Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nie wiesz jaki wybrać Windows-zajrzyj tutaj


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gray Fox

Gray Fox

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2823 postów

Napisano 12 kwiecień 2005 - 18:13

Witam ostatnio było tutaj kilka topików w których pytano o to ,,Który Windows wybrać" więc postanowiłem zrobić jeden topik w którym będą informacje o tych systemach i o tym które warto wybrać.

Zaczniemy od wymienienia Windowsów.

-Windows 95
-Windows 98
-Windows 98se
-Windows Milenium
-Windows NT
-Windows 2000
-Windows XP Home Edition
-Windows XP Professional
-Windows Server 2003

Teraz postaram się je wszystkie wam przybliżyć

Microsoft Windows 95 - to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są ważnym elementem interface'u użytkownika (GUI) również tego systemu operacyjnego.Windows 95 jest następcą Windows 3.11 oraz MS-DOS i łączy w sobie elementy obu tych produktów, jednak charakteryzuje się wyższymi wymaganiami sprzętowymi - koniecznością posiadania procesora Intel 80386.
W systemie Windows 95 zadebiutowało kilka elementów, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start i ikona Mój komputer. Późniejsze edycje Windows 95 były dostarczane z przeglądarką internetową Internet Explorer - najpierw w wersji 3, a później 4, która była o tyle ważna, że umożliwiała wyświetlanie zawartości strony WWW

Wymagania Windowsa 95:
Win 95 nieźle zaczyna chodzić już na 486/50 MHz i wzwyż. Ilość RAMu ma duże znaczenie.16 MB powinno być żeby się nie pelętał,a 32 MB jest super i powyżej 32 właściwie nie robi zauważalnej różnicy.

-Wzięte z
[http://komputery.kat...pl/temat24397/]


Microsoft Windows 98 -System w dużej mierze opiera się na Windows 95, ale zawiera poprawioną (lub dodaną) obsługę standardów takich jak USB, MMX i AGP. Windows 98 obsługuje system plików FAT32, wprowadzony już w wersji 95 OSR2. Dodano obsługę wielu monitorów, WebTV. Dodatkową nowością jest większe zintegrowanie przeglądarki internetowej Internet Explorer z interfejsem użytkownika, tzn. Active Desktop.

Microsoft Windows 98se - Dodano m.in. nową wersję IE, program NetMeeting, możliwość współużytkowania jednego połączenia internetowego, a także obsługę napędów DVD-ROM.

Wymagania sprzętowe:
-Pentium 166MHz
-32Mb RAM
-Karta graficzna-GeForce 2 MX400 128bit lub lepsza

Windows Me (Millennium Edition)- Windows Me to kontynuacja linii 95-98-98SE, a najczęstszymi zmianami są nowe wersje programów takich jak Internet Explorer (w Me otrzymujemy wersję 5.5) oraz wprowadzenie programów Windows Media Player 7 mającego być alternatywą dla popularnego programu RealPlayer, oraz Movie Maker, czyli prostego edytora filmów. Większość tych programów można było ściągnąć za darmo z Internetu. Zmianą w stosunku do poprzednich wersji było usunięcie linii poleceń DOS-a.Jako pierwszy system posiadał opcję ,,Przywracanie Systemu", dzięki której system mógł zostać przywrócony do stanu

Wymagania Windowsa Milenium:

MINIMALNE:
Procesor-Pentium 150MHz
Pamięć-RAM 32 MB
Miejsce na HDD-480-645 MB
Karta graficzna-VGA
Pamięć masowa-CD-ROM
Akcesoria-mysz

Windows NT-System NT działa wielozadaniowo i z wywłaszczeniem. Daje się przenosić na różne architektury procesorów. Jedną lub więcej wersji systemu NT przeniesiono na procesory Intel 386 i nowsze, MIPS R4000, DEC Alpha, PowerPC, Itanium oraz AMD64.

Cele Windowsa NT:
-Przenośność
-Bezpieczeństwo
-Możliwość korzystania z wielu procesorów
-Rozszerzalność
-Adaptacje międzynarodowe

Microsoft Windows 2000 - udostępnia użytkownikom komputerów PC prostą drogę do rozszerzenia ich biznesu. Zapewnia bardziej niezawodną platformę systemową, zgodną z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa. Pozwala wykorzystać nowoczesne urządzenia, a także pracować z komputerami przenośnymi.

WADY SYSTEMU:

-Niekompatybilność z niektórym oprogramowaniem(GRY),spowodowana wsparciem dla DirectX lub przeznaczeniem oprogramowania dla Windows 9x

Wymagania Windowsa 2000:

MINIMALNE:
Procesor-Pentium 133 MHz
Pamięć-64 MB
Miejsce na HDD-650 MB
Karta Graficzna-VGA
Pamięć Masowa-CD-ROM
Akcesoria-klawiatura, mysz


Windows XP- Windows XP jest udaną próbą stworzenia jednolitej linii systemów Windows. Wcześniej Microsoft rozwijał dwie linie produktów: jedną dla użytkowników domowych, a drugą do zastosowań zaawansowanych (linia NT). Pociągnęło to za sobą brak kompatybilności z wieloma aplikacjami DOS-owymi.

