moze sie komus przyda
1. Zapisywanie obrazu monitora
Aby zapisać obraz z monitora, należy kliknąć na PrintScreen, co spowoduje zapisanie obrazu w schowku. Następnie trzeba wejść do Paint'a (albo innego programu obsługującego grafikę) i wybrać Edycja - Wklej. Jeżeli wciśniemy Alt+PrintScreen, to w schowku zostanie zapisany obraz aktywnego okna.
---------------------------------------------------------------------------
2. Problemy z klawiaturą.
Jeżeli wydaje nam się, że klawiatura oszalała, bo zamiast "z" wpisuje "y" itp., to najprawdopodobniej mamy ustawiony zły język. Należy wówczas wejść do Panelu sterowania, otworzyć Klawiatura i kliknąć na zakładce Język. Następnie trzeba zmienić język z polski na polski (programisty). Jeżeli problemy te występują w DOSie, to wystarczy wejść do pliku autoexec.bat (znajduje się w C:\, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Edytuj) i zmienić sterownik klawiatury z keybard2.sys na keybard4.sys (oczywiście należy to zrobić pod Windowsem).
---------------------------------------------------------------------------
3. Problemy z napisaniem tyldy.
Czasami (zwłaszcza pod Dos'em) potrzebny jest nam klawisz tylda (~). Nie zawsze jednak można go wstawić za pomocą kombinacji ****+apostrof+apostrof (powinniśmy otrzymać dwie tyldy). Innym sposobem jest wciśnięcie Shift+apostrof, spacja, albo Alt+126.
---------------------------------------------------------------------------
4. Edycja pliku "msdos.sys".
Plik msdos.sys (znajduje się w C:\) edytuje się tak samo jak autoexec.bat. Msdos.sys jest podzielony na tzw. sekcje, najbardziej interesująca z nich to [Options]. Jeżeli któraś z poniższych opcji nie znajduje się w twoim pliku msdos.sys, to można ją utworzyć (koniecznie w [Options]). Opcje, które nie są zapisane w pliku przyjmują wartości domyślne.
BootDelay - określa, ile sekund czeka komputer na reakcję użytkownika, zanim rozpocznie uruchamianie Windows. W tym czasie wyświetlany jest napis "Uruchamianie Windows 9x". Użytkownik może wówczas poprzez wciśnięcie klawisza Ctrl wejść do menu startowego, aby wybrać inny niż standardowy tryb uruchomienia systemu. Domyślna wartość BootDelay to 2 (dwie sekundy).
BootKeys - wartość domyślna to 1. Zmiana tej wartości na 0 uniemożliwi wejście do menu startowego poprzez wciśnięcie Ctrl w chwili ładowania Windows.
BootMenu, - domyślnie 0. Zmiana na 1 spowoduje włączenie się menu startowego przy każdym uruchomieniu komputera.
BootMenuDefault - domyślnie 1. Cyfra oznacza domyślną pozycję menu startowego. Zmiana jej np. na 3 spowoduje uruchamianie Windows w trybie awaryjnym.
BootMenuDelay - domyślnie 30. Jest to czas w sekundach, po jakim zostanie wybrana domyślna pozycja w menu startowym.
Logo - domyślna wartość to 1. Zmiana na 0 spowoduje wyłączenie loga startowego (napis Windows na tle chmurek).
---------------------------------------------------------------------------
5. Automatyczne czyszczenie folderu "Temp".
W folderze C:\Windows\Temp zostają umieszczone pliki tymczasowe, które powinny zostać usunięte przez system podczas ponownego uruchomienia komputera. Niestety, często system nie wywiązuje się ze swojego zadania, przez co niepotrzebne pliki nadal znajdują się na naszym dysku. Aby je automatycznie usuwać po dczas każdego uruchamiania komputera, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik autoexec.bat, wybrać opcję edytuj i na końcu pliku dopisać: deltree /y c:\windows\temp\.
---------------------------------------------------------------------------
6. Spis zawartości dowolnego folderu.
Aby utworzyć spis zawartości dowolnego folderu, wystarczy wejść do Dos'a, przejść do wybranego folderu i wykonać polecenie dir > spis.txt. Wówczas w pliku spis.txt zostanie zapisany spis zawartości tego folderu. Zamiast wchodzić do Dos'a, można też skorzystać z linii poleceń w takich programach jak "Norton Commander" lub "Windows Commander".
