59

I was just bullshittin', and you know this, man!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development