NOWE FUNKCJE WINDOWSA:
-Nagrywanie dysków CD - System potrafi w prosty sposób nagrywać płyty CD za pomocą wbudowanego programu nagrywającego
-Nowe menu Start - Menu zawiera w pierwszej kolejności najczęściej używane programy, co większości użytkowników ułatwia i przyspiesza pracę.
-Łatwy dla użytkownika interfejs - Dzięki opcji grupowania programów na pasku zadań nie powstaje bałagan związany z otwarciem dużej ilości programów. System został także zaopatrzony funkcję automatycznego oczyszczania pulpitu, który pakuje do osobnego folderu skróty lub dokumenty z pulpitu, które nigdy nie były używane.
-Przywracanie systemu - Ta funkcja pozwala na przywrócenie stanu systemu do wyznaczonego przez użytkownika punktu po awarii.
-Przełączanie użytkownika - Przydatne, gdy z komputera korzysta klika osób. Gdy jeden użytkownik pracuje, a drugi chce zdobyć dostęp do spersonalizowanych danych na swoim profilu, można przełączyć użytkownika pozostawiając jego profil w takim stanie, jakim został on zachowany, po czym do niego powrócić po skończeniu pracy przez drugiego użytkownika.

Tu znajdziecie spis funkcji Windowsa XP Home Editio i Windowsa XP Professional:
[http://www.centrumxp...rsje/index.php]

Wymagania Windowsa XP:

WYMAGANIA MINIMALNE:
Procesor Pentium/AMD 233 MHz
64 MB Pamięci RAM
1,5 GB wolnego miejsca na dysku
Monitor Super VGA (800x600)
Napęd CD-ROM
Mysz

WYMAGANIA ZALECANE:
Procesor Pentium/AMD 500 MHz lub szybszy
128 MB Pamięci RAM lub więcej
2 GB wolnego miejsca na dysku
Adapter video i monitor o wyższej rozdzielczości
Napęd CD-ROM lub DVD
Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (mysz)


Windows Server 2003 -System Windows Server 2003 oferuje wszystkie funkcje i zalety, których klienci oczekują od serwerowego systemu operacyjnego przeznaczonego do realizacji kluczowych celów organizacji. Zalety te to m.in. bezpieczeństwo, niezawodność, dostępność i skalowalność. Dodatkowo poprawiono i rozszerzono możliwości tego systemu przez zastosowanie platformy Microsoft .NET— oprogramowania umożliwiającego udostępnianie informacji, systemów i urządzeń oraz współpracę i komunikację między użytkownikami.

System Windows Server 2003 jest uniwersalnym systemem operacyjnym umożliwiającym obsługę różnych ról serwera w zależności od potrzeb klienta — w trybie scentralizowanym lub rozproszonym. Poniżej wymieniono niektóre z tych ról:
-Serwer plików i wydruków
-Serwer sieci Web i serwer aplikacji sieciowych
-Serwer pocztowy
-Serwer terminali
-Serwer dostępu zdalnego/wirtualnej sieci prywatnej (VPN)
-Serwer usług katalogowych, systemu DNS, protokołu DHCP i usługi WINS
-Serwer do obsługi multimediów przesyłanych strumieniowo


Tu znajdziecie 10 głównych zalet tego systemu:
[http://www.windows20..._det.aspx?id=9]

Inne ciekawe strony:
http://www.eproblem.pl/
http://www.xp.net.pl/

Jeśli popełniłem jakieś błędy prosze mnie poprawić
(Nie jestem pewny co do tego Windowsa XP)

Zmieniony przez - Gray Fox w dniu 2005-04-12 19:14:18

#2 K278

K278

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 59 postów

Napisano 20 kwiecień 2005 - 19:25

hmm jestem ciekawy co sie stało z postami dotyczącymi niniejszego tematu... do tej pory myślałem że poprostu chcesz sobie zarobić na soga... teraz zostałem w 100% przekonany że jesteś lolkiem...

pozatym przeczytaj jeszcze raz co napisałeś w tym temacie (bo wciąż w nim wiele nieścisłości, a o brakach merytorycznych nie wspomnę)... już nawet nie chce mi sie pisać sprostowań... bo w Twoim wykonaniu nie jest ten temat tego warty.

pozdrowionka K278 :)

#3 rafcio363

rafcio363

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 45 postów

Napisano 28 kwiecień 2005 - 11:09

Xp niewymaga monitora SVGA 800x600! to tak na marginesie :P

#4 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 30 kwiecień 2005 - 13:38

prosiłbym coś więcej o Win 3.11 i starszych. Na starym kompie mam WINDOWS 3.1 - co ty na to?