---------------------------------------------------------------------------
7. Zmiana loga sartowego i końcowego.
Aby zmienić oryginalne logo startowe, trzeba umieścić plik logo.sys w katalogu głównym dysku C (C:\). Aby zmienić loga końcowe, należy zastąpić pliki logow.sys i logos.sys znajdujące się w C:\Windows odpowiednimi plikami o takich samych nazwach. Pliki takie można ściągnąć z Internetu, można je też zrobić samemu. Oto sposób: Otwieramy lub tworzymy (w Paint'cie) plik graficzny o wymiarach 640x480. Gdy będzie już gotowy, wybieramy: Obraz - Rozciągnij/Pochyl... i w rozciągnij w poziomie wpisujemy - 50%, a w rozciągnij w pionie - 130%. Po zastosowaniu tych zmian otwieramy jeszcze raz to samo okno i w rozciągnij w pionie wpisujemy 64%. Jeżeli nasz obrazek ma wymiary 320x400, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Należy go zapisać jako plik z rozszerzeniem .bmp, a później zmienić nazwę na logo.sys, logow.sys lub logos.sys.
---------------------------------------------------------------------------
8. Ulubione.
Jeżeli często korzystasz ulubionych stron WWW, a folder Ulubione jest już bardzo rozbudowany, to możesz wykonać następującą sztuczkę: W Internet Explorer wybierz opcję Plik - Importuj/eksportuj - Eksportuj Ulubione, wybierz ścieżkę dostępu i nawę pliku. Zostanie utworzona strona htm, na której znajdą się wszystkie adresy stron z twoich ulubionych, posegregowane w odpowiednie katalogi. Możesz wówczas wyczyścić Ulubione i dodać do nich nowo utworzony plik. Dzięki temu masz zachowane wszystkie poprzednie adresy, i dużo nowego miejsca. Jeżeli chcesz jednak przywrócić Ulubione, wystarczy wybrać opcję Plik - Importuj/eksportuj - Importuj Ulubione i wskazać utworzony poprzednio plik.
---------------------------------------------------------------------------
9. Zmiana ikon poszczególnych dysków.
Aby zmienić ikonę dysku, należy utworzyć w katalogu głównym tego dysku odpowiedni plik autorun.inf. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą Notatnika. Po jego otwarciu należy wpisać [Autorun], a pod spodem w nowej linijce icon= i wpisać ścieżkę dostępu do pliku ikon oraz numer wybranej ikony w zbiorze (numeracja zaczyna się od 0). Jeżeli jest to pojedyncza ikona, to nie należy podawać numeru. Przykłady takiego zapisu to icon=C:\Windows\Shell32.dll,4 albo icon=D:\Grafika\Ikony\d.ico.
---------------------------------------------------------------------------
10. Tworzenie folderów z własną ikonką.
Aby nadać folderowi własną ikonkę, należy utworzyć w nim plik desktop.ini. Najlepiej zrobić to w Notatniku. Po otwarciu programu należy wpisać [.shellclassinfo], a po przejściu do następnej linijki iconfile= i podać ścieżkę dostępu do pliku z ikoną (lub ikonami), np. iconfile=C:\Grafika\Ikony\fx.ico. Jeżeli w pliku będzie się znajdować więcej ikon (np. pliki .dll lub .icl), to w trzeciej linijce tworzonego pliku należy wpisać iconindex= i podać pozycję ikony w zbiorze. Po utworzeniu pliku desktop.ini należy folderowi nadać atrybut systemowy. W tym celu należy wejść do Dos'a i wpisać komendę attrib +s oraz podać ścieżkę dostępu do folderu (np. attrib +s D:\Grafika). Aby usunąć atrybut systemowy, trzeba posłużyć się komendą attrib -s.
---------------------------------------------------------------------------
11. Domyślny folder Exploratora.
Jeżeli otworzymy Właściwości skrótu do Exploratora Windows, to w polu Obiekt docelowy powinniśmy mieć polecenie C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE /n,/e,C:\ Aby Explorator otwierał się w wybranym folderze, należy podać ścieżkę dostępu do niego w miejscu, gdzie dotychczas było tylko C:\.