#5 Gray Fox

Gray Fox

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2823 postów

Napisano 30 kwiecień 2005 - 17:35

Microsoft Windows 1.0 -był pierwszym środowiskiem firmy Microsoft na komputery typu PC, które wykorzystywało interfejs graficzny (GUI). Nie był to samodzielny system operacyjny, ale nakładka na MS-DOS. Windows 1.0 wykorzystywał już sterowniki urządzeń - głównie graficzne, które nie były używane przez MS-DOS, ale też np. mysz, klawiaturę, drukarki.

Microsoft Windows 2.0 -to nowsza wersja środowiska graficznego Microsoftu (wcześniejsza znalazła się w Microsoft Windows 1.0), która miała wyglądać podobnie do Mac OS. Spełniała ona założenia lepiej niż
Windows 1.0, ale była uboższa niż interfejs Apple'a.
Zmiany W Stosunku do Windows 1.0
-możliwość wzajemnego zasłaniania okien (w 1.0 okna mogły być wyłącznie obok siebie)
-możliwość minimalizacji i maksymalizacji okien
-usprawnienie mechanizmu skrótów klawiszowych (podkreślenie kluczowych liter i wywoływanie ich przez użycie klawisza "Alt")
-pojawienie się zaawansowanego edytora tekstu (Microsoft Word) i arkusza kalkulacyjnego (Microsoft Excel)

Windows 3.0 -została wydana 22 maja 1990. Zawarto w niej znacznie odświeżony interfejs użytkownika oraz ulepszenia techniczne w celu lepszego wykorzystania mechanizmów zarządzania pamięcią udostępnianych przez procesory Intela: 80286 i 80386. Programy pisane dla MS-DOS można było teraz uruchamiać w oknie (co wcześniej było dostępne w bardziej ograniczonej formie w Windows/386 2.1). Dzięki temu system udostępniał wielozadaniowość dla starszych programów. Na rynku komputerów domowych miało to mniejsze znaczenie, bo gry i inne programy rozrywkowe nadal wymagały bezpośredniego dostępu do sprzętu, a taki dawał tylko DOS.

Windows 3.1 - ukazał się 18 marca 1992, został poszerzony o podstawową obsługę multimediów (nagrywanie dźwięku, odtwarzacz muzyki z CD) oraz o standard czcionek TrueType, co sprawiło, że system ten stał się poważną platformą do tworzenia publikacji.

Czy o cos takiego chodziło?

#6 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 30 kwiecień 2005 - 18:11

taktaktaktaktak

hmmmmmmmmm, a wymagania?
mój komp miał prawie 7808 kB RAM, dysk 415,5 MB i procek i486DX2. Wmontowane były w niego programy takie jak MediaPlayer, Rejestrator Dźwięku, Terminal, jak również coś co już znamy: Paintbrush, Write, Notatnik.
Ale toto sie zaczeło psuć i rzuciłem w kąt!!!

PS a masz coś nt programu MiniTAG v1.0 ? Bo potrzebuje cracka


Zmieniony przez - w_ch-men w dniu 2005-05-01 00:13:50

#7 Gray Fox

Gray Fox

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2823 postów

Napisano 06 maj 2005 - 21:44

Sorry ale niestety nie znalazłem cracka ani informacji na temat MiniTAG v1.0 . Możesz poszukać jeszcze na p2p moze tam coś będzie

#8 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 06 maj 2005 - 23:00

ale dzieki za chęci

#9 szpieg_fm

szpieg_fm

  1

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 08 maj 2005 - 08:14

zapomniałeś jeszcze o windows xp LONGHORN
Freestyle to Windows XP Media Center Edition, wzbogacone o zupełnie nowy zestaw aplikacji obsługujących multimedia: program obsługujący tuner telewizyjny i radiowy, dekoder DVD, MP3 czy nawet aplikacja zamieniająca peceta w cyfrowy magnetowid. Dla tej ostatniej aplikacji Microsoft obiecuje dostarczać przez Internet odpowiednio przygotowane programy telewizyjne – tak, by użytkownik za jednym kliknięciem mógł zaprogramować nagrywanie. Integralną częścią systemu jest sygnowany przez Microsoft pilot na podczerwień, który pozwala sterować komputerowym centrum rozrywki. W Media Center Edition kryje się jednak haczyk. Jako że aplikacje są ściśle powiązane ze sprzętem, ta wersja XP będzie dostępna jedynie jako komplet z przygotowanym „pod nie” komputerem. Zastanawiająca jest natomiast koncepcja, w myśl której przeznaczone do wykorzystania domowego Media Center Edition opiera się na Windows XP Professional, a nie na Home Edition...


Ekran ViewSonic, na którym działać będzie Windows XP for Smart Display, ma wbudowany system Windows CE .NET z 32 ROM i 32 MB RAM i służy właściwie jako terminal „dużego” XP

Druga zbliżająca się nowość giganta z Redmont to Mira – oficjalnie XP for Smart Display. Idea tej wersji Windows to praca z komputerem, którego ekran możemy zdjąć z podstawki i zabrać do innego pomieszczenia. Do momentu, kiedy jest on w stacji dokującej, pracujemy na znanych nam już Windows XP. Po odczepieniu ekran zamienia się w palmtopa-giganta, działającego pod kontrolą Windows CE.NET. Wbudowany bezprzewodowy interfejs sieciowy pozwala na niekłopotliwą komunikację ze stacjonarnym pecetem. W ten sposób możemy np. napisać e-mail przy śniadaniu czy obejrzeć film z DVD w wannie.

Trzecia z nowych wersji Windows powinna być już w sprzedaży w chwili ukazania się tego numeru ENTERA. Mowa o Windows XP for TabletPC – systemie, którego premiera odbyła się 7 listopada. W porównaniu z Mira, to 100% znanych nam już Windows XP plus dodatki – rozpoznawanie pisma, wirtualna klawiatura oraz możliwość dodawania pisanych odręcznie notatek do dokumentów – pozwalające na pracę specyficznego notebooka bez klawiatury.

Idzie nowe

Pisanie o następnych wersjach okienek to dość duży problem. Wiedza na ten temat to głównie „przecieki” (kon-trolowane lub nie) oraz wystąpienia microsoftowych oficjeli. Z wypowiedzi Billa Gatesa i Jima Allchina (Group Vice President, Platform) wiadomo, że następna rewolucyjna (to ważne!) wersja Windows ma kodową nazwę Longhorn. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku panowało przekonanie, że Longhorn będzie jedynie odświeżonym Windows XP, a zasadnicze zmiany przyniesie planowany na 2005 rok Blackcomb. Ten sposób myślenia nie był wcale pozbawiony podstaw. Najłatwiej go wytłumaczyć... geografią. Kodowe nazwy nadawane przez Microsoft kolejnym wersjom systemu mają swoje geograficzne pierwowzory.

Whistler (czyli dzisiejsze XP) to szczyt położony vis-ŕ-vis góry Blackcomb, a pomiędzy nimi znajduje się miły przystanek w pół drogi – grill-bar Longhorn. Jednak „na dziś” to właśnie Longhorn ma być całkowicie nowym systemem, a o Blackcombie jakby w ogóle zapomniano.

Jakie zatem czekają nas zmiany? Z „przecieków” oraz wypowiedzi „ludzi Microsoftu” główne cechy Longhorna to nowy system plików, zwiększone bezpieczeństwo, trójwymiarowy interfejs GUI wymagający karty grafiki 3D oraz otwarcie na komunikację i nowe media. Przyjrzyjmy się, co się za tym kryje.

Widnows .NET Server – następca NT Servera
Na koniec roku planowana jest premiera Windows .NET Server, który zastąpić ma Windows 2000 Server, czyli platformę serwera dla małych i dużych sieci. Według opinii nie jest to wielki krok naprzód, a raczej dobrze przygotowana kosmetyka (w chwili pisania artykułu dostępna była wersja beta RC1, czyli Realise Candidate). Główne nowości to wbudowanie pełnego wsparcia dla technologii MS .NET, łącznie z.NET Framwork, czyli środowiska pozwalającego budować aplikacje i serwisy interentowe w oparciu o język XML. Dla programistów ważne jest, że przygotowane przez nich serwisy będą niezależne od platformy, jaka znajduje się po stronie użytkownika (może to być Linux, Mac OS czy Windows CE). Wyraźnie widać tutaj podobieństwo do Javy Suna. Jednak .NET może być programowana dowolnym językiem zbliżonym do C (C#, C++, Jscript, JavaScript), co nie jest możliwe w przypadku produktu Suna (ten może być programowany w Javie). Aplikacje .NET są w pełni skompilowane, co owocuje ich lepszą wydajnością. Trzecia różnica to posługiwanie się przez Microsoft dostępnymi dla wszystkich międzynarodowymi standardami, jakim jest język C oraz CLR (Common Language Runtime), co w przypadku Suna nie jest już takie oczywiste.


Tak prawdopodobnie będzie wyglądał monitor przeznaczony do przyszłej edycji „biurowej” Windows

Rodem z SQL

Jedną z podstawowych zmian ma być nowy system plików, który ma być wzięty wprost z przygotowywanej nowej edycji SQL Serwera (debiut ok. połowy 2003) o nazwie kodowej Yukon. Pomysł ma ponad 10 lat, bo pojawił się (i został zarzucony) w projekcie Cairo, który przekształcił się ni mniej, ni więcej tylko... w Windows NT.