---------------------------------------------------------------------------
12. Klawisze skrótów do programów.
Do każdego programu możemy utworzyć klawisz skrótu. Wystarczy utworzyć skrót do programu, wejść do jego właściwości i w polu Klawisz skrótu wybrać jakąś kombinację klawiszy. Od tej pory wciśnięcie tej kombinacji będzie uruchamiało dany program.
15. Folder lub plik bez podpisu.
Aby utworzyć plik lub folder bez podpisu, należy podczas wpisywania nazwy wcisnąć klawisz Alt i wpisać 0160.
---------------------------------------------------------------------------
13. Uruchamianie kilku programów naraz.
Otwieramy notatnik i wpisujemy start "C:\ścieżka dostępu do programu 1", w drugiej linijce start "C:\ścieżka dostępu do programu 2" i tak dalej. Podając ścieżki dostępu do programów i ich nazwy należy pamiętać o używaniu 8-literowych nazw folderów i plików, tak jak w Dos'ie (np. zamiast Program Files należy napisać Progra~1, a zamiast dowolnyprogram.exe - dowoln~1.exe). Utworzonemu plikowi należy nadać rozszerzenie .bat (podczas zapisywania w polu zapisz jako typ wybrać wszystkie pliki (*.*) i w polu nazwa pliku wpisać downazwa.bat). Dwukrotne kliknięcie na ten plik spowoduje uruchomienie wszystkich zdefiniowanych w nim programów.
---------------------------------------------------------------------------
14. Tworzenie przydatnych skrótów (rundll).
Nie wszyscy wiedzą, że istnieją ciekawe skróty Windows. Aby mieć do nich dostęp, należy utworzyć plik .bat (otworzyć notatnik, wpisać odpowiednią komendę, podczas zapisywania w polu zapisz jako typ wybrać wszystkie pliki (*.*) i w polu nazwa pliku wpisać downazwa.bat). Można też utworzyć skrót z tą samą komendą (kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać nowy - skrót i w polu wiersz poleceń wpisać wybraną komendę). Wszystkie wybrane pliki można ściągnąć stąd. Oto niektóre komendy i ich opisy(komendę trzeba wpisać w jednej linijce!):
Opóźnione, ponowne uruchomienie komputera:
C:\WINDOWS\SYSTEM\RUNONCE.EXE -q
Wylogowanie użytkownika:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 0
Zamknięcie systemu:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 1
Ponowne uruchomienie komputera:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 2
Wymuszone zamknięcie wszystkich programów:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 4
Wymuszone zamknięcie systemu:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 5
Wymuszone ponowne uruchomienie komputera (restart):
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHExitWindowsEx 6
Okno formatowania dyskietki:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32.dll,SHFormatDrive
Zawieszenie systemu

C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE user,disableoemlayer
Okno dialogowe "Kopiuj dysk":
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE diskcopy,DiskCopyRunDll
Umieszczenie wszystkie otwarte okna obok siebie:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE user,tilechildwindows
Umieszczenie wszystkie otwarte okna kaskadowo:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE user,cascadechildwindows
Zamienienie przycisków myszy:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE user,swapmousebutton
Wyłączenie klawiatury:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE keyboard,disable
Wyłączenie myszki:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE mouse,disable
Komunikat o błędzie:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE krnl386.exe,fatalexit
--------------------------------------------------------------------
15. Zmiana wyglądu komunikatów o błędach krytycznych.
Niektórych denerwują niebieskie ekrany "Błąd krytyczny" pojawiające się od czasu do czasu w Windows. Nie można ich usunąć, ale można zmienić ich wygląd. Wystarczy otworzyć plik system.ini znajdujący się w C:\Windows i odnaleźć sekcję rozpoczynającą się od linii [386Enh]. Należy w niej utworzyć (zaraz na początku) dwie linie: messagetextcolor=x i messageback=y. za x należy wpisać cyfrę od 0 do 7, a za y cyfrę od 0 do F (system szesnastkowy). Pierwsza wpisana przez nas linia definiuje kolor tekstu, a druga kolor tła komunikatu. Wpisane cyfry oznaczają odpowiednio:
0 Czarny 8 Ciemnoszary
1 Niebieski 9 Jasnoniebieski
2 Zielony A Jasnozielony
3 Turkusowy B Jasnoturkusowy
4 Czerwony C Jasnoczerwony
5 Fioletowy D Różowy
6 Brązowy E Żółty
7 Jasnoszary F Biały
============================
moderator w dziale => Webmaster