Ujednolicony system plików (OFS – Object File System) stanowi rewolucję. System będzie układał dane w pamięci masowej indeksując zachodzące pomiędzy nimi relacje. Widzimy wyraźnie, że OFS jest „wyjęty” z RELACYJNEJ bazy danych – pliki, które obecnie nie mają ze sobą nic wspólnego, np. dokument Worda, zdjęcie zapisane w formacie TIFF czy e-mail, będzie można ze sobą powiązać w bazę danych. Dzięki takiej strukturze systemu plików bez problemu odnajdziemy wszystkie pliki, które związane są z określonym projektem albo wszystkie zdjęcia, arkusze kalkulacyjne, dokumenty Worda i e-maile, które wysłaliśmy do jednego ze znajomych w przeciągu miesiąca. Nowy system plików pozwoli też na dostęp do danych bez względu na to, czy robić to będziemy ze stacjonarnego PC czy np. z palmtopa.

Godny zaufania

Slideshow – informacje w zasięgu ręki
Tym, czego powinniśmy się spodziewać w Longhornie i być może też XP2E (o ile zostanie wydane) jest Sideshow. Z wyglądu przypomina znane już paski zadań, ale w praktyce jest to osobiste centrum informacji. Użytkownik będzie mógł tutaj zebrać takie dane, jak informacja o stanie skrzynki e-mailowej, lista osób aktualnie dostępnych w sieci MSN, mapa pogody, informacje o korkach (np. widok z kamery na kluczowe dla nas skrzyżowanie), lista rzeczy do zrobienia, podgląd pokoju dziecka itp. Prezentowane w skondensowanej formie informacje można będzie rozszerzyć — wystarczy wybrać to, co nas interesuje i po najechaniu kursorem ukaże się nam karta danego zagadnienia z dużo szerszymi informacjami. Jak twierdzi Bill Gates, Sideshow będzie też mógł przy użyciu kamery internetowej rozpoznać status użytkownika i dostosować swoją zawartość specjalnie dla niego.

Microsoft w tej edycji systemu zamierza też zrealizować koncepcję znaną pod nazwą Trustwothy Computing, czyli w wolnym tłumaczeniu „godne zaufania komputerowanie”. Osiągnięcie tego celu ma dać technologia o kodowej nazwie Palladium (tu też nazwa nie jest bezpodstawna – pochodzi od nazwy posągu bogini, która według mitologii miała chronić Troję przed zagładą).

W praktyce będzie to połączenie warstwy programowej ze sprzętowym wspomaganiem kodowania, realizowanym przez procesor lub specjalizowany chip. Palladium ma skutecznie zabezpieczyć przed wirusami i spamem przez blokowanie nieautoryzowanych programów czy też filtrowanie informacji zanim dostaną się do skrzynki pocztowej – również wysłana wiadomość będzie mogła trafić jedynie do wybranego przez nas odbiorcy, bo nikt inny nie będzie w stanie jej rozszyfrować.

Z kolei listu oznaczonego jako prywatny nie będzie można przesłać dalej lub skopiować, a jeżeli nadawca zażyczy sobie, by wysyłany list wykasował się 15 minut po przeczytaniu, to mimo że pozostaje na naszym pececie, nic nie będziemy mogli na to poradzić. Widać tutaj wyraźny ukłon w stronę dostawców muzyki i filmów, którzy dzięki temu będą mogli bez obawy udostępniać zasoby.

W stronę 3D

Prawie pewne jest, że interfejs użytkownika do wyświetlania informacji będzie używał procesora 3D karty graficznej. Sam jednak nie będzie trójwymiarowy – na system z interfejsem, jaki prezentuje projekt nazywany Task Gallery (vide zdjęcie) trzeba będzie poczekać prawdopodobnie aż do premiery następnego projektu, noszącego nazwę Blackcomb. Tymczasem możemy się spodziewać jedynie większej liczby efektów, typu np. przezroczystość okien, której uzyskanie do tej pory znacznie obciążało procesor. Kolejne zmiany to lepszej jakości anti-aliasing, który pozwoli na wyświetlanie ostrzejszych i wyraźniejszych obrazów, w tym przede wszystkim tekstów, dzięki ulepszonej technologii ClearType.

Komunikacja to podstawa


Pulpit Longhorna? Być może właśnie tak będzie wyglądał, jest to bowiem jeden z nielicznych screenów krążących w Sieci bez słowa „fake” w opisie

Podwyższone bezpieczeństwo ma zaowocować wbudowanym klientem typu Peep2Peep (People to People), który miałby wyprzeć wątpliwej pewności aplikacje typu Kaazaa. Longhorn powinien też przynieść możliwość korzystania z systemu przynajmniej dwóm osobom równocześnie, co będzie konsekwencją wprowadzenia wspomnianego wcześniej XP for Smart Display. Z tym, że w wersji Mira 2 użytkownik będzie korzystał z desktopa równolegle z drugim użytkownikiem, który do zasobów komputera będzie miał dostęp przez odczepiany ekran. Z myślą o użytkownikach biurowych do systemu ma zostać dodana funkcja tworzenia ad hoc zamkniętych grup w sieci. Przykładowo podczas konferencji, gdzie wszyscy uczestnicy mają przed sobą notebooki, będzie można bezprzewodowo wysyłać kolejne slajdy prezentacji do wszystkich uczestników, bez potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji sieci.

Dzięki nowemu API (Aplication Programing Interface), o kodowej nazwie Avalon, bardziej komunikatywny ma też być interfejs użytkownika. Wystarczy spojrzeć na opisywany w ramce moduł Sideshow czy też wyświetlanie podczas logowania do systemu informacji podobnych do tych, jakie znaleźlibyśmy na kartce z organizera.

Nowe media

Nowy Windows Media Player – duży krok do przodu
Nowy WMP to nie tylko kolejna wersja znanej każdemu przeglądarki plików multimedialnych i sieciowych witryn radiowych czy telewizyjnych. Tym razem to jakościowy krok do przodu, zwłaszcza jeżeli chodzi o możliwości odtwarzania mediów przesyłanych strumieniowo. Prawdziwą perełką jest obsługa dźwięku 5.1, który — jak twierdzi Microsoft — dzięki nowym algorytmom kompresji będzie można przesyłać już przez łącze o transferze 128 kbps! Co więcej, dźwięk może mieć parametry znane do tej pory z DVD Audio — 24 bity, 96 Hz. Pojawia się też funkcja dekodowania dźwięku zapisanego na CD z 20-bitową rozdzielczością próbkowania (normalne CD ma tylko 16 bit) w formacie High Definition CD, która do tej pory dostępna była jedynie w drogich odtwarzaczach. Z myślą o wymagających użytkownikach wbudowano algorytm kompresji bezstratnej, która pozwala na zapisanie płyty CD z niezmienioną jakością, ale ze zmniejszoną o 0,3—0,5 objętością. Sam format WMA (Windows Media Audio) powala już przy transferze na poziomie 64 kbps osiągnąć jakość zbliżoną do CD (dla MP3 jest to 128 kbps).

Polepszone też zostały kodeki wideo. Dodano algorytm poprawiający wygląd obrazu przy przekazach odbywających się z mniejszym bitratem. Według informacji Microsoftu kodeki wideo mają zapisywać pliki o 50% mniejsze objętościowo od MPEG-4 (Divx) i 33% mniejsze niż MPEG-2, przy zachowaniu tej samej jakości obrazu. Wersja 9 potrafi też skorzystać ze sprzętowego wsparcia chipsetów kart graficznych ATI i NVDIA.


Interfejs 3D z projektu Task Gallery dziś nie oczarowuje grafiką, ale w pracach badawczych wygląd to ostatni etap, nad którym pracuje zespół

Wiadomo, że w Longhornie zawita następna wersja Windows Media Playera, bo pokazana niedawno Corona (WMP v. 9) przez 2–3 lata się zestarzeje. Wbudowane w system zostanie także narzędzie do wypalania płyt DVD. Dziś trudno mówić o wsparciu wszystkich formatów (+RW, -R, RAM), bo na tym polu może się coś zmienić. Microsoft na pewno będzie promował pojawiający się już w nagrywarkach format Mount Rainier CD-MRW, który jako jedyny pozwala na wykorzystanie nośnika DVD w taki sposób, jak przez lata używaliśmy dyskietki. Wsparcie dla DVD, jakby siłą rozpędu, uzupełniać będzie Windows Movie Maker 2 (lub wyżej), który rozrośnie się do poziomu dużego narzędzia do edycji wideo i audio, ze wsparciem dla wielu kanałów dźwięku i obrazu oraz znacznie bogatszą biblioteką efektów specjalnych. Takie podejście pozwoli użytkownikom zrezygnować z dokupowania dodatkowych aplikacji, jak to ma miejsce dziś.

Zawsze aktualny

Innowacją ma być nowe podejście do aktualizacji. Ma się ona odbywać automatycznie nie tylko na poziomie oprogramowania, ale także na poziomie sprzętu. System, bez naszej pomocy, będzie mógł np. uaktualnić firmware nagrywarki. Druga funkcja to hot patching, czyli możliwość aktualizacji programów, bez potrzeby przerywania pracy komputera.

Czas rewolucji

Podczas corocznego spotkania z analitykami finansowymi, które odbyło się lipcu br., Gates ogłosił trzy „fale”, którymi ma podążać rozwój przyszłych okienek. Fala na „teraz” obejmuje realizację systemu Widows .NET Server, Windows XP Tablet PC Edition, Windows Media Center Edition oraz Windows CE for Smart Display. Słowo „teraz” znaczy tutaj „do końca roku finansowego 2003”, który w przypadku giganta z Redmont kończy się w lipcu 2004.

Następne etapy (fale...) to Yukon Wave, czyli wprowadzenie nowej wersji SQL Servera oraz Longhorn Wave. Niestety, tutaj nie padły żadne, nawet przybliżone daty. Dlatego o ile udaje się zebrać trochę informacji o nowościach, jakie przyniesie system, to znacznie trudniej jest powiedzieć, kiedy się on ukaże. W udzielonym w kwietniu tego roku wywiadzie dla ZDnet Allchin mówił o drugiej połowie 2004 r. Podczas wspomnianego spotkania z analitykami Gates wspomina o końcu następnego roku lub początku 2004 r. Brzmi ciekawiej, ale jak twierdzą sceptycy, biorąc za przykład poprzednie edycje systemu, premiera nastąpi dopiero w 2005 roku.

Taka sytuacja pozwala wielu windowsowym guru snuć przypuszczenia, że przez 4 lata „odstępu” pomiędzy kolejnymi wersjami systemu znajdzie się miejsce dla Windows XP2E, czyli Second Edition – uzasadnieniem jest tutaj Windows 98 SE. Jeżeli dojdzie do wydania XP2E, to na pewno zawrze się w nim wydany już Servis Pack 1 i prawdopodobnie następny, planowany na połowę przyszłego roku. Jednak to zbyt mało do nadania systemowi miana „Druga Edycja”, więc powinny się tam pojawić bardziej znaczące zmiany. Być może będą to niektóre elementy z Longhorna, np. Sideshow. Ale będzie to jedynie krok w ewolucji. Rewolucja przyjdzie dopiero z Longhornem.


We wrześniu HP zaprezentowało pierwszy komputer dedykowany XP Media Center Edi-tion. Ma kosztować 1500–2000 USD, zawiera tuner TV, nagrywarę DVD+RW, czytnik kart flash 6-in-1, złącza FireWire i USB 2.0 oraz pilota z przyciskiem Start...

Beyond 2005

Mimo że do końca nie wiadomo, jaki będzie Longhorn, to następne po nim Windows prawdopodobnie będą miały (zgodnie ze wspomnianą „geografią” kodowania projektów) kodową nazwę Blackcomb. Biorąc pod uwagę zwiększenie w Microsofcie w tym roku o 20 proc. budżetu przewidzianego na rozwój i ba-dania (5,2 mld USD), powinniśmy spodziewać się przestrzennego interfejsu użytkownika, rozpoznawania gestów i śledzenia ruchu oczu, czyli bardziej „ludzkiego” interfejsu użytkownika.

Co więcej? Microsoft ma też wizję systemu, a także sprzętu, jaki zagości prawdopodobnie już niedługo w biurach. Prezentowane w Redmond CIW (Center for Information Work) zrealizowano wspólnie z Sony, Intelem i Acerem. Uwagę przyciągają dwa rozwiązania sprzętowo-systemowe. Pierwsze z nich to RingCam – kamera, która ma pole widzenia równe 360 stopniom. Umieszczona w pokoju konferencyjnym rejestruje obraz tego, co tam się dzieje, ale dzięki rozmieszczonym na swoim obwodzie mikrofonom reaguje na głos i jeśli tego chcemy, pokazuje tylko osobę, która w danej chwili mówi. Druga zapowiedź to otaczający użytkownika ekran BroadBench. Bez problemu widzimy na nim nawet kilka ważnych w danej chwili okien aplikacji, znika więc potrzeba ciągłego przełączania okienek.


Tablet z Windows XP to właściwie notebook bez klawiatury lub po prostu z obracanym dotykowym ekranem

Naukowcy z działu badań Microsoftu pokazują także w CIW nowe podejście do poczty elektronicznej. Ma to być przede wszystkim albo przekaz wiadomości głosowej, albo wideo. Zmienia się też podejście do dostarczania poczty. To nie my mamy odebrać pocztę, to e-mail ma złapać nas. Dlatego, jeżeli tylko wybierzemy odpowiednie opcje, to gdy wyjdziemy z biura, możemy się spodziewać listu w telefonie lub komputerze pokładowym samochodu.

Według Microsoftu te pomysły powinny ujrzeć światło dzienne w 2006 roku. Jednak na to, co naprawdę „stanie się ciałem” musimy poczekać. Jedno jest pewne: w Longhornie u podnóża góry Whistler, można w każdej chwili zjeść krwisty stek, popijając miejscowym piwem...#10 Gray Fox

Gray Fox

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2823 postów

Napisano 08 maj 2005 - 13:21Ja dodam tylko domyślny wygląd Windowsa Longhorn i jego wymagania

Wymagania sprzętowe
Aktualne wymagania sprzętowe dla wersji 4074:
procesor: 1 GHz Intel Pentium III lub więcej; rodzina AMD Athlon
pamięć RAM: min. 512 MB
6,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Nie są to wymagania finalnej wersji, które mogą się znacznie różnić od tych podanych tutaj (najprawdopodobniej będą o wiele mniejsze). Okazuje się, że wg. Beta testerów systemu Longhorn alpha 4074 system działa już przy 700 MHz i 384 MB RAM.

Blackcomb - system serwerowy oparty na Longhornie. Wiadomo, że jego oficjalną nazwą będzie Windows Server System 2010 - jednak mimo nazwy ukaże się dopiero w 2011 roku. Do systemu prawdopodobnie zostanie dołączony system plików WinFS. Jego "rodzicami" będą wcześniejsze wersje systemu serwerowego Microsoftu - Windows Server 2007 (codename: Longhorn Server) oraz Windows Server 2007 R2.Zmieniony przez - Gray Fox w dniu 2005-05-08 14:30:03

#11 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 14 lipiec 2005 - 19:33ad Post 5
screen1: pulpit Windows 3.1 Pozbawiony był przycisku "start" i pasku, na którym ów przycisk się znajdował.

#12 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 14 lipiec 2005 - 19:39screen 2
--> Po części funkcję Pulpitu pełnił Menedżer Zadań. Posiadał pasek opcji, przebiegający wzdłuż górnej krawędzi, który przypominał dzisiejszy pasek zadań.
--> Mój komputer i Uruchom: W Windows 3.x istniał Menedżer plików, który działał podobnie jak te 2 elementy z Windows 95 połączone w jeden.
--> Windows 3.1 był ostatnim systemem, który nie wykorzystywał menu kontekstowego przypisanego do prawego klawisza myszy. Zamiast prawokliku należało wybrać odpowiednią opcję z paska opcji.

#13 mav182

mav182

  1

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 05 sierpień 2005 - 19:28

Wszystko pięknie, ale autor topiku nie wspomniał skąd wziął te dane.
Oto co napisał o Win 2000:
"Microsoft Windows 2000 - udostępnia użytkownikom komputerów PC prostą drogę do rozszerzenia ich biznesu. Zapewnia bardziej niezawodną platformę systemową, zgodną z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa. Pozwala wykorzystać nowoczesne urządzenia, a także pracować z komputerami przenośnymi."
A teraz wejdźcie tutaj: http://www.microsoft...nd/windows2000/
Moim zdanie koleś powinien dostać jakieś ostrzeżenie albo nawet bana za naruszenie praw autorskich. Za takie coś grozi nawet odpowiedzialność karna.
Ciekawe czy reszta też jest skądś skopiowana?#14 Gray Fox

Gray Fox

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2823 postów

Napisano 14 sierpień 2005 - 21:30

może to skopiowałem z tamtej www. nie pamiętam

Do pisania używałem tekstów ze strony:
http://www.wikipedia.pl

#15 Bosiu

Bosiu

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 4711 postów

Napisano 28 sierpień 2005 - 23:52

A kto da screena z tego pierwszego wina ? :>

#16 j54

j54

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 128 postów

Napisano 29 sierpień 2005 - 19:06

Różnice między systemami Windows (od 95 - do XP Professional)

http://www.balta.pl/windowsxp/

#17 w_ch-men

w_ch-men

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 2106 postów

Napisano 29 sierpień 2005 - 21:35MS Windows 1.0

#18 glosny88

glosny88

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 67 postów

Napisano 05 styczeń 2006 - 21:12

oczywiście że windows XP jest najlepszy!!
a jeszcze do tego sp2!!

#19 wezy

wezy

  1

 • Members
 • Pip
 • 7 postów

Napisano 07 luty 2006 - 13:26

cze a moze wiejcie jak po zformatowaniu Win Me zinstalować Win 2000 płyta nie rusza jest bootolwalna

#20 suchoparek

suchoparek

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 516 postów

Napisano 09 luty 2006 - 00:31

E tam, XP wcale nie jest najlepszy, ja siedze juz qpe czasu na Win 2k i jestem bardzo zadowolony, a zainstalowałem se XP i po tygodniu wyleciał z hukiem

#21 agusia_198

agusia_198

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 47 postów

Napisano 12 luty 2006 - 17:07

ja mam xp, i czego sie dowiedzialam ->ze np mp3 player ktory mi siostra przysle ze stanow( i chyba wiekszosc lub wszystkie mp3 playerow/ry ) nie potrzebuje instalowania sterow przy wind 2000 lub xp.to jest wygodne.

#22 czarek23

czarek23

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 9788 postów

Napisano 27 marzec 2006 - 06:37

mam słaby sprzet ale win 2000 jest najlepszy Miałem win 98 ME Xp ale sa srednie i naprawde mało stabilne w porównaniu do windowsa 2000 polecam (oczywiscoe z sp4)

#23 coxik

coxik

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 58 postów

Napisano 12 marzec 2008 - 14:58

mam pytanie chodzi o instalke xp bo zdania sa podzielone... czy instalka xp z kodem ktory zaczyna sie od "fckgw" to poprostu smietnik czy nie? i czy lepiej zainstalowac xp odrazu z sp2?

#24 czarek23

czarek23

  1

 • Members
 • PipPipPip
 • 9788 postów

Napisano 12 marzec 2008 - 17:09

lepiej instalować z sp2

#25 Maciejjas

Maciejjas

  1

 • Members
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 15:32

Witam czy to prawda ze vista ma problem z zrzucaniem pamieci ram tak jakos doszedlem do wniosku ale nie jestem pewien
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Pozycjonowanie strony: Virtual